Dinsdag 22 pffi Augustus 1916. No. 8763. 66e Jaargang Op reis. Uitgave van de tiaamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent ^elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reol&mes 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht, HOOFD-REDACTEUR P. J. F RUDE RIKS. AMERSFOORT. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Aan onze abonné's die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschjjudag tegen ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zeltde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdeus hun uitstedigheid zich verzekeren. K E N N I S U K V I N U. Het Bestuur van het Burger Weeshuis brengt ter algemeene kennis, dat het voor nemen bestaat om aan het Hoogheem raadschap >de Bunschoter Veen- en Vel- dendijk» te verkoopen een gedeelte van het perceel Sectie A no 349 der Gemeente Baarn ten behoeve van een nieuw aan te leggen dijk. Bezwaren tegen dezen verkoop kunnen vóór 28 Augustus worden ingebracht bij voornoemd bestuuradres, 1A. Baron van Ittcrsum, St. Anfridusstraat 1. Amersfoort, 22 Augustus 1916. Het Bestuur voornoemd, WUIJTIERS, Voorzitter. VAN 1TTERSUM, Secretaris. Belgische en Duitsche Kinderen in Nederland. Er zijn Nederlanders, die het afkeuren, dat slecht gevoede Duitsche kinderen naar ons land worden gezonden, ten einde ze eenigszins op hun verhaal te doen kotnen. Dat is het goed recht van ieder, die zoo wenscht te oordeeleu, wanneer men dan maar niet terugschrikt voor de conclusie, dat bij het voeren van oorlog alle mensche- lijkheid opzij behoort te worden gezet. De oorlogsnondzaak behoort volgens hen mede te brengen, dat alle Duitsche kinderen (ook met het oog op de toekomst) thans behoor lijk mede uitgehongerd worden. En het is een schending van de neutraliteit, het is immoreel, het strijdt met onze nationaliteit, wanneer men wil trachten althans bij eenige honderdtallen van Duitsche kinderen de na- deelige gevolgen van ondervoeding te voor komen. Prof. Dr. D. van Embden zet deze stel lingen in een stuk in het Algemeen Han delsblad (avondblad van 14 Augustus j.l.) op klemmende wijze uiteen. Hij toont zich geheel en al de in oorlogslogica bevangen geleerde, gelijk wij er in deze tijden zoo wel binnen als buiten onze grenzen wel meer tot stichting van het publiek aan het woord hebben gezien. De Redactie van het Handelsblad voor zag het stuk van een naschrift, dat een poging bevat om menschelijkheid, redelijk heid en gevoel ook nog een woord te doen medespreken. Dat ontheft ons van de noodzakelijkheid om op het stuk van den heer Van Embden ter verdediging van onze bemoeiingen in dezen meer uitvoerig in te gaanwaartoe de verleiding anders wel groot zou zijn, als men Prof. van Embden hoort betoogen dat wij indirect de annexatie-eischen van bepaalde Duitsche kringen steunen, door in Nederland aan eenige honderdon Duitsche kinderen huisvesting te verleenen I Zooveel invloed op internationaal politiek gebied hadden wij ons niet durven toekennen Doel van dit schrijven is dus niet ons te verweren tegen het requisitoir van den heer Van Embden. Dat veroordeelt zich zelf wel. Maar het lijkt ons (ook in verband met hetgeen in den laasten tijd in allerlei bladen daaromtrent voorkwam) noodzake lijk thans een korte uiteenzetting te geven van wat ons Genootschap zoowel voor de Belgische als voor de Duitsche kinderen in den aanstaanden herfst en winter hoopt te doen. Half Juli kwam van Belgische zijde de vraag of wij huisvesting konden verschaf fen voor een aantal slecht gevoede Bel gische kinderen. Wij namen op ons in ons grootste Koloniehuis te Egmond aan Zee van af 2 September een 200-tal kinderen op te nemen, welk getal van af half Octo ber, door het leeg komen van de beide andere huizen aldaar onzerzijds zou kunnen worden opgevoerd tot 340 kinderen. Tevens zouden te Egmond in andere daartoe ge schikte huizen nog een 260 kinderen kun nen worden gehuisvest, zoodat in totaal aldaar plaats was te maken voor boo Bel gische kinderen te gelijk. Voorts richtten wij tot de andere Ver- eenigingen voor Vacantiekolonies in ons land de vraag of zij hunt.e huizen tot dat doel zouden willen afstaan, waarop van vele dier vereenigingen toestemmend ant- woflrd inkwam. AI deze plaatsruimte wordt gereserveerd voor Belgische kinderen. Terwijl wij met deze voorbereidende maatregelen bezig waren, werd ons (eind Juli) gevraagd of wij ook nog Duitsche kinderen konden opnemen, waarop wij be sloten ons Koloniehuis te De Steeg na afloop der gewone verpleging (dat is tegen half October) voor deze kinderen beschikbaar te stellen. In dat Koloniehuis is plaats voor 70 kinderen,.zoodat wanneer van dit aan bod gedurende den geheelen winter gebruik gemaakt wordt en elke groep er {4 weken verblijf houdt, er op die wijze er totaal een 490 Duitsche kinderen een maand gehuis vest en gevoed kunnen worden. Meerdere ruimte hebben wi' noch voor Belgische, noch voor Duitsche xinderen be schikbaar. Ons herstellingsoord te Nunspeet (den geheelen winter geopend, duur der verpleging onbepaald) blijft dus ook dezen winter bestemd voor het zwakke Neder- landsche kind. Voor wat ons Genootschap betreft, is het aantal te huisvesten Duitsche kinderen dus niet groot. Wij hebben geen ruimte meer en de Duitsche aanvrage kwam in, toen wij reeds over bijna al onze ruimte beschikt hadden voor de Belgische kinderen. Nu schat >de Telegraaf» het aantal Duit sche kinderen, dat een tijd lang in ons land verzorgd zal worden, op 300.000Prof. van Embden schat het op ,500 1000 (i 2000?). wat bescheidener dus en allicht ;neer nabij de waarheid. Doch dat gaat voor het grootste deel buiten ons Genootschap omde heeren zullen zich moeten informeeren bij het Duitsche Comité. Maar wel wenschen wij er den nadruk op te leggen, dat noch de verpleging van de Belgische, noch die van de Duitsche kinderen zal geschieden >voor rekening» van het Genootschap. Wie met de organisatie van ons Genootschap bekend is, zal daarvan de onmogelijkheid dadelijk hebben ingezien. Het Genootschap heeft daartoe niet de middelen, maar mag overigens niet anders dan aan deComilé's, die er zich voorgespannen hebben, den kostenden prijs in rekening brengen. »De penningen zijner contributies en subsidies» zal het Genootschap dus, gelijk Prof. van Embden eischt, blijven gebruiken voor »het Nederlanschc doel, waarvoor het die gekregen heeft». Het Genootschap stelt enkel werkkrachten, huizen en inventaris dier huizen beschikbaar. En laat Prof. van Embden zich nu niet noodeloos bezorgd makenin onzen gewonen verpjeegprijs is ook begrepen de salarieering van het ver plegend en administratief personeel, bene vens afschrijving op huizen en inventaris. Rest nog de vraag Waren wij gerech tigd het Nederlandsche kind achter te doen staan bij het Belgische en Duitsche'? Deze kwestie moet intusschen tot haar waie ver houdingen worden teruggebracht. De meeste onzer koloniehuizen stellen wij eerst be schikbaar na afloop der gewone verpleging daaraan komt geen enkel Nederlandsch kind dus iets te kort. Alleen hebben wij ons grootste koloniehuis te Egmond aan Zee voor de maand September vrijgemaakt ten behoeve der Belgische kinderen, door de ingeschreven Nederlandsche kinderen in andere huizen onderdak te brengen. Gevolg was natuurlijk, minder plaats ruimte dan andere jaren en onmogelijkheid om aan alsnog inkomende aanvragen, ook die om verlengd verblijf te voldoen, Dat is de opoftering, welke wij van onze afdee- lingen gevraagd hebben, en welke wij ons gerechtigd achtten te vragen. Alleen het meest gruwelijke nationaal-egoisme kan tegen betrekkelijk zoo geringe opoffering bezwaar hebben. Aan den wensch van den heer Van Embden, om de ten aanzien der Duitsche kinderen gedane toezegging terug te nemen, zal door ons tot ons leedwezen niet kun nen worden voldaan, Wat ons betreft, zij en blijve Nederland de gastvrije wijkplaats ook voor het Duitsche, slecht gevoede kind. Namens het Dagclijksch Bestuur van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies, 18 Augustus 191b. De korte inhoud van het stuk Is als volgt In den Lsnccloet wordt ons de minnarlj voorgesteld van een jonkman van grontcn huize met een eenvoudig meisje, 's Min naars moeder, bevree,sd voor een huwelijk beneden I.ancetoet's stand, weet te bewer ken, dat hij het meisje verleidt en dan van zich stoot. Sandrync neemt daarop de vlucht. I.anceloet gevoelt weldra, dat hij zonder haar niet kan leven en laat haar overal zoeken, ten einde haar te huwen. Sandryne heeft inmiddels aan een ander ridder hare hand geschonken en wijst l.anceloet's bode af. Deze, niet voor rle waarheid durvende idjkomeu, bericht 'zijnen meester, dat zijne geliefde van hart- zeer gestorven is. Lanceloet vloekt in wan- hoop zijne moeder en doorsteekt zlchzelven, tot straf voor zijne misdaad, j Hiermede eindigt het stuk, of liever ein- digt het met een epiloog, die dan de moraal bevat: >Ghi heren, vrouwen, wijf ende man, N'u nemt hier exempel an Soe wie dat met trouwen mint, Als hi sijn lief te wille ghewint. Hi spreke hoveschelijce daervan. Lanceloet. Uit ons vorig nummer hebben do lezers kunnen zien, dat de Haghcspelers Zaterdag a.s. hier in Birkhoven een openluchtvoor stelling zuilen geven. Opgevoerd zal wor den de I.anceloet. «Onbekend maakt onbemind» en het groote publiek zal vermoedelijk niet geheel op de hoogte zijn van deze stukken ait vroegen tijden en omdat het jammer zou wezen, als men niet in grooten getale op- kwam. willen wij er een weinig toe mcewer- i ken, om die onbekendheid met de Lance loet te doen verminderen, j H»t repertoire uit den tijd van de Lan- celoet het laatste kwart der 14e eeuw - dat wij nog over hebben, is niet bizonder groot. Het bestaat uit vier abele, dat zijn fraaie spelen en zes sotternieën. De abele spelen zijn i° «ecu abel spel ende een edel dine van den hertog he van Bruijswijc, hoe hi wert minnende des. Roe- delioens dochter van Abelant», kortweg de «Gloriant» genaamd2" een abel spel van «I.anceloet van Denemerken, hoe hl wert minnende ene joncfrou, die met sijnder moeder diende», de «I.anceloet» gcheetCn; 3" het abel spel «van den Winter en van den SomcT» en dan 40 het «abel spel van Esmorcit, sconincs sone van Cecilicn». I Het abel spel werd geopend mot con gebed tot God en de Heilige Maagd cn daarna volgden dc regels Men sal t sotheit spelen gaen». En dan volgde er een van de toen be staande sotternieën als nastukje. Dat zal ditmaal echter achterwege blijven 't zou ook trouwens den indruk van 't ge heel niet verhoogen. Wij bemerken, dat wij voor een aankon- digingsborichtje in de courant wel wat lang van stol worden, anders zouden we nog gaarne wat hebben meegedeeld omtrent de vertooning van deze spelenhet tooneel, dat gebruikt werdhoe destijds en ook nog later de vrouwenrollen door mannen wer den vervulddc aandacht hebben gevestigd op het feit, dat geen speler zijn woorden eindigde met twee op elkaar rijmende regels, maar dat steeds het eerste vers van den anderen spreker rijmde op den laatsten versregel van den vorigen, enz., enz. j Nog even willen wij zeggen, dat zij, die j meenen, dat deze stukken te vergelijken zijn met die uit den tijd der Rederijkers, het mis hebben. Zoo langdradig en saai als de Rederijkers over het algemeen zijn, j even naief eti poëtisch is dit product van middeleeuwsche letterkunde. In 't kleine. 1 u spelen t en dan volgde de korte inhoud van het stuk en ten slotte werd het publiek tnt stilte cn aandachtigheid aangemaand. Dit geschiedde met de woorden Nu biddic u allen, arme ende rike, Dat ghi wilt swighen overal, Ende merct, hoet beghinnen sal. Daar zijn er onder ons, van wie gezegd J wordt, dat zij zijn groot in 't kleine, klein in 't groote. Met deze beoordeeling wordt niet bedoeld hun een testimonium eerste klasse toe te kennen hoogstens is het een gunstige uitspraak omtrent hun bruikbaar- j held. Maar dat is tc zeggen, wie zichzelf hoog genoeg rekent om een algemeene critiek uit te oefénen op de monschhcid in 't ronde, - gaat zelfs deze karakteristiek toepassen op geheel onze natie. »De Hol landers" zijn, over 't geheel genomen, ge schikte lui, en kunnen wel aardig wat in elkaar zetten, maar zij hebben geen ruimen kijk en missen den noodigen durf, die groote dingen doet ondernemen en tot een goed einde brengen. Ten opzichte van die soort van volken kundige wijsheid is, meenen wij. cenig voor behoud gerechtvaardigd. Er zijn onder scheidingen, maar niet zoo sterk sprekend, dat men ze beschouwen kan als vlakke kleuren, tegen elkander gezethet mono polie van een bepaalde eigenschap bezit geen enkele natie, Wel zijn de omstandig-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1