Dinsdag 5 September 1916. No. 8769 66e Jaargang BELEEFD VERZOEK terugkeer Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. FEIDERISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZnterdngaTond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. liij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiecle- en ontelgenings- acU'TtentiCn per regel 15 cent. Reolsmoa 1-5 regels/i.i.5 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers. 10 cent, Bij ad verten tien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRAOBT 9. aan hen, die uitstedig waren en zich „De Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, doch geen datum opgaven, ons bericht te zenden van I11111 opdat de courant niet langer naar buiten worde gezonden. KENNISUEVINOEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. C en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, d.it een door L'. KAAYK Kr.n. ingediend versoek, met bijlagen, om vergunning lot liet uitbreiden van een cacao-,chocolade en suikorwerkfubriek, door bijplaatsing van een 40 I'.K. Svenska electro-araaistroommoior tot het in beweging brengen van verschillende machinerieën, in het perceel alhier gelegen aan den Arn- hemscheweg Nos. 1(18 en 170, bij het Kadaster bekend onder Sectie B, Nos. "2732 en 2S52, op de Secretarie dor Gemeente ter visie ligt, <n dat op Maandag don IS September n.«., des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Ruudhuiie wordt gegeven om, ten overstaan van hel Gemeentebestuur of van éen of meer sijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de beslaande juris prudentie, alben zij gerechtigd, t!:e overeen komstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of u-.eer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 4 September 1910. Burgemeester en Wethouders De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEEN8TRA. Burgemeester en Wethouders van Aiuers- Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van hel publiek, dat een door de firma ROODKSTEIN Co., Schcrbier* straat 8, alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning lot het uilbreiden van een meubelmakerij, door plaatsing van een electro motor van 3 I'.K. tot bet aand-ijven van eene gecombineerde lint- en oirkelzaagmnchine, in het perceel alhier gelegen nan du Schor* bierstra.nl No. 3, hij hot Kadaster bekond onder sectie K, no. 41)05, op de Secretarie d- r Go- meente Ier visie ligt, en dat op Dinsdag den 19 September aanslaande, des voormiddag» le balt elf uren, gelegenheid ten Rnudhuizu wordt gegeven otu, ten overstaan van bot Gemeente bestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren legen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zii gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor .,et Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwareu mondeling toe te lichten. Amersfoort, 5 September 1916. Burgemeester en Wethouders )md, j lagen, om vergunning tot het oprichten van een fabriek dienende tot opslag van ben zine en aceton-ersatz en de verwerking daarvan tot lijm, was en leder-extract, in het perecel gelegen aan de Bolder- straat, bij het kadaster bekend onder Sectie E, Nos. 933, 934, 935, 936, 3813 en 3814, op de Secretarie der Gemeente te visie I ligt, en dat op Dinsdag den 19 September aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuizc wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van dc in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 5 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Weer aan 't werk. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma ENGELSMAN Sc DE VRIES, alhier ingediend verzoek, met bij- De intrede van de Septembermaand be- toekent het weder vastmaken van enkele ultgcschaakte schakels in de keten van het leven van alle dagen, Al hetgeen is afge broken, sluit weer aan; waar rust is ge weest, tijgt men opnieuw aan den arbeid. Het voornaamste, dat hierbij is op te merken, butreft wel het eind der schoolva- canties. In den loop der tijden heeft de school, In al haar vertakkingen en nuancec- ringen, in de voorbereiding en in de rege ling van het maatschappelijk leven een zóu ruime plaats ingenomen, dat sij haar stem pel drukt op. haar wetten oplegt aan veel, dat eigenlijk ligt buiten haar invloedssfeer. De Lagere school die van vijf-en- negentig procent der Nederlandsohe jeug dige bevolking - met haar lachende voor hof, de Fröbelschool, heeft haar deuren reeds geopendook haar hoogcre verdiepingen, die de opschriften Ulo en Mulo dragen u weet wij zijn druk bezig een nieuw taaltje op te bouwen, dat met de regels der ety mologie niets te maken beeft en zelfs geen kans bezit ooit internationaal tc kunnen worden ontsloot haar opvoedelingcn den toegangmorgen of overmogen volgen Gymnasium en Hoogere Burgerschool, aan stonds de onderscheidene vakscholen, het goede voorbeeld, en als weldra ook onze academieburgers zich gaan herinneren, dat de roepstem naar college-zalen en labora toria beeft weerklonken, dan stio.'t en stampt de gcheele machine weer als tevoren, en I duurt hot niet lang of van de midcrbre- kingen van onderscheiden lengte zal weinig meer zjjn overgebleven dan de herinnering, j Toch wel. Hot zal zijn de verfrissching, de vernieuwing. Onze tijd vergt veel van de krachten van oud en jong. Men moge, I uit opvoedkundig 011 ook uit sociaal oog- punt die eischcn overdreven noemen, het oen dwaasheid achten, dat er al maar door I aan wordt toegegeven, verzet baat niet; men moet met den stroom mee. Hier mede willen wij volstrekt niet gezegd hebben, dat wij de klacht deelen en pogingen tot stopzetting van deze progressie in het op leggen van intellectueele lasten gerecht vaardigd zouden achten. Wij vermelden al leen het feit. En al ware het aldus gelegen, dat de vroegere tijd, van welken men zich voorstelt, dat hij met een matig gangetje genoegen nam, al zou het volkomen waar zijn. dat twee of drie geslachten terug de zweep des geweldigen drijvers minder fel in de lucht knalde wat doen wij er te gen, als overal de drang naar meer prik kelt en aanhitst Welnu, de remedie is gezocht en mis schien rok gedeeltelijk gevonden in de rust periode. Haar duur houdt natuurlijk ver band met de omstandigheden, en ofschoon ook hier niet kan gezegd worden, dat de paarden, die de haver hot meest noodig hebben, haar ook in de ruimste mate krijgen, het zal u niet onbekend zijn gebleven.dat in de distributie dor wercldsche goederen en geneugten niet precies de lijn der conse quentie gevolgd wordt. Misschien zal dat alles mettertijd en zachtjesaan beter worden. l.aten wij, voorzooverre wij behooren tot dc volwassen bcnificianten van het vacantie- systeem, het bewijs trachten te leveren, dat inderdaad de keus van hel herstellingsmid del niet kwaad is geweest, Het is noodig, tc doen blijken, dal van uitputting, zooals die zich wcleens afteckcndc In verminderde opgewektheid, geen spoor meer is tc ont dekken. Niet zuchtend, met het gebaar van een koelie, die zijn id te zware vracht voor een oogenblik heeft mogen neerzetten, her vatten wij don arbeid. Dc kinderen en de jongelieden treden ook niet de voorportalen der wijsheid binnen met een martelaarsge zicht laat hen den Indruk verkrijgen, dat hervatting van den gcmcenschappclijkcn arbeid het heerlijkste is, dat ons nu kan te beurt vallen. Er is meermalen beweerd, dat toekenning van een behoorlijk vaca.itie-vcrlof, hetzij bij wettelijk voorschrift, hetzij in de econo mische regeling van verschillende bedrij ven, waarbij zulks mogelijk is, de productie doet stijgen door de vermeerdering van werkkracht, do verhooging van liet weer standsvermogen, die er het uitvloeisel van is natuurlijk binnen de grenzen, die het gezond verstand aangeeft. Dc mijnheer, die de verhouding tusschen de werk-weken en de vacantic-dngon zou willen omkeeren, kan waarschijnlijk zijn wcnsch niet steunen door goede ervarings argumenten. De over tuiging doen ontstaan, dat het werkelijk zoo is, zou waarlijk geen kwaad ding zijn: zij ware de beste propagandiste voor uitbreiding. Welnu, dat ligt op den weg van alle werkenden. Van verkorting van den dage- lijkscken arbeidsuur, waarvoor zoo lang en gansch niet zonder succes is gestreden, werd en wordt nog hot zelfde gezegd, en het ontbreekt aan voldoende statistieke ge gevens om de juistheid te staven of te be twisten. Maar éen ding weten wij zeer goed, dat isWie meer vrijheid verlangt, moet tooncn haar waard te zijn. Het is verkeerd, ons werk, van welken aard het ook zijn moge, tc beschouwen eenvoudig als een koopwaar, van welke men tegen den hoogst mogelijkcn prijs dc kleinst mogelijke hoeveelheid afstaateen economisch stelsel, op dit beginsel berustend, zou de dood zijn voor alle toewijding, zou den domper zetten op alle geestdrift. Flink en vroolijk aanpakken, wie heelt het niet bij herhaalde eigen ervaring, overwint alle moeilijkheden, doet alle bezwaren licht vallen. Weer aan 't werk. Het kan gezegd wor den op verschillenden toon. Heel dikwijls zegt men het in 't geheel niet, omdat er geen aanleiding voor is, geen onderbreking van eenigen duur door een buitengewonen rusttijd. Wij denken hierbij in dc eerste plaats aan de vele hondcrdduizondtallcn huis moeders, voor wie de dagtaken elkander opvolgen met een rcgclmatigo gelijkheid, van Nieuwjaarsochtend tot Oudejaarsavond, zonder dat iemand haar eens komt aflossen, Voelt zij zich daarom ongelukkig, drukt haar de de gedachte dat zij hot loven leidt van een slavin, die eerst een geringe kans van verlichting zal erlangen, wanneer de schaduw van den oudordom aan haar schre den zich hechten gaat ~t Vraagt ze naar vacantie, voor de clnde- loozc reeks van huishoudelijke bazigheden, die sommige Heden met minachting bejege nen, omdat zij te dom zijn om er de waarde van tc beseften, te bekrompen van gezichts vermogen om de zedelijke hoogte van een zóo glanzend plichtvervulling met den blik te bereiken. O, gezegende Nederkndache huisvrouw, gij, die zonder ophef uw dag taak hervat telkens als weer het zonlicht uw pad beschijnt die niet te praten hebt van «weer» aan T werk te gaan, omdat gij er nooit uit zijt u begroeten wij met eerbied, wijl gij zijt de kracht van onze natie, op welker toekomst wij mogeu ver trouwen, zoolang gij blijft betgeen bij nu zijt. Wij loven in een tijd, die roept tot groote Intensiteit van arbied. Juist nu een duivol- sche kracht de wereld dooreen schudt, moet een sterke macht, die van een onwrikbaar geloof in een betere toekomst, het even wicht trachten te behouden. Niemaid van ons weet, op welke wijze en in hoedanigc mate hij die wereldmacht des behouds helpt vormen. Is het éen van do mllliar- den van milltoenen druppels, waaruit de oceaan bestaat, bewust welke zijn plaats is in het onmetelijk geheel I Maar leder die met ons meestrijdt en meewerkt in het worstelperk, op het arbelds- j veld des levens, zette In met frissschc kracht, houde vol met niet te breken standvastig- beid. En zij, jongen en ouden, die aan 't eind der jaarlijksche vacantie don weemoed dor bcrfstnadcrlng voelen opkomen, zij ken nen het licht, dat ook deze schaduw ver jaagt. Vrouwenkiesrecht. Aan de Memorie van antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de Grondwetsherziening zij het vol gende ontleend aangaande het Vrouwen kiesrecht De vraag, of de consequentie van ziln stelsel ten aanzien van inannenklesrecnt niet noodzakelijk tot onmiddellijke Invoering van het vrouwenkiesrecht moest leiden, be antwoordt de Minister ontkennend, omdat, indien al een scheiding der burgers, omdat zij allen rechtgrond mist, moet worden verworpen, daaruit, zonder meer, niet mag worden afgeleid, dat een schoiding tusschen burgers en burgeressen niet ware tc hand haven. Want die scheiding berust op een veel dloperen grond dan die tusschen man nen onderling. Deze consequentie van zijn stelsel ton aanzien van het manncnklesrecht ter zijde stellende, erkent de Minister tevens, dat er andere gronden zijn, die voorde toekenning van het kiesrecht aan vroutvon kunnen pleiten. Niet juist is dc uitspraak In hot Voor loopig Verslag, dat de Minister op den voorgrond zou hebben gesteld, dot de toe kenning van kiesrecht aan vrouwen behoort af tc hangen van het antwoord op de viaag of deelneming der vrouw aan het Staats leven hun natuurlijke maatschappelijke functie verzwakt. Niet juist is derhalve ook de gevolgtrekking, dut toekenning van kies recht daarom priematuur (voorbarig) zou zijn. Een eerste grond voor de toekenning van het kiesrecht word ontleend aan het feit, dat de vrouwen zclven in toenemende mate het kiesrecht begeeren en hun uit sluiting van het Staatsleven a's een grie vend onroebt gevoelen. Dc kracht der vrouwenbeweging tot verkrijging van het kiesrecht wordt in het Voorloopig Verslag te eenen male onderschat. Het is niet een beweging, die zich hier of daar openbaart door «geraas» makende strsatbctooging, maar een, die in bijna alle beschaafde landen der wereld valt waar te nemen en welke gesteund wordt door vele hoogstaande vrouwen van ove rigens ver uitccnloopendo geestesrichting. Het zou niet van wijs beleid getuigen, Indien men met dit feit geen rekening hlold. De vrouwen zeiven hebben ten slotte tc bepalen, welke functie zij In de maatschappij zullen vervullen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1