Stadsnieuws. hun belang niet begrijpen. Zg delven daarmee hun eigen graf en bewerken, door maar steeds aan huis of op stelling te verkoopen, hun eigen nadeel. Ja, nu laten de vogelaars hun zoet gefluit hooren; doch na dezen abnormalen tijd komt de gewone tijd terug, met koopers uit de Rijn-provincien, mits er voldoende aan voer zij. De boe.-en hebben dus er voor te zorgen, dat de markt in stand blijft. Wij hebben gelukkig een zeer meegaand Gemeentebestuur, dat stellig alles zal doen om de markt te doen bloeien en als nu maar geen enkele kaas spr. denkt heele- maal niet aan een partijtje of aan groote partijen meer aan huis wordt verkocht, dan zal de markt te Amersfoort stellig floreeren (applaus). De heer D ij k h u i z e n (Barneveld)Het is voor een boer een moeilijk geval. Toen wij druk zaten in den roggebouw kregen we zonder eenige moeite thuis den maximum- prig e heer Kattenburg: Maar die was een stuk beneden den marktprijs. Hoeveel schade hebt ge u daarmee gedaan De heer Dijkhuizen; Dat kan wel; maar dan moesten de kaaskoopers een boete moeten betalen als zij aan de boer derijen komen opkoopen (applaus). De heer Bloemen daal (Woudenberg): Een boer gaat waar 't hem het gemakke lijkst Is. Als je aan huis verkoopt, krijg je niet alleen den maximum-prijs, maar nog een kopje koffie toe. De heerDouma; Praat daar nu tegen De heer D. Lam (Soest): De kaashandel was dit jaar al een heel gemakkelijke negotie. Je hadt er je jongentje van S jaar wel mee kunnen zenden, want je kreeg tóch den maximum-prijs. Ik verkocht of lieverik gunde steeds aan de markt, nu eens aan dezen, dan weer aan genen kaaskooper of zijn 1 agent. Niemand betaalde meer dan der. maximum-prijs. De heer Kattenburg: Dat mag éer.s of tweemaal zijn gebeurd, maar zoodra de handelaren bemerkten uit welken hoek de wind woei, hebben zij een stuk bover. de maximum-prijs betaald. De heer Do urn aIk meen, dat hier iemand ontbreekt in de vergadering en wel de man, die van den beginne af de markt te Amersfoort heeft willen nekken. Ik noem liever geen naam. Ieder ker.t hem trouwens. Geroep: Hij zit beneden. De heer Douma: De zoogenaamde max i- mum-prijs is door éen koopman gesteld en dat ging nog zoolang er slechts éen weg was en wel die n3ar Duitschland. Thans is de export naar Engeland er bij gekomen. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, dat de bceres aan huis verkoopen, mits zij in iecer geval laten weger, aan de waag. Laar krijgen zij het officteeie gewicht. Daar ward: r.ie: gebruik: een :.ïet altijd zuivere bascule. Öaar hooren zij ook den •rj Een bezoek aan de markt, eer zij af leveren. is dus van alle kanten in hun voordeel. De heer Var. den Burg Hoogland) heef: zoo lang de markt te Amersf vrt be staat nooit aar. huis verkocht en raadt dit allen kaasmakers aan. Als de kooplui de markt doen verloopen, zijn niet de boeren, doch zij de baas. Misschien is het wel eer.3 druk ir. het bedrijf, maar een gar.g naar de markt brengt het tijdsverzuim best in orde. want de prijs op de markt is de eenig juiste. De Voorzitter vraagt vooral aan de kaasmakers uit Barneveld, Lunteren en omgeving hun conclusie te trekken uit het gehoorde. Toen de markt te Barneveld verliep, waren zij genoodzaakt naar Utrecht te gaan markten. Vooral te hunnen behoeve werd de markt te Amersfoort ingesteld, Uit dankbaarheid zouden vooral zij Amersfoort thans moeten steunen en eenparig dienen te besluiten, niet naar Barneveld te gaan markten en ook niet meer aan huis te ver koopen (applaus). De heer Blom (Barneveld): Toen de kaas een beetje minder was, zag je geen enkelen vreemden koopman te Amersfoort. De heer Van Schothorst hielp er ons toen wèl af. De Voorzitter: Het spijt me, dat hier een naam wordt genoemd en ik mag niet nalaten, er nadrukkelijk op te wijzen, dat de commissie ook maar niet éen oogenblik de gedachte heeft gehad, iets te zeggen of te doen zeggen ten nadeele van de firma Van Schothorst. Zij leerde de boeren hier in den omtrek kaas maken. Een andere vraag is of men haar de voorsprong moet laten. Ingekomen is een schrijven van dien firma Fleurke, te Groningen, houdend verzoek om de markt niet te beginuen vóór 10 uur en dus een_half uur later. De heeren kunnen 's Maandags morgens onmogelijk vóór 10 uur hier zijn. Zijn er anderen, die eveneens wenschen, dat de markt begint om 10 uur? De heer Eggink: Verschillende andere handelaren, ook uit het Zuiden des lands, bijvoorbeeld uit Venloo, kunnen pas om 10 uur hier zijn. Wees bun ter wille en doe al het ge oorloofde om de markt te behouden en te doen bloeien anders zijn de koopers de baas en betalen zij slechts hetgeen ze kwijt willen zijn. De Voorzitter: Wie is tegen aanvang om io uur? Niemand? Dan zal de com missie aan het Gemeentebestuur verzoeken, het aanvangsuur vast te stellen op io uur en daarvan tijdig kennis te geven. Aan de kaasmakers zou ik nu willen vragen of allen zich verbinden, hun product te brengen naar de markt Firma Kastelijn (Ederveen)Alle koopers zijn daar sterk vóór. Firma De Graaf jUtrecbt)Als de koo pers weten, dat alles wordt aangevoerd naar de markt, dan zullen ze óok allen naar de komen, want dat bespaart hun heel veel tijd en geeft hun de zekerheid, dat zij het beste product kunnen koopen. De heer Kastelijn stelt voor, dat iedere kooper en verkooper, die zich verbindt niet aan huis zaken te doen en dit overtreedt, f loo verbeurt. Firma De Graaf: Wie kan dit consta- f De heer Kasteleijn: Heel de wereld weet hetde buren zien het. Firma De Graaf: Ik acht dit onuit voerbaar. want steelsgewijze geeft men iets voor de spaarpot der kinderenmen zet stilletjes een zakje zout op den wagen; enzoovoort. De gevallen van overtreding geve men aar, bij een commissie van 3 leden uit de kaasmakers. De Voorzitter: Er is dus een voor ste! :m op de eerste plaat9 af te spreken, dat ttiet meer wordt gekocht of verkocht aan huis. en op de tweede plaats om var. hem die deze afspraak schendt, een boete te heffen van f 100. He: daaruit komende geld zou kunnen afgestaan aan de markt-commissie en door haar moeten gebruikt om de markt te ver- beleren. De heer Van den Burg (Hoogland): Maar wie zal die boete invorderen en hoe zal dit geschieden als men haar weigert te voldoen Firma Kattenburg; Ik meen, dat het gesprokene ook den afwezigen zal leeren boe deze vergadering er over denktdoch het is niet uitvoerbaar. De heer K a s t e 1 ij n: Ik neem daarom het voorstel terug. De Voorzitter, Er blijft dan nog altijd over de afspraak, niet aan huis te koopen of te verkoopen, doch alle zaken te doen min de markt. Wie is daar tegen? Bij de nu volgende stemming blijken 4S er vóór, 4 er tegen te zijn, terwijl 9 blanco stemmen worden uitgebracht. De Voorzitter: Ik had verwacht,dat het voorstel met algemeene stemmen zou zijn aangenomen en betreur vooral de blanco stemmen, die meest alle zijn van bewoners ui: Barneveld, die hier op een hoopje zitten. Men moet wèl weten wat men doet. De commissie doet al deze moeite niet in haar belang of in het belang van de Gemeente Amersfoort, doch in het belang van de kaasmakers, die er zeer dankbaar voor zullen zijn, dat, als na bet eindigen van den oorlog een voor hen minder goede tijd dan deze aanbreekt, er te Amersfoort een goede kaasmarkt bestaat. De commissie zal dus aan het Gemeente- bes.uur van Amersfoort verzoeken, de markt te doen aanvangen om 10 uur, nogmaals vragen om een tweede stel schalen en ver zoeken een bord om wijzigingen in den marktprijs tijdig bekend te kunnen maken. De beer Eggink dringt nog aan op zoo groot mogelijke publiciteit van deze besluiten, óok in vakbladen als »De Krui deniers waarin nooit iets voorkomt over de markt te Amersfoort. De Voorzitter antwoordt, dat de commissie geen kas heeft en dus met heel veel publiciteit kan maken. De groote bla den zijn de markt zeer welgezind en nemen de marktberichten geregeld op. Van de wijziging van het aanvangsuur doet te zijner tijd het Gemeentebestuur mededeeling. Spr. hoopt, dat de commissie uit de boe ren (de heeren Van den Bosch, c.s.) in den aanvang genoemd, ook deze zaak zal bekend maken in hun omgeving. Van het verhan delde wordt een uitgebreid verslag verzon den, óok aan de niet aanwezigen. De vergadering, te 11.06 aangevangen, w. rdt hierna te 12.45 gesloten. Het nieuwe post-tarief zal 1 November i worden ingevoerd. Bij de Tweede Ka: ter is Zaterdag inge diend een wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, ter verbe tering van den waterstaatstoestand der om den zeeboezem gelegen landstreek door de afsluiting en de vergrooting van de be bouwbare oppervlakte des lands door de geleidelijke droogmaking. De kosten der afsluiting zijn thans be groot op 66 millioen die van de droog making op 44 millioen gulden, terwijl wordt gerekend, dat het plan kan worden uitge voerd in 15 jaren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat door den Ontvanger der directe belas tingen, enz. te Amersfoort, ten behoeve van 's Rijks schatkist, van een onbekende is ontvangen f60 te vervulling van te wei nig betaalde Rijks-directe belastingen. Het verluidt, dat de fusie der spoorweg maatschappijen reeds met ingang van 1 Januari 1917 zal plaats hebben. De heer S. liiemstra, sedert kort ambte naar ter Gemeente-secretarie hier, is be noemd tot ambtenaar ter Secretarie van Leeuwardcrdeel, doch heeft die benoeming niet aangenomen daar hij inmiddels is be noemd tot 2e ambtenaar ter Secretarie van Ferwerderadeel, Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 43S de heer T. H. Veenstra, Utrecht- scheweg 22, no. 467 de heer E. Roodhuizen, Pitises Maric-laan 1S, no. 46S de heer M. Verrijn Stuart, Olden- veldt-laan 22. Dr. E. D. Pijzei, oud-Directeur der Hoo- gere Burgerschool hier en stichter van de zangvereeniging uit welke voortkwam de plaatselijke afdeeling van Toonkunst, mocht Zaterdag te Amsterdam, waar hij thans woont, zijn 70sten jaardag herdenken. Bij componeerde liederen, o,a. den be kenden bundel «Van vrijen en trouwen», op woorden van dr. Heije, was van 1902 tot 1905 Voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en is Secre taris van de Vereeniging voor Ned. muziek geschiedenis en Penningmeester van de Ned. koor-vereeniging. Op zijn dringend verzoek bad geen hulde betoon plaats. Den zo September zal in het nieuwe ge bouw voor chirurgie van 's Rijks-veeartsenij school, te Utrecht, worden onthuld een gedenkplaat ter nagedachtenis aan dr. W. C. Schimmel, den vorigen Directeur. Oud-generaal-majoor A. J. Prins, van 1900 tot 1905 commandant der 2e divisie, thans teVelp, is Zondagavond op een wandeling die hij naar Arnhem maakte, in den ouder dom van 70 jaar plotseling overleden. Met ingang van 16 September is eervol ontslag verleend onder toekenning van pen sioen aan majoor F. G. de Bas, van de cavalerie, op non-activiteit. Majoor jhr. W. H. J. van de Poll. van het 2e regiment huzaren, is bevorderd tot luitenant-kolonel; ritmeester jhr. H. F", van Kinschot, adjudant van het 3e regiment, tot majoor, Luitenant-kolonel jhr. A. 1". K. Graswin- ckel, toegevoegd aan den Inspecteur der intanterie, is met ingang van 16 September benoemd tot commandant van het 15e regi ment infanterie. Met ingang van 10 September zijn be vorderd tot ie luitenant de 2e luitenants V. E. Nierstrasz, M. C. van Dijk en J. G. M. van d' Plassche, allen van het 16e regi ment infanterie, en de ze luitenant-kwartier- beester W, E. van Keeken, van het 5e regiment. Met ingang van 16 September is bevor derd tot kapitein de ie luitenant W. J. Megnema, van het 5e regiment infanterie. Tot reserve 2e luitenant bij hun tegen woordig korps zijn benoemd de vaandrigs H. P. L. Lobeck, A. M. E. Papenhagen en H. M. Planten, van het 5e regiment, en L. Hart, van het 16e regiment intanterie. Tot kapitein-paardenarts is bevorderd de ie luitenant-paardenarts H. W. Klerk de Reus. Ritmeester J. de Koningh, van de cava lerie Oost-Indisch leger, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met benoeming tot reserve-kapitein der infanterie bij het leger hier te lande. Zeer vermoedelijk vónr 20 September zal plaats hebben een proef-mobilisatie, welke vier dagen zal duren. Zij wezdt gehouden om de zekerheid te verkrijgen, dat het met onbepaald verlof naar huis gezonden deel der weermacht zeer spoedig weer bij de korpsen kan zijn en om een inspectie te houden over de met verlof meegegeven uitrustingsstukken. De federatie van Geheel-onthouders-zang- vereenigen in het kanton Amersfoort hield Zondag haar jaarlijksche bijeenkomst op «Nimmerdor». Met de Amersfoortsche Muziek Vereeni ging aan het hoofd werd van het Stations plein in optocht gemarcheerd naar het deel van het fraaie landgoed, dat meer ter be schikking wordt gesteld voor dergelijke samenkomsten. De stoet, vervroolijkt door heel wat vaanljes en banieren, scheen ons niet zoo groot als vorige jaren. Ditmaal namen deel «Door Onthouding Vereenigd», uit Amers foort «De Blauwe Vaan», uit Haam «Strijd En Zang», uit Hilversumen «Abstinentia» uit Utrecht. Enka, mejuffrouw A. van der Vlies, hield op het terrein een gloedvolle rede over Drinken en zingen. Ook de Hanze-bond in het aartsbisdom Utrecht besloot tot het instellen van een I Bureau van advies, Het 1 o-jarig overzicht van het A. D. C. j eischt eenige verbetering wat de functit'n der Bestuursleden betreft. In de oprichtings-vc-rgadering werd ge kozen tot Secretaris de heer F. Kisner, die in 19051 werd vervangen door den heer P. Th. Dieges, die in 1909 bedankte en toen werd opgevolgd door den heer Th. J. H. Bianchi, die begin 1915 den heer C. Ruitenberg ook opvolgde als Penning- Tot Commissarissen van de R. K. bouw- vereeniging «St. Bonifacius" zijn gekozen de heeren Th. H. J. Nieuwendijk en L. Gielingtot Bestuurslid, de heer J. Peper zak tot Secretaris de heer J. A. Jagers. Bij de «Staatscourant» van heden zijn gevoegd de Statuten der Vereeniging tot in stand houding van de stichting «Inter nationale school voor Wijsbegeerte», ge vestigd te Amersfoort. Oorlogs-bulletin 110. 45. van 1 September, van de «Alliance fran(,aise" is voor be langstellenden kosteloos te verkrijgen aan het secretariaat, Kortegracht 9. Men verzoekt ons, mee te declen dat het aantal deelnemers aan de Coöperatieve sla gerij ruitn voldoende is om te beginnen, Toeneming van het ledental maakt natuur lijk de hoofdelijke onkosten veel geringer. Vermoedelijk wordt 1 October begonnen, indien althans de administratieve zaken ge regeld zijn. Het coöperatie-register zal ter teekening worden gelegd, hetgeen vermoe delijk wat vertraging zal geven. Rondzen den van dat register aan de leden is niet wel mogelijk, daar de handtcekeningon dan niet gewaarmerkt zijn. Quick speelde Zondag, op het O. D. E.- terrein in de Watergraafsmeer bij Amster dam, haar eersten wedstryd voor de beker competitie tegen het Amsterdamsche D. E. C. Spoedig na den aanvang wist Quick te doelpunten, doch de Amsterdammers maak ten nog vóór rust gelijk. Een zeer mooie uitval van den Quick- linksbuiten bracht den stand op 21doch D. E. C. maakte weer gelijk doordat de doelverdediger van Quick den bal tegen een der D. E. C.-ers trapte en zóo het leder in eigen doel kreeg. Een vlugge uitval van Quick voorkwam, dat D. E. C. de Amersfoorters insloot en bracht den stand op 3—2, tevens de eind stand, in het voordeel van Quick. Aanstaanden Zondag ontvangt Quick op Birkhoven O. D. E., mede voor den beker wedstrijd. Quick 2 is bij keuze bevorderd tot de ie klasse van den U. P. V. B. H. V. C. 2 won hier Zondag met 3—0 op V. V. A. 1 den beslissingswedstrijd om de medaille in de serie-wedstrijden van V. V. A. De rust ging in met 3—0. De I.eidsche Sport Vereeniging hield Zondag een 3 provinciën-rit over 175 KM. op den weg Leiden—-Haarlem-Amster dam Naarden Amersfoort Utrecht Leiden. Van de 38 deelnemers, die 's ochtends om 7 uur uit «Zomerlust» te Leiden waren vertrokken, was een 20-tal om 1 uur hier ter stede. n terug Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 13 wagens met 7650 pond kaas. De prijs was 60 tot 64.5, voor kaas onder Rijks-controle 66.5 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V.P.N.-veiling werden heden verkocht 91 760 Regeerings-cieren voor f8.30 tot fS.60 per honderd. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Arrondissement-rechtbank te Utrecht eischte gister drie maanden gevangenisstraf tegen een 18-jarige dienstbode, die hier in Juli door middel van een valschen sleutel telkens kleine bedragen in geld stal.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2