iïïERSFOORTSCHE COURANT. b Zaterdag 9 fficg September 1916. I VERZOEK 66e Jaargang Uitgave van de Naaittlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H, van Cleeff". CTEUR: iRISS. >ORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïïcieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummersnaar buiten worden ih rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkostén in rekening gebracht. ZORTZGRACHT 9. itStedig «aren mersfoortsclie en nazenden, tuin opgaven, enden vail him ■keer nt niet langer rde gezonden. VINUKN. HERKIEZING. ethouders der Ge- kennis, dat de bij iureaux ingekomen len uitslag der op [ehouden stemmin- leden van [Amersfoort (Ie en icretarie der Ge- inzage zijn neder- 1916. Wethouders pemd, B Burgemeester, £N RANDW1JCK. 1 Amersfoort ga dat de herstem- Jür plaatsen in den KSioort in het kies- 11plaats hebben op (916, van des voor- Mniddags vijf uur. ■ING. f g 1919) herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusscheu acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinden dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedu rende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van huunentwege ouderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren. bovenbedoeld, ver meldende. voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde per sonen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren ver toeven in de Gemeente, op welker Kiezers lijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen In dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuur ders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 8 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. ftreding 1917) ftr^Jint ïrti aan art. 128 van scht,ladende: »Ilij, or een ander uitge- tens wettelijk voor- iSkiezing deelneemt, angenisstraf van ten RANDWIJCK. CHT. r Gebeente Amers- 'g op de aanstaande ^^^in vier leden 'intfg' dng zijn 7 dor Kieswet, ver voor zoover niet bij ran bestuur vrijstel- «fler van dezen, die tc#tn stemming of Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 15 1 Augustus 1916 is vastgesteld de volgende j verordening: Verordening op den verkoop van peulvruchten in de Ge meente Amersfoort. Artikel 1. j Onder peulvruchten worden in deze ver- I ordening verstaanenkele spersieboonen, j dubbele spersieboonen, princesseboonen, sla- i bonnen, heerenboonen, suikerboonen, tros- princesseboonen, bruine spersieboonen, dop- erwten, peulen, capucijncrs, snijbooncn, rechte en kromme stoksnijboonen, stamsnij- boonen, pronkerboonen, groeneerwten, capu- J cijner-erwten, grauwe erwten. Kaapsche erwten, Spaansche erwten, bruine boonen, l witte boonen, tuinboonen, witte pronker- j boonen, kogelboonen, kievitsboonen en 1 citroenboonen. I Art. 2. I Het is verboden peulvruchten op andere I wijze te verkoopen of te koop aan te bieden dan per gewicht. I Art. 3. 1 Elke partij of hoeveelheid peulvruchten I welke in zijn geheel wordt verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ter aflevering voorbanden wordt gehouden, moet voorzien zijn van eene schriftelijke aanduiding van het netto gewicht van deze partij. Art. 4. Onverminderd de bepalingen van art. S van het Wetboek van Strafvordenlng zijn met het opsporen van de overtredingen van deze verordening meer bepaald belast de ambtenaren van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren en die van de Gemeente politie. Art. 5. Onverminderd de bepalingen van art. 329 van het Wetboek van Strafrecht, wordt overtreding van een der artikelen 2 en 3 dezer verordening gestraft met een geld boete van ten hoogste vijf en twintig gul den of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun be richt van den 28 Augustus 1916, 3e Afdee- ling No. 2285/1699, in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 September 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VAN RANDWIJCK, De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Hot plaii-Krook. Door het Middenstand-congres, dit jaar te Leiden gehouden, werd Donderdag ochtend het eerst aan de orde gesteld het rapport van de ten congresse van 1915 benoemde commissie uit den Middenstands bond om trent de fondsvorming voor den handeldrij venden- en den industrieeelen middenstand, welke commissie bestond uit de heeren L. J. Krook (Voorzitter), A. A. Collenteur, D. P. Roodenburg, en C. Koen- raad (Secretaris). Zij meent, dat. hoe verdienstelijk werk de middenstanders-credietbanken ook ver richten. voor velen de aangeboden hulp nog geen uitkomst biedt. Haar eerste voorstel luidt De inleg voor ieder lid bedraagt 10 pet. van zijn contributie. Stellen wij die op f2, dan is de storting per lid 10.20 en voor 40000 leden f8000 per jaar. Worden deze stortingen gedurende 10 achtereenvolgende jaren bij het begin des jaars gedaan en bet geld uitgezet op samengestelden intrest a 4 pet., dan bedraagt dit kapitaal na het eind van die 10 jaren 8000 maal f 12 486.35 of f 99 890.80 of rond f 100 000. De 10 maal f8000 of f80000, die gestort zijn, zijn dan aangegroeid tot f too 000 of elke f2 tot f 2.50. Kon de jaarlijksche bijdrage per lid 15 of 20 pet. bedragen, dan zou het kapi taal in dien tijd respectievelijk tot f150000 of f 200 000 aangroeien. Het zal hieruit duidelijk zijn, dat uit de samenbrenging van vele kleine bedragen op een gemakkelijke wijze een vrij aanzienlijk bedrag bijeengebracht en ter beschikking van den Bond gesteld kan worden. De commissie stelt voor, dat de inning der bedragen op de gewone wijze door de Penningmeesters der verschillende vereeni- gingen geschiedt, zoodat met de incasseering geen kosten gepaard gaan. De administratie van het fonds geschiedt door den Bond of een door hem 'e benoemen commissie. Het tweede voorstel luidt Gingen we bij het eerste voorstel er van uit, dat de vereeniging feitelijk een gedeelte der contributie afdraagt, en wordt gerekend op algemeene deelneming, het twëede voor stel laat ieder lid der aangesloten vcreen- gingen vrij in haar deelneming. Stort ieder deelnemer wekelijks fo.25, l dat is f 13 per jaar, dan zou de inning ook j door de Penningmeesters der vereenigingen kunnen geschieden, maar moeten de innings- j kosten betaald worden, die de commissie 1 stelt op f 1 per lid, dat is ongeveer 8 pet. docb dan blijft er als storting per jaar f 12 Schat de commissie het aantal deelnemers op 1000, dan, is de jaarlijksche bijdrage 1 voor het fonds f 12 000. Worden deze even- eens bij het begin van het jaar tot rente op rente gezet a 4 pet., dan is het fonds na het eind van 10 jaar aangegroeid tot 12000 maal f12486.35 of f 149 836.20 of rond f 150 000. Onnoodig, hieraan toe te voegen, dat bij Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpen-/,eel Soest. Langegraotit QO - Tol. Intero. 808 Verhuren loketten in hun „LIl'S" brand-, inbraak- en smeltproefvrijo kluis. ëAlE-UKPOilT. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC ANTIETIJ DEN. een deelneming van bijv. 10000 leden dit fonds na 10 jaar tot anderhalf millioenzou aangegroeid zijn. Elke f too van den inleg groeit na 10 jaar aan tot f115. Het zou de bedoeling wezen, na 10 jaren dit bijeengebrachte kapitaal rentegevend te maken en aan de leden een of meer rente- gevende obligaties uit te keeren in bedra gen van f 100 en onderdeelen van f 10 en, zoo noodig, van f5 en f2.50. De obligaties, die niet aflosbaar zijn, tenzij het fonds gelikwideerd wordt, wor den aan toonder gesteld, zoodat zij gemak kelijk van hand tot hand kunnen overgaan. Wellicht, zoo oordeelt de commissie, zou de Middenstandsbond niet beter de nage dachtenis van zijn grooten leider kunnen in eere houden bij een eventueele tot stand koming, dan door dit Fonds den naam van Meuwsen-fonds te geven. Wellicht zal deze naam aanleiding te meer zijn voor velen om aan de vorming van dit fonds deel te nemen. De heer Koenraad lichtte het rapport nader toe en merkte daarbij op, dat de commissie zich strikt heeft onthouden, te adviseeren welke bestemming aan het te stichten fonds moet worden gegeven, docb dat zij dit aan den Bond wil overlaten. De heer Bar ends (Arnhem) vreesde, dat de voorstellen in de practijk niet veel te beteekenen zullen hebben. Hij is niet tegen de vorming van een dergelijk fonds, mits te voren een flinke contributie-verhoo ging tot stand komt. De Bondsvoorzitter meende, dat de heer Barends geheel buiten de agenda ging. Het gaat thans over de vraag, of men tot fondsvorming zal overgaan. De contributie- verhooging is een zaak van later zorg. De heer Van derMaesen (Amsterdam) stelde voor, over de thans in behandeling zijnde vraag een referendum uit te schrijven. De Bondsvoorzitter antwoordde, dat deze vergadering volkomen conpetent is tot oordeelen op dit punteen betere hulde aan den overleden Voorzittier kan men niet brengen dan door tot de stichting van het Meuwsen-fonds over te gaan. De zaak is zeer eenvoudig; flnancieele bezwaren be staan niet. Men zegge dan ook niet, dat er toch niets van terecht komt, maar overwege eerst eens de levensvatbaarheid van het fonds. Den heer Krook, Voorzitter van de com missie, verwonderde het, dat men dit voor stel niet onmiddellijk aanneemt. Hij acht kapitaalvorming noodzakelijk. Het voor beeld van den man, die zijn broodwinning verliest, doordat zijn huis wordt verkocht zooals in de laatste paar weken nog drie maal plaats had te Amersfoort zegt ge noeg. Den beer Schuts (Utrecht) had het ver wonderd, dat deze zaak op deze wijze aan de orde is gesteldvele afgevaardigden zullen geen mandaat op dit punt hebben, maar zijn bier slechts om de besprekingen over deze voorstellen aan te hooren. Ook tegen in, dat men onmogelijk kan zeggen, dat deze zaak, welke reeds verleden jaar ten congresse werd ingeleid en waarop in het Bondsorgaan telkens is gewezen, on voorbereid is. Indien een afgevaardigde geen mandaat heeft, dan is dit een verzuim van zijn vereeniging. De heer Herman Cohen (Arnhem) herinnerde er aan, dat eerst het denkbeeld- Krook met schouderophalen werd ont- vangen.JIntusschen zijn er bekeerlingen ge maakt en de zaak is nu wel zóo vaak be sproken, dat men inderdaad een beslissing kan nemen. Spr. was het eens met den Voorzitter en meende zelfs, dat afgevaar digden, die geen mandaat hebben, zelf kunnen beslissen. Hij is sterk tegen een referendum, maar meent, dat het Bondsbe- stuur althans in groote trekken moet aan geven tot welke doeleiude het fonds zal dienen. De heer Drost (Enschede) gaf zijn spijt er over te kennen, dat het voorstel niet vaster omlijnd is; hij is er voor, dat de leden individueel lid worden van het fonds en acht het wenschelijk, dat de vereeni gingen op het volgende congres meedeelen hoeveel van hun leden willen deelnemen en tegen welk bedrag. De heer Kropveld (Coevorden) sprak zijn sympathie uit voor deze zaak, die hem in de toekomst mooi lijkt. De heer Collenteur (Rotterdam) deelde mede, dat het Boudsbestuur van bet denk beeld is uitgegaan, dat het fonds kan dienen voor hen, die, die op andere wijze niet ge holpen kunnen worden. Spr. beval het voor stel warm aan. De heer Hermens Moons, Secretaris van het Boudsbestuur, voerde aan, dat bet Bondsbestuur herhaaldelijk wordt aange- gezocht om steun voor vak- en handels onderwijs. Men zal er toch geen bezwaar tegen hebben, indien het fonds voor derge lijke zuivere middenstandsbelangen wordt gebruikt. Daar is voorts het technisch on derwijs en ook op andere wijze kan het fonds hulp verleeaen. Men neme dus een besluit en late aan het Bondsbestuur over, de richting te bepalen. De heer Wegener (Amsterdam) was van oordeel, dat de geldelijke opoffering niets te beteekenen heeft en dat men heden tot de vorming van het fonds moet besluiten. De heerTen Boekhorst (Bussum) gtf in overweging, het fonds zoodanig te maken, dat het voor de leden aantrekkelijk wordt. De heer Fiedeldy Dop stelde namens het Bondsbestuur voor, te besluiten bet fonds te vormen en het te bestemmen voor de bevordering van Middenstandsbelangen een en ander te omschrijven in reglement, op voorstel van het Bondsbestuur door de deelnemers zeiven vast te stellen. De vergadering vereenigde zich, onder toejuiching met het voorstel. De Bondsvoorzitter wenschte de ver gadering geluk met het genomen besluit.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1