AMERSFOORISCHE COURANT. Augustus 1916. Dinsdag 15 No 8760. 66e Jaargang Op reis_ Uitgave van de INaamiooze Vennootschap „l>e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDEHIK3. AM F.RSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /1.— franco per post/1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egak, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Roolames 1—5 regels ƒ1.15 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentiën van buiten de stad worden de incosscerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACB1 9. Aan onze abonné's die tijdelyk elders vertoeven, wordt, op nanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen ver- goediug vau porto toegezonden. Ook niet-geabouueerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de .Amersfoortsche Courant" tijdeus bun 1 uitstedigbeid zich verzekeren. KBNNISUKVINOKN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 15 Augustus aanstaande, des namiddags ten zeven ure. Amersfoort. 11 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd H. W. VAN KSVEI.D. loco-burgem. Zooals (irootmoeder imiiuiikle. «Welnee kind, het was in hot geheel niet omslachtig, er kwam zelfs veel min der omslag bij te pas dan tegenwoordig mot de Weck-toestellen. Ik zal or niots van zeggen, integendeel hoor, ik vind het prachtig en het is ook veel smake lijker en voordeeliger dan de conserven die to koop zijn, maar het is voel duur der en veel moer werk dan zooals ik het een jaar of dertig geloden dood. De vrouwen van tegenwoordig weten niet meer hoe hol vroeger in een ouder- wetsche huishovding toeging. Ze zijn hot vergeten doordat zo zoo gemakkelijk do busgroenton kondon koopen, maar nu zo begrijpen dat ze don komenden winter een busje boonou duur zullen moeten betalen, nu staan zo verlegen 011 vragen zich af «hoe hoeft Grootmoeder dat tocli ook weer klaar gespoeld »Maar Grootmoeder zal het je ver tellen, want nl zit ze nu ook in haar makkelijkon stool van de rust to gonio- ten, zo weet het nog opperbest hor zo in haar druk huishouden in do weel was als do Oogstmaand in het 'and kwam. Dan kocht ik flinke voorraden groenten, snijboonon, prince.'seboonon enz., en daarvan ging ik de holft dro gen. Hoe ik dat deed f Wel bijvoorbeeld de princessehoontjes werden stuk voor stuk aangoregen en aan de kachelpijp gehangen of ik droogde ze ook wol in do oven. Als zo goed gedroogd waren, bewaarde ik re in Blikken trommels, waarin ik in hot deksel oen stuk of wat luchtgaatjes had geprikt. Zoo behoefde ik nooit bang te zijn voor muf worden of iot9 derge lijks. Mot do snijboonon gebeurde precios hetzelfde, 011 latei' als ik ze gebruiken ging, zotte ik zo een nacht van to voren in het water, 011 ze waren altijd over- heerlijk. Zoo deed ik ook mot appelen en perenik reeg zo aan oen anneengo- hecht katoon en droogde alles hij hot fornuis; maar tegenwoordig, nu meostal gas gebruikt wordt, kan men hot na tuurlijk evengoed in de oven doen. Op die manier had ik den geheelen winter voorraad van alles en dat was heel gemakkelijk en voordeolig, Ik vind dat de vrouwen groot gelijk hebbon 0111 voor den winter weer te gaan oppassen en inmaken, want je zult eons zien hoe duur alles zal zijn 011 natuurlijk kan niet iedere huisvrouw zich een Weck-toostel mot al die glazen aanschaffen. Dat is toch altijd moer voor do vrouw hij wie het op oen extra uitgave van honderd gulden, niet aankomt. Maar 0111 nu weer op hot ouderwet- sche inmaken terug to komen Kijk, de helft van de snijboonen die ik niet gedroogd had, werden eerst in hun go- heel gcwasschon. daarna liet ik ze in een groote mand afdruipen on den vol genden dag worden zo meteen gesneden. Dan deed ik er het zout op op vijftig pond boonon kwam ruim éen pond zout ,'de boonen werden dan mot doeken en plankjes afgodekt en hierop zotto ik een zwaar voorwerp. Vóór hot gebruik worden ze dan flink gcwasschon on als zich aan de oppervlakte van de tonnetjes iets vertoonde, werd dit ver wijderd». «Hoe deedt u eigenlijk met de grutters waren, Grootmoeder AU u 1110 dat nu nog verteld hebt. zal ik 11 voor vandaag niet meer vragen, want ik geloof dat u van nl «lat praten zin hebt gekregen 0111 een uiltje te gaan vangen!» «Wel nee, kind. ik vind het heelpk-i- ziorig mij weer eens in die oude, goede tijden te verdiepen, het is alleen maar januner dat die akeligo oorlog de oor zaak is dal jullie er belang in gaat stellen wat vroeg je ook weer 'f O ja, wat ik met do gruttorswaron dood wel, die bewaarde ik precies als do ge droogde groditon, ook in blikken busson. I11 het deksel prikte ik luchtgaatjes 011 af en toe schudde ik den inhoud eens om«. Tot zoover Grootmoeder. Ik geloof dat hare herinneringen velen bedachtzame huisvrouwen, die zich niet de luxe van hot «Wecken* kunnen veroorloven, wel kom zullen zijn. Aldus vertelt Héleofrope in «lo H. I'. Drievciigeiicim en geheime machten. We waren er op vooruitgegaan, Eer tijds wns zelfs liet meest verborgen plekje in een rietland niet verborgen genoog 0111 een geheim te bewaren. De anno koning Mklas moest het tot zijn •mart ondervinden. Wanneer de wind door do .halmou speoldo, verklapte een stom hetgeen de groote schaduw was in dos Vorsten glansrijk bestaan «Ko ning Midas hoeft ezelsnorenDo barbier was. naast den eigenaar dior ooren, de oonige. wien hot feit bekend was Hij had gezworen, het aan niemand mede to doelen. Maar liet ernstige geheim woog zwaar op zijn hart; hel zat hom in liet bloed, spookte hom door liet hoofd, rusteloos, dag on nacht. Het tanuineorde, prikkelde niarteldo hem. Eu eindelijk kou hij hot niet langer uit houden Hot moest hem ovor do lippen, zij het ook niet in tegenwoordigheid van 111011 sell en. E11 zoo fluisterde do lijf-Figaro dos Vorston in donkerheid van een door hem gegraven kuil«Koning Midas hooft ezelsoorenNiemand had liet vernomen zijn goniood was van 0011 zwnren last ontdaan; hij liualdo ruimer adem.... Maar hot riet, opgrooiend boven do woor govuldo plek der bekontenis. her haalde zijn woorden en bracht liet ver der, do wereld in«Midas, koning Midns, koning Midas, heeft ezelsooren». I We waren er op vooruit gegaan. Wo hadden in onze maatschappij op alle plaatsen, waar oenige monsehen woon- don, een plek, waar ieder zijn grootste geheimen kon neerleggen, do uitingen van zijn diepste smart, zijn grootsto blijdschap, zijn liefde, zijn haat. zijn vroes 011 zijn verwachting zijn eritlsoh I oordeel over anderen (meestal) 011 over I onszelvon (somtijds) en alles bleef ver- borgen. Donkore. ondoordringbare duin- u-ruis omhulde de openhartigheden, die we toevertrouwden aan ouzo brieven, I Donkore, ondoordringbare duisternis omhulde onze openhartigbedon. I Wo hadden zulk een plek en hebbon die, gelukkig, nog, wij, de niet-oorlog- voerenden. Overal in den lando hebben I wo dergelijke plekken onze postkan toren. do stille ontvangers van onze go- hoinion. Zoo zo spreken konden, gelijk liet rietland van koning Midas' barbier, wie onzer zou nog durvon bestaan? Ja, wo waren 011 wo zijn er op voor uitgegaan. «Met hricvengolioim is on schendbaar* dat ia een grondgedachte van do moderne levensbeschouwing 011 daarop niet vol vertrouwen rekenend, lieten we en laten wo een deel van ons hart. do intiemste gedachten van ons loven, de scherpste uiting van onzen fjeest door do smalle opening in do lardstecnen plant of in de ijzeren bussen glijden zonder ook maar éen oogonblik to vreezen, dat de wereld zal weten welke onze Midas ooren zijn. Inmiddels heeft de oorlog voor een doel der wereld ook dat veranderd. De brieven, die ovor de grenzen moeten, die welke onze mails meenemen dan wel terugbrengen, worden onderworpen aan ernstig onderzoek. En mot ergernis aan vaarden we hetgeen we nu eenmaal niet kunnen veranderenwe loven in de damn, van liet gewold; oorlogstoestau- do^Pzotlen alles onderst-bovon111011 vororniult hetgeen men hooft aangeboden en aanbidt hetgeen men heeft vernield. We moeten thans wel goodvindon, dat vreentdo oogen kennis nomen van onze briefwisseling mot familieleden in onze cigon koloniën. Enten we wat kalineeronde herinne ringen strooien over onze rechtmatige orgonis. Do Geschiedenis is een wijze leer meesteres. Zij leert ons, dat er lijden waren, waarin niet «Hoon in tijden van oorlog, dooli ook in vollen vredes toestand het brievengehoiin niet werd goüerbiodigd. Het begrip, dat schending van brioveugohoim als een ernstig ver grijp <|uaïificoerde. is anders al oud. Liitiioi spreekt er ovor en Gustaaf Adolf's oorlogsverklaring san don Duit sohen keizer bevat een verwijt aan dozen, dnt hij het brievongeheim heeft goschondon. I)o groote Keurvorst liot zijn postambtenaren «bei Loih uiul l.ühen* zweren ami niemand, wien ook, iets 11100 to deelon van de correspondentie. Maar.... politie 011 diplomatie mankton daarop nog wol cons inbreuk. Zij hadden roods zóo lang liet postverkeer be schouwd ais een middel 0111 achter 8taats- 011 andere geheimen te komen. Andere machte» dodo» op hun beurt nan hriovouspioniiage. Brieven werden geopend, gelezen, en.... gewijzigd mot behulp vun chemische middelen. In Oostenrijk was een tijd lang hot spionneoron door hot openen dor brieven en hot vorvalschen daarvan oen op groote schaal beoefende «kunst». Do Ilnbsburgers haddon aan do familio van Tlittrn 011 Taxis het postmonupolio in hot ltijk verleend, maar voor Oosten rijk zelf haddon zij hun eigon postdioust. Thurn en Taxls kregen echter hiervan eon ondoi'dcol 011 wel liet «Zwarte Kabi net». Dat was het stolsel dor spionnnge in hot groot. In de middelpunten van hot verkeer, op de belangrijke plaatsen der Dultsche postwegen, te Frankfort a/M, Kogonsburg, Augsburg, Nouronborg, in de Hansestoden en do residontiiin der geestelijk© keurvorston, waren zoogo- naamde «Brieflogo's*. Zij stonden in be trekking tot het «Zwarte I"abinot«. Good bezoldigde ambtenaren, «lo- gisten*, workten er in het «spionnoeren 011 hoi vorvalschen. Do betrekking was meostal erfelijk in do familie, zoodat langzamorliand die kunst der duisternis buitengewoon werd ontwikkeld. Do regeering kon do logie- ten niet missen. De meeste» worden ge adeld. sommigen kregen don titel van •vrijheer of graaf. Hadden [zij dit niet verdiend op een eerlijke wijze. - in spannend was hun arbeid wol. Zij inoos- ten snel handig en nauwkeurig worken. Voor do Duitsehe Vorton wns dit systeem dor Hnhshurgors natuurlijk vol gevaren. Zij konden er niets togen doen. Daarom deden zij eindelijk liet zolfdo. Hannover, Saksen. Mecklenburg richtten ook «briefloge's» in en zoo word hot spoedig een wedijver lil oneerlijkheid door hooi Duitschlaud. De postambte naren waren moer diplóten dan post ambtenaren. Dikwijls wisselden diplo maten en postambtenaren van betrek kingen. Fredorik do Groote word moor- malen do dupo van do hriovonspionnago. Al dreigde hij ook inet zijn krukje, hot hielp hem niet. Do rogecriug te oenen wist steeds zijn brieven 011 dépêche» eerder dan de Pruisische gezant. Napoleon I deed, zooals alles, ook in hot groot aan briefspionnngo. Aan Big- 11011 word «tot doefeiiido» van politie en veiligheid* hot toezicht opgedragen over hot gozamelijko Pruisische post wezen en toen verschonen do hriofrovi- sio-bureau'6* 011 dit nog wel in oen Slant waarmede du Fnuischou sedert een jaar vrede haddon gesloten. Het «Zwarte Kabiuot» te arbeidde in een dor vleugel van don Hofburg 011 huu zulk een rcpulatio, dat. lijdons do bozotting van Weonen door do Frnnschon prins TrMoyrand vóór alles hegeerde cloze «merkwaardigheid van Weenon" te ziou- In de Hohocmscho badplaatsen waren filialen opgericht en sommige ambtenaren «en amhtonnarsvrouwon wa ren bekend ais to boliooreu tot du «be kwaamste vorvnlacliors" 011 spionnen van brieven. Ook RerJRjl hooft zijn «Zwart Kabinet» gokend en wol toen Naglor aan hot hoofd itond van hot Pruisische postwezen. Hij volgde hot voorbeeld van Mottornich 011 boscliouwdo do posterijen als oen zoor krachtdadig hulpmiddel dor politie. Een afzonderlijk ambtenaar was toon belast mol hot opsporen van «nuttige» dus verdachte brieven, die natuurlijk worden geopend. Een 011 nndor zou thnns moeilijk meer knnnou geschieden. Doeli eon eeuw go- lodon had men in Duitschlnnd en Oosten rijk 0011 volslagen minachting voor het geen 111011 noemde «hot beperkt onder danen vorstand» en hot duurde vrij lang cor hot verzot zóo groot werd. dnt or mot liet «onderdanenvorstand» wat moor rekening word gehouden. IiiUissehon deden velen hetgeen oen hooggoplantst Duitsohor in 1813 schreef aan don Pre sident van hot Hof to Berlijn »!k hob, aangozion geen middel zeker genoog is om onze correspondedtlo te beveiligen togon spionnnge en vervnlschlng, mot mijn beste vrienden afgesproken, maar niet ineor te schrijven». Oostenrijk hoeft hot >Z\vnrto Kabinet» nog hot langst behouden. In Pruisen kon na den bevrijdingsoorlog hol brieven-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1