Stadsnieuws. wasdom gebracht voor zelfstandigen en energieken arbeid, In verschillende vakken en bedrijven hebben de vereenigingen plaatsingbureaux opgericht, maar schier algemeen is de klacht, dat zij geen voldoenden voorraad hebben van geschikte candidaten. Er is behoefte aan goed geschoold personeelieder patroon, die zijn zaak begrijpt, weet dat goede werk krachten op den duur de beste resultaten opleveren en dus het goedkoopst zijn en daarom zijn er aanvragen te over voor ge schikte werkkrachten. Juist omdat, er zooveel vraag is naar goede krachten en het aanbod zoo betrek kelijk gering is, heeft de goed geschoolde vakman weinig behoefte aan het plaatsing bureau. Het is dan ook een feit, dat het grootste deel van de lieden, die zich aan bieden, niet de kennis of niet de hoedanig heden en eigenschappen bezitten, die wij in het personeel zoo gaarne aantreffen. De arbeidsbeurzen, die in de eerste plaats hare tusschenkomst verleenden bij allerlei andere bedrijven en aangelegenheden, trach ten ook hare bemiddeling ingang doen vinden bij de vakorganisaties in midden- standsbedrijven. Op verschillende plaatsen steunen dan ook reeds organisaties de arbeidsbeurzen. Het oordeel over de werking van de arbeidsbeurzen in die diverse bedrijven, is nog zeer verschillend. Terwijl sommigen volstrekt geen heil verwachten van een arbeidsbeurs voor de vaklieden, staan ande ren daar niet zoo pessimistisch tegenover en meenen, dat deze bemiddeling diensten zal kunnen bewijzen. Deze dagen zette de heer W. I". Detige, directeur der Gemeente Arbeidsbeurs in Amsterdam, te Scheveningen in een druk bezochte vergadering van den Bond van Kleedermakerspatroons in Nederland de voordeelen uiteen en de beteekenis der overheids- of openbare bemiddeling. Wil de openbare bemiddeling doeltref fend werken, zeide spreker, dan moet ze zich vaksgewijze ontwikkelen. Voor elk vak een afzonderlijke afdeeling, met een vak man als leider en een commissie van werk gevers en werknemers als toezicht, Dat die bemiddeling verder onpartijdig moet zijn, zich huiten alle geschillen tusschen partijen moet houden, zich geheel moet aanpassen aan de eischen van elk vak, spreekt wel vanzelf. Zij moet verder koste loos zijn, en worden uitgeoefend in gebou wen, die aan redelijke eischen van geschikt heid, geriefelijkheid en hygiëne voldoen. De arbeidsbeurzen zijn voorts niet uitslui tend plaatsen voor werkloozen om samen te komen, of hun laatste kans te wagen ze zijn de plaatsen, waar al wat op de arbeidsmarkt komt, zich aanmeldt cok dus zij, die wel reeds werk hebbon, maar ver anderen willen. Natuurlijk zal bij de be middeling in de allereerste plaats gelet moeten worden op de geschiktheid der can didaten voor de te bezetten functie; (om die te beoordeelen, moeten inlichtingen wor den ingewonnen) en zal niet maar uitslui tend kunnen worden gehandeld naar den stelregel: die 'teerst komt, 'teerst maalt. Dan is ook een belangrijke vereischte voor een goed bemiddelingsstelsel, dat er een nauw intercommunaal verband bestaat, waardoor uitwisseling van personeel ge makkelijk is; dat de geheele nationale arbeids markt dus ter beschikking van iederen werkgever en werknemer staat, en ten slotte juist ten behoeve van de kleinere arbeids beurzen, voor wie het niet mogelijk is, af zonderlijke vakafdeelingen te stichten, de goed geoutilleerde vakbeurzen, de groote arbeidsbeurzen, ten dienste staan. Aan al de bier genoemde eischen vol doen de Nederlandsche Arbeidsbeurzen, terwijl bij deze sociale bemoeiing ten slotte alle dwang blijft buitengesloten. Zoowel werkgever als werknemer houden de vrije keuze en beslissing, met wien men het dienstverband zal aangaan aan zich. Die sociale instellingen zijn bovendien gespeend van alle bureaucratisch gedoe: zij stellen zich op het standpunt, dienaar te zijn van het publiek, zouder hetvvelks spontane, vrij willige medewerking de arbeidsbeurzen niets beginnen kunnen. Aldus den heer C. Koenraad in >de Mid denstandsbond*. De kosten ran twee oorlogsjaren. Na het tweede jaar van den oorlog ten einde gaat heeft de Xeue Frele Presse een becijfering opgesteld van wat de oorlog aan directe kosten gedurende die twee jaar heeft verelscht. Het blad komt tot het resultaat dat Engeland 60, Frankrijk 44, Rusland 44, Italië 11, Duitscbland en Oostenrijk tezamen 60 milliard, of in totaal 219 milliard kronen aan den oorlog hebben besteed. De andere mogendheden als Turkije, Burgarije enz. medegerekend, komt het blad voor de beide jaren op totaal 22 5 milliard 1 ronen. Het Is natuurlijk voor nitniind mogelijk zich een voorstelling te maken van het enorme bedrag van 225 milliard kronen. Het blad geeft daarom een aardige verge lijking. Met uit tabellen berekende cijfer van de goud- en zilverproductie van de wereld sinds de ontdekking van Amerika tot 1912 bedraagt 29 milliard dollar. De productie aan edele metalen van 1913 tot 1915 gesteld op doll. 2.1 milliard, bedraagt dus de totale productie sinds Columbus vermaarde ont dekking rond 156 milliard kronen. Als men nu eenvoudig maar aanneemt, dat de productie van edele metalen vóór 1492 een derde deel bedroeg van de produc tie er na (een schatting, zonder eenig ver der gegeven, doch eerder te hoog dan te laag) dan blijkt dus dat de geheele productie aan goud en zilver sinds de vroegste tijden nog niet voldoende is om deze twee jaar van moderne oorlogvoering te bekostigen. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad onder dagteekening van 18 Juli: Ingevolge het bepaalde in art. 4 der wet van 5 April 1870 Stbl. no. 63 treden de heeren A. Herschel, T. van Daal en J. Sin- nige den 31 December a.s. periodiek af als leden van het College van zetters. Artikel 3 der bovengenoemde wet bepaalt, dat ter voorziening iu deze vacatures door Uwe vergadering eene opgave aan den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie wordt gedaan van tweemaal zooveel perso nen als er leden te benoemen zijn; mitsdien hebben wij de eer U voor te stellen te be sluiten, de hierbij overgelegde opgave van zes personen aan den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie in te zenden. De opgave bevat bebalven de namen der bovengenoemden ook die van de heeren J. van Wessum, R. van Dijk en H. J. van Dam. Gedateerd op 22 Juli 1916 is het volgende schrijven In uwe vergadering van 27 Juli 1915 werd mejuffrouw A. Kok voor het tijdvak van 1 September 1915 tot 1 September 1916 benoemd tot tijdelijk buitengewoon leerares lu de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. Wij hebben de eer U voor te stellen, deze aanstelling voor den cursus 1916/1917 te verlengen. En ten slotte schrijven zij op 24 Juli. Het bij uw besluit d.d. 2 September 1913, no. 390 goedgekeurd bij besluit van Gede puteerde Staten dezer provincie van 15 Sep tember 1913, 3e afd.. no. 496, van wijlen den heer N. Vink aangekocht huis met erf, naast den Onze-1.leve-Vrouwe Toren, Is be last met een jaarlijksche uitkeering aan de Lieve-Vrouwe kapel (St.-Joris kerk) groot vier gulden voor het hebben van een uit gang. Dit recht van uitgang is afkoopbaar tegen de penning XX. Zooals wij reeds schreven In ons voorstel d.d. 4 Maart 1915, afd. I, no. 594/1330, be treffende afkoop van een recht van uitgang uit het terrein van het schoolgebouw aan de Coninckstraat, komt het ons, ook voor de administratie, wenschelijk voor, dergelijke rechten zooveel mogelijk op te heffen. Wij stellen U daarom voor. ook het recht van uitgang rustende op het huis naast den Onze-I.leve-Vrouwe Toren af te koopen. Gisteren, op een dier weinige heerlijke dagen in dezen zomer, waren velen saam- gekomen op de Nieuwe Algemeene be graafplaats, ten einde de laatste eer te be wijzen aan het stoffelijk hulsel van den heer P. van Achterbergh, raadslid onzer Ge meente. De zon brandde warm; slechts nu en dan ruischte een zacht windje door het geboomte blij klonk der vogelen zang; het schit terde en vonkte daarbuiten, al, waarheen de blik zich ook wendde. Schrille tegenstelling V Neen waarom zou natuur niet jubelen en stralen waar om zou zij niet op haar wijze haar hulde komen brengen bij de uitvaart van hem die getoond heeft hoe hij uit barre hei en mul zand, een eenig-mooi, onvergankelijk natuur-tnonument wist te tooveren? Ze deden ons geen pijn, die gouden flitsen hun even zich afteekenen tusschen het gebladerte om dan plots schuil te gaan, ten einde ginds weer door een kleine ope ning te komen dartelen in nog intensiever schittering. Natuur wilde uit erkentelijkheid kronen den laatsten tocht door Amersfoort's dreven van den man, die met zoo warm harte zijn geboortestad lief gehad heeft. Tot de talrijke aanwezigen behoorden Burgemeester en Wethouders van Amers foort, de Gemeente-secretaris, bijna alle raadsleden, beatuursledèn van het Steun comité, leden van den Lutherschen kerke- raad en gemeente, hoofdambtenaren der gemeente, vertegenwoordigers van A. Z. P. C. en vele vrienden van den ont slapene. Nauw was de kist in de groeve gedaald of onze Burgemeester trad naar voren en zeide ongeveer Gevallen in de uitoefening van uw taak ten bate van de gemeenschap, aldus zou men van uw heengaan kunnen getuigen, want, Van Achterbergh, toen ge reeds ge waarschuwd waart om uw krachten te spa ren, hebt ge niet geaarzeld te blijven wer ken tot het te laat was. In de uitoefening van uw raadslidmaat schap hebt gij van den beginne af uzelf geaccentueerd door deze eigenschappen zich geheel geven aan de gemeenschap en het als gevolg daarvan, niet aarzelen den vinger te leggen op die plek, die naar uwe meening, de wondeplek was. Ge moogt daarin, evenals wij allen, soms een ver keerde meening hebben gehad, daarnaast hebben wij te waardeeren gehad tal van juiste opmerkingen, tal van goede wenken maar hoe dit ook zij, vast staan uwe goede bedoelingen, uw optreden zonder aanzien des persoons. als man van karakter en wie zou aarzelen daarvoor woorden te uiten van hooge waardeering? Maar het is in uw leven ten bate der gemeenschap daarbij niet gebleven, de drang tot het verrichten van goed werk zat in uw bloed. Toen de groote oorlogs crisis uitbrak, waart gij het, die met uw practisch verstand nuttige maatregelen be- raamdet en die uitvoerdet, de rechterband van het steun-comité. Dit comité niet alleen, maar de geheele burgerij heeft u gewaar deerd ja meer dan datbewonderd. Ge wist anderen te laten werken, maar het voorbeeld bij uitnemendheid gaaft ge zelf; helaas, het voorbeeld was te goed, te krachtig het vergde te veel van u en dus doende hebt gij u zelf geofferd ten bate der gemeenschap, maar die gemeen schap is niet ondankbaar, want zij spreekt bet uit en zal niet vergetende groote verplichting, die zij aan u heeft*. Ds. Toxopeüs herdacht met erkentelijk heid al het goede, dat de overledene voor de Luthersche Gemeente heeft gedaan. »\Ve zullen zeer missen uw blijde humor, uw gezond optimisme. Maar we misginnen uw rust u niet - vrede zij u De heer Bolderdijk, oud-Amersfoorter richtte vervolgens een afscheidswoord tot zijn ouden vriend, Piet van Achterbergh. »Uw verdiensten,* zoo zeide hij onge veer, »zijn op zoo treffende wijze door den Burgemeester en de Amersfoortscbe courant geschetst, dat ik er niets aan toe te voegen heb. We hadden zoo gehoopt u te behouden, maar uu dit niet mag zijn, hebben we te berusten. »Gij beiden,* zoo wendde hij zich tot de zoons van den overledene, moogt gij troost vinden in de groote deelneming en harte lijkheid door zoo velen uw braven vader betoond. Vergeet hem niet, jongens, ver geet ook niet, dat gij zijn trots waart. Willem en Bertus, volgt zijn voorbeeid en wecst uw diep bedroefde moeder tot steun en ten zegen.* De heer F. van Achterbergh, uit Am sterdam, wees er op, hoe de overledene steeds gehandeld had naar zijn levensspreuk >wat kan. dat moet*. Hij prees zijn vóor- uitzienden bliktoen Amersfoort nog klein was, deed hij al '1 mogelijke om de stad vooruit te brengen. Hij richtte een bad- en zweminrichting op, ook een ijsbaaneen stratennet werd door hem ontworpen, de Hendrik van Viandenstraat met boomen beplant; 500 huizen voor minderbedeelden bouwde hij, benevens tal van villa's. In Piet van Achterbergh is heengegaan een man, die in de geschiedenis van Amersfoort als een groot man vermeld zal worden. Toen het ontzettende wereldgebeuren ook te Amersloort het economische leven in den war stuurde, was het ook Van Ach terbergh, die dadelijk wegen en middelen wist te vinden om doeltreffend velen te steunen. En Laan 1914 staat daar in haar schoonheid als een stille hulde van het stoere, onafgebroken werken.* Diep ontroerd dankte den vader aan den overledene, den heer W. van Achterbergh, allen voor le laatste eer zijn geliefden zoon bewezen. Een groot aantal kransen en bloemen dekte de baar. Nog enkele dagen, weken misschien, en het spreken over- en het denken aan het drietal, dat zooveel voor onze stad deed, dat we zoo noode missen kunnen, zal ver minderen, zal ophouden. Niet als een gevolg van niet genoeg waardeering. Maar nieuwe feiten vragen dan de aan dacht, andere personen treden op den voor grond - 't is immers de eeuwige natuur wet place pour Ia masse, De ledige plaatsen kunnen niet on'uezet blijven. Moge het hen, die ze zullen inne men, gegeven zijn met dezelfde toewijding, met dezelfde arbeidskracht de belangen van Amersfoort te behartigen als hun voorgan gers. Gedurende de maand Juli werd bij de Nuts-Spaarbank alhier ingelegd een bedrag van f5274.80 en steeg het totaal der in lagen sedert 1 April 11. tot f17729.20. Behaalde akten voor M. U. L. O., door de heeren H. J. Blokker, D.Jans, 1). Snap per en mejuffrouw Elbertha E. Otto, allen voor A. Middelbaar Duitsch, doorde heer CU. Brielman. Middelbaar schoonschrijven, door de dames B. J. Bodifee, S. A. M. I.uykx en Th. J. M. van der I.oo, allen van hier. Te Wageningen legde de heer H. de Groot met goed gevolg het eind-examen af van de Rijks-landbouwschool. Neptunus van hier verloor te Amsterdam met 0—2 tegen IJ III. Te Leiden is opgericht een vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen bij het zwemonderricht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren I.. I'ezie, alhier, voor zitter I.. W. Stotijn Den Haag, vice-voorz. mevrouw M. J. Braun, Rotterdam, pen- ningm.mej. C. J. Kellenbach, Leiden, secr. en mej. Voorwinde Den Haag en de heeren H. Cuhfers. Den Haag en J. Brokkelaar. I.eiden. De gemeenteraad te Barneveld willigde het verzoek in van onzen stadgenoot, den heer Snouck, gymnastiekleeraar alhier, om ten behoeve van een daar te openen cursus in heil gymnastiek, het gebruik van een schoollocaal af te staan. Ter kaasmarkt waren gisteren aangevoerd 41 wagens met 22050 pond. Prijs 55 a 56 cent per pond. Kaas onder Rijks-controle 56 ,1 59 cent per pond. Handel vlug. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden heden vsrkocht 173 159 Regeerings-eieren voor f5.40 tol 5.70 per honderd. Morgen middag om half drie, wordt in Elisabethdorp alhier, de veertiendaagsche tentoonstelling geopend der Afdeeling Lichamelijke ontwikkeling en verzorging van het kind* van het Nationaal (Neder- landsch) Rondreizend Museum voor Ouders en Opvoeders. De tentoonstelling is te bezichtigen eiken dag van 10 tot 12 en van 2 tot 4. Velen zullen zeker een kijkje gaan nemen; er is heel veel moois te zien. Morgen. 2 Augustus, zal het muziekkorps van bet depc'.t ge inf. brigade, onder leiding van den kapelmeester den heer Boers, op het terras van Amicitia*, 's avonds 8 uur, het volgende programma ten gehoore bren gen 1. Prinses Juliana Marsrh J.v. d. Werff. 2. I.ysistrata, ouverture P. Lincke. 3. Espana, grande valse E. Waldteufel. 4. Fantaisie sur l'opéra Lohen- hengrin de R. Wagner van Aken. 5. Banditenstreiche, ouverture F. Suppé. 6. Rozen Fee, ballet A. Andrieu. 7. a. Cavatine van Raff, b. Pompenette J. Beijers. 8. Berlin bei Nacht, ein musika- lische Bummelfahrt P. I.incke. 9. Finale. Wat was dat vreemd, Zaterdagnacht even na kwart over éenen. Een slag, zoo hevig, dat de vensters rinkelden, alles zich be woog op de schoorsteenen nog een paar minder hevige schokken gedaan was het! Zij, die te bed lagen, meenden eerst gedroomd te hebben. Zij, die nog wakker waren, wisten wel beter, maar allen grepen den volgenden ochtend naar hun morgen blad, waarin ze natuurlijk niets vonden, dat een verklaring gaf op huil over en weer druk beredeneerd♦Wat zou 't geweest zijn Gisteren vernam men, dat op verschei dene pliatsen op de Veluwe een zelfde verschijnsel zirh had voorgedaan. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt deelt omtrent deze schokken het volgende mee Van verschillende plaatsen ontving het Meteorologisch Instituut te De Bildt berich ten omtrent trillen van ramen, openspringen van deuren, enz., waargenomen in den nacht van Zaterdag op Zondag. Door de seismografen is om 1 uur 16 min. Amster damsche tijd een zwakke storing opgetee- kend. Deze storing en de waargenomen trillingen kunnen het gevolg zijn van eene sterke verwijderde ontploffing. De ziel heeft ook haar schemertijd, Wanneer de sterren niet meer blinken Als men de hoop niet meer verbeidt En de oude liederen niet meer klinken. En toch, als een onvergeetijk woord Ruischt zachtkens klagend in de verte, Dan trilt weer elke snaar, en 't harte Zot d' afgebroken droomen voort. "O"it don Omtrek. Ook te Baarn schijnt men meer te boe nen op de straten, te zorgen voor sclioone gevels en zijn best te doen om keurige tuinen te hebben dan dat men het veege

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2