Donderdag 10 Augustus 1916. No 8758. 86e Jaargang Op reis. Oitgavo van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRÏÏDSRIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— tranco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 -5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. BUREAU: KORTEGRACHT 9. p> P- ..««vu, vfviiaia aiAuiiuviiljhC lluui.MCIS, JU (.clll. n Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostous 9. Aau onze abonné's die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met 1 duidelijke opgave van adres, de couraut elkeu verscliyudag tegen ver- goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonueerden kunnen op de I zeltde wijze de geregelde toezending van de .Ainersfoortsche Courant" tijdens bun uitstedigheid zich verzekeren." K K N NI S K V I S G. MEI.K. De Burgemeester der gemeente Amers foort, maakt bekend aan melkveehouders lever anciers van comsumptiemelk in deze ge meente, dat de melktoeslag i 1 cent per Liter in zijn geheel zal worden uitbetaald tot 1 October 1916. Amersfoort. 8 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd. H. W. van- ESVEI.D. Weth. Loco-Burg. Ter navolging voor ons geheelo land. Te Amsterdam heeft een van de leden der Vereeniging Westcrspeeltuin. de heer H. J. Voorvaart, een Anti-Straatschenderij club opgericht, waarvan de leden kinderen zijn en het insigne openlijk dragen. Dat is een daad, en aan daden hebben wij in onzen tijd behoefte. De Vereeniging zegt in haar strooibiilet Wie heeft er al geen last of nadeel van straatschenderij ondervonden, en wie onder vindt dat niet dagelijks nog? Wie heeft er niet gehoord van zeer ernstige gevolgen (zoowel zedelijke ais lichamelijke) voor de bedrijvers van straat schenderij en voor hen, die er de dupe van werden Gij allen ongetwijfeldhet is daarom meer dan tijd, dat het publiek in 't alge meen en de ouders in het bijzonder gaan begrijpen, dat klagen alleen niet geeft Er moet een einde gemaakt worden aai het zoo demoraliseerende kwaad der straat schenderij, dat dagelijks overal en bij elke gelegenheid wordt gepleegd. Ter bestrijding daarvan heeft een onzer leden, de heer Voorvaart, gedacht aan andere middelen dan boete, tuchtschool, enz., waarvoor hij eenige oogenblikken uw volle aandacht vraagt. Een logisch en practisch middel meent hij n.l. gevonden te hebben in het oprichten van een Club. Het leven staat, zooals eertijds in den tijd der gilden, in het tceken der Clubsonze jeugd laat eten cn drinken staan voor de Club. Het Clubleven oefent dan ook een zeer groote invloed; geen >wet< of verordening» die zoo goed wordt nageleefd als de voor schriften der Club. Dit middel wordt daarom ook door het Bestuur van den Westerspeeltuin dat alles doet wat het kan in 't belang van zijn leden, aangewend en zoo heeft het thans een Anti-Straatschender ij club opgericht. Door middel van deze Club hoopt het de jeugd zelf te bereiken en haar bij voort during te wijzen op het verkeerde der straatschenderij, zoodat zij de gevaren zelf leert inzien en dientengevolgen het plegen van straatschenderij zal nalaten en ook tegengaan, voor zoover het laatste in haar vermogen is. Ten einde nu het door deze Club beoog de doel te bereiken, is in de eerste plaats noodig de steun der ouders, die er toch zeker wel het meeste belang bij heb ben of hun kinderen al of niet zedelijk of lichamelijk gevaar loopen, en de kans daar voor ongetwijfeld zoo gering mogelijk wenschen, zoolang zij hun kinderen niet onder hun persoonlijk toezicht hebben. Wordt die steun door de ouders, de on derwijzers en onderwijzeressen en in het algemeen door iedereen verleend, dan zal weldra blijken, dat op humane en prac tisch e wijze paal en perk kan worden gesteld aan de niets en niemand ont ziende en gevaarvolle straatschenderij, waarover steeds door iedereen wordt ge klaagd. Wat de heer Voorvaart, I rederikstraat 3; III te Amsterdam heelt gedaan, moest in alle steden geschieden. Daarom drukken wij het Reglement van de Club af ter na volging. Tegenover die plichten staan voor deden gratis bezoek aan Artis, bezoek aan allerlei inrichtingen van industrie en alge meen nut. De leider gaat op alles af om toegang te krijgen, waar maar iets te zien of te hooren is, dat nuttig, aangenaam en leerzaam kan zijn. Hier is het Reglement, wie volgt nu elders? Reglement van de Anti-Straatschenderij-Club. 1. De Club bestaat uit kindereu van de leden der Vereeniging «Westerspeeltuin* en staat onder toezicht van den Hoofd leider. 2. De Club beoogt het beschermen van hare leden tegen het Zedelijk en Lichame lijk gevaar Straatschenderij. 3. Het lidmaatschap der Club is koste loos. 4. Op de Clubleden rust de verplichting a. Het nalaten van straatschenderij enz.; b. Straatschenderij enz. zooveel mo gelijk tegen te gaan; c. Zich overal ordelijk te gedragen. 5. Leden der Club kunnen door een voor beeldig gedrag Clubopzichter worden. 6. Elk ontvangt tegen inkoopsprijs een insigne, die steeds zichtbaar gedragen moet worden door de leden der Club. 7. Het insigne blijft het eigendom der Club. g. Leden, die de Club verlaten, moeten de insigne op aanvraag weer aan den I loofdleider der Club afgeven en ontvangen de helft van het daarvoor betaalde bedrag 9. Zoo vaak de Club financieel of op andere wijze daartoe in staat is gesteld, geeft zij aan hare leden gelegenheid om zich nuttig en aangenaam te ontspannen. 10. Men houdt op lid te zijn door te be danken of door royeering. Het laatste ge schiedt voor bepaalden of onbepaalden tijd en voor daden in strijd met de beginselen der Club. 11. De leider kan de leden ter verant woording roepen en zoo noodig de ouders in kennis stellen met de daden. 12. Royeering van een lid geschiedt na gehouden onderzoek door den Hoofdleider in overleg met vier leden der Club. Zoo'n club hier overbodig? Werkelijk Wie werkt het denkbeeld zich aanpas send aan ons stedeke eens uit? 'n Paar jonge onderwijzers met 'n frisschen kijk op menschen, kinderen en dingen? Zou 'tkunnen in elkaar gezet hier? We durven niet al te vast hopen. Gevaar Toor Nederland. Naar de «Tijd* uit vertrouwbare bron ver lam, bestaan er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale j bedoelingen van Nederland hebben ont- veinsd, en daar op het oogenblik ook niet i aan twijfelen, ernstige grieven tegen de weinig afdoende papieren protesten, door de neutralen gericht tegen de willekeur der I Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zet. Indien in het bijzon- der de blokkade-politiek door neutrale sta- ten, ook door Nederland, maar steeds lijd zaam wordt verdragen ecne lijdzaam- beid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche middenrijken nog erger in het gedrang brengt zou op den duur door bedoelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijk ge- oordeelden toestand. E11 zoo zou het ge vaar, dat uit Oost en West - volgens den oud-Minister Colijn gedurende de zen wereldoorlog in de verte blijft grom men. nog allesbehalve zijn afgedreven. Met bovenstaande inlichtingen klopt, wat de X. R. C't. aan de Koln. Volksztg. ontleent Aan de Klinische Volkszeitung wordt uit Berlijn geschreven, dat Engeland, on danks het groote offensief, blijkbaar in de uitputting der centrale mogendheden het middel tot de overwinning blijft zien. Ont kend kan niet worden, zoo gaat het betoog in het artikel voort, dat Engeland in den laatsten tijd inderdaad, door meer en meer de rechten der neutralen aan den kant te zetten, de Centrale Staten vaster toesnoert. Dit zou voor deze bedenkelijk kunnen worden, als zij daar niet twee dingen tegen over konden stellen, n.l. 't toenemend ver mogen om zich uit eigen middelen te hel pen en het vaste besluit cn de kracht om met alle militaire middelen hun overwin ning te bevestigen en uit te breiden. Tee kenen daarvan zijn uit den laatsten tijd de benoeming van Hindenburg tot opper bevelhebber van alle strijdkrachten in het Oosten - een bewijs, dat de centralen zich daar niet bij den status quo zullen neerleggen - het voortschrijdende offen sief bij Verdun ei de verhoogde werk zaamheid van luchtschepen en duikbooten op Engeland's kust. Het slot van het artikel richt zich tot de neutralen, die Engeland in den uitputtings oorlog gebruikt. Aan vastberaden verzet tegen maatregelen, die hen zelf economisch zoo zwaar drukken, heeft het zegt het artikel nog ontbreken. «Zullen zij nu uit den toestand en de vastberadcnl-eid der middelslatcn de juiste gevolgtrekking weten te maken Wij zullen er ons van onthouden, op deze vraag een antwoord te geven. Het is aan hen, het spoedig en ondubbelzinnig kenbaar te maken. Want de a fwe er- maatregelen der middelstaten kunnen geen halt houden voor een onzijdigheid, waarachter onze tegenstan ders hun uitputtingsoorlog trachten door te Europa; waakt! Wederom zijn er aan den oostelijken hemel twee teekencn verschenen, die ons waarschuwen voor de toekomst. Het cene duidt aan de steeds grooter wordend, verbroedering tusschen Japan en China. Het is vervat in het bericht van de «Xowoje Vrcmjac waarbij dit blad meld, dat er tusschen Japan en China onderhande lingen aangevangen zijn over een leening van 30 millioen yen. In Japan vinden deze onderhandelingen groote sympathie. Het andere tceken geeft blijk van de geweldige energie, die Japan ten toon spre:dt, nu de volkeren in Europa elkaar vermoorden. Het bestelde n.l. in Pittsburg Amerka) voor 5 millioen pond sterling aan machines en werktuigen voor staalbe- werking. Dit materiaal is bestemd voor de inrichting der keizerlijke ijzerwerken te Jawatta, die de grootste onderneming van dien aard in het verre Oosten zullen worden. Zomergroen. Juli Augustus: hoogtepunt van den zoiner. De dagen zijn lang, vooral in dit seizoen van kunstmatige verlenging, en de boomen zijn groen. j Warmte en koelte houden zich niet aan I vaste kalender-regelen. Regen en wind, zonneschijn en onweersbuien wisselen elkaar af in een tempo, dat de meteorologische I wetenschap nog altijd niet onder vaste for mules heeft weten te brengen. En in het dagelijksch leven bereidt ons die afwisseling verrassingen van meer of minder aangenamen aard, die nu eenmaal tot de eigenaardigheden van ons, overigens nog niet zoo heel verwerpelijk vaderiandsch klimaat bebooren. Daar wij niet kunnen vergen, dat het zich naar ons zal schikken, dienen wij 't voor lief te nemen zooals 't is. Van alle gepruttel is dat over het weer het onzinnigste. Toen ik onlangs aan een vijfjarig kind vroeg wat het onderscheid is tusschen zomer en winter, was het antwoord 's zomers zijn de boomen groen en in den winter kaal. Het meest standvastig-karakteristieke ge volg van den hoogen zonnestand blijft, ook bij heel wat meer dan vijfjarige ervaring, het groen zijn der loofboomen. Voorafheb ben zij een tijd gehad van voorbereiding, van groen wording: iets vroeger of iets later hebben wij de bekoring genoten van het zwellen en het opengaan der knoppen, van den zachgroenen sluier, gegeven uit de jonge, pas ontloken blaadjes. Thans is dat korte lentemooi sinds weken voorbij. De blaadjes zijn niet alleen grooter maar ook steviger gewordenvoor vele boomen sluiten zich reeds die van het Sint- Janslot daarbij aan. Alle samen vormen zij het volle loot der dichtgevulde kronen, waarvan zelfs de minst botanisch-ontwik- keUle wandelaar weet wat hij er aan heeft. Dat «groene, eenmaal tot vollen wasdom gekomen, blijft, zoo als het is, een gerui- men tijd lang. Ook voor deze biadermassa zal de herfst komen, al cf niet met gouden tinten, en daarna de winter. Maar daaraan doet de natuur thans nog niet denken. Een enkel gccl-afvallend blad is wel geen uitzondering meer, doch doet de algemeene groenheid beter uitkomen. Te midden van de voortdurende veran deringen rondom, onderscheidt zich dat groen door een trek van bestendigheid. Weer en wind hebben er weinig vat op; na elke regenbui richt het zich des te fris- scher weer op; droogte moet al heel erg worden, eer het er zichtbaar door lijdt; en zelfs onder bliksem en donder bewaart het zijn kalmte. Bloemen bloeien en verwelken vruchten rijpen en vallenhet groen woont dat alles bij als rustige getuige. Het dient als ach tergrond voor het geheele zomerdrama in de plantenwereld. Vogels nestelen tusschen de takken. Fn menschen zoeken er beschut ting tegen f? ien zonneschijn of plotselinge regenvlagen en verheugen zich in de ele mentaire verkwikking, die er voortdurend van uitgaat. «Wie zal zeggen* schroef Emerson ergens «hoeveel kalmte de zeeman put uit het zien naar den blauwen hemel, waar van de blauwheid des te stiller schijnt, naarmate er meer wolken voorbij zweven Een dergelijke vraag zou men kunnen opwerpen omtrent den onbewusten invloed, ondervonden door het uitzicht op dat mooie zomergroen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1