AHEE3F00RTSGEE CEJÏÏRAIT. Zaterdag 29 f^§ Juli 1916. No 8753. 66e Jaargang Op reis_ SAFE-DEPOSIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR: F. J. 7EEDEKIES, AMER S OORT. Verschijnt Dinsilug-, Domlerdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per postƒ1.15. Advértentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiün per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummersnaar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRACHT 9. Aan onze abonnó'a clic tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en niet duidelyk© opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerdeu kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING E N. c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moe derszijde, en naam en woonplaats van den fokker. De keuring zal plaats hebben op Woens dag 11 October des morgens te 9 uur, op het Vredenburg te l'trccht. Amersfoort, 28 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEEXSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij bun besluit van 25 Juli 1916 aan II. van W. ARI3ÜN en zijne rechtverkrijgenden 1 voorwaarde! ij k vergunning is ver- 1 leend tot liet uitbreiden zijner rijwielher- stelplaats door plaatsing van een moffeloven voor rijwielonderdeelen, in het perceel al hier gelegen aan de Kroontjesmolcn No. 11. 1 kadastraal bekend Gemeente Amerfoort, Sectic B, No. 2244. Amersfoort, 25 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders I voornoemd, De Burgemeester. I Van RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEEXSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 2Ó4 der Gemeentewet, Doen te weten, dat liet 2de gedeelte van het primitief-kohier der INKOMSTENBELASTING over het dienstjaar 1916 en het tweede suppletoire kohier der SCHOOLGELDEN voor het Gymnasium, de Hoogere Burger school en dc. openbare Lagere school A over het dienstjaar 1915,16, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in .afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente-belastingen, Koe straat 9, voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 27 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers- brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens beschikking van den Minister Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 14 Juli 1916, Directie van den Landbouw, 110. 18 406, 2e afdeeling, de in het najaar van 1916 te houden gewone Rijks-keuring van tot dek king bestemde hengsten, voorzooveel de Provincie Utrecht betreft, is vastgesteld op 11 October a.s. te Utrecht. De Regelings-commissie zal tot het aan nemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zitting houden aterdag 30 Sep tember a.s., van des voo.middags 11 tot des namiddags 121/., uur in het »Haagsche Koffiehuis» (boven), aan het Vredenburg te Utrecht. De aanvragen voor inschrijvingsbiljetten moeten schriftelijk gericht worden aan den Secretaris der Commissie, den heer M. L. II. Thisscn (adres: I.andbouwbank te Utrecht), en daarbij moet worden opge geven a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder, b. naam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, be sevens indien deze in een stamboek is Ilet ilistribiitie-vrangstuk. Het Bestuur van den Middenstandsbond beeft het volgende ter kennis gebracht van de bij dien bond aangesloten vereenigingen Naar aanleiding van de gehouden be sprekingen aan het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel hebben wij de eer U mede te deelcn, dat, naar ons over tuigend bleek, het steeds de wensch der Regeering is geweest, dat bij de distributie der levensmiddelen de middenstand niet zou uitgeschakeld worden en zij met ge noegen kennis heeft genomen van de be reidverklaring van den georganiseerden middenstand om bij deze distributie volle medewerking te verleenen. Indien niettegen staande den aandrang der Regeering bij Burgemeesters om bij de distributie van levensmiddelen gebruik te maken van den ter plaatse bestaanden handel, op verschil lende plaatsen toch van Gemeentewege zelf werd gedistribueerd, is zulks in tal van ge vallen eerst geschied, indien medewerking van de zijde van de winkeliers niet te ver wachten was, of indien zich geyallen van grove knoeierij van de zijde van de winke liers hadden voorgedaan. Wanneer evenwel in eenige Gemeente winkeliers moenen bij de distributie van levensmiddelen ten onrechte te zijn voor- bijgegaan, of wanneer zij meenen reden tot klagen te hebben over het optreden der Burgemeesters, of wanneer zij eenige wenschen hebben te uiten of voorstellen te doen, is de Regeering gaarne bereid, de klachten te doen onderzoeken en voorstellen in ontvangst te nemen. De klachten en wenschen dienen evenwel terdege gefun deerd te zijn, en de Regeering acht het dan ook aanbevelenswaardig, dat deze al vorens te harer kennis te worden gebracht, door de plaatselijke vereenigin jen zullen worden onderzocht. De plaatselijke ver eenigingen doen van een en ander mede deel ing aan het Bondsbestuur. dat de ver schillende mededeelingen nog nader onder zoekt en beslist, of zij in handen der Re geering zullen worden gesteld. Het Bonds bestuur doet deze mededeelingen verge zeld gaan van een advies, hoe naar zijn mccning in het onderhavige geval ware te handelen. De Regeering heeft toegezegd, bij gc grond bevinden van klachten overwijld het noodige te verrichten, ten einde aan de grieven tegemoet te komen. De eerste stap is dus gezet, thanS is het woord aan U. Ons is gebleken, dat van do klachten, die ingebracht zijn, vele veroor zaakt zijn door een klasse van midden standers, die don naam van middenstander onwaardig zijn. Maar waar thans de orga nisatie heeft gesproken, moet zij ook de kracht toonen, het gesprokene in daden om te zetten en de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden, die de middenstand heeft als dc schakel tusschen producent en con sument De georganiseerde middenstand, met uitsluiting van de knoeiers en fraudeurs, die gesignaleerd zullen worden, moet de Regeering steunen in haar pogen om de bevolking goede en goedkoope voeding te verschaffen. Doet de organisatie dat niet, dan krijgen de vereenigingen mede schuld aan den ondergang van den middenstand. Wij vertrouwen, dat de vereenigingen 1 haar klachten, zoodra zij geconstateerd zijn, zullen inzenden aan het nieuw ingerichte Bureau van den Middenstand, Xieuwezijds Voorburgwal 266 te Amsterdam, maar alleen die klachten, welke door het Bestuur zijn onderzocht en werkelijk gebleken zijn, I en niet die, welke zonder bewijs worden j aangebracht. Wij zijn overtuigd, dat van de zijde der Kegeering de meest mogelijke medewerking zal worden verleend ten eir.de I die grieven uit den weg te ruimen, mits wij loyaal worden medegeholpen door de Besturen der vereenigingen. Men gelieve er ook goede nota van te nemen, dat door het Bondsbestuur alleen zal worden gelet op klachten, die het be reiken via de Besturen der vereenigingen en dat dus klachten, ingediend door indi- vidueele leden, ter zijde worden gelegd. Men handele nu krachtig en onverwijld. Eet Schapeti?lee*ch (INGEZONDEN. Het rondschrijven van den Minister van Landbouw. Nijverheid et» Handel, in het laatst van Juni door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin tot de Bur gemeesters gericht, met het doel het gebruik van schapenvleesch in ons land te doen toenemen, heeft ons het plan doen opvatten, door middel van een geschriftje een en ander onder de oogen van het publiek te brengen, dat kan medewerken om de ge dachte ingang te doen vinden, dat genoemd vleesch werkelijk verdient veel meer gege ten te worden dan tot nu toe het geval is. Naar onze overtuiging is het volkomen ten onrechte, dat schapenvleesch in ons land slechts door weinigen wordt gegeten. Dat het wèl voorkomt op de menu's van eerste klas hotels en restaurant, doch bijna nooit in het huisgezin van den Hinken werk man en de kleine burgerij, en slechts zelden in de kringen der gezeten burgerij op tafel komt, is een verschijnsel, dat hoe eerder zoo liever tot het verleden moet behooren. Wegens zijn voortreflijken smaak, zijn groote voedzaamheid en zijn lagen prijs verdient het schapcnvleesch niet langer bij de andere vleeschsoorten te worden achtergesteld. Wij meenen, dat de Minister een nuttig werk heeft gedaan door de aandacht van het Nederlandsche pubiiek te vestigen op het schapenvleesch, dat, zooals Zijne Excel lentie het uitdrukt, hier te lande in over vloedige hoeveelheid verkrijgbaar zou kan nen worden gesteld, doch ten onrechte niet gewild is. Dat er in ons land wel belangstelling voor het gebruik van schapenvleesch te vinden is, bleek ons reeds direct na de aanschrijving van den Minister, toen wij van enkele Burgemeesters en plaatselijke commissies voor levensmiddelenvoorziening het verzoek ontvingen, door onze koks het doelmatig gebruik van schapenvleesch op aanschouwelijke wijze aan het publiek ken baar te maken. Slechts enkele dagen nadat de mir.isterieele aanschrijving was gepubliceerd, waren onze vertegenwoordigers en koks aan het werk om door middel van voor dit doel speciaal ingerichte bak- en braadproeven aan de huismoeders van Delft en de aangrenzende Gemeenten te toonen in welke verschillen- de vormen men schapenvleesch kan gereed- j maken en hoe heerlijk dit vleesch smaakt, wanneer het slechts op de juiste wijze j wordt bereid. I Wie wel eens in het buitenland heeft 1 gereisd, weet, dat het gebruik van schapen- 1 vleesch daar in hooge eere staat. In ver schillende landen, waar men volstrekt niet beter dan in ons land do kookkunst verstaat, Baakvoreeniging H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Solierpenzeel Soest. 1 Langograont 30 - Tol. Intero. G68 Verhuren loketten in huil „LII'S" branil-, inbraak- en smelt proef vrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VACAXT1ETIJDEN. wordt schapenvietjch beschouwd als een delicatesse. Waarom zouden wij, Nederlanders, nu j rundvleesch, varkensvleesch, wild en ge- vogelte schatrsch en duur zijn geworden, geen schapenvleesch gaan eten, waar dit inderdaad geschikt is, de andere vleesch soorten op waardige wijze te vervangen Zooals de Minister zegt. is het vleesch van schapen in ons land in groote hoeveel heden ie verkrijgen. Er is overvloei! van schapenvleesch. In de behoefte van allen kan op gemakkelijke wijze worden voorzien. Het is veel goedkooper dan de tot nu toe meest gangbare vleeschsoorten en hoe lekker het smaakt, kunnen o. a. de talrijke huismoeders, dienstboden en verdere be langstellenden te Delft, Hof van Delft, Gorinchem en Schoonhoven vertellen, waar tot dusver de demonstraties gehouden zijn. Zoowel gebakken en gebraden als gekookt en gestoofd, al of niet gereed gemaakt in vereeniging met andere spijzen, is het schapenvleesch bij ieder, die de bak- en braadproeven beeft gevolgd en het gereed gemaakte heeft geproefd, uitermate in den smaak gevallen, Hoe snel het schapenvleesch te Delft en Hof van Delft, waar het eerst de bak- en braadproeven zijn gehouden^ terrein heeft veroverd, moge blijken uit de mededeeling van den schapenslagers S., die terwijl de demonstraties op Maandag 10 Juli aan vingen, reeds des Zaterdags 15 Juli veer tien schapen extra had geslacht. Gewoon lijk slachtte hij 6 a S schapen per week deze week bracht hij het tot 21 Ook in de daarop volgende week (waarin wij deze regelen schrijven) komen de bestelingen op schapenvleesch onafgebroken bij dezen sla ger binnen. Wanneer bij een doelmatige propaganda, het gebruik van dit vleesch in alle Gemeenten van ons land even snel ingang vindt als te Delft en Hof van Delft, dan zal het niet lang meer duren of het is een der meest gebruikte vleeschsoorten in Nederland. Het is een verblijdend tecken, dat, ter wijl vóór het houden der bak- en braad proeven bet schapenvleesch uitsluitend in de meest gegoede gezinnen te Delft werd gegeten, thans door alle kringen der be volking dit vleesch wordt gekocht. Een prijs van 40, 45 en-50 cent per pond, die voor de verschillende vleeschdeelen van het schaap te Delft gangbaar zijn, schijnt binnen het bereik te vallen van de vrouw van menig werkman, die een goed week geld verdient. Ook voor de echtgenoote van den kleinen burger, van den ambte naar met een bescheiden tractement, van den gepensioneerde, die in dezen duren tijd zoo moet rekenen om met haar beschei- budget rond te komen, doch toch nog zoo gaarne, evenals vroeger in normale tijden, bij het middagmaal een stukje vleesch op tafel ziet, is het schapenvleesch een ware uilkomst. Hoeveel te meer zal dat het ge val zijn als de weg wordt gevonden om den prijs van het schapenvleesch nog aan merkelijk te verlagen In de overtuiging, hiermede een goed werk te verrichten, verklaren wij ons be reid op verzoek van ll.H. Burgemeesters en commissies voor levensmiddelen voor- zienining in verschillende Gemeenten van ons land, het gebruik van schapenvleesch door het houden van bak-en braadproeven verder te bevorderen, Ongetwijfeld bevor deren wij daarmede ook ons eigen belang, doch de wetenschap dat wij tevens in het algemeen belang werkzaam zijn, doet ons heenstappen over den schroom om in dit opzicht onze ervaring en de hulpmiddelen, waarover wij beschikken, in dienst tc stellen vatt anderen. Belanghebbenden en belangstellenden in deze gelieven zich op dat punt met ons te verstaan. Voor zoover ons dit mogelijk is, zullen wij gaarne in verschillende plaatsen van ons land de bak- en braadproeven met schapenvleesch voortzetten. In een boekje dat weldra kosteloos verkrijgbaar is, drukken wij de recepten af, die onze koks bij de bereiding van scha penvleesch op dc reeds gehouden demon straties hebben gevolgd. Naast de meest eenvoudige bereidingswijzen hebben wij achteraan een plaatsje gegeven aan ten voor het gebruik van schapenvleesch in het huishouden van meorgegoea.n, Aan deze recepten voegen wij nog enkele wen ken en mededeelingen toe, welke voor de huismoeders, die met het bereiden van scha penvleesch een proef willen nemen, van belang kunnen zijn, Wij zenden dit geschriftje in zee met den wenscb, dat de recepten velen in den land- van dienst mogen zijn cit dat zij. 1 wel ui dc kringen van don werkman en de kleine burgerij als in die van de welgestelde be volking, veelvuldige toepassing zullen vil den, OLIEEABRIKKKX CA1.VÊDEhh 1 Delft, Juli 1916. Stadsnieuws. 1 louders van broodkaarten wonende te Amersfoort en zij die te Leusden aan den grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis hebben gekregen, worden er aan herinnerd, dat zij Maandag 31 Juli en Dins dag 1 Augustus a.s. van 's morgeus n tot 's namiddags o uur, tegen afgifte v u hun broodkaart, eindigende 31 Juli a s., hun nieuwe kaart over Augustus kunnen in ontvangst nemen, aan het Broodkaarten- bureau Appelmarkt (ingang Groenmarkt). Aan hen, die hun kaart niet op de daar voor vastgestelde dagen hebben ingewisseld, wordt geen nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten, per post bezorgd, worden beschouwd als niet te zijn ingeleverd.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1