Stadsnieuws. Gemengd Nieuws Bij de beoordeeling van dit feit dient echter tweeërlei in het oog te worden ge houden. Vooreerst, dat het geenszins vaststaat, dat verkrijging van het kiesrecht zal uit- loopen op maatschappelijke gelijkstelling van man en vrouw. In de tweede plaats moet de vraag ge steld worden, of uit een oogpunt van Staats belang de toekenning van het kiesrecht moet worden vermeden. Het kan echter ook den Staat slechts ten goede komen, indien de bijzondere eigenschappen, die de vrouw van den man onderscheiden, dienstbaar worden gemaakt aan de publieke zaak. Evenals in een goed huwelijk de verschillende eigenschappen van man en vrouw elkander aanvullen, het huishouden en het gezin beter en krachtiger maken, dan waar man of vrouw ontbreekt, mag het zelfde van het Staatshuishouden worden verwacht. De samenwerking van man en vrouw wordt juist door ongelijkheid een bron van kracht. De critische en tot organiseeren aangelegde geest van den man vindt een tegenwicht in het intuïtief vermogen der vrouw in haar gemoedsleven, waarin de groote beginselen van godsdienst en menschelijkheid een hechten steun vin den. Dat werd door den Minister bedoeld, toen hij gewaagde van het instinct der vrouw. Een merkbare invloed op de relatieve sterkte der politieke partijen is overigens van het vrouwenkiesrecht niet te ver wachten. Het tweede argument voor de toekenning van vrouwenkiesrecht ontleent de Minister aan het feit, dat vrouwen in toenemende mate den zelfden maatschappelijken arbeid verrichten als mannen. Het logisch gevolg van deze maatschappelijke gelijkste.ling moet, naar het hem voorkomt, zijn gelijkheid voor politieke zaken. Dat de aangevoerde argumenten vol doende zouden zijn om thans reeds alle vrouwen tot het kiesrecht te roepen, meent de Minister te moeten ontkennen. Men zou zoodoende al te veel generaliseeren en de argumenten uitbreiden tot gevallen, waarin zij niet meer deugelijk zouden zijn. Maar wel is hij overtuigd, dat zij ten volle wet tigen, dat aan den gewonen wetgever worde overgelaten tot invoering van het kiesrecht over te gaan, voor zoover de maatschappelijke toestanden het zullen rechtvaardigen. Daarbij vergete men niet, dat handha ving van den Grondwettelijken slagboom zal leiden tot nieuwen aandrang tot Grond wetsherziening. Zou echter de Grondwet niet in waarde verliezen indien zij niet door de groote meerderheid van het volk als onaantastbare grondslag van onze Staats inrichting en van onze Staatkundige rech ten werd aanvaard? Ten slotte nog de Minister er op wijzen, dat de vraag ook een politieke beteekenis heeft. Het is een feit, dat de toekenning van het vrouwenkiesrecht bij een groot deel althans der rechtsche.Staatspartijen weinig instemmind vindtmaar hel is even zeer een feit, dat bij den sterkste den poli tieke partijen in ons land aan een Grond wetsherziening zonder eenige concessie over en weer niet te denken valt. Ook dit is een reden waarom van invoering van het vrouwenkiesrecht, zelfs van een partieele of na een zekeren termijn in werking tre dende regeling, behoort te worden afge zien. Toekenning van het passieve kiesrecht der vrouw is door den Minister beschouwd als een weinig ingrijpende hervorming, die, gelijk terecht in het Voorloopig Verslag wordt opgemerkt het leven der vrouw in het algemeen niet raakt. Voor een toevloed van vrouwen in onze vertegenwoordigende vergaderingen behoeft stellig niet te worden gevreesd. Anderzijds echter is het in het algemeen belang, dat vrouwen die door hun maatschappelijken arbeid op den voor grond treden, zoozeer dat zij boven andere candldaten worden gekozen, niet wegens hun sexe worden uitgesloten. De Minister ziet geen goeden grond voor het verlangen dat de wet zou aangeven aan welke vrouw het recht zou worden toegekend. Het zou trouwens ondoenlijk zijn, in de wet bevre digende kenmerken van verkiesbaarheid vast te leggen. Of het Burgerlijk Wetboek j ten aanzien van het domiciele en van dc 1 Wet op het Nederlandschap zoude moeten worden gewijzigd, kan nader worden over- wogen. Dat het toekennen van het passieve kies recht voor de vrouwen het actieve kiesrecht I met zich brengt voor de benoeming van leden der Eerste Kamer, kan niet als een 1 bezwaar gelden. De vrouw, die geschikt wordt geacht, lid te zijn der Provinciale Staten, zal toch zeker wel geschikt zijn om haar stem bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer uit te brengen. Ommekeer. Amersfoort heeft thans zijn wonderboom, even goed als Zeist. Donderdag struikelden en vielen velen over het stompje kennelijk stuk gereden accaci op den hoek van Stationsweg en Vlasakkerweg. We wezen daarop in het vorige nummer. En nog den zelfden dag was de jonge accacia vervangen door een stevigen pla taan, dien men niet zoo licht zal omrijden. Niet alleen lofwaardig, maar ook mooi werk van de afdeeling «Plantsoenen" om laar rnn'n zivaran hoom te Een zeer belangrijke wijziging valt thans waar te nemen in de publieke opinie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Honderdduizenden geboren Amerikanen, die voorheen zelfs overmatig Engelscbgezind waren, zijn thans heftige tegenstanders ge worden van Groot-Brittanië en de aan klachten, welke zjj vroeger uitten tegen Duitschland, werpen zij thans Albion voor de voeten, Het meest blijkt dit uit de hef tige artikelen der voorheen radicaal-Engelsch gezinde bladen als »New York Times*, «Worlds, «Philadelphia public ledger*, «North American*, enz. Stap voor stap heeft Engeland vernietigd de zoogenaamde Londensche declaratie van j igoq, welke, op uitnoodiging van Engeland i zelf, werd onderteekend door de officieele vertegenwoordigers van Groot-Brittanië, 1 l'rankrijk, Duitschland, Vereenigde Staten, j Italië, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Japan, Nederland en Spanje. En toch word deze I.ondensche declaratie in het begin van den oorlog, behoudens j kleine wijzigingen, door de Order of Council van 29 Augustus 1914, door Engeland, Frankrijk en Rusland bekrachtigd! De handel van de Vereenigde Staten I met de Centrale mogendheden is door de j later aangebrachte wijzigingen lam gesla- gen, en dc handel van Amerika met de neutrale Staten geheel ontwricht. Enge- lands politiek van geweld is in werkelijk- j heid en in uitwerking een oorlog tegen de rechten der neutralen. De stemming wint in kracht door de kies-agitatie en richt zich tegen Wilson's j Arts J. G. de Iiaas, reserve-officier van onvast en krachteloos regeer-stclsel. Alle gezondheid, is benoemd tot assistent van teekenen wijzen er op, dat op 6 November prof. Lameris, te Utrecht. e.k. Hughes tot President zal worden ver- r kotsn. En dan tal Engeland zijn geweld- I f""" plegingen tegen de neutrale Staten .taken, 1 ntei»fronw J Wolter, d,e ontalag vroeg, zegt berichtgever van .Het Vaderland.. I benoemd lot leoraat .n klav.er.pel aan de Muziekschool der plaatselijke Toonkunst- De Amerikaausche pers bespreekt thans Reeling. dag daar zooTn zwaren boom te doen groeien. Men schrijft ons: In de jongste ledenvergadering van den Chr. Besturen Bond is besloten, een open bare vergadering te beleggen tegen bet ongemotiveerd opdrijven der huishuren. De vergadering erkende in sommige ge vallen de billijkheid van eenige verhooging, bijvoorbeeld door hoogere exploitatie kosten, doch meende, dat dit in geen ge val wettigde een verhooging 80 cent per week der huur van een zeer gewone arbeiderswoning. Tijd en plaats der vergadering zullen nader worden bekend gemaakt. Ook in Augustus ging het wat beter met de tram. Zij vervoerde 11 592 betalende passagiers, of 544 meer dan in de zelfde maand van 2915, ontving uit dat vervoer f579.85, of f23.65 meer, doch in totaal het zelfde be- draag, tegen f566.75 in 1915, terwijl de dagkilometer-opbrengst was f 10.91, of 75 cent meer. andermaal de verklaring van den Duitschen Keizer, dat hij den oorlog niet heeft ver oorzaakt en niet den man benijdt, die hem ontketende. Zoo schrijft New-York American": Wij nemen het standpunt iu van het ge zond menschenverstand, dat de Keizer, toen Duitschland in vrede opbloeide, onmogelijk den oorlog kon wenschen. Wij gelooven ook niet, dat het Engelsche volk den oor log verlangde, noch, dat de meerderheid van de Engelsche Regeering zulk verlangen koesterde, ofschoon Grey geenszins vrij is van verdenking. Wij spreken ook Frankrijk vrij, hoewel een leven-makende minderheid steeds schreeuwde om wraak. Achter al dezen stonden twee duistere en zeer gewetenlooze, koelhartige despotische Rijken, die den oorlog wenschten Rusland De heer K. W. Wijk is benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te Leiden. De heer Jac. Smit, thans kantoorbediende bij de firma Greeve A Co., zal morgen den dag mogen herdenken op welke hij zestig jaar geleden bij haar in betrekking kwam. Den heer K. ten Bruggencate, sedert 16 October 1899 Inspecteur van het Middel baar onderwijs o. a. in de Provincie Utrecht, is, op zijn verzoek, met ingang van 16 October a.s. eervol ontslag verleend uit dat ambt, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. C. W. J. Bruens en J. L. Koerselman, die bij het jongste eind-examen der Hoogere Burgerschool hier het eind-diploma ver- wierven, zijn in aanmerking gesteld voor en fapan. Zij hadden door de onderlinge plaatsing als cadet bij de Kon. Militaire vernietiging der beschaafde vrije Euro- Academie te Breda, onderscheidenlijk voor peeschen Staten alles te winnen. j infanterie en artillerie hier te lande. Of de Centralen dan wel Engeland en j Frankrijk en Italië geslagen werden, of Aan jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn is, dat de oorlog met een wederzijdsche uit- 'n verband met zijn benoeming tot lid van putting eindigde, deze beide Aziatische j de Tweede Kamer, op zijn verzoek met despotische Rijken waren er zeker sterker te worden, naarmate de beschaafde Europeesche Staten zwakker werden. Te rechter tijd wilden zij het masker der vriendschap voor dc Bondgenooten afleggen en openlijk een verbond sluiten ter verove ring en verdeeling van Azië en ter inlijving van de Balkan-Koninkrijken bij Rusland. Dit land kreeg de opdracht den algemee- nen brand te veroorzaken en zijn listig* ingang van 17 October eervol ontslag v leend als Burgemeester van Veendam. In Augustus werd de couranten- en tijd schriftenzaal der Openbare leeszaal en en bibliotheek bezocht door 2138, de studie zaal door 504 personen, tegen 2115 en 435 in de zelfde maand van 1915. Het aantal uitgeleende banden bedroeg 3832, tegen 3591 hiervan waren 2204 diplomaten,'ïi«'~g«io"iiginsoï tanenTX romans en ;t9 kinderboeken, tegen 1896 den dit tonder moeite. Zij behoefden sleeht» s'° Aogn.tns 1915, Servië te beloven, het in den rug met Russische legers te dekken en de mobili satie der Russische strijdmacht te beginnen. De berekeningen van dc Russische diplo- dat Frankrijk zich bij den Bond zou aansluiten en Engeland onvermijdelijk in den strijd gaan zou, werden met mathe matische nauwkeurigheid vervuld. Ingediend is een wetsontwerp om aan In de Vrijdag hier gehouden vergadering der Vereeniging van directeuren en leeraren aan Handelsdagscholen met 3-jarigen cursus I werd besloten Kon. bewilliging aan te vragen op de Statuten. I Het jaarverslag gaf blijk van groeiend I en gunstig vereenigingsleven. j De vergadering besloot, te blijven werken als zelfstandige vereeniging, zoo mogelijk in samenwerking met andere. De pensioen-commissie, welke werd uit gebreid met éen lid, bracht verslag uit van haar werkzaamheden. Met groote instem ming werd ontvangen de mededeeling, dat —e- "-««„„nv.,, «".1 innig weiu omvangen ue meueaceung, aai Provinciën en Gemeenten 4.5 pet. rentende J de Algemeene Winkeliers Vereeniging. te voorschotten te kunnen geven voor het Amsterdam, en de vereeniging «Handels- aanleggen van drinkwaterleidingen. Het aan- school voor Amersfoort en omstreken* tal voorschotten wordt geschat op 34.5 mil- geldelijke hulp zullen verlcenen voor de ''oern- I pensioen-actie. Voor een centraal waterwerk voor Zuid- I Er zal worden getracht, voor het eind- Holland, Noord-Holland en Utrecht wordt diploma van alle 3-jarige Handelsdagscholen acht millioen geraamd. de zelfde voorrechten te verkrijgen, welke j reeds zijn toegekend aan het diploma van Herinnerd zij, dat de stemmingen voor eenige dezer inrichtingen en van andere den Raad aanstaanden Donderdag plaats scholen, welke een zelfde peil van ontwikke- hebbcn van 's ochtends acht tot 's middags Hng bijbrengen. vijf uur. Voor de tweeërlei soort vacaturen in welke moet worden voorzien, zijn den kies gerechtigden ditmaal twee verschillend ge kleurde oproepingskaarten toegezonden. Wie een van deze of beide niet heeft ontvangen, kan haar nog bekomen aan het stembureau van zijn district. Morgen, Woensdag, vangt aan het Mid denstands-congres, dat dit jaar te Leiden wordt gehouden en waarbij Donderdag ochtend, als punt 1 der agenda, aan de orde komt het rapport van de Commissie in zake fondsvorming voor den midden stand (plan-Krook). «Een winkelier* schrijft in het jongste nummer van het Middenstands-orgaan De dagen korten en straks zitten we weel in het kunstlicht en dan wordt de tijdregeling hersteld en verstookt de win kelier en magazijnhouder zóo veel duur gas, dat van het behaalde voordeel niets overblijft. Dat is jammer. En dat doet de vraag rijzen, of het niet mogelijk is, den tijd te laten blijven, zooals die thans is. Wordt hij teruggezet dan worden de avonden een uur Ianger.de ochtenden zooveel korter en dat maakt ten slotte weinig effect. Wordt het midden-winter dan is er bij de voortzetting van den nieuwen tijd voor kantoren, magazijnen en winkels geen be zwaar. Openen die dan met daglicht, dan is dat weinig later dan anders en het eer ste uur is in den regel tóch stil. 't Komt mij voor, dat tegen voortzetting niets pleit, doch legen het eindigen alles, Zouden de «middenstanders* daarover niet eens willen denken en spreken, en als zij van mecning zijn, dat terugkeer tot den oorspronkclijken tijd nóch voordeelig, nóch noodig is, niet willen beproeven de rege ling te doen doorwerken? Dat moet toch kunnendesnoods bij onderlinge overeenkomst.» Hot cere-comité van den hier op 29 Sep tember te houden Sobriëtas-bloemendag bestaat uit kanunnik L. A. F. X. Fock, douairière barones Schimmelpenninck van der Oye-gravin Dumonceau, barones Van Oldennecl Cuypers,mevrouw Hamers Van Beek en de heeren C. M. M. Vermolen, F. van Ditshuizen, J. Hamers, Joh. van Dijk, H. Kroes cn A. H. van Kalken. De wieler-betrouwbaarheidsrit, onderaf deling van de Nationale Olympische spelen, welke in het stadion te Amsterdam wer den gehouden, had Zondag plaats. Van het Stationsplein hier vertrokken Zondagochtend even na negenen 23 van de 29 wielrijders, die zich hadden doen in schrijven. Dc weg was 160 K.M. en liep van Amersfoort over Apeldoorn, Arnhem, Ede, Amersfoort (Laan 1914) naar de Makelaars brug bij Amsterdam. Men verwachtte de eerste deelnemers terug om 3 uur, doch reeds om 2.4 pas seerde als eerstaankomende de eindstreep D, I'. van Kempen, uit Den Haag, met twee lengten verschil gevolgd door A. P. Baak, uit Amsterdam. Nos. 3 en 4 kwamen aan om 2.17, nos. 5 en 6 om 2.20. H. V. C. speelde Zondag te Rotterdam tegen V. O. C., een Westelijke eersteklas club, om den zilveren bal. De stand was bij rust 1—0, aan het einde 3 1 voor de Kotterdamsche V. O. C. Naar de gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 35 wagens met 18050 pond kaas. De prijs was 58 tot 6o, voor controle- kaas 59 tot 60.5 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N'.-veiUng werden heden verkocht 89541 Regeerings-eieren voor f8.tot f8.20 per honderd. Zondagochtend viel een 5-jarig knaapje al spelend in de Langegracht. De heer A. N„ die juist de kerk verliet, sprong onmid dellijk gekleed te water en kwam later tot de ontdekking, dat hij het geluk had zijn neefje te redden. De landstormplichtige S., uit Hierden, hier in garnizoen heeft Zondag, door on voorzichtig omgaan met zijn geweer, zich- zeiven gedood. Althans volgens een bericht in de «Nieuwe Rott. Crt.«. Bij de autoriteiten hier is geen aangifte gedaan van dat geval. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde den zwerver, die hier ten nadeele van den heer T, Hagebeuk twee petten stal, tot twee maanden, en den werkman, die hier weerspannigheid pleegde tegen drie agenten van politie, tot zes weken gevangenisstraf. Zwijg liever, dan de waarheid te zeggen op bitsen toon. TTit den Omtrek. Na den auto-dienst Utrecht Maarssen wordt na 1 October ook de auto-dienst Utrecht Harmeien stop gezet. De auto-bussen zijn reeds te koop. Iets voor de Amersfoortsche tram voor een dienst in het Bergkwartier Tien geboden tegen de duurte. De Vegetariërsbond geeft de volgende tien geboden 1. Verander het spreekwoord Die wil, die kan, in: die moet, die kan. 2. Doe zelf, wat gij kunt. Maak nw

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2