Zaterdag 5 Augustus 1916. No 8756. 66e Jaargang. Op reis. SAFE-DEPOSIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7EZSZKZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonroment per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertontiëu 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie,' waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAOHT 9. Aau onze abontié's die tjjdelijkelders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelyk© opgave, van adres, de courant eiken verschijndag tegeu ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabouneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdeus bun uitstedigheid zich verzekeren. KKNNISGEY1NU K X, SUIKERDISTRIBUTIE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend dat door het suikerdistri butiekantoor het volgende is bepaald: »Teneinde te geraken tot oen regelmatige* verdeeling der suiker, welke gedurende het campagnejaar 1916,11917 noodig is voor de binnenlandsche consumptie en in de fa brieken welke suikerhoudende goederen vervaardigen, zal, vanaf 1 October 1916 of zooveel later als de nieuwe oogst voor de consumptie beschikbaar zal zijn, die suiker uitsluitend worden geleverd door bemidde ling en onder controle van het suiker Distri butie Kantoor, Oosteinde 16, Amsterdam. Commissionairs en grossiers zullen alleen suiker kunnen ontvangen indien zij als tusschenhandelaar bij het Suiker Distributie Kantoor zijn ingeschreven, terwij) door deze ingeschreven tusschenhandelaars alleen suiker zal mogen worden afgeleverd aan bij het suiker Distributiekantoor ingeschre ven kleinhandelaars, klein-bcdrijvcn en fa brikanten van suikerhoudende goederen be stemd voor binnenlandsch verbruik. Voor de levering van suiker aau fabri kanten van suikerhoudende goederen be stemd voor uitvoer zullen nader geven bepalingen worden gemaakt. De aanvraag om ingeschreven te worden, dient te geschieden op daarvoor bestemde formulieren. Blanco formulieren worden door het Suiker Distributie Kantoor beschik baar gesteld. Formulieren, welke 11a den len September inkomen of oniuist of on volledig zijn ingevuld, worden niet be handeld. Raffinadeurs, Wit-fabrikanten en Kandij fabrikanten, welke hun waren direct fac- tureeren aan klein-handelaars, klein-be- drijven en fabrikanten van suikerhoudende goederen voor binnenlandsch verbruik, moeten zich voor dezen handel als tusschen- handelaren doen inschrijven. Tusschenhandelaren, welke tevens in eigen winkel(s) in het klein verkoopen, moeten zich voor dezen handel als klein handelaar doen inschrijven, Amersfoort, 4 Augustus 1916. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. en door het overlijden van den lieer W. van Achterbergh (aftreding 1919). De formulieren van opgaven van candi- j daten zijn ter Secretarie (afdeeling III) kosteloos verkrijgbaar vanaf heden tot op.den j dag der verkiezing. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de j woonplaats van de candidaten en onder- leekend zijn door minstens 31 kiezers in het Ie district en 23 kiezers in het Ille district. De stemming en herstemming, zoo noodig, zullen plaats hebben op 7 en 15 September 1916. Amersfoort, 5 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Kleinigheden. Moeder van 4 kinderen en toch had ze 't altijd over de kleinheid van haar levenstaak, de nietigheid harer werkzaamheden. >Wat is het voor een bestaan, waartoe ik en zoovele andere vrouwen gedoemd zijn Van mijn jeugd af heb ik mij aangetrokken gevoeld door groote ideeCn en tot groote dingen. Ik zou mede voorop willen stappen bij de groote bewegingen van onzen tijd. Ik zou mode willen ijveren voor eene groote en verlichte philanthropic, voor groote sociale hervormingen, voor groote moderne begrippen van recht en van moraalja zelfs voor de politiek zou ik mij kunnen in- te I Burgemeester en Wethouders van Amers foort - brengen ter openbare kennis, Jat op Dinsdag, den 29 Augustus 1916, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ten stadhuize bij den Burgemeester gelegenheid bestaat tot het inleveren van opgaven van candidaten, ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Amersfoort, en wel: in het Ie Kiesdistrict ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het overlijden van de heeren S. J. van Duinen (aftreding 1921) en D. Gerritsen (aftreding 1919) in het IIIc Kiesdistrict ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het bedanken van den heer H. W. van Esveld (aftreding 1917) M&tir in ster daarvan, ben ik genood zaakt eiken dag, van den ochtend tot in den nacht, mij het hoofd te breken over een nooit atlatenden zwerm van beuzelarijen. Dat houdt niet op! Nauwelijks is de slager met zijne bestelling afgescheept, of de groen vrouw schelt aan de deur. Dan de kruide niersman, de schoenlapper, de naaister, de waschbaas. Met kinderen en dienstboden heeft men nimmer afgedaan. Wat men onophoudelijk te bedenken, te beslechten, te beslissen, te bedisselen en te beredderen heeft, dat laat zich niet beter vergelijken dan bij een altijddurend verjagen van vliegen, die telkens en altoos weêr op de zelfde plek terugkeeren. Ik zou met adelaars willen zweven boven dc wolken en toch zie ik, door duizend nesterijen aan handen en voeten gebonden, mij beperkt tot heen en weer drentelen tusschen de kinderkamer en de keuken. Is het niet erger dan een moord een lang zame geestdooding een verspillen en vermorsen van menschenwaarde en van tot grooter bestemde capaciteiten Aldus kon men de bedoelde dame hooren fulmineeren. Zij hield er van, zooals men ziet, den mond vol te hebben met groote woor den. Zij was dan ook eene «groot aange legde vrouw». Zóo althans beweerde enkelen harer vriendinnen, die hare grieven deelden. Maar haar kinderen liepen naar school met gaten in de kousen en indien men haar man tot onbewimpeld spreken hadde kunnen brengen, dan zou men vernomen hebben, dat zij een slechte huishoudster was, die onwillig en slordig over haar taak heenliep. Zulk gejammer en gemor over de nietig heid der dagelijksche plichten en bezig- zigheden hoort men vaak van mannen zoo wel als van vrouwen. Men meent zelfs met zulk geklaag zichzelven een air van groot zieligheid te geven, van gedrukt-gaan onder Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Srherpenzeel Soest. Langegraolit 30 - Tel. Intero. 868 Verhuren loketten in hun „UPS" brand-, inbraak- en sineltproefTrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC ANTIETIJDEN. toestanden en verhoudingen, waarboven men rechtens, uit kracht van aanleg, karak ter en geestvermogens, hemelhoog verheven behoorde te staan. Maar in werkelijkheid verraadt deze klacht, zoo zij niet uit louter zelfoverschatting voort komt, slechts geestelijke kortzichtigheid en bekrompenheid van inzicht. Want ook het statigste paleis en de hoogste toren moeten van kleine steenen en kleine blokken wor den opgetrokken en wie dit niet erkennen wil of zich niet er meè kan vereenigen, die ga liever niet in het bouwvak. Desgelijks is het gansche Heelal een samenvoegsel van kleinste atomen, de gansche wereldorde eene rangschikking van kleine eenheden tot grootere veelheden, de gansche mtnschelijkc samenleving eene ver binding van kleine, persoonlijke behoeften, begeerten en belangen tot grootere. alge- Uit louter kleinigheden, dingen en dingjes van minuten en seconden, bestaat elk uur uit louter korte ureri elke daguib louter vluchtige dagen elk jaaruit louter elkander narennende jaren do eeuwengang der wereld historie. En hadde die klagende, mopperende vrouw dit bij haarzelve eens overwogen, dan zou zij vermoedelijk wat meer acht hebben geslagen op de voetbekleeding harer kinderen en mijnheer haar Inan wat minder vaak, uit pure desperatie over den huiselijken rommel, zijn heil hebben doen zoeken bij zijn vrienden in de sociëteit. Want, ziet u, Mevrouw, al die nietige nietigheden en die kleinlijke kleinigheden, die u zoo heel diep beneden uw geeste lijke grootheid acht, al die kleine en elke op zichzelf zoo nietswaardige gedoeïngen met slager en groenvrouw, met waschbaas en huisnaaister, met schoolkinderen en dienst personeel, die moeten nu eenmaal toch gedaan en geregeld worden tot het in gang en stand houden van uw familieleven. En uw familieleven, dat op zichzelf óok alweer eene kleinigheid is, helpt in samenvoeging met nog eenigc honderdduizenden andere familielevens het maatschappelijke, het staats leven, het gansche menschelijke kuituur- leven vormen. En dus, MelWilBPWJc beter en knapper u de kleinigheid van uw eigen familieleven met en door al die kleinigheden in goede orde houdt, des te zekerder zult u tot den ordelijken gang en stand van het groote geheel iets bijdragen. En bijgevolg, al mocht uw groote» geest op adelaars- wieken ook nög zoo hoog boven de wolken der alledaagschheid zich kunnen opvleuge- len, toch is er heusch cn wezenlijk niets moorddadigs, niets mensch-onwaardigs in dit drentelen van u tusschen keuken en kinderkaMer, in al dit beuzelige gebeuzel, dat altijd door uw hoofd te beschikken en uw hand te beredderen vindt. Want, wezenlijk, de zoogenaamd groote dingen, die met bazuingeschal worden aan gekondigd en met trompetgeschetter van stapel gelaten, blijken, wel bekeken en op stuk van zaken, niet altijd zoo ontzag lijk gewichtig en nutbrengend en noodzake lijk en onmisbaar; terwijl daarentegen, niet zelden, het verzuimen of verwaarloozen of verknoeien van éen enkele zoogenaamde kleinigheid een hoogheerlijk grooten bouw in puitv doet storten of een reusachtig schip doet zinken. En daarom is inderdaad ook niet de ge ringste arbeid nietig, die goed en ordelijk, naar den eisch van haar noodzakelijkheid aangevat, verricht, volbracht wordt. Het kleinste kan men goed doen, en het kleinste slecht; maar ook het grootste kan men slecht doen. En wie het kleine goed verricht, doet meer en beter, dan wie het groote verhas pelt. Maar in het kleinste zelfs ligt groots, het kleinste zelfs verhoogt en adelt dengene, die zijn beste willen en zijn beste kunnen er aan wijdt, die iets van goede trouw er in legt, iets van zijne liefde, iets van zijne ziel. I «Wat?» roept nu baloorig de zetter. »Wat preekt gij daar nu weer, van «ziel leggen»?... Ziel leggen? Ziel leggen?... Jawel! Dat een predikant, een dokter, een schoolmeester ziel kan leggen in zijn werk, dat begrijp ik. Maar dat een ambachtsman dit zou kunnen, die gehouden is aan altoos dezelfde, dagelijks zich herhalende, op zich zelf onbeduidende en geestlooze hanteerin gen, neenOnzinVertel mij en duizenden van mijn lotgenooten dat nu niet.» Inderdaad, dat moet toegegeven worden. Er zijn veel ambachten die op 't oog niet veel prikkelende bedrijvigheid bieden. Er zijn er, die niet veel nadenken, niet veel geestelijke spanning vereischen en die dus niet veel geestelijk voldoening kunnen op leveren. Maar van elk beroep is toch wel wit te maken 't is maar, hóe men 't ver richt. Bijv, gij, zetter, ge behoeft ten eerste toch niet louter als een levende machine achter de letterkast te staan. Gij kunt zelf met uw hersens*lezen en trachten te ver staan, wat uw hand uit schrift in boekstaven overbrengt. Dit reeds zal uw geest doen meewerken met uw handen. En dan, denk er eens aan, welk een groote beteekenis ook uw arbeid heeft voor duizenden en duizenden menschen. Zij zullen lezen, hetgeen gij zetzonder die arbeid zouden zij het niet kunnen lezen. Denk er aan, dat zonder den arbeid van zetter en drukker het mooiste gedicht, de nuttigste levensles ongelezen zou blijven, doodgeboren zou zijn. En bedenk verder, hoe groot juist bij uw kleinen peuterigen arbeid, bij uw onophoudelijke en ontelbare samenrijen van kleinigheid aan kleinigheid, de waarde wordt van oplettendheid, van stiptheid en van zorgvuldigheid. Bedenk, welk een verdriet eene kleine drukfout den schrijver en welk

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1