heden, onder welke zij zich ontwikkelt, van invloed .op het nationaal streven, daardoor ook op de handelingen, die dienen moeten om aan dat streven te voldoen, hetwelk niet kan missen op het geheel der volks- boedanigheden een bepaald stempel te drukken. Maar te zeggen, zooals ten onzent veel gedaan wordt, dat een of ander belang door een van de volken, die thans zoo druk zich weren om de geschiedenis der twintigste eeuw in een weinig aantrekkelijke kleur te hullen, beter zou worden behartigd dan door ons, wegens ons gemis van groot heid in ile dingen, die waarlijk groot ^ijn, dat schijnt wel eenigszins in strijd met de billijkheid. Die methode heeft ,ook een ernstig na deel. Als zoo van een talrijke groep van bij elkander behoorende personen wordt gezegd, dat zij in iets te kort schieten, dan heeft niemand zich dat aan te trekken. Een nijdige Italiaan of een vechtlustige Gooilander, beiden natuurlijk uit vroegeren tijd, vonden bij wat gul gebruik van dolk of mes licht een verontschuldiging in een aangeboren nationale eigenschap, die zij niet zouden kunnen veranderen. Insgelijks zou in een als peuterig achtergestelde natie de drang om zich boven dat oordeel te verheffen, weieens kunnen afstuiten op den muur van het vooroordeel. Wij hebben steeds gemeend, en vinden nog geen reden om die meening prijs te geven, dat de opbloei van het goede en groote in de menschheid individueel be hoort te geschieden weliswaar met ou derlingen steun en wcderzijdsche voorlich ting, maar onder eigen verantwoordelijk heid. Bij den opmarsch moeten van allen de beenen vooruitgezet worden, en op het landbouw-proefveld is de veredeling der soort het resultaat van de toeneming in aantal en in grootte van de 'torrels in alle aren. Wie wassen wil in kracht, wachte niet op een algemeene van buiten komende versterking. Mag hetgeen in den aanvang is gezegd, wel als een blaam worden aangemerkt al thans als een betuiging van geringschat ting Niet ieder heeft de bezieling der groote dingen, mitsgaders het vermogen om ze te scheppen. Eigenlijk zou de wereld er spoe dig vreemd gaan uitzien, als het zoo wa re. De geniale ontwerpers, de talentvolle opzichters en de stipte uitvoerders staan tot elkander als in sterk stijgende progres sie, en het is goed, dat het zoo is. Op de menschelijke pyramide vormen de eersten den top, de tweeden staan dichter bij het grondvlak, dat zeer breed moet zijn. Vraagt men nu naar den graad, in een cijfer uit gedrukt, van ieders nuttigheid.' De maatschappij, zooals zij zich uitspreidt voor het oog van ieder, die in en met haar leeft, wiens ziel deel uitmaakt van de hare, is te vergelijken bij een reusachtig en hoogst ingewikkeld krachtwerktuig. Zou men wel bij het zien van eenige hoopen erts van verschillende soort, kunnen gelooven, welk kunstwerk het is om er uit te halen, wat er in zit, dat er éen is, die precies weet, hoe dat geschieden zal, dat eenige anderen de leiding hebben bij het uitwerken van het plan? Toch gebeurt het aldus, onder voorwaarde, dat ieder, die er de hand aan legt, voor welk onderdeel ook werkzaam, juist en zoo goed mogelijk doet. wa hem is opgedragen. De draa:er, die een cylinder uitboort zóo, dat geen fractie van een millimeter afwij king aan de zuiverheid tekort doet, is van evenveel persoonlijke waarde als de werk meester, wiens aanwijzingen de uitvoering verzekeren, wiens controle het resultaat vaststelt. Op het geheele gebied van de zichtbare maatschappelijke werking is dat zoo, en hier is alweer een opmerkelijke overeenstem ming tusschen de materieele en de ethische zijde des levens waar te nemen. Een tijd als deze, nu alleen een beslist geloof in de toekomst der menscbheid den moed der volharding er in kan houden, is vooral geschikt om de hooge waarde van grootheid in 't kleine te gevoelen en te erkennen. Zoo licht wordt toegegeven aan de nei ging om minder te geven dan geéischt kan worden; dat is niet uitsluitend >the fault of the Dutch*, waarmede we door onze over- zeesche buren »io matters of commerce* in een onvriendelijk rijmpje worden beklad. Alle menschen hebben er iets van en moeten er tegen vechten. Dat is de voorwaarde van maatschappelijk en zedelijk zelfbehoud, de wet van der. vooruitgang. Ons worden soms dingen opgelegd, werk zaamheden opgedragen, die vervelend zijn. Nu eens hebben wij ons daarmee te belas ten wegens noodzakelijkheid van levens onderhoud, dan weder, omdat alleen op die wijze wij het onze kunnen doen, opdat een vrijwillig ondernomen ge neenschappe- lijke taak tot een goed einde worde ge bracht. Wij hebben ccn gemobiliseerden doctor in wis- en natuurkunde aardappelen zien jassen op een wijze, die een zuinige huis vrouw niet zou verbeteren, niet op de manier van minder mathematisch ontwik kelden, die steeds beproefden bolvormige lichamen in kubussen te veranderen. Onze vrier.d had nu eenmaal de gewoonte om al wat hij doen moest, zoo goed mogelijk te doen, dat was voor hem een quaestie van plichtgevoel, van geweten. Tevens bet mid del om in minder aantrekkelijke dingen toch zekere voldoening te vinden. Wij kunnen, zonder eenige vrees voor tegenspraak, het middel ieder aanraden. Hetzij wij al of niet roeping gevoelen om onze kleinheid te werpen in het worstel perk van het groote, laten wij beginnen met groot te zijn, in het kleine. Het is een dwaling te meenen, dat het laatste het eer ste uitsluit, al zijn er ook mannen en vrou wen in groot aantal te noemen wier werk zaamheid in de hoogere sferen van den menschelijken arbeid hun de kleine dingen uit het oog deed verliezen, wat de dank baarheid voor de bewezen diensten gaarne vergeeft. Maar het is twijfelachtig, of de mee- sten onzer, laten we het maar zeggen zonder gevaar van miskenning van eigen en andermans verdiensten, daar wel terecht zullen komen. In afwachting kunnen wij stipte betrachting ook van kleine plich ten als een mooie oefening beschouwen. l'iactisch. Komedie tegen Muggen en Wespen. Tegen muggen kan men zich bescher men door handen en gezicht te wasscben met tinctuur pyrethri composita, tienmaal verdund met water. Tegen versche mugge beten wende men uiensap of ammonia aan. En heeft een wesp u gestoken, strijk dan een flinke laag honig over de opgezette plek. Na een paar uur haalt men er den honig af en legt er een kompresje Gou lard water op. Een i Kaam. Uit Amerika komt een nieuw raamtype, waarvan wordt beweerd, dat het de voor- deelen der bekende raamsoorten in zich vereenigt, zonder haar nadeelen. Het is geen schuifraam, noch een openslaand, noch een tuimelraam, doch van geheel bijzonde ren aard. Men kent de bezwaren, die aan de verschillende soorten van. ramen ver bonden zijn- hoeveel onderhoud ze verei- schen, hoe vaak bij dit type de spagnio- letten weigeren, bij een ander de koorden der gewichten breken. Hoeveel stof dit doorlaat en hoe weinig ventilatie een ander geeften dan is er het schoonmaken, dat moeilijker wordt, hoe grooter de ramen en hoe hooger de huizen zijn, Het nieuwe raam is overlangs in twee deelen verdeeld, die verbonden zijn door een scharnier, het welk zich over de geheele hoogte van het raam uitstrekt. Door zacht aan een verti cale stang te trekkeu oi te duwen worden de beide vleugels van het raam om de scharnieren naar elkaartoe bewogen, zoo dat ze tenslotte verticaal op de raamopening in het midden daarvan tegen elkaar komen te staan. Men heeft daardoor een maximum- ventilatie, terwijl het schoonmaken uiterst j eenvoudig is en van binnen uit kan ge schieden. Bovendien neemt het raam een minimumruimte in, zoodat het glasoppervlak tot het hoogste kan worden opgevoerd. Proeven, die met deze nieuwe ramen zijn genomen, hebben een alleszins bevredigend verloop gehad ze lieten zoo goed als geen j stof door en een langdurig gebruik bij I sterk blootgesteld zijn aan het weer had i geen nadeelingen invloed op het sluitme- chanisme. Kjj wiel ban ilon van riet- Naar het «Berliner Tageblatt* meldt is men er in geslaagd een surrogaat te vinden voor de gummi-rijwielbanden welke sinds maanden onbereikbaar zijn en er door hun schaarschte toe hebben geleid dat het wicl- rijden in Berlijn en omstreken vrijwel ver boden ts. De voerende band die uit in spiralen ge vlochten Spaansch riet (Peddigrohr) bestaat, is cirkelvormig en uit éen stuk vervaardigd. Om den eigenlijken band loopt een mantel van waterdichte stofterwijl aan de loop vlakte een sterke reep zwijnsleer bevestigd werd, die het weerstandsvermogen van het geheel niet weinig verhoogt. Deze nieuwe bandsoort is bestand tegen vocht en andere invloeden van het weer; en weegt slechts 275 tot 300 gram. De gaten die een middellijn van ongeveer z millimeter hebben en met schroeven in de velg geboord worden, bevestigen den band aan het wiel. De band kan zonder veel moeite over de velg gedrukt worden en door de schroeven kan men zorgen dat hij voerend en toch stevig zit. De banden dragen elk gewicht en de slijtage is slechts gering. Een abonnee deelt ons mee, dat nu de terpentijn zoo duur is, ze met.... schoen smeer, merk Erdal, haar fornuis en kachels laat onderhouden. Ze worden er prachtig zwart mee en 't houdt veel minder lang op. 't Middel is heel eenvoudig. Elke huis vrouw kan er een proef mee laten nemen. Stadsnieuws. Bestrijding ran drankmisbruik hij demobilisatie. Onlangs meldden de bladen dat in de Nationale commissie tegen het Alcoholisme (N. C. A.) eene commissie was gevormd, bestaande uit de heeren Th. Branchi te Amersfoort. G. Schmidt te Amsterdam en P. Ildefonsus te Helmond, om met de auto riteiten overleg te plegen om maatregelen te nemen, die zouden voorkomen dat de vreugde van ons volk bij demobilisatie zou ontaarden in misbruik van drank en alle gevolgen van dien. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans aan de commissarissen der Ko ningin geschreven Tot de regeering is het verzoek gericht, maatregelen ie nemen tegen misbruik van sterken drank door de militairen in geval van demobilisatie. Hoewel het tijdstip, waarop tot demobi lisatie zal kunnen worden overgegaan, nog in onbekend verschiet ligt, achtte ik het toch wenschelijk, dat alvast zou worden overwogen, welke maatregelen getrollèn zouden kunnen worden. Ik wendde mij allereerst tot den Minis ter van Oorlog om te vernemen, welke maatregelen zijnerzijds zouden zijn te ver wachten. Daarover worden inlichtingen ga- geven in een schrijven aan den opperbevel hebber van land- en zeemacht. Uit dat schrijven blijkt, dat veel zal neerkomen op het beleid van de burgerlijke autoriteiten. Het zou zeer te betreuren zijn, indien deze niet alles deden wat in bun vermogen staat om drankmisbruik, zoowel onder de «nili- tairen als onder de burgerbevolking, die in geval van demobilisatie vermoedelijk even eens in opgewekte stemming zal zijn, te weren. Het meest afdoende middel daarvoor is, dat gebruik wordt gemaakt van art. 7, ïste lid 40. der Drankwet, en de gemeenteraad bepaalt, dat op de dagen van de demobi lisatie, nader bekend te maken door den burgemeester, alle vergunnijigslocaliteiten. hetzij in de gemeente, hetzij in bepaalde deelen, gesloten moeten zijn. De gemeente raad zou krachtens art, 135 d^r Gemeente wet hetzelfde kunnen bepalen ten aanzien van de biethuizen. Verkoop op straat zou op die dagen verboden moeten worden. Eenig ongerief voor het publiek zou derge lijke maatregel wel hier en daar veroorza ken, maar dat zou ruimschoots worden op gewogen door get groote voordeel, dat de maatregel zou opleveren. Ik zal gaarne zien, dat gij u tot de ge- I meente-besturen in uw gewest wendt mei de vraag, of zij bereid zijn in den aange geven zin mede te werken en een voor stel aan den gemeenteraad te doen en bij dezen te bepleiten. Ik laat gaarne aan uw beter oordeel over, met welke bewoor dingen de gemeentebesturen, zoo niet alle, dan toch wel eenige moeten worden opge wekt tot krachtige medewerking. Van den uitslag uwer bemoeiingen zie ik bericht tegemoet. Het salaris-comité uit de vier ambte naarsbonden aangesloten bij het N. V. V. ontving het volgende schrijven van den Minister van Financien Naar aanleiding van neven vermeld (14 Aug.) schrijven deel ik u mede, dat de be spreking in den Raad van Ministers van het door u gedane verzoek, heeft geleid tot vaststelling der volgende regeling. Aan ambtenaren, die weliswaar op 1 Januari 1916 in militairen dienst waren, doch dien dienst I tusschen dien datum en 1 April 1916 heb ben verlaten, zullen twee termijnen van den duurtetoeslag worden toegekend, indien zij j overigens voor die toekenning in aanmer- king komen. De eerste dier termijnen wordt aanstonds uitbetaald, de tweede drie maanden later* Aanstaanden Donderdag vergaderen het Bestuur van den Volksbond tegen Drank misbruik en de Regelings-com missie om in finale te regelen de werkzaamheden voor de ontvangst der afgevaardigden en gasten, die de jaarvergadering op 28 en 29 Aug., hier ter stede in Amicitia zullen bijwonen. Velen, zeer velen komen naar hier om na afloop der Vergadering ook t een grooten rijtoer te genieten van Amers- foort's mooi natuurschoon. De Secretaris van de R.K. kiesvereeniging «Recht en Orde* verzoekt ons opname van het volgende bericht. «In de Vrijdagavond gehouden ledenver gadering is besloten bij de a.s. gemeente raadsverkiezing uit te komen niet éen can didaat, en den candidaat door de Anti-Rev. Kiesvereeniging te stellen, over te nemen, wijl men over en weer wil samenwerken'. Met algemeene stemmen werd door «Recht en Orde* gesteld, de heer Th. Nieuwendijk, voor de districten 1 en 3. Van de andere zijde wordt ons meege deeld, dat het bestuur het dezen keer on tijdig achtte oip een werkman candidaat te stellen. De Antirevolutionnaire kiesvereeniging vergadert eerst a s Vrijdagavond, zoodat zij nog een candidaat moet stellen, die, naar alle waarschijnlijkheid, mr, L. Stadig, zal zijn. De Utrechtsche Courant weet te melden, dat de plaatselijke afd. der S. D. A. P. tot candidaat van den gemeentenraad, stelde de heeren: B. Noordewier, J. Overeem, J.W Polder en P. Voskuilen. Op 30 en 31 Augustus zal in Alberts- dorp een bazar gehouden worden, waarvan de opbrengst strekken zal om aan de aldaar wonende gezinnen der geïnterneerden, melk en versterkende middelen te verschaffen. Het voornemen bestaat, dat het Burger Weeshuis zal verkoopen een gedeelte van het perceel Sectie A No. 349 in den Ge meente Baarn, aan het Hoogheemraad schap «de Bunscboter Veen-en Veldcndijk* ten behoeve van een nieuw aan te leggen dijk. Op de paardenmarkt, gisteren alhier ge houden, waren aangevoerd 200 paarden, 40 veulens en 20 hitten. De volgende prijzende werden besteed. Voor luxe-paarden f900 fiioo werkpaarden - 400 - 600 oude paarden - 200 - 400 veulens - t8o - 350 hitten 150 400 De handel was matig. Naarde gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 32 wagens met 16450 pond kaas. De prijs was 56 a 58.5 voor kaas onder Rijks-controle 57 a 58 cent. De handel was vlug. August de Domme is niet meer. Als men echter de verschillende rangen goed rondkijkt, krijgt men echter het gevoel, dat z'n geslacht onsterfelijk is. Gemengd Nieuws De heer W. Brongersma, huisme ster aan het R.O. G. te alhier is benoemd tot directeur van het Observatiehuis tc 's Gravenhagen. Den*heer W. van Beek, opvoedend Ambtenaar aan het R. O. G. alhier is benoemd tot adj.directeur van het R, O. G. te Alkmaar. De «brieven-uit-de-Hofstad* schrijver in de Arnhemsche Courant vertelde daarin Zaterdag het volgende Een zucht van verlichting zal velen Ha genaars ontsnapt zijn, toen zij in den loop dezer week uit de couranten vernamen, dat ie. de gemeentelijke inkomstenbelasting, en 2C. de gasprijs met Nieuwjaar niet zullen verhoogd worden. Nauwkeuriger uitgedrukt: van B. en W. zijn geen voorstellen in deze richting te verwachten. Daarmede is wel is waar nog niet absoluut uitgemaakt, dat er uit het initiatief van den Gemeenteraad geen voorstel van dien aard zal voortkomen. Maar men kan gerust zeggen, dat dit in hooge mate onwaarschijnlijk is. Dat het percentage van de inkomsten belasting niet verhoogd wordt, wil natuur lijk volstrekt niet zeggen, dat de opbrengst zelve geen cent hooger wordt dan het vorige jaar. In werkelijkheid wordt de totale op brengst voor het volgend jaar dan ook op 2 ton meer geraamd dan voor het loopende jaar. De sleutel tot de oplossing van dit verschijnsel ligt voor de handonze bevol king neemt ieder jaar met ongeveer 10.000 zielen toe. Deze f 200.000 is iets meer. dan hetgeen door een toename met 10.000 nieuwe inge-. zetenen aan gewone uitgaven uit de gemeen tekas wordt gevorderd. Maar er mag ook wel wat meer geld beschikbaar zijn, want de gemeentelijke huishouding is, zooals van zelf spreekt, geenszins bewaard gebleven voor de gevolgen der prijsverhooging van bijna alle levensbehoeften, ten gevolge van den oorlog. In het gasbedrijf wordt dit het

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2