AMERSF00RT3GHE TOÏÏRAIT. Augustus 1916. Zaterdag 19 No. 8762 66e Jaarganc; Op reis. L. A. DULLAERT Co SAFE-IIEPOSIT. Uitgave van de flaainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-RF.DACTEUR F. J. FREDERIK8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden i. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarva^^arief op aanvraag kosteloos.Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 (*Rt. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentien va^ buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracL. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Aan onze abonné's die tydelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonueerdeu kunnen op de zelfde wjjze de geregelde toezending vau de .Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KKNNIHUEV1NOKN. De Burgemeester en Wethouders van Atnera- Gelet op art. 204 der Gemeentewet, doen te weten, dat hel 3e gedeelte van het primitief-kohier der INKOMSTENBELASTING over het dieustjaar 191C, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Uemeente-belaetingen, Koestraat tl, voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 21 Augustus 11116. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. R. VEEN8TRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te weten, dat het tweede suppletoir kohier der Schoolgelden van de O. L. school li. over het dienstjaar 1615/1916, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in alschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente-belastingen, Koe straat 9, voor een ieder ter lezing ligt, Amersfoort, 21 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Seretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te weten, dat het 3e gedeelte van het kohier der HONDENBELASTING, over het dienstjaar 1916 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente-be lastingen, Koestraat 9, voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 21 Augustus 1016. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. M(jn Duifje. Ik zond mijr duifje ver van 't n< Naar vreemd gewest, Waar zij den weg niet kende, En waar haar Oog l.ang 's hemels boog Geen enkel punt herkende. Toen zat ik bij het duivenslag Den Hingen dag Verlangend uit te kijken. Wanneer zij wel, 't Zij traag of snel, Op 't nestje neer zou strijken. Daar hoor ik door de blauwe lucht In ijle vlucht Haar vleugels vroolijk kleppen. En 'k zie omhoog In wijden boog Haar naar het nest zich reppen. En 'k dachtgij, duifje, weet het pad, Dat ik niet had U teekenend voorgeschreven Gij vindt het spoor Den hemel door Hoe ver ook afgedreven. En mij mij is den weg bereid, Die daarheen leidt, Waar 'k eeuwige rust kan vinden Maar achik dwaal Zoo menigmaal Van 't spoor, gelijk een blinde. Plannen maken en plannen uitvoeren. Scherpenzeel Soest. Commanditairs li Bankveresniging If* AMERSFOORT Langegraont 30 - Tel. Intero. 303 I Verhuren loketten in hun „LIFS" brand-, inbraak- en smeltproefvrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC ANTIETIJDEN. ;n den snellen Parijs van de iran Duitscbland De regeeringen wikken en de om standigheden beschikken. Mochten de re geeringen hieraan ooit getwijfeld hebben, dan zou de loop der historie sedert Augus tus 1915 hef haar wel duidelijk gemaakt hebben. Zij mochten haar plannen smeden, de werkelijkheid kwam en belette de uit voering er van. Wat is er geworden vi veldtocht over Belgit naa machtige Duitsche legers? Wat van de vernietiging door de geallieerden Wat van de grootscheGalipoli-expedltie en wat van het spoedig afrekenen met de zoogenaamde minderwaardige Russische troepen Het zijn plannen gebleven op papier of in de gedachten der ontwerpers. Tot ver wezenlijking zijn ze niet gekomen. En de oorlog, de groote, de geweldige, die geen drie maanden zou kunnen duren volgens het oordeel der groote economisten, woedt nu reeds langer dan twee jaren en nóg is het woord vrede een schoone klank, die doet denken aan iets onwezenlijks, iets onvervulbaars, iets als een sprookje uit lang vervlogen dagen. In weerwil van den lan gen oorlogstijd konden de plannen niet vol voerd worden. En zij zullen het ook niet, al moest de krijg nog jaren voortduren. Zouden de machtigen, in wier hand het gelegen heeft om den vrede te bewaren of den oorlog los te laten over Europa, zou den de machtigen, indien zij ruim twee jaar geleden hadden kunnen voorzien, wat deze oorlog zou beteekenen en wat hij berok kenen zou, niet anders gedaan hebben dan zij in werkelijkheid deden Waarschijnlijk wel. Men begint altijd den oorlog met de hoop overwinnaar te zijn. Bovendien worden de machtigen, die over oorlog en vrede beslissen, persoonlijk het minst getroffen door de rampen van den krijg. De gruwelijke realiteit van het slag veld wordt door hun lichamen niet gevoeld de vernietigende gevolgen van de oorlogs ellende door hun beurzen niet nijpend be speurd. Zij sterven niet aan martelend pijn lijke wonden zij hebben geen honger ten gevolge van het besluit, dat zij nemen. Zij staan te ver van de afschuwelijke werke lijkheid om te beseffen, welke rampen zij ontketenen door den oorlog toe te Het vermoeden ligt voor de hand, dat de oorlog van thans, die duidelijker spreekt dan welke ook, die er aan voorafging, die smartelijker gedragen wordt door de sol daten niet alleen doch ook door de groote lagen der bevolkingen, het vermoeden ligt voor de hand, dat de oorlog van thans een' geweldige waarschuwing zal zijn, die in de toekomst zelfs gezaghebbende kringen zal beïnvloeden, wanneer opnieuw de vraag van oorlog of vrede door hen onder de oogen gezien moet worden. Want de groote volksopinie, die thans zich ten opzichte van den rpodernen oorlog gevestigd heeft, zal een factor zijn, waarmede elke regeering en elke kring van diplomatieke plannen makers rekening zal hebben te houden. Die opinie wordt even aangeduid in het ontroerende gedicht van den Duitscher Hermann Hesse Jedcr hat 'sgehabt, Keiner hat 's gesch.atzt. Jedem hat der sflsse Quell gelabt. O, wie klingt der Name Friede jetzt Klingt so fern und sacht, Klingt so trunenschwer, Keiner weiss und kennt den Tag, Jedersehnt ihm voll Verlangen her Want nu de realiteit van den oorlog ondervonden is, nu beseit men pas wclke lafenis de vrede, dien men niet naar waarde wist te schatten, den zijn leven doorwor stelende mensch bracht Zoo zullen onder de harde lessen van het heden nieuwe invloeden over de toe komst te beslissen hebben. De regeeringen zullen wikken en in haar overwegingen zullen, of zij willen of niet, de ervaringen van thans een rol spelen. E11 dat is de troost bij veel leed. Dat is het verstandige bij veel fanatieks, dat ook in den oorlog gevonden zal worden. En wanneer we dan weer terugdenken aan de besluiten van de zoogenaamde economische conferentie der geallieerden te Parijs, aan de plannen om na den oor log met de wapenen den oorlog zonder de wapenen, den bloedeloozen, verlammenden economischen oorlog te beginnen, dan troosten we ons met de gedachte, die de Engelschen zoo n tchter uitspreken in deze woorden, dat het eten nooit zoo warm ge geten wordt als het wordt gekookt. Ook hier zullen de regeeringen wikken en de omstandigheden beschikken ook hier zal het groote, dagelijks terugkeerende belang van millioenen hebben mee te spreken over de uitvoerbaarheid der economische strijd plannen. Op het papier laat zich alles zetten in de praktijk blijft veel geschrevens, on uitgevoerd. Wat op het leed, door menschen te lijden, van toepassing is>es haben Anderen ge- litten wie die und sind getrostet worden», slaat ook op het leed van den oorlog, ook op de stemmingen der volkeren onderling. De tijd is een groot heelmeester en zelfs voor den haat der volkeren, een der giftige gevolgen van den zoo dikwijls hoog ver heerlijkten oorlog, brepgt hij verzachting. Te gemakkelijker brengt hij die, naarmate de belangen der groote volksmenigte pijn lijker door* dien haat benadeeld worden. Het eigenbelang, dat naar de wapenen doet grijpen, drijft ook tot den vrede en, na den vrede, tot vergeten en vergeven. Een nieuwe toekomst voor onze meisjes. In de landen waar gevochten wordt en de jonge mannen bij duizenden en tien duizenden vallen, zullen er in de naaste toekomst vele meisjes «pver» zijn. Waar mee dan bedoeld wordt dat ze geen ge legenheid zullen krijgen om te trouwen, In ons land, waar het oorlogsmonster geen persoonlijke offers vordert, zal in langen, langen tijd, gewis ook in mindere mate aan tronwen worden ge dacht. Ook hier dus in de tockoms) vele meisjes >over». Die moeten zich zelve een levensbestaan zien te verschaffen of... verhuizen naar landstreken, waar de mannelijke sekse verre de overhand heeft. E. J. de M. v. H. wijst in «Nieuw Vrouwenleven» zulk een landstreek aan. 't Is Canada. Vele Nederlandsche jonge mannen zijn daar jaren geleden heen ge trokken en hebben er zich een positie ver- Nu zijn rij daar een jaar of tien, midden in een land, waar op grooten afstand van elkaar landbouwers wonen, evenals zij, maar van andere opvoeding, andere naties en allen zonder vrouwen. Dat gebrek doet zich voelen, niet dade lijk zoozeer in de kwestie van den onge- huwden staat als wel in 't algemeen, het gemis aan «das ewig weibhche» en ik bedoel hiermee, zegt de schrijfster, heel prozaïsch als her begin van vrouwe lijken invloed de gezelligheid, de reinheid en netheid van huis en hof wat teeder- dere zorg voor de gezondheid, vroolijkheid en toebereiding van de maaltijden, de wasch en andere kleine levensweelden. Zooiets missen zulke jonge mannen daar, en is. hoe goed hel hun finantieel ook gaat. niet voor dollars te koop. Zouden er in ons Nederland gpen jonge vrouwen te vinden zijn met een energie even kloek als die van die jonge mannen, die de zee c -erstakenvoor een nieuw, menschwaardig bestaan Want het zijn niet deze jongelui alleen, die hier dat «ewig tveibliche» noodig heb ben, maar een heel, nieuw, uitgestrekt land. En niet «alleen maar om te trouwen,» zoo als licht grovelijk gedacht wordt; dit kan daar licht gebeuren en zal ook wel licht gebeuren, zooals overal waar jonge, vroo- lijke, gezonde menschen elkaar ontmoeten en liefkrijgen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1