kweekelingen Fa. L. v. Achterbergh, OABARET-DUMAS DII Ilias, dichter-hamorist. Maastrich star Stella Fontain, Ant. J. Schuhmacher, w Jeanne Horsten, DE HU VETTER Co. WETENSCHAP - TECHNIEK - KUNST Oude waaiers Stoomwassck toe tarieven Aan de NUTS-FRÖBELSCHOOL. Bee- kensteinschelaan, kunnen twee geplaatst worden, die met vrucht de Lagere school hebben afgeloopen. Opleiding hulp- en hoofdakte Fröbel onderwijs. Aanmelding bij de Directrice. Belgisch echtpaar met twee kinderen vraagt de benedenverdieping van een huis te huur. Liefst per maand. Brieven onder A 24 met volledige inlich tingen aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Noord-Brabantsch Duitsche Spoorweg Maatschappij. Met ingang van 1 OCTOBER n.s, worden, tot bestrijding v halen en Srandstoffonhandsl. BestelkantoorArnhemschestraat 1. Telefoon no. 155. Kant-or en MagazijnenKoesteeg 3-5-7. Uitsluitend le kwaliteiten. tmioitia" - Amersfoort. Maandag 2 October 1913 99" voor 't eerst alhier! XV Sterren-programma! O. a.»Had je me maar», »ï!eldenloon» »IK BESCHULDIG (J'accuse). Groote politieke satyre. I Per zending de verhoogde kosten het afhalen en bestellen, alsmede van die voor het Inden en lossen der goederen, de thans daarvoor in de tarieven aangegeven loonen verhoogd als volgt: le. Afhaalloouen voor zendingen Bestelgoed. Zendingen van hoogstens 10 Kgfo.15 I van meer dan ir i5< Het loon voor het terugbr stelgoed wordt f0.07 voor elke 5( 2e. Afhaal- en bestelloonei Het uniforme loon wordt van fo.15 worden verhoogd op f t 3o. Het loon voor het ge draulische kranen van hoogstens een minimum van t 2.50. 4e. Het loon voor het 1: per loo Kg. Utrecht, Amsterdam, Gennep, September 1916. «9 Bij den ondergeteekende verschijnt (3^ iederen Woensdag H ])o Ifollandsclie Lelie, {3$ Weekblad if onder Hoofdredactie van jjj mevr. M. C. KOOIJ-Van zeggelen De Hollandsche Lelie is heteenige Weekblad in Nederland voor dames 4 j- w./Oi-.cfilcCo trin- GEVRAAGD een goed gel tevens bereid is, Maastrichtse! Desgewenscht kan hiervoo Adres: RdTTEN'sBIERBIi Voordracht-kunstenares en imitatrice van populaire artisten. Vertolkster van het Levens lied. >Brief aan H. M. de Koninginc. »Z'n Edelachtbare, van Nap en Koosc enz. BARITON. O. a.Helden van den Yser». Be charmante Cnbaretièrre. Aan den ileagel JACQ. BONNÉ, Klavier-kunstenaar. B3» CoDfèrencier de heer DüMAS. Geestige witzen. „Na 't Soupeetje'', 'n Scène van P. D. van Eijsden. AANVANG 8 UUR. KASSA 7 UUR. Prijzen: f 1.00 (leden f0.75), f 0.75 en f 0.60, plus auteursrechten. Plaatsbespreking op den dag der voor stelling van af half éen. DUMAS' CABARET geniet door heel ons land een schitterende reputatie Niet te verwarren met variété- of speciali teiten-voorstellingen. Zie aanplak- en strooibiljetten en lees hetgeen de couranten zeggen! WESTSINOE Go Onder redactie van mevrou Dit tijd» Proefnummers gratis en I het bureau van >DE HUISH' Bnrgst Distill. Wynen. Likonrco. LI,.,, Vrooi..-k«rbhof, AMERSFOORT OrENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrjje toegang voor ieder boven iS jaar Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. te koop gevraagd, alsmede antieke borden. Brieven met prijsopgave en beschrijving onder motto .Antiek* aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9, AMERI Wassehen geheel GOEDE BEHANDELING. Goederen vorden te Ame PROSPECTUS wordt De NATIONALE BOND vestigfl te Amsterdam, Wees 1908, Stbl. 183) brengt doo j.l. gehouden Vergadering te in verband met de abnorma benoodigde artikelen. J. S. NOORDENDORP, Ams R. VERLINDEN, Utrecht. J. P. BATENBDRG, Den H Bemiddeliogsboreaa voor Gediplomeerde Haishoadsters. Wie een HUISHOUDSTER zoekt, kan zich wenden tot het Bemiddelingsbureau voor Gediplomeerde Huishoudsters. Inlichtingen te bekomen bij de vertegen woordigster Mej. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, Leidschekade 99. Spreekuur: '3Woensdags van 2 tot 4 uur. het zelfs niet wenschelijk zal zijn, dat over een deel van het vermoedelijk saldo van 1916 wordt beschikt ten be hoeve van den nieuwen dienst. De oorzaak van het tekort moet stellig en zeker worden gezocht in de buitengewone omstandigheden, terwijl die zelfde om standigheden zooals bleek de gunstige uitkom sten van de Inkomstenbelasting ten gevolge hebben. Het voortduren van de crisis maakt het op die wijze raadzaam, dat de verschillende invloeden, zoo mogelijk, tegen elkander worden uitgewisseld. Trouwens, een op deze wijze ontstaan hoog saldo levert ook eenigszins een gevaar op voor volgende jaren, omdat bij de samen stelling der Begrooting hiermede allicht rekening xvordt gehouden. Langs deze redeneeringen zijn wij er toe gekomen, voor te stellen, het meergenoemde tekort te dekken door te beschikken over een deel van het vermoede lijke batig saldo van den loopenden dienst. Wij zouden dan ook de Begrooting aldus hebben aangeboden dus zonder belastingverhooging indien de uitvoering van de Distributiewet 19ló zulks niet had verhinderd. Uit een circulaire van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, betreffende de uitvoering dezer wet. is gebleken, dat het College zal verlangen, dat althans een zoo groot mogelijk deel van de kosten, die deze wet veroorzaakt, ten laste worden gebracht van de gewone uitgaven. In ons voorstel betreffende de uitvoering dezer wet, hebben wij onze meening hieromtrent uiteengezet. Geheel dus tengevolge van de hooge kosten, die de uitvoering van de Distributiewet 1916 voor de Ge meenten veroorzaakt en waarop de Gemeentebesturen niet den minsten invloed kunnen uitoefenen, moet de bestaande Inkomstenbelasting worden verzwaard, tenzij en daar voor wenscht ons College, zooals uit meer genoemd voorstel kan blijken werkzaam te zijn andere wegen worden aangewezen, waarlangs de dek king dezer kosten kan plaats vinden. Overigens geeft de Begrooting weinig aanleiding tot het maken van opmerkingen. Ter uitvoering van de besluiten van 2 Juni 1.1. is voor een schoolarts een post uitgetrokken en is de nieuwe Straat- en rioolbelasting geraamd geworden. Voorstellen hieromtrent zullen U nog dit jaar bereiken. Het zal de aandacht trekken, dat nevens een bedrag voor bezoldiging van den schoolarts een bedrag is uit getrokken voor een verpleegster. Het is het voornemen, op nader bij het aan te bieden voorstel te ontwikkelen gronden over te gaan tot aan stelling van een verpleegster, die den schoolarts ter zijde zal staan en controle zal uitoefenen op naleving van de gegeven voorschriften. Het maakt verder nog een punt van overweging t'.it, in hoeverre de aanstelling van deze tituiares mo gelijk een reorganisatie van de geneeskundige armen praktijk wenschelijk maakt. Ook is de in uitzicht gestelde herziening der jaar wedden van de leeraren bij het Middelbaar- en het .1 iooger enderwijs ter hand genomen. Een daartoe sirek- kend voorstel gaat hiernevens. Een technische herziening van de Inkomsten-belasting, als een gevolg van de invoering der Rijks-inkomsten belasting, is in bewerking en zal U weldra worden aangeboden. Tevens zal dan worden voorgesteld, het maximum bedrag, dat mag worden geheven, te verhoogen, daar door den natuurlijke groei het bedrag van f150000 reeds is overschreden. Volgn. 172 (Uitgaven voor de Tram) is thans geraamd op f 1.500, in verband met het vermoedelijk tekort op dezen dienst. Nu een zóo belangrijk offer uit de Gemeentekas wordt gevraagd, achten wij het oogenblik gekomen, dat van de verleende subsidies aanteekening wordt gehouden en deze slechts worden verleend onder voor waarde, dat zij in de balans van het bedrijf als schuld aan de Gemeente worden geboekt. Bij eene eventueele naasting van het bedrijf, of in verband met andere ingrijpende veranderingen daarin, kan dan. zoo noodig, met die schuld rekening worden gehouden. Een afzon derlijk voorstel daartoe zal U weldra bereiken. Voor het overige meenen wij te mogen verwijzen naar de stukken zelf en de daarbij gegeven toelichting. Ingevolge de Verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen zal, in verband met het vorenstaande, het vermenigvuldigings- cijfer moeten worden vasgesteld op 1.2. De Distributiewet, welke 1 October in werking treedt, legt aan de Gemeenten zware geldelijke verplichtingen op, vooral aan die, welke zoogenaamde centrum-gemeen ten zijn, waaronder de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel verstaat marktplaatsen of Gemeen ten van waaruit de omgeving gewoonlijk haar levens behoeften betrekt. Amersfoort is wel zoo'n centrum-gemeente bij uit stek. Niet alleen door de aanliggende Gemeenten i.eusden en Hoogland, wier bewoners te Amersfoort komen winkelen, doch ook door het zeer «rontc garni zoen (de recruten-depots), door de nabijheid van de tienduizend Belgische geïnterneerden, die iederen dag van de kampen bij Soesterberg tiaar stad komen om levensbehoeften le koopen en door het zeer groot aantal vrouwen en kinderen van Belgische officieren cu minderen, van welke de eersten in dan wel bij de stad wonen, de laatsten zijn ondergebracht in Alberts- dorp en iilisabethdorp, allen op Amcrsioort aangewezen als zij een der artikelen wenschen te koopen, welke de Distributiewet thans noemt. Voor al deze niet-ingezteenen ontvangt de Gemeente zelfs geen Rijks-uitkeering, terwijl zij daartegenover moet zorgen, dat van de ter beschikking gestelde goederen steeds voldoende hoeveelheden aanwezig eu verkrijgbaar zijn tegen de door den Minister vastge stelde prijzen. Ten laste van de Gemeente blijft het '/10 van dit nadeelig verschil tusschen de inkoopsprijzen en de verkoopsprijzen, alsmede het bedrag, waarmee de inkoopsprijs het door den Minister vastgesteld bedrag te boven gaat, benevens de administratiekosten. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort stellen thans aan den Raad voor, het daar reeds gevestigd Levensmiddelen bureau te beschouwen als geheel afzonderlijk bedrijf en het te laten administreeren door de Centrale boekhouding der Gemeente-bedrijven. Gedeputeerde Staten van Utrecht, die rekenen op een meerjarige werking der Distributiewet, meenen. dat het op het bedrijf te lijden verlies niet. althans niet ten volle, zal mogen gebracht ten laste van tien buitengewonen dienst der Gemeente. li. W. meenen, dat over 1917 het verlies zal bcloopen f 105 600. Aannemend, dat de Regeering ongeveer de helft van het verlies zal dekken uit 's Rijks kas. dan moet door de Gemeente nog f 55 boo worden aangezuiverd. Wordt, om dit te bereiken, de Inkomstenbelasting verhoogd, dan wordt, naar JS. W, meenen, illusoir gemaakt de bedoeling der Distributiewet; het verstrek ken van levensmiddelen tegen redelijke prijzen.Immers hetgeen wordt genoten in den eenen vorm, wordt dan bij velen teruggevraagd langs anderen weg. B. W. oordeelen, dat de dekking van dit verlies op practische gronden voorloopig moet worden be streden uit buitengewone* inkomsten, tenzij de wet gever den Gemeenten gelegenheid geeft, te doen het geen ook plaats had voor 's Lands financiënhet heffen van een extra-belasting in den trant van de Verdedigingsbelasting II«, bij welke grondslag is het inkomen volgens de Rijks-inkomstenbelasting en een daarbij gevoegd speciaal tarief. Werd aan de Gemeentebesturen vergund een extra belasting te heffen tot bestrijding van de kosten, voortvloeiende uit de Distributiewet 1916, met gebruik van dit zelfde tarief, dan zou een even practische als billijke heffing worden verkregen billijk ook op dezen grond, dat, ingevolge de Distributiewet, de levens- unrjUiCii* nnrimuuiivji te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. II. J. M. van dun BERGII. wilhelminastkaat 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco. het inca8seeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. do noodigc middelen. Vragen wij allereerst steun aan hun die reisplannen hebben, ook van de nict-reizen- den zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. S1DDRÉ. Mevr. GRONEMAN—Doornbos. Mevr. KNOPPERS—Van Eijhekgen. Mevr. KNOOTE—Van Lansohot Hubreciit. Baronesse Van HEECKEREN VAN MOLECATEN-Holle. Mevr. KEMPER—Blok van LakR.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4