BIJBLAD Amersfooriscle Courant van de No. 8777 uitgave van V de AMEHSFOOKTSCHK COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF van ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1916. Stadsnieuws. Naar verluidt, heeft de Regcering gereed een wetsontwerp ter bestrijding van onge motiveerde huuropdrijving en daarbij het stelsel gevolgd van de Deensche wet, n.I. instelling van plaatselijke commisiön, die zullen beoordeelen of aangekondigde huur- verhoogingen al dan niet redelijk zijn. Het ogtwerp zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. De Minister van Binnenlandsche Zaken acht het gewenscht, dat na afloop van den termijn, voor welken bij de Wet van 27 April 1916 de bij de Wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tijd met éen uur is ver vroegd, zoo na mogelijk worde vastgesteld, welke gevolgen uit algemeen economisch, zoowel als uit financieel oogpunt die ver vroeging heeft gehad. In verband hiermede heelt de Minister de Commissarissen der Koningin uitgenoo- digd, in bedoelden omvang een onderzoek in te stellen, waarbij meer bepaaldelijk de voor- en de nadeelen van die vervroeging in het licht worden gesteld, en hem van de uitkomst verslag te doen. AGENDA voor de openbaro ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 September 1916, des avonds 7 uur. Ingekomen stukken en modedoolingen. 1. Benoeming ran eon onderwijzeres aan school A (Gedr. Verz. No. 213). 2. Benoeming Yan een onderwijzeres aan school B (Gedr. Verz. No. 215). 3. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F (Gedr. Verz. No. 197). 4. Benoeming van een ondorwijzer aan school G (Gedr. Verz. No. 194). 5. Voorstel van Curatoren van liet Gymnasium om W. II. Moll tot 15 October a. b. to benoemen tot tijdelijk loeraar in de Hoogduitsclio taal aan dio in richting (Gedr. Verz. No. 211). 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing van klassen aan do Hoogere Burgerschool (Gedr. Vorz. Nos. 185 on 196). 7. Voorstel van Curatoron van het Gymnasium om de aanstolling van F. C. Ungor, als tijdelijk buitengewoon loeraar in de Oude talen aan die inrichting, to verlengen voor den cursus 1916/1917 (Godr. Verz. No. 207) 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van liet ziekte verlof, verleend aan mej, M. O. E. Beek, onderwijzeres aan school A (Gedr. Vorz. No. 212). 9. Onderzoek geloofsbrieven Raads leden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop vun 0011 perceel bouwterrein aan de Koninginnelaan aan movrouw A. M. M. Sandborg, geboren Coblijn (Gedr. Verz. No. 188). 11. Voorstel van Burgemeester en Wothoudors tot verkoop van oen perceel bouwterrein aan den Utrechtschen weg aan J. M. Phaff (Gedr. Vorz. No. 189). 12. Voorstol van Burgemeester 011 Wethouders tot verkoop van oen perceel fabrieksterrein aan den Issoltschon weg aan de N.V, >Weverijon van D, van Leyden Zoon», te Krommonio (Godr. Verz. No. 193). 13. Voorstel van Burgemoostor 011 Wethouders tot verkoop van eon perceel grond aan do Paulus Buyslaan aan L. Eysink (Gedr. Vorz. No. 206). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceol bouwterrein aan do Huygonslaan aan mejuffrouw P. F. M. Houbaor (Gedr. Verz. No. 205). 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van oen porceel bouwterrein aan don Utrechtschen weg nan jhr. B. Eekhout(Gedr. Verz. No. 201). 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het crediot voor den bouw van do brugtegenovorde Coninck- strnatte verhoogen (Gedr. Vorz. No. 191). 17. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders tot het aanbrongon van een vontilalor in de Raadszaal on tot liet vervangon van de gasverlichting 111 dio zaal door een clectrische verlichting (Gedr. Verz. No. 190). 18. Voorstel van Burgomeoster en Wethouders in zake verbetering van de afwatering der Bnrcliman Wuytierslaan (Gedr. Verz. No. 192). 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan H L. van Eijber- gen vergunning te verleenen tot liet plaatsen van 0011 privnatput in Gemeente grond (Gedr. Verz. No. 184). 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooi lijn voor een godeelto van den Liendert- schen weg (Gedr. Vorz. No. 195). 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders botrokkolijk de verbetoring van liet Smallopad (Gedr. Vorz. No. 198). 22. Voorstel van Burgemeester en Wothoudors tot verbetering van de spoo 1 plaats van sohool F (Godr. Verz. No. 202). 23. Voorstol van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van terreinen in het Arnhenischo kwartier van mr. H. J. II. baron Van Boetzelaer van Ooster- hout, te Zeist, ton behoeve van de volks huisvesting (Gedr. Vorz. No. 187). 24. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors om de door hen aangeboden plannon voor hot makon van den nieuwen .erbindingswog tussclien den Heiligen berger weg en aon Hoovolakenschen weg goed te keuren (Gedr. Verz, No. 199). 25. Voorstel van Burgemeester on Wethouders om in elke school voor do concierges een vertrekje te makon (Gedr. Verz. No. 200). 26. Voorstol van Burgemeester en Wethouders in zake aankoop van boomen aan don Lousdorweg (Gedr. Verz. No. 209). 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zako de overneming van de Hoogere Burgerschool door het Rijk (Gedr. Verz, No. 208), 28. Voorstol van Burgemeester en Wethoudors 0111 hun College te machti gen, af te wijken van de bij art. 6 sub a en art. 8 sub 3 van liet Werklieden reglement gestelde leeftijdsgrenzen voor de bonoeining van oenige werklieden aan de Bedrijven (Gedr. Verz. No. 183). 29. Voorstel v.u Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de „Ver ordening, regelende de voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeento-gasfabriek wordt ver strekt" en van do „Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort muntgasmeters worden ter beschikking gesteld en 0111 een crodiet 10 verloonen voor het aan- koopen van voiligheidsgasmeters (Gedr. Verz. No. 186), 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening, dienst 1915. 011 tot vaststelling van bedrijfsrokcuingon, 1 dienst 1915. 31. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot voorloopigo vaststelling van pensioengrondslagen van leeraren bij liet Middelbaar onderwijs (Gedr, Verz, No, 217). 32. Voorstol van Burgemeester 011 Wethoudors tot wijziging der Gomeonte- begrooting, dienst 1916. 33. Voorstel van Burgemeostor en Wethouders tot vaststelling van het 4e gedeelte van het primitief kohier, liet le suppletoir kohier 011 het forensen kohier dor Inkomstenbelasting, dienst 1916. 34. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders tot vaststelling van supplo- toiro kohieren van do Schoolgoldbolas- ting, dienst 1915/1916. 35. Voorstol van Burgemoostor 011 Wothoudors tot hot verleenen van af schrijving vun Inkomstenbelasting, dionst 1915/1916, wogons vertrok of overlijdon. Burgemeester en Wethouders schreven 19 September aan den Raad aangaande de overneming Hoogere Burger school door het Rijk Bij uw besluit van 7 Juli j,l. werden wij gemachtigd, aan den Minister van Binnen landsche Zaken mede te deelen, dat word aanvaard het voorstel tot overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk, waarbij als voorwaarde werd gesteld een bijdrage door de Gemeente ln de bouwkosten der nieuwe school en ecu jaarlijksche bijdrage in de exploitatiekosten. Uiteen later schrij ven van den Minister bleek ons, dat aan do Gemeente bovendien de voorwaarde wordt opgelegd öf een terrein af te staan voor het bouwen van de nieuwe school, óf toe te laten, dat het oude gebouw wordt afgebro ken en op de zelfde plaats een tilcuw wordt opgericht. I11 het eerste geval blijft de oude school eigendom der Gemeente, doch moeten alle daarin aanwezige meubeloti, leer- en hulpmiddelen aan het Rijk in eigendom overgaan. Aangezien in het eerste schrijven van den Minister, betreffende deze zaak. dc laatstgenoemde voorwaarden niet werden vermeld, konden wij daarmede in ons tot U gericht voorstel van 3 Juli j.l. geen rekening houden. Tot ons leedwezen zijn wij er niet in geslaagd, den Minister ie bewegen, deze later gestelde eischen in te trekken en zien wij ons dus genoodzaakt, uwen Raad voor te stellen, het aanbod te aanvaarden, in dier voege, dat, behalve de genoemde geldelijke bijdrage aan het Rijk,' om niet worden af gestaan de benoodigde bouwgrond, welke In overleg met het Rijk op do Burgterreinen zal worden aangewezen, en de meubelen, leer- cn hulpmiddelen, welke zich tijdens dc overdracht ln het oude schoolgebouw zullen bevinden. Het hier bedoelde schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken van 1 Juli 1916 luidt: Ik heb de eer uw College mede te deelen, dat ik aanvankelijk bereid ben, op de ontwerp-begrooting voor 1917 golden uitte trekken voor de overneming der Hoogere Burgerschool in uwe Gemeente door het Rijk, met Ingang van 1 September 1917, mits de Gemeente zich verbindt a. een bedrag van f 200 000 in 's Rijks schatkist te storten, zoodra met den bouw eencr uieuwe school een aanvang wordt gemaakt, en b. gedureudedencursus 1917/1918 f8000, gedurende den cursus 1918/1919 f 7000, ge durende den cursus 1919/1920 f6000 en vervolgens lederen cursus f 3000 In de kosten der school bij te dragen. Met het oog op de samenstelling van bedoelde ontwerp-begrooting zal het mij aangenaam zijn, voor to Juli a.s. de beslissing van den Raad te mogen vernomen. De Minister schreef 17 Augustus 1916: Ik heb de eer uw College te verzoeken, mij alsnog spoedig mede te dccten, of de Gemeente een nieuw terrein voor de te bouwen Hoogere Burgerschool wenscht be schikbaar te stellen, dan wel cr de voor keur aan geeft, dat het nieuwe gebouw op het terrein der oude school worde gezet en deze dus wordt afgebroken. In het laatste geval zal de Gemeente voor hulplokalen moeten zorgen in het eerste geval zal hot oude gebouw aan de Gemeente worden terug gegeven, nadat het nieuwe zal zijn in ge bruik genomen. Het spreekt van zelf. dat het door U aan te wijzen terrein aan dezerzijds te stellen eischen zal moeten voldoen. OnmiddellijK na ontvangst van uw antwoord zal daarnaar een onderzoek worden ingesteld. B. W. antwoordden 24 Augustus In het schrijven van 1 Juli j.l., 110,10038', afd. O, waarbij ons werd medegedeeld, dat Uwe Excellentie bereid is op de Bcgrootlng voor 1917 gelden uit te trekken voor de overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk, wordt o.a. deze voorwaarde ge steld een bedrag van f 200 000 in 's Rijks schatkist te storten, zoodra met den bouw eener nieuwe school een aanvang wordt ge maakt, Deze voorwaarde kon wel niet anders worden opgevat, dan dat de Gemeente cr af zou zijn met de betaling van twee ton dat immers in het andere geval de brief vollediger zou zijn geweest, In dien geest pr.x-adviseerdon wij dan ook den Raad en werden de voorwaarden aldus opgevat aanvaard. Op grond hiervan veroorloven wij ons de vrijheid er bij Uwe Excellentie op aan te dringen om geen verdere eischen voor de overneming te sfllen, dan genoemd waren in het aangehaald schrijven van 1 Julll.p De Minister antwoordde 1 September 1916: De bedoeling van mijne missive dd, 1 Juli tqiö, No. 10038' afd. Onderwijs, Is door uw College blijkbaar misverstaan, In die missive werden de voorwaarden voor dc «overneming» der Hoogere Burgerschool slechts in zeer algemeene termen aangegeven. Het spreekt van zelf, dat een nadere omschrijving daarvan noodig is en dat, alvo rens de voorwaarden in het tusschcn Rijk en Gemeente te sluiten contract nauwkeurig worden omschreven, bijv. dient te worden beslist, of de nieuwe school zal komon op het terrein der oude, en deze dus afgebroken moet worden, dan wel of elders een nieuw gebouw zal moeten worden gezet, Wordt dit laatste verkieslijk geacht 011 wordt, in verband daarmede, de beschikking over het bestaande gebouw aan de Gemeente terug gegeven, dan is het niet meer dan billijk, dat de Gemeente het voor dc stichting van het nieuwe gebouw benoodigde terrein aan het Rijk verschaft. Immers wanneer tot her bouw op het tegenwoordig terrein werd be sloten, zouden dc kosten van den grond ook niet voor rekening van hot Rijk komen, vermits in de «overneming» van de school voor hot Rijk eigendomsoverdracht van het tegenwoordig terrein cn gebouw ligt opge sloten. Ook bij de overneming van andore Gemeentelijke Hoogere Burgerscholon is, wanneer een nieuw gebouw noodig bleek, de daarvoor noodige grond aan de Gemeente om niet aan het Rijk aangeboden. Ik zal dan ook gaarne alsnog de vraag, geüaan bij mijne bovenaangehaalde missive, beantwoord zien. Hierbij zij herhaald, dat met het oude terrein slechts dan genoegen kan worden genomen indien het voor de nieuwe, Srootere school geschikt blijkt. Anders zal e Gemeente elders con terrein moeten aan bieden, dat aan dezerzijds te stellen eischen voldoet. I11 dit laatste geval zal het oude ter rein met hut oude schoolgebouw weder wor den teruggegeven, nadat het nieuwe school gebouw ln gebruik zal zijn genomen. O111 verder misverstand te voorkomen, zij reeds thans opgemerkt, dat evenals van andore Gemeenten werd gcGlscht alle zich in het oude schoolgebouw bevindende meu belen, leer- en hulpmiddelen voor het onder wijs aan het Rijk in eigendom zullen moeten overgaan. Het is wellicht niet ondienstig, hieraan uit drukkelijk toe te voegen, dat voor het geval de Raad onverhoopt, mocht weigeren op deze nadere omschrijving dor voorwaarden ln te gaan, ik geen vrijheid zou kunnen vinden, de overneming der school te bevorderen. B. W. stellen nog aan den Raad voor de sedert ecnlge jaren aan school A wegens klassesplitsing verhonden tijdelijke leer kracht iu een vaste te veranderen cn bieden in verband hiermede dc volgende voordracht aan: 1. mej A. 1'. J. de Looze, tijd. onder wijzeres aan school A; 2. mej. M. C. A. Sporry, tijd. onderwijzeres aan school B; 3. mej. H. A. Ch, E. do Rcodc, tijd. onder wijzeres aan school B. Daar te voorzien is, dat althans de splitsing van óen klasse van school B, aan welke wegens klassesplitslng drie tijdelijke leer krachten zijn vorbondon, een reeds sedert Maart 1914, is het gewenscht, een van deie tijdelijke betrekkingen in eon voste te ver anderen. De volgende voordracht wordt daartoe aangeboden: 1. mej, M. C. A Sporry. mej. J. G. van Maanen, 3. mej. H, A. Ch. E. de Reede, allen te Amersfoort, Tot adjunct-commies ter Gemeente secre tarie, afdouiing Financiën, is bonoomd do hoor K. Wcstvoon, uit Almeloo. Mejuffrouw J. C. van dor Filer, uit Utrecht, is bonoemd tot tijdelijk iccrarcs in Hoog- duitsch aan dc Hoogere Burgerschool, hier. De heer A. Th. Vis, onderwijzer aan de Gcrardus Majella-school, behaalde de hoofd akte. Dozo examens zijn thans geëindigd. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn als nog aangesloten met no. 469 firma M. M. Simons, I.ange- straat 23. no, 470 de hoor P. van Delft, Utrecht- schcwcg 171. De Minister van Binnenlandsche /aken heeft in ovorlcg met zijn ambtgenoot van Oorlog aan de Commissarissen der Konin gin medegedeeld, dat de inlijving van dienst plichtigen der lichting 1917 vermoedelijk zal geschieden in de gewone bij de wet vastgestelde tijdvakken, Daar bet echter niet onmogelijk is, dat de inlijving vervroegd moet geschieden, moeten do aanvragen om vrijstelling wogons kostwinnerschap, wegens opleiding tot een geestelijk ambt, of wegens woonplaats of toekomstige woonplaats ln de KotonlOn dit jaar niet in November, doch In October worden gedaan. De Amersfoortscho Muziek Verecniging directeur de heer A. IMaas, zal aan staanden Woensdagavond onder leiding van don hoer A. van den Brando haar achtste concert in dit seizoen geven in dc muziek tent op hut Plantsoen. De tontoonstelllug van paddenstoelen en zwammen, welke vanwege de Ned. Myco- logische verecniging ook morgen en Maan- dag in dc groote zaal van «Amlcltia» wordt gehouden, mocht zich heden, den openings dag. reeds verheugen in een druk bezoek. En terecht. De regelings-commissio heeft op keurige en hoogst aantrekkelijke wijze dc paddenstoelen en dc zwammen ten toon gesteld tusschcn mos, afgevallen bladeren, op boomstronken, doodc takken, enz., geheel zooals zij voorkomen in de natuur; bij eik der soorten een kaartje naar de classincatlo van prof. dr. C. A. J. A. Oudemans. Even zeer gedetermineerde varens vormen een heel mooie omlijsting, Het groene kaartje duldt aan, dat do soort eetbaar, het witte door reuk dan wel smaak ongenietbaar, het mode dat zij giltlg is. Een prachtcollcctie photo's van padden stoelen, Ingezonden door den heer A. M. Tromp van Holst, cn zeer mooie aquarellen van paddenstoelen, benevens gekweekte champignons en toebereide paddenstoelen lijn niet minder con aantrekkelijkheid voor cic hoogst leerzame tentoonstelling. Zcudon onze groontenhandslaars er óok niet eens gaan kijken? Hier worden voel te weinig champignons gegeten en hun voedingswaarde is, althans gerekend naar de tegenwoordige boogo vlecscbprijzen. zeer groot. Men schrijft ons: Dc wcorsgcstoldhcid is dc laatste dagen

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5