DE HUISHOUDGIDS Stoomwasscherij W. G. BURGER. "i» ZEIST. ----- AMERIKAANSCH SYSTEEM. Fa. L. v. Achterbergt), LEEST De Controleur, VETTER Co. GERTY. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. Wasschen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. I PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. Bandstoffeabaadel. Telefoon no. 155, Bestelkantoor Arnh. str. 1. Kantoor en MagazijnenKoestraat 4-6-8. Eogelscbe, Schotsche, Belgische en HoIMsck anthraciet. CREDIET-VEREENIG1NO te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. nr. H. J. X. ran den BKKUH. wilhelmin'astra at 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per- aoonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco. het inoaaseeren van handelspapier het ontvangen van gelden ft dépoaito en rekening-courant. Onafhankelijk weekblad voor Nederland. Het bevat, behalve de vele scherpe critische beschouwingen, een uitste kende, beslist objectieve financieele rubriek, alsmede een revue der bui- tenlandsche caricaturen. Vraagt gratis toezending gedurende een maand en gij zult U abonneeren. ADMINISTRATIE O.Z. Voorburgwal 19 te AMSTERDAM. Distill. Wijnen. Likeuren. Liet, Vronwe-kerkhof. AMERSFOORT. EE U ILL ETON. 44-) Beck en ik voerden Colthurst naar binnen. Sinds twee jaar was ik lid van het Huis en Beck had een kaart voor een der zit plaatsen onder de galerij, die slechts door den rug van de bank was afgescheiden van de leden. Colthurst nam zijn gewone plaats in op de Ministersbank, dicht bij den stoel van den Voorzitter. Hij sprak met geen van zijn collega's, doch leunde achterover, met zijn hoed over zijn voorhoofd en zijn baard vooruit. Een oogenblik later begon de leider van de oppositie een dier handige, schitterende redevoeringen, om welke hij beroemd was, vol scherpe steken tegen de Regeering, voor het grootste gedeelte humoristisch en grappig, doch tegen het slot overgaand in een soort van zenuwachtigen hartstocht, welke door zijn volgelingen geweldig werd toegejuicht. Toen hij ging zitten, stond Colthurst op en onmiddellijk werd het stil in het Huis. De [gelegenheid was tc ernstig voor toe juichingen en er was iets onheilspellends in de stem en de manieren van den man, dat aandacht afdwong. Ik weet niet, hoe ik dien merkwaardigen speech moet beschrijven, want ik ben er zeker van, dat mijn beschrijving onderden invloed zal staan van hetgeen er later ge beurde. Langzaam begon hij, in de doodsche stilte. Er was een klank in zijn stem dien ik nimmer te voren had gehoord, een klank van groote opgewondenheid, naar het mij voorkwam. De eerste zinnen waren in zijn gewonen stijl, dien hij zich geheel had aan gewend, uiterst eenvoudig, ernstig, tot aandacht dwingend. >Ik ben hier vanavond gekomen» ging hij langzaam voort, »om een plicht te ver vullen, zóo plechtig en dringend, als ooit een lid van dit Huis werd opgelegd». Hij wachtte even te midden van de ademlooze stilte; niemand kon gissen, hetgeen er zou komen. >Ik ben hier» vervolgde hij, >als de ofticieele spreker van deze Regeering en meer bepaaldelijk voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarvoor ik de verantwoordelijkheid deel met lord Staunton. Mijn plicht als partijman is Regeering en Ministerie te steunen en hun politiek en handelingen te verdedigen. Ik zal niets van dien aard doen; ik kan daartoe geen po gingen aanwenden». Het Huis was een oogenblik stil van verbazingtoen barstte de oppositie uit in luide toejuichingen. Colthurst bief de hand op en onmiddellijk werd alles stil. >lk heb een hoogeren plicht te volbren gen. Als een trouw zoon van dit schoone en gelukkige land, is het mijn plicht, zijn vrijheid en zijn geluk te plaatsen boven alle persponlijkc overwegingen. Persoon lijke vriendschap en trouw aan de partij leggen geen gewicht in de schaal Er is een officieele traditie, die mij verbiedt, de geheimen te verraden van het Departement, waartoe ik behoor. In gewone omstandig heden moet die traditie onvoorwaardelijk worden gehandhaafddoch, mijnheer de Voorzitter, dit zijn geen gewone omstan digheden. Officieele geheimhouding mag niet plaats hebben, wanneer ons land daar onder zou kunnen lijden. Nu mijn pogingen zijn misiukt om de Regeering te doen af wijken van den schandelijken en noodlotti- gen weg dien zij heeft gekozen, ben ik ge dwongen, mij te wenden tot de eenige rechtbank, die haar kan weerhouden de macht en de vaderlandsliefde van deze ver lichte vergadering, het opperste gezag in den Staat. Ik geef om geen enkele traditie, die" mij zou opleggen een schandelijk zwij gen. Ik spreek niet langer als onder-minis ter van Buitenlandsche Zaken, maar als gewoon lid van dit Huis en met de vol heid der kennis die ik heb verworven. Ik verkondig de bekende waarheid, als ik ver klaar, dat deze Regeering schandelijk met Duitsehland heeft geheuld en Engeland's eer in het stof heeft getreden. Op bevel van een vreemde mogelijkheid heeft zij haar vlootprogramma opgegeven en haar onderdanigheid is beloond door beleedigin- gen en bedreigingen. Zelfs nu worden wü bedreigd door een vijandelijken inval, di«-. onze verminderde en verzwakte vloot niet kan afslaan. De Regeering heeft de voor gestelde motie meer dan verdiend. Slechts een krachtig vastberaden bestuur, dat een anderen weg zal inslaan dan deze Regeering, kan het land redden. Ik zal stemmen voor de voorgestelde motie. Een oogenblik stilte topn hij weer plaats nam, gevolgd door een orkaan van toe juichingen. De beschuldiging was onver wacht, dramatisch en verpletterend. De welbekende tnoed en eerlijkheid van Colt hurst waren overtuigend. De Regeering was veroprdeeld. De Ministers zatten in stomme verbazing, die kan aangezien worden voor een bekentenis van schuld; geen lid. stond op om het debat voort te zetten Toen na een lange poos de Voorzitter, een statge figuur met groote pruik een ruim ge waad, opstond om de motie in stemming te brengen, twijfelde niemand hoe de uit slag zou zijn. In de stilte van hen oogenblik hoorde ik Beek dringend aan mijn oor Duisteren «Spreek, mensch spreek Het komt er niet op aan wat je zegt; houd het debat gaande». De Voorzitter was reeds op plechtige» toon begonnen „Do motie luidttoen ik op stond. Lord Kirwood» riep de Voorzitter. Hij ging weer zitten, en ik had hot woord. Ik wist nauwelijks wat ik zeide. Beek vertelde mij later, dat ik zeer goed had gesproken; maar ik geloof het niet. Ik denk, dat het lluis een poosje geduld met mij had, omdat ik de zoon van mijn vader was, terwijl ik verontwaardigd, ofschoon naar ik vrees eenigszins onsamenhangend, de beschuldigingen van Colthurst terugwees. Het was niet meer dan natuurlijk, dat ik voor mijn vader opkwam, maar het gevaar lijke getuigenis van Colthurst, die door het openbaar maken van de waarheid ni-ts te winnen en alles te verliezen had, was il te machtig. Toch bleef ik voortgaan van het een op het ander, tot het Huis ongeduldig werd over mijn welsprekendheid en het geroep van «Stemmen!» tusschen mijn woorden klonk. Terwijl ik nog voortworseide tegen den storm, hoorde ik Beck's stem weer achter mij zeggen >Ga maar zitten, Charlie, het debat gaat door; de Ieren staan al klaar». Toen ik mij op mijn stoel liet neervallen waarbij mijn hoed den vorm kreeg van een harmonica, hoorde ik den Voorzitter roepen: »De heer Mulreddy» en iemand met een zoetvloeienden Ierschen tongval nam het woord. «Mijnheer de Voorzitter, ik sta verbaasd over de matelooze ontstuimigheid van de heeren rondom mij «StemmenStemmen Wordt vervolgd.) Bakken en Braden: met DELFTSCHE SLAOLIE. *Stoven en Smoren: met PLANTENVET DELFIA. BEREID AM I DtlFïSCHE SLAOLIE OL Ml PI AN: INVET DELFIA Binnen enkele dagen verschijnt tiet geschriftje „Eet Schapenvleesch liet. geieed DU ges, ook ec:t pla meergegoede die niet liet nledcellngcn opge ingé-i. e.linivc aan de AiJeclirg belangstellende wordt het giat-: Wie liet receptenboek!»- lift Schapenvlees Reclame der OUuFABRIEKEN CALVI'.-DELI I en franco toegezonden.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4