3 flinke Koetsiers. VETTER Go. Woensüaa 16 Augustus a.s. BUREAU tot publiciteit m Wetenscbappelijk Nieuws. Herhalingsonderwijs voor jongens- Sluit A.s. Donderdagavond bij gunstig weer oj> hel terras van Amicitia, concert door het muziekkorps van het depot ge infanterie brigade, kapelmeester de heer Boers. Aan vang S uur. Naar de gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 136 wagens met 20 030 pond kaas. De prijs was 55 a 56. voor kaas onder Rijks-controle 56 a 57 cent. De handel was stug. Rijkdom kan ons geen geluk geven, geen gezondheid, geen liefde, geen gewe tensrust. Zoo spreekt troostend de rijke tot den arme. Maar rijkdom kan heel wat levensgenot geven en heel wat ongeluk afwenden. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, 15. W. van Amersfoort verzonden d.d. 2 Augustus aan den Raad een schrijven over salarissen, o.a, over dat van den con cierge aan het Raadhuis. Als er nu nog iemand hier is, die meent, dat Amersfoort niet vooruitgaat, dat alles hier niet snel toeneemt, dan ziet hij hierin een duidelijk bewijs. Vóór ongeveer twintig jaar genoot de hoogste ambtenaar vaO deze gemeente (de secretaris) een gelijk salaris als nu aan een der laagste goden (een con cierge) zal worden toegekend f1400 -f- woning, vuur en licht, gratis materiaal, gratis twee werkkrachten, zal wel ongeveer f 1800 zijn, wat oudtijds de heer Scheltus ook verdiende. Dat is lang geleden, hoor ik reeds mom pelen en 'tis waar; alles gaal nu omhootK niet 't minst de salarissen, 't Is ook niet Jr bedoeling het bedrag te besprekende Raad zal het voorstel wel beoordeelen. Voor mij, als Amersfoortsch burger, rij zen evenwel een paar vragen Is de kennis voor deze betrekking zoo omvangrijk, dat slechts éen persoon de noodige geschiktheid bezit? Waarom niet, als voor meer gelijke betrekkingen de sol licitatie voor ieder opengesteld Me dunkt 't is onbillijk tegenover andere beambten en misschien wel tegenover vele ambtena ren, die gaarne hun beste beentje zouden voorzetten, om zulk eene positie te verkrij gen. Wordt het verband tusschen de verschil- lende belooningen aan gemcentebetrekkin- 1 gen verbonden nu niet ontzettend ontwricht? We herhalendeze belooning wordt niet te hoog of te laag genoemd, maar daar B. W. zoo telkens spreken van verband tus schen de salarissen van personen en groe pen, zouden we wel eens willen weten of dan niet vele ambtenaren in dezen duren tijd wat meer moesten hebben. Menschen met heel wat meer presteeren, die staan aan 't hoofd van een afdecling op 't stadhuis, werkzaam zijn bij de bedrij ven of bij 't onderwijs zullen van 't verband niet veel meer zien. 't Is nog de oude fout. De éénling wordt steeds beter bezoldigd dan een groep. Ziet den directeur van den keuringsdienst; in eens f 1150 meer, 't Wordt nu toch een vast salaris van f3,500 en 't was f2350 -j- een t ij d e 1 ij k e toel ige van f 600, voor diensten in dezen mobilisatietijd. Voor zoo'n betrekking geldt nog steeds >hij is maar alléén in zijn soort'- en voor de anderen blijft het«jullie bent met zooveel Me dunkt, ais 15. en W. dat ver band blijven wenschen en ook gaarne goede krachten behouden (zooals in 't stuk over dezen directeur staat) zeker de overige ambtenaren, al zijn het dan groepen wel spoedig eene verassing in den vorm van meer salaris 2al worden bereid. Geen enkele onderwijzer toch kan ver dienen, wat den heer Van Zwieten wordt aangeboden slechts een enkele der overige ambtenaren zal daarmede gelijk of zeer" weinig er boven zijn. Bij zoo'n éenmansbetrekking ruime waar deering en overeenkomstige belooning bij de groote groepen is de waardeering van de personen zeer geringis de erken ning ol belooning van soms zeer vele jaren stipte plichtsvervulling nihil, is het salaris van 't begin tot 't eind steeds veel minder dan 't door 15. en W. en door de maat schappelijke betrekkingen zoo gewenschle verband wordt getiischt. De behoeften bij die groepen is toch veel grooter, zelfs in deze dagen nijpender dan ooit en hun salarissen komen stellig even zeer, zoo niet eerder in aanmerking voor verbetering, dan van de hoeren, die nu aan de beurt komen. A. B. v. d. KI.KIN. Advertentién. I voor Administratie en Correspondentie. Algemeen ontwikkeld en in staat zelfstan dig te werken. Zich schriftelijk aan te melden aan het Eier-Bureau, Regentesselaan 6 te Amcrs- Distill. Wijnen. Likeuren. I Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. CREDIET-VEREENIGINtt te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. n>r. H. J. M. van den BHUGH. WILHELM INASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het vorleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke^ekerheid of in-blanco. het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKASTOOR Mr. 8. H. VAX WELKEREN baron RENDERS) Korlegracht 11. Tel. 170. TelegrumiidreH„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. Incasseering van Wis sels en Quitantien. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. AMEHSEOORTSUHE RIJTUIG-MAATSCHAPPIJ vraagt direct <»enieciiite-(*asfabriek Amersfoort. zal slechts OOBL69 aan het loket worden verkocht iu hoeveelheden van en i II.1.. tegelijk. Bestellingen, uitgezon derd voor bedrijven, scholen, enz. 25U1.1- len voorlooplg niet worden aan genomen. I5ij afname van H.I.. geldt 10 cent korting per H.I- DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- I5EDRIJVEN. Keizersgracht 153, Amsterdam Tel. N. 10780. Afdecling SCHRIFTELIJKE cursussen. De grootste inrichting van onderwijs in Nederland en de meest uitgebreide Correspondentie-school ter wereld. 4600 leerlingen. 50 leerkrachten. CURATORIUM: Mr. dr. C. F. SCHOCH, Prof. dr. H. D. J. RODENSTEIN, Dr. II. C. PRINSEN GEERLIGS, Jhr. mr. I- H. van LENNEP. Onder leiding van bekende leeraars organiseeren wij 175 Schriftelijke cursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (44 cursussen); Boekhouden (populaire leergang en examencursus), Handelsrekeneft, Handelscorres pondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsch. Engelsch, Zweedsch, Russisch, Spaansch.Maleisch), Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis, Warenkennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Bedrijfsleer (organisatie en taktiek), Geld belegging (Ueurstechniek), Etalage, Stenografie, Schoonschrijven, Machine-schrijven. N.15. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Tale n (24 cursussen): Fransch. Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, Maleisch, I.atijn, Grieksch, Esperanto; bovendien een Cursus in Algemeene Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-examen Oude Talen A en B. Aan de Inspectie der directe belastingen enz. alhier kan een liIJHRK geplaatst worden. Vermoedelijk salaris f300. Zich aan te melden Plantsoen No. 6, imer no. 8 te Amersfoort. C. Exacte Wetenschappen en Techniek (21 cursussen): Wiskunde. Scheikunde, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, F.lectro-tecluiiek, Lijnteekenen, Meten en Tcekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Ontwikkeling en Beschaving (32 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie, I.ogica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek, Muziek geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele vhygiCne, j Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het Handschrift, vlug en goed Rekenen, Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid Lager Onder wijs, Frrtbelen, Slftjd, Spellciden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. Opleiding tot kunstgenot, •j N.B. De Cursussen Herhalingsonderwijs en U.I..O. omvatten alle Lagere schoolvakken. Aanvang van den nieuwen cursus op Maandag 4 September a.a. in de Openbare Lagere school in de Beekstraat. Onderwijs wordt gegeven in 1. Xederl. Taal. 5. Vaderl. Geschied. 2. Rekenen. Aardrijkskunde. 3, Kennis der Natuur. 7. Boekhouden. 4, Teekenen. 8. Duitsch. Inschrijving van nieuwe leerlingen vóór 4 September 's avonds tusschen 6 en 7 uur in de >penb. I.agere school in de Beekstraat. Het Hoofd van het Herhalings onderwijs, H. J. VELDHOEN. E. Opleiding voor een acte L. O. (5 Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde, Teekenen Nederlandsch, Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting. Staathuishoudkunde, Wiskunde K 1. Boekhouden, Schoonschrijven, Teekenen (Ma, Mb, Md, Me, Mf en Mg). G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) 1 De techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, I.innennaaieii, Kinder- kleeding, Costuumknippen, Costuui II. Opleiding tot Ambte Be epen (20 cursussen) Uwe Brand- en Inbraakver zekeringen bij de Brand- Maatschappij te Amster dam van 1790, Schitterendste voorwaarden Langste premiën (1. J. 1'. van EDE, Kortegrncht I5a, Amersfoort Postale Aardrijkskunde, Adspirant-Commies P. en T., Hulptelegrafist en Kantoor bediende P. en T., Kommies bij de Belastingen, Polilie-diploma, Adspirant-Inspecteur Politie, Rijkscursus voor Hulp-keurmeester, Opleiding Handel, Opleiding Techniek, Toe latingsexamen Kweekschool voor Vroedvrouwen, Staatsexamen A, Staatsexamen B, Tee kenen voor de Ifoofdacte, Teekenen voor de Ilulpacte, Zingen voor de Hulpacte, Opleiding Candidaai-Gemeentc-Secretaris (terwijl het Bureau zijn bemiddeling verleent bij het plaatsen van volontairs op Gemeente-secretariePn in alle deelen van Nederland). N.15, Behalve voor de hier genoemde ambten of beroepen geheele of partieele opleiding voor Rijks-verzekeringsbank, Rijks-postspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie. Ministeries, Rijks-waterstaat, enz. Van het onderstaande neme men goede nota; De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Onze condition zijn billijker dan die van cenige andere combinatie, die onder leiding van bevoegde docenten schrifte lijke cursussen organiseert. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de »stof voor de week», die in de eerstvolgende les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus schen docent en cursist. Leergangen voor beginners, voor eenigszins gevorderden en voor meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen die men «uit liethcbberij» volgt. Aangename methode. Goede resultaten (90 pet. der cursisten slaagt). Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is ling verbonden voor Adviezen in zake beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor resseert, vragc, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, alle verdere bijzonderheden bevat. Ieder cursist wordt ingeschreven als gratis-abonnê op het weekblad »De Kroi.iek», een samenvatting van al hetgeen de voornaamste bladen en periodieken aan wetenswaardigs behelzen. Voorts is voor onze cursisten tegen gereduceerden prijs verkrijgbaar «De dagelijksche 1 betrekking-revue». Vraagt gratis-proefnummers. JOH. GöBSX* Jr., Dir. 1 het Bureau een afdee- Beroepsadviezen inte- 'n gratis-prospectus, die

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 3