eens ergernis zij den lezer aandoet. Bedenk, welk een heillooze begripsverwarring het weglaten of misplaatsen van die kleinste der kleinigheden, eene komma, veroorzaken kan. Verricht dus, dit alles overwegende, uw taak met iets van zorg, van trouw, van toewijding er bij, Verricht haar, kortom, goed zoo goed als in uw vermogen is. En doe gij dat niet alleen, maar ieder, die arbeidt, onverschillig waarmee, waardoor en waarom hij arbeidt. Laten we ziel leggen in elk werk, in ons dagelijksch plichtwerk vooral. Dan zal ieder een pijpje, een klepje, een beugeltje, een schroefje, 'n kleinigheid, maar in zijn nietig heid tóch onontbeerlijk, hebben aangebracht aan het machtige orgel, door hetwelk de Geest der Menscheid zijn melodieën doet bruisen, zijn melodieën van storm en nood, van liefde en van verlangen, zijn psalmen en oorlogszangen, zijn weemoedsliederen en zijn hymnen. Zou bet helpen? baby van neef of nicht een bloem tracht te bemachtigen uit hun keurig net tuintje, die bijna flauw vallen alsdelevenslustigerakkerd, welke naast hen woont, zijns vaders verbod overtreedt en tóch zijn bal kiepert over den scheidsmuur der beide tuinen, diezelfde menschen zien er hoegenaamd niets in om, als moderne klein-Duimpjes op hun wandel tochten door bosch en heide, al wat ze kwijt willen zijn, er achter te laten, zoodat hij, die er lust toe heeft, precies hun spoor kan volgen. En 't rijmpje, dat in 't Spanaerswoud boven een grootcn prullemand is aangebracht moge vooral hen tot vermaning strekken, >In uw huis duldt gij geen prullen, Op uw vloer geen vuil papier; Wilt dus daarmee 't bosch niet vullen Wat in uw huis geldt, geldt ook hier Stadsnieuws. Meer en meer worden bosschen, parken en andere particuliere terreinen voor het publiek gesloten, voornamelijk wegens de voortdurende ergernis, die de eigenaars ondervinden van de slechte gewoonte" van het publiek, om papieren, vruchtenschillen, doozen, enz, achter te laten op plaatsen, waar men meegebrachte levensmiddelen of iets dergelijks genuttigd heeft. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden, heeft de A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland, een groote fraaie plaat, in 14 kleuren gedrukt, laten vervaar digen, die bestemd is om in stations en in het algemeen op door het publiek veel bezochte plaatsen te worden opgehangen. 't Is een aardige print, flink groot en door zijn frissche, doch niet helle, voi.rekt niet schreeuwenüe tinten, maakt ze een pretti- gen, zonnigen indruk. Op 't uitgestrekte groene grasveld, onder een grootcn boom, wiens breede takken zeifs over den vijver hangen we denken j aan eer. plekje in 't Zeisterboscb, dat er zooveel op lijkt - op dat grasperk zit een jong r-.enschenpaar elkaar zeker te vertel len, w. t 'teer.e deel der menschheid wel eens vernomen heeft en 't andere zeker wel eens hoopt te hooren. Niet verre van hen ligt allerlei, dat er niet behoortleege flesschen, proppen papier, capsules, doosjes, waaruit den inhoud natuurlijk verdwenen is, zelfs het carton- netje van een pakje verbandwatten, alles ter Illustratie, wat achtereenvolgende dag- jesmenschen goedvonden om maar op een anders eigendom te déponeeren, op een anders terrein, waar zij gastvrij worden toegelaten. En al wandelt niet iedereen door een bosch met de gedachte bezield, welke er ligt in het rijmpje: Verbreek de stilte niet, Waarnaar men wenscht en haakt, Dit bosch is allerminst Voor luid geschreeuw gemaakt, toch zou 't geen kwaad kunnen, als men eens geliefde te bedenken, dat men wel wat rekening heeft te houden met de wan delaars, die men er ontmoet. Het streven van den Bond verdient wer kelijk zeer onder de aandacht van het pu bliek te worden gebracht, vooral tegen woordig nu de wandelsport weer meer en meer ingang vindt bij het Nederlandsche publiek. Zulks o.m. door de propaganda, die de A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, hiervoor heeft gemaakt, door het aanleggen van zijne drie groote wan delwegen dwars door Nederland. Het groote kenmerkende verschil tusschen de aangeduide wegen in den Eiffel, den Harz, het Schwarzwald, enz., met de Bonds- wandelwegen is, dat, waar ginds de wegen hoofdzakelijk of geheel loopen over open bare gronden, die wandelwegen voor een groot deel gaan over particuliere eigen dommen en de wandelaars zich dus als >gas- ten« hebben te gevoelen en zich te gedragen. Gelukkig kan getuigd worden, dat öWtrent het elders veel voorkomende euvel, waar door verschillende grondeigenaren zich ge noopt zagen hun terreinen af te slu'-.en, n.l. het laten liggen van verpakkingen of schil len van eetwaren, op de Bondswandel- wegen geen klachten inkwamen. Wij vertrouwen dan ook, dat de gedachte, dat een ieder moet bijdragen het den grond eigenaren mogelijk te maken het publiek gastvrijheid te verleenen, door de plaat nog zal werden bevorderd en dat ieder indach tig zal zijn aan het pakkende onderschrift Door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht is de Hoogeerw. heer, Deken I.. A, F. X. Fock benoemd, tot Kanunnik van het Metropolitaan Jvappittel. De Minister van Oorlog heeft de vol gende legerorde gegeven Het is aan mili tairen verboden zich bij voetbalwedstrijden en dergelijke sportspelen in vrouwen kleederen te steken. Omtrent vrij vervoer is bij minis'.erieele beschikking bepaald, dat het vervoer kan worden toegestaan a. aan gezindshoofden of in overeenkom stige verhouding tegenovereenig gezin ver- keerende militairen alsook aan hoofden va:-, zaken, ondernemingen of bedrijven, twee maal in de maand b. aan de overige militairen éénmaal in de maand c. aan militairen van beide categorieën telkenmale wanneer hun een uitzonderings verlof als bedoeld ;n punt der Legerorder ii 16, B 131 word: verleend. Het legerbestuur heeft bepa.-'d, dat de tweede ploeg der lichting 191O, 11 Augustus zal overgaan van depots naar het veldleger in verband met de opkomst onder de wapenen bij de depots van de landstorm jaarklasse 1916 en een gedeelte van 1910. Hij de depots zullen alleen mogen achter blijven die miliciens 1916, die in geoefend heid dan wei physiek belangrijk achter staan bij de overigen. De N. Rotterd. Courant weet mee te deelen, dat eerstdaags aan een hoofdoffi cier der Kon, Marine een zending naar Engeland zal worden opgedragen, De Burgemeester is van heden tot zS Augustus afwezig. De oudste Wethouder, de heer H. W. van Esveld treedt, volgens' de Wet, gedurende dien tijd als waarne mend Burgemeester op. Op Dinsdag 29 Augustus zal plaats heb ben de inlevering van opgaven van Candi dates ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad alhier en wel in het eerste kiesdistrict, voor de vacante plaatsen der heeren S. J. van Duinen en D. Ger ritsen en in het derde kiesdistrict voor die der heeren H. W. van Esveld en P. van Achterbergh. Data van aftreding resp. 1911, 1919, 1917 en 1919. De stemming en herstemming, zoo noodig, zullen geschieden op 7 en 15 September. bekendheid met de bevolking cn de plaat selijko toestanden, ccn zeer gewaardeerd Houders van broodkaarten die in verzuim zijn gebleven om hunne kaarten, over Juli, op de daarvoor vastgestelde dagen -- 31 Juli on 1 Augs. bij het levenmidde len bureau in te leveren en daardoor niet meer in aanmerking komen voor het ont vangen van eene nieuwe kaart, wordt dit maal bij wijze van uitzondering en als laat ste waarschuwing, aLnog de gelegenheid geopend hunne kaarten te wisselen op Maandag 7 Augustus e.k. van 9 iz v.m. en van 2 5 uren n.m. De heer H, Walkotten alhier behaalde te Zwolle de hoofdacte I. O., terwijl te 'sGravenhage de heer A. C. F. Conijn slaagde voor het examen j^gclsclW.. O. Laat niet, als dank voor 't aangenaam [verpoozen, Den eigenaar van 't bosch de schillen en [de doozen«. Menschen, die in eigen woning akelig precies zijn, die kunnen jammeren als de Gisteren is hier in 73 jaar overleden de heer J. Busquet. Geboren te Vlissingen trad hij reeds op jeugdigen tijd in den militairen dienst. In 1888 werd hij als Administrateur van het Militair hospitaal alhier gepensionneerd. Daarna zag hij zich benoemd tot Ambte naar belast met het bijhouden der bevol kingsregisters dezer gemeente, uit welke betrekking, die hij met de meeste toewij ding vervuld heeft, hij na twintig jaar dienst ontslag nam. Als luitenant adjudant-instructeur bij de Schutterij vervulde bij de op hem rustende plichten als zoodanig met grootcn ijver, terwijl hij als bestuurslid van de verceni ging Liefdadigheid, vooral wegens zijn Een tweetal stadgenooten hebben Woens dag in Zeist bij de zwemwedstrijden prijzen gehaatd. 'tZijn mejuffrouw StOcker (D. Z. P. Cin het nummer üo M. B. Z. voor dames, die een derden prijs verwierf en de heer C. Beem, die me*, een tweeden prijs tevens het kampioenschap U. P. Z. B. ver kreeg in het nummer, gekleed popduiken. A. Z, P. C. krijgt voor de ie klasse competitie D. J. K. uit Amsterdam te gast. terwijl Neptunus I zich meten gaat met A. Z. II in 's lands hoofdstad. De Avdp. schrijft Nog steeds is er geen afdoende verklaring gevonden voor de geheimzinnige donder slagen die in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Yeluwe zijn gehoord. De fan tasie blijft aan het werk en heeft zelfs de onderstelling geuit, dat het gedaver veroor zaakt zou zijn doorde groote ontplof fing, die in den nacht van Vrijdag op Zater dag te New-York heeft plaats gehad. Zou dat mogelijk zijn Er is echter nog een hypothese nl. dat een Zeppelin bommen op dc Veluwe zou hebben laten vallen. Een onzer medewer kers schrijft ons daaromtrent >'t Was donkere nacht nieuwe maan), de wind was Noordwest. Op 23 Juli 191(1 is boven Amersfoort een luchtschip gepas seerd met stilstaande motoren, 's avonds kwart na elven, gaande astelijke richting. Ook toeu was het westelijke wind en don kere nacht. Is dit weder geschied in Jen nacht van Zaterdag op Zondag - Voor de veiligheid bij landing zal 't wen- schelijk zijn. dat een luchtvaartuig zich vooraf heeft bevrijd van zijn bommen. Zich daarvan geheel ontblooten, als er nog kans bestaat er oorlogsgebrul k van te kunnen maken, hiertoe zal men niet spoe dig overgaan. Is de meening nu zoo dadelijk te vervver- I pen, dat een Duitsch luchtschip, of vlieg machine gebruik maakte van den donkeren nacht om over ons land heen naar zijn basis j terug te keeren en men voor loozing van 1 het gevaarlijke materiaal de schaarsch be woonde heistreek der Veluwe uitkoos Een mooie opgave voor onze militaire vliegers om in de omgeving van De Hars- kamp de hei te inspecteeren cn te zoeken naar bomkraters.» Van andere zijde wordt ons geschrevenI Zaterdagavond moet te Duinkerken. 1 naar ik van vertrouwbare zijde hoorde, ccn ontzettende brand in de buurt van een am- munitiemagazijn hebben gewoed en Duit- schc soldaten die van het front terugkeer- den, hebben niet enkel den vuurgloed ge- zien, doch ook een zware ontploffing ge hoord... Zou het niet denkbaar kunnen wezen, dat de slag van die ontploffing, na over een stille zóne te zijn gesprongen, nog op de Veluwe is gehoord.» Maandag 7 Augustus om 8 uur wordt I door de Amersfoortsche Muziekvereeniging. 1 directeur de heer A. I.. Maas "(onder leiding van den heer A. v. d. Brande), een uitvoe ring gegeven in het Plantsoen. Programma 1. Souvenir du camp, marscli G. Boland. 2. Ouverture joycuse (Lustspiel, ouverture de Keler Bela) arr. Kessels. 3. Aurora, wals C. Faust, 4. I.o Trouvêre. M. J, H. Kessels, 5. Ter bevord. van den volkszang. Volks-{school;liederen uit »Kun je zingen, zing dan mee». No. ia. Wilt heden nu treden No. 20. Houw en trouw. No. 21, Kroningslied. 6. Euterpe, marsch A. Barbe. 7. Babolinette, ouverture O. Coquelet. I 8. L'or et l'argent, w; 8. I.a Fille du Tambt •30. Houw en Trouw. Een man, een Man een woord een Woord O fjksche leus van vroeger dagen Nog klopt het hart met sneller slagen, Wanneer mijn oor 11 klinken hoort Een man een Man, een woord een Woord! Dat was een zegel zonder breuk! Een handschrift nooit nog valsch bevonden, Een vaste borgtocht, nooit geschonden, Hen perkament in goeden reuk. Dat nooit een barst had of een kreuk! I11 Ooit en West, in Zuid en Noord, Werd Holland om die leus geprezen. Och 'k bid je, laat het nog zoo wezen 't Zij steeds, als men van Neerland hoort Een mail een Man, - een woord een Woord 21. Kroniiigslied. Wees begroet met jubeltonen, Wees gezegend, groote dag! Komt ons heuglijk feest nu kronen, Geurend loover, zonnelach? Groeten, kléinen, grijsheid, jeugd. Allen gloeit de borst van vreugd. Juichend strekken wij de handen, Heil u! ruischt door Hollands tuin, Heil u! jub'len strand en duin, Koningin, Koningin der Nederlanden 1 't Vast verbond is thans gesloten, Tusschen Volk en Koningin, Laat ons stil het hoofd ontblooten, Kind'ren van één Huisgezin! Wilhelmina siert dc Kroon, Gouden jonkheid stijgt ten troon, Vastgeknoopt zijn d'eêlstc banden Heil u! wat bezwijken zal, Heil u! onze trouw staat pal! Koningin, Koningin der Nederlanden Voer uw schpptcr tal van jaren, Tooverstaf, die allen trekt, Kust gebiedt in 't woên der baren, l'risscher leven, vreugde wekt! Groen d'olijftak van den vree, Welvaart deel' haar schatten mee. Vrijheid wone aan deze stranden. Heil u, op der Nassau's troon. Heil u, zeeg'ne God uw kroon! Koningin, Koningin der Nederlanden Morgen is alleen geopend dc apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, teleloon 165. van auto's en rijwielen de vol gende weck aansteken om 9.05, die van de overige voertuigen om 9.35. Aan de Centrale V.P.N.-Veiling werden gister verkocht 84 306 export-eieren voor f7.40 tot f7.80 en 134 227 Regceringseieri-n voor 1 5.40 tot 5,70 per honderd. In de afgeloopen week werden in het geheel verwerkt 395 692 kipeieren. De eendeieren golden f6.10 tot fó,2o per honderd. Alles doen voor behoud van z'n eer; z'n eer geven voor niets ter wereld 10. Finale. Tambour-major, TEKST DEK LIEDEREN'. I'.). WHt heden 1111 treden. (Valerius' Gedenck-Clanck),*) Wilt heden nu treden voor God den Heere, Hem boven al loven van herten secr, End' maken groot syns lieven naemensecre, Die daer nu onsen vyant slaet terneer Ter eeren ons Heer-m wilt al u dagen Dit wonder byzonder gedenckcn toch Maeckt u, o mensch voor God steeds wel te dragen, Doet yder recht en wacht u voor bedrog. Bid, waket end' maket, dat g'in bekoring End' 't quade met schade toch niet cn valt. U vroomheyt brengt de vyant tot verstoring, Al waer syn rijck nog eens 300 sterek be- xvalt. Danklied naar aanleiding .van do vele overwinningen, door Prins Mauritd opdo Span jaarden behaald (1597). Het geologisch uitstap tiaar de zandaf- graverij te Maarn, met een gezelschapje van dertien belangstellende dames en heeren uit Amersfoort, had gistere» een prettig verloop. Vooraf hield dc leider, de heer Vnn der Lijn, bij het hótcl Oud-1 eusden een exposé van do vorming onzer heuvelruggen. Ge- teeltencc profielen verduidelijkten hoe onze vroegere geweldige rivieren deze als zand en grintbanken hebben opgebouwd, laag na laag hebben opgehoogd tot een zoogenaamd hoogterras. Ook de schuine en gebogen ligging der lagen door den invloed van het eeuwen later gekomen Inndijs sprak duide lijk uit de schetsen, geen fantasietjes, maar natuurgetrouw getcckend naar de wanden «er rioleeringsgeulen op den Amersfoort- schen berg. Het schouwspel dut de Maamsche door graving zelf aanbood, ontlokte te midden der duizenden groote keien, menïgen uitroep van verbazing. Ook hier waren tegen den 20 meter hoogen steilw3nd dc sporen van zandbank- vorming met grhitlngcn goed te zien, even als de verplaatsing door den druk van het Landijs. Wat dit laatste als grondmoreene hier dcponceerdwat de tijdT de zon en de vorst vermogen op de harde keien, hier soms tot gruis uiteengevallenwat een veelvuldig voorkomend mineraal het mica onzer kachels wel is hoe zware druk den bouw van ge steenten kan veranderen; dat het leem uit dc eindmoreenc uitgespoeld cn vóór de keien uit hier door het smeltwater werd afgezetdat sommige keien als gepolijst met igietschcrluk" nog steeds getuigen van het vervoermiddeldat hier broederlijk kalkstecnen uit het Belgische Maasgebied, bazalt uit het Duitsche Rijngebied en por fier uit Noorwegen bijeen liggen dat

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2