AMERSFOORT. STENOGRAPHISCH VERSLAG. GEMEENTERAAD VAN Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 29 September 1916, des na middags te vier uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heerenH. W. van Esveld. R. G. Rij keus en N Veis Hevn. Wethouders; bene vens .ie heeren A. Eysink. J. Hofland, F. M. Houbaer. A. If. van Kalken, H. J. de Kempenaer, H. Kroes, 'V. C. R. O. I.einweber, M. R. N. Oosterveen en A. M. 1 romp van Holst, benevens de Secretaris, de heer A. R, Veenstra. Afwezig zonder bericht de heeren J. W. Jorissen, H. Koning J. A. Rant en J. van der Wal Kzn. Drie vacatures. De V o 0 r z i 11 gadering. De notulen der vorigi ber, worden aangehouden. Ik geef thans het woord aan den Secretaris tot het doen van de gewone mededeelingen, Mijne heeren, ik open de ver- vergadering, van 26 Septem- De S e c1 stukken e t a r i s Ingekomen zijn de volgende 485. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 18 September 1916, 3e afdeeling No. 2444/1835, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 15 Augustus 1916 tot aankoop van het recht van uitgang, rustende op het aan de Gemeente toebchoorende per ceel. kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 277, gelegen naast den Onze I.ieve Vrouwe-toren en toekomende aan de I.ieve Vrouwe-kapel (St. Joris- kerk) te Amersf^fl^^ 486. Brief van "de Algemeene patroons-vereeniging in de bouwbedrijven en van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Aannemers Bond, dd. 29 September 1910, luidende De algemeene patroons-vereeniging in de bouw bedrijven te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit van 12 October 1906, no. So, en de afdeeling Amers foort van den Nederlandsehen Aannemers Bond, in gecombineerde vergadering bijeen den S September j 1., spraken hare afkeuring uit over het feit, dat den laatsten tijd meermalen voorkomen onderhandsche bestedingen voor de Gemeente, waardoor slechts eenige aannemers in de gelegenheid gesteld worden, mede te dingen en dit eene bevoorrechting is van enkelen hunner. Dat hierdoor niet altijd het belang der Gemeente gediend wordt, blijkt nog duidelijker uit liet gespro kene in uwe vergadering dd. 26 September j.l. in zake het sloopen der perceelen Langestraat alhier. Redenen waarom wij beleefd verzoeken uw ambte naren op te dragen, voor zooveel mogelijk, alle werken publiek te besteden en van die werken, welke onder- handsch opgedragen worden, den volledigen uitslag aan de betrokken mededingers bekend te maken. De Voorzitter: Wordt voorgesteld.de beide stuk ken aan te nemen voor kennisgeving. Aldus besloten z. d. of h. st. De Voorzitter: Ik heb deze spoedvergadering belegd naar aanleiding van het volgeude 487. schrijven van 2S September van de heeren Hou baer. Eysink, I.einweber en Koning, luidende .De ondergeteekenden, leden van den Gemeenteraad van Amersfoort, verzoeken l'EdelAchtbare beleefde lijk, den Raad in eene spoedeischende vergadering te willen bijeenroepen, ten einde alsnog den geloofs brief van het gekozen Raadslid Van Nijnatten te kunnen onderzoeken. »Met het oog op de samenkomst op morgen 4 uur zou het aanbeveling verdienen, dien dag en dat uur te kiezen». Derhalve is voor deze vergadering het eenige punt van de AGENDA. 488. Onderzoek van den geloofsbrief van het ge kozen Raadslid A. van Nijnatten. Ik geef thans het woord aan den heer Houbaer tot het uitbrengen van het rapport. M. de V., na inzage is aan dat er geen enkel bezwaar den heer Van Nijnatten als De heer Houbaer: de commissie gebleken, bestaat tot toelating var lid van den Raad. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren het woord over de conclusie der commissie Niet dan is aldus besloten. Vraagt een van de heeren nog het woord voor deze vergadering De heer Hofland: M. de V., op bladzijde >43 van het stenografisch verslag der vorige Raadsver gadering komt een onjuistheid voor. Tusschen haakjes staat er »(De heer Hofland gaat nog eens kijken en bemerkt, dat er een abuis heeft plaats gehad)». Nu is het zeer de vraag of de stenograaf bevoegd is, dergelijke opmerkingen in het verslag te maken; maar ik wensch uitdrukkelijk vast te stellen, dat, indien cr al een abuis is geweest, dit niet aan mijn kant was. Tegen de goedkeuring der Rekening heli ik mij bij de stemming niet verzet; maar dit neemt niet weg, dat op de Bijlagen, door den Gemeente-ontvanger, den heer Van der Burg, gctcckcnd, de bandteckcning zooals de wet dit cischt en naar het voorschrift van Gedeputeerde Staten de handteekening van den Burgemeester en den Secretaris ontbrak (.irt. rijder Gemeentewet). Naar mijn meening was dc Raad dan ook niet be voegd om de Rekening voorloopig vast te stellen, Je omdat het rapport, dor commissie, belast met l«r,( nir-fs i»n udi rtncilo verzekering misten, dat de vergelijking met het jour naal is geschied. Dank U. De Voorzitter: Vraagt een van de andere heeren nog het woord Niemand Dan sluit ik (te 4.07) de vergadering. Stadsnieuws. Na de spoedeischende Raadsvergadering, welke gistermiddag werd gehouden, werden de heer Hvan Manen en zijn echtgenoote, met gala-rijtuig van hun nieuwe woning aan den Groote Koppel gehaald, bin nengeleid in de Raadszaal, waar bij de Raadsleden inmiddels zich had gevoegd het geheele personeel der Gemeente-secretarie. Nadat zij hadden plaats genomen,zeidede Burge meester ongeveer: Juffrouw Van Manen en Van Manen, «Na gedanen arbeid is het goed rusten». Die woorden hebt gij ons dikwijls toevoegd na een dag van langen arbeid. Wij roepen U thans die woorden toe nu gij. op een leef tijd waarop gij nog. liid kunt genieten van verlaten. Van Manen, gij zijt gekomen, dus nu ruim gonnen als agent wij hopen, geruimen tijd welverdiende rust, ons gaat 1 Mei 1880 in Gemeente-dienst 3'1 jaar.geleden. Gij zijt be- politie, in een gansch anderen tijd dan de tegenwoordige, in een tijd waarin de bengels groot ontzag hadden voor de dienaren van politie, waarin een agent zoo'n boosdoener wel eens aan 'toor trok of op andere wijze hem bijbracht, dat hij in overtreding was. Ik heb wel eens hooren ver tellen, dat ge destijds zekere beruchtheid hadt en het zou me volstrekt niet verwonderen als enkelen van de Edelachtbare leden van den tegenwoordigen Gemeente raad nog zekere herinneringen aan dien tijd van U hebben. Drie jaar later, 1 Februari 1883, zijt ge Gemeente bode en Concierge van het Raadhuis geworden. De Gemeentewet regelt ontzaglijk veel, onder andere de vervanging van den Burgemeester als deze afwezig moet zijn; maar zij bepaalt niet, dat er een tweede Burgemeester in hel Raadhuis is als de Burgemeester daar is. Toch waart gij tweede Burgemeester; gij waart een Wethouder, dien de Gemeentewet niet kent. Op de rechte wijze hebt gij steeds de velen te woord gestaan, die vroegen naar den Burgemeester, doch vlugger en beter werden geholpen aan een der bureaux zonder dat de Burgemeester noodeloos werd gestoord in zijn ambtsbezigheden. Gij hebt ons geholpen bij commissie-vergaderingen en als bode; gij hebt ons meermalen verkwikt met een teug water; in de Raadsvergaderingen waart gij een van de meest attente toehoorders; het is zelfs wel eens voorgekomen, dat, als de Voorzitter van dezen Raad U wenkte om een glas water, hij morht blijven dorsten omdat gij geheel oor waart voor hetgeen de heer Hofland, of de heer Jorissen of een van de andere heeren zeide. We hopen, dat uw groote belangstelling in onze discussion zai blijven en pij. maar nu voortaan op de publieke tribune, nog heel lang naar onze wijze j woorden zult komen luisteren. Eer ik hierheen kwam, las ik reeds den roem, die mijn ambtsvoorganger heeft toegezwaaid aan U, juf- j frouw Van Manen, die nooit een stofje ergens op liet 1 en steeds zorgde, dat er bij cenig feest bloemen waren; geen jaardag, geen herdenkingsdag, of, indien er thee j werd gedronken, was het kopje van den betrokkene aan het oor versierd met een bloempje. Steeds zorgde U voorde eene of andere attentie; een attentie even wel. die het dikwijls zoo droge leven van B. W of de andere ambtenaren verkwikte. Daarvoor onzen hartelijken dank. Na gedanen arbeid is het goed rusten. Gij hebt de goede gedachte gehad, rust te nemen op een een leeftijd, waarin ge nog veel kunt genieten. Gij zult thans iets kunnen gaan zien van hetgeen Amersfoort ouder uw medewerking is geworden en 1 dat ge door uw drukke werkkring nog niet van aan- 1 schouwen kent. Wij hebben gedacht. U beiden iets te moéten geven waarin ge kunt rusten en ik bied U namens het Col- 1 lege van B. W. en den Raad aan deze twee fau teuils met den wcnscb, dat gij menig kalm oogen van lioogiana moeiwr annexeer en». Maar als ge de stad ingaat om het Raadhuis nog eens te zien of nieuws op te doen, neem dan deze kleinigheid, dezen wandelstok mee (een stok met fraaie zilveren knop). E11 mag ik U, juffrouw Van Manen, namens de dames aanbieden deze vidc-poche. Als uw man uit is en gij zult dit kleine souvenir zien, dan hoop ik, dat IJ daarbij steeds zult denken aan uw vriendschappelijke verhouding tot het personeel der Secretarie. U beiden wensch ik toe veel jaren van genoeglijke rust (Instemming). Mejuffrouw Van Manen, zichtbaar verrast, dankte allen voor het geschenk. Nadat inmiddels dr, Jorissen was binnengetreden, werd thee aangeboden en bleef men nog een oogen- blik bijeen. Bij het terugrijden naar huis, onder geleide van een der hoofdambtenaren die beter bekend is met den nieuwen uitleg der stad, werd inderdaad de weg genomen door de lanen op den Berg, met tot slot Laan 1914 en D^am Fockema-laan. Hedenochtend werd de heer Van Manen genood, even aan het gebouw van Openbare Werken te komen. Daar vond hij het geheele personeel in vasten dienst bij dien tak van Gemeentedienst. De heer D. van Schooneveld, die het langst met den heer Van Manen heeft gediend, sprak hem op recht hartelijke wijze toe en bood bent namens het personeel aan een zeer fraai koperen rookstel en een lijst van hen, die hebben bijgedragen voor dit souvenir aan den steeds zeer hulpvaardigen beambte, wien ook wij met zijn hem zoo trouw bijstaande vrouw een nog lang genot van zijn welverdiende rust toewenschen. Naar alle waarschijnlijkheid bewilliging vati ho gerhand is reeds aangevraagd zal met ingang >n morgen de prijs der volle melk worden voor weder- verkoopers 9 en voor verbruikers 11 cent per Liter. De marge van 2 cent winst voorden slijter wordt verbeterd met een halven cent, zoodat hij bij den ver koop wint 2.5 cent per Liter. De melkveehouder krijgt bovendien 2.5 cent toeslag per Liter. Voor melk van inrichtingen kan een speciale ver hooging worden toegestaan en waarschijnlijk zal deze kosten 13 cent per Liter. De huisvrouwen hebben toe te zien, dat de mclk- flesch welke zij koopen, ten minste 800 c. M.s inhoudt. Meer dan ooit kan de dag brengen voor hen, die met e vervoer willen reizen. Immers niet alleen de gewone vergissingen zullen voorkomen van hen, die pas te laat bedachten, dat de winterdienst op 1 October wordt ingevoerd, maar bovendien heeft men rekening te houden met den terugkeer van den zomer- naar den wettelijken tijd. De stadsklokken zullen vanavond een uur worden stil gezet, Of de Zaterdag slechts 23 uren zal hebben en deze Zondag 25 Het is wel goed, even kennis te nemen van de wenken, door den Ned. Bond van horlogemakers ge geven en welke luiden 1. Alle uurwerken, die niet slaan, mogen een uur worden teruggedraaid. 2. Voor uurwerken met slagwerk en datumaanwij zing is het eenvoudigste, deze morgen (Zondag) een uur te laten stilstaan, welk uur van stilstand men kan controleeren op een te voren éeu uur achteruitgezet horloge. 3. Uurwerken met slagwerk en zonder datumaan wijzing kan men elf uur vooruit zetten, waarbij in acht moet worden genomen elk heel en half uur te laten slaan. 4. Voor klokken met electrische beweegkracht geldt eveneens het voorschrift van eert uur stilstand door den slinger van de hoofd- of rnoederklok vast te houden en een uur later weer voorzichtig op gang te brengen. De heer J. Drapers, candidaat-notaris, wordt niet ingang van 1 November tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van adjunct-inspecteur aan de Inspectie der directe belastingen, enz. bier, De heer W. van Hassel is benoemd tot onderwijzer aan de nieuwe Mulo-school, van de Hervormde ge meente, te Zeist. blikje (Instemming) De heer V a hartelijk dank dit schooni zullen houden welverdiende rust e 1 zulk genieten in en bracht hierna, diep geroerd, allen, die hebben bijgedragen tot dat zijn vrouw en hij in eere secretaris zeide nu ongeveer: het geheele Secretarie-personeel De Ge meent Zooals u ziet, hier aanwezig. Toen- ik dezer dagen een paar malen bij u boven ben geweest om een en ander met u te regelen in verband met uw vertrek, kwam in mij op een her innering uit vervlogen tyd, toen ik elders volontair was ter Secretarie. Daar was een ruim So-jarige, die 50 jaar ambtenaar was en een jaarwedde had van f500. Als onervaren J jongen meende ik, dat ik zijn werk wel had kunnen doen. Eerst later begreep ik hoe grievend voor den braven ouden man ik in mijn jeugdige onervarenheid toen ben geweest. Ik besefte dat pas toen hij op 85-jari- gen ouderdom een pensioentje kreeg vau f300. Een maand daarna was hij dood. Het uurwerk, dat zoo lang zóo Sergeant G. Kerling, van het tóe regiment infan terie, is geslaagd bij het toelatings-examen tot het tweede studiejaar van den cursus. Onder leiding van den heer G. A. Goossens, een der «Varende Zangers», hield de plaatselijke afdeeling der R, K. Vereeniging tot verbetering van den volks zang Donderdagavond »een zanguurije» in het nieuwe gymnastieklokaal der school aan de Brcestraat. De bewoners van den Westsingel en de vele voor bijgangers ja, eigenlijk bleven zc staan luisteren hebben volop genoten van den frisschcn en beschaaf den zang. Alle 70 stoelen waren bezet en eveneens de in allerijl niet man en macht aangesleepte school banken, De heer Goossens heeft er slag van, zijn zangeres- sen en zangers te doen geven wat ze maar kunnen. Nu eens wakkert hij hen aan met een «magnifiek» dan weer zingt hij boven allen uit en roept om >een tikje meer lucht»zóo'n groot koor en zóo weinig geluid; een andoren keer tapt hij een aardigheid om een soliste te krijgen hetgeen hem wonderwel gelukte of hij zingt zelf een paar nieuwe liederen, van welke jDikkie» bijzonder vlug insloeg, en zóo weet hij de prettige stemming er in te houden. Gezongen werden Mijn Nederland, I.iedji Trz zee, Boerenmarscb, De vroolijke jongen, Mijn dorpje, s ,pt had gcfiinctionneerd, kon niet op een anderen Smedenllcdje, Mehrang, De dahlia. Hurarenliedjo (In slag worden gebracht. Ik wees hierop om U te doen zien hoezeer de tijden zijn veranderd. Met U verheug ik mij er in, dat de Pensioenwet U In staat stelt, rust te nemen op een leeftijd, dat gij nog wat zult kunnen genieten van uw welverdiende rust. Ook voor U, Van Manen, was uw leven saatnge- weven met uw betrekking, die gij van den vroegen ochtend tot den laten avond inet onverdroten ijver hebt waargenomen. Nu gij hebt geineend, die betrekking te moeten vaarwel zeggen, heeft het personeel der Secretarie de behoefte gevoeld, afscheid van U te nemen, al hopen I het leidde 9 wij «lusde pittige galop-maat), Schoenlappertje (no. 83 uit den bundel) en Wij leven vrij, Vooral dit laatste, staande aangeheven, maakte diepen indruk en ontlokte aan een der zangers een har telijk >God geve, dat wij dit nog vele jaren mogen zingen». De piano-begeleiding van den heer Ramselaar was. ais altijd, uitmuntend. Over het Cabaret Dumas, dat Maandagavond in «Amicitia» hier optreedt, schreef de »Arnhemscbe Crt.» Gisteravond gasteerde in »Musis» voor een uitver- allen U nog meermalen te zullen zien, óok al woont kochte zaal het Cabaret-gezelschap van Dumas de ge voortaan aan den Koppel, in Hoogland. Misschien zaal was tjokvol en het uitgelezen talrijke publiek is er iets waars in het woord van een der heeren: heeft op ondubbelzinnige wijze na de verschillende »I!et gaat niet aan, dat dc Gemeentebode woont In nummers van zijn belangstelling doen blijken, Evenals een andere Gemeente; dc Burgemeester zal dat deel de vorige malen, was ook nu voor een afwisselend krachten hun medewerking verleendor I)c naam Dumas heeft op dit gebied ook hier reeds een voldoende bekendheid. Zijn voor drachten waren oer-komisch en actueel. I)c eene lach-salvo volgde na de andere en zijn politiek-satyrische nummers, waronder vooral uitmuntte: »Ik beschuldig!» (J'Ac- cuse), ontlokte enorme ovaties van de zijde van het enthusiaste publick. De voordrachtkunstenares Stella Fontair had het meeste succes toen ze verschillende artistcn imiteerde, o. a. Mevrouw Speenhof!' Louise Fleuron, Kempinski e. a.vooral laastgenoemde gaf zc buitengewoon goed weer in een van zijn succes-nummers «Boemelen». Ook de andere krachten van Dumas' ge zelschap oogstten eveneens daverenden bijval. Een extra compliment voor der piano-virtuoos voor zijn heerlijk gespeelde klavier soli. Het geheel was een goed geslaagde voorstelling. Men heeft genoten Bij de «Staatscourant» van Donderdag zijn gevoegd de gewijzigde Statuten van «Ons Belang», vereeniging van onder officieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier, bclioorcndc tol do Xederlanscht landmacht, gevestigd te Amersfoort. Blijkens advertentie in dit nummer wordt met ingang van aanstaanden Maandag dc prijs van het rundvteesch verminderd met 10 cent per Kilo. Het voetbal-programma voor morgen geeft aan, dat Quick 1 gaat naar N. I- C te Nijmegen; Quick 2 hier ontvangt A.W.3 H. V'. C. 2 te gast krijgt Z. A. C. uii Zwolle; H. V. C'. 3 gaat naar Baarn 1, en dat Amersfoort 1 gaat naar Hilversum 5, Voor de korfbal-competitie ontvangt Amersfoort morgen U. K. C. Aan de Centrale V. I'. N.-veiling werden gister verkocht 44 62S export-eieren voor f10,71» tot 1 11.40 en 55307 Kegoerinus eieren voor f7.50 tot f7.70 per honderd. In de afgcloopen week werden door die instelling verwerkt 224 595 kipeieren Slaehtkippen deden f 1.02 tot 1.25, jonge hanen f 1.20 tot f1,73, oude hanen fi tot f 1,06 per kilo. Aan de Gemeente.: worden door het Rijks-eierbureau thans eieren verstrekt voor f 8.80 per honderd. Verleden jaar was dc marktprijs te Amersfoort f 5.50. Morgen is alhier geopend de apotheek van den heer D. II. G, Ittmann, Lange straat 9. telefoon 164. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week wel te verstaan naar Amsterdamschen tijd uiterlijk /cs uur, die van de overige voertuigen om half zeven zijn aangestoken. De stoomboot-onderneming Houtzager ITeineman heeft andermaal het voordeel gehad, in den Eemmond een schroefblad van een harer booten stuk geslagen te zien; een buitenkar.se van rond f250. Wanneer toch een behoorlijk vaarwater. Wie iets vindt op den openbaren wog is volgens de wet verplicht, daarvan aangifte te doen ten politic-burcele. Wie dit nalaat, kan in aanraking komen met den strafrechter. Aan het politie-burcau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heel mooiea Doberman-pincher, reu, hier op straat opge vangen, een broche en een dames horloge. Alweder is een rijwiel gestolen; nu uit het rek bij dc Openbare leeszaal, Beukenlaan. Ons menscheu gaat het als luehtvaarders; om hooger te kunnen stijgen, moeten ook wij dikwijls heel wat ballast overboord werpen. K I. N NI S G E V I N O Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare konnis, dat dc Be grooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven dezer Gemeente voor het jaar 1917. door hen aan den Raad aangeboden op den 26 September j 1., op de Secretarie voor een leder ter lezing is nedergelegd en in druk, tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar is gesteld. Amersfoort, 29 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. l'KKIH li HLLIt'l'EN. ZONDAG 1 October. Evang. ï.utherselie kerk, Vioorm. to'/i uur, dr. H. J. Toxopcus. Doopsgezinde kerk. Voorm. uur, ds. A. Binnerts, uit Haarlem Remonstrantschc kerk. Voorm. 10 uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Avond 7 uur, gewone dienst, ds HooykaM- Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm, 10 uur, ds. Donnor. Avond gl/2 uur, ds. Tcerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingcl). Voorm. 10 uur, ds. Tcerink. Avond 5>/2 uur, ds. Donnor-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2