Stadsnieuws. Mr. J. C. graaf Van Randwijck, Burge meester van Amersfoort, is benoemd tot Voorzitter van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten en hceft die benoeming aangenomen. In een deel der oplang van ons vorig num mer konden we nog opnemen het bericht, dat de heer R, G. Rijkens, sedert 24 Juli 1901 lid van den Raad en sinds 7 April 1911 Wethouder van Onderwijs, met ingang van 17 October is benoemd tot Burgemee ster van Veendarn. Na Hd te zijn geweest van de Redactie der »Oprechte 1 laarlemschc Courant» werd hij hoofd-rcdacteur van de vrijzinnige •Goesehe Courant» en vestigde zich in 1907 metterwoon te Amersfoort als hoofd-rcdac teur van een vrijzinnig dagblad, Het mocht hem gelukken, velen der «in verstrooiing zijnde» vrijzinnigen te hereenen in de kiesvereeniging »Gemecntelang«, waarbij hen» zijn organiseerend talent en zijn gave om den juisten persoon het hem passende werk op te dragen zeer te stade kwamen. Onbekend als hij bij zijn komst hier ter stede was met plaatselijke toestanden, wist ook hij echter aanvankelijk niet de klip te omzeilen, welke het gevolg is van het be schouwen en waardoeren van menschen en zaken door andcrer oogen. En het is geen wonder, dat dan een journalist - - die, meer dan eenig ander zijn pen gereed hceft -- onmiddellijk klaar staat om criiick te oefenen op alles en ieder, vooral indien hij zich ge roepen acht »cen nieuw geluid» te moeten brengen. De eerste jaren van zijn verblijf hier zijn daardoor stellig niet de aangenaamste voor hem geweest, ook niet omdat zijn optreden destijds geen onverdeelde sympathie kon wekken. Maar toen hij zich hier had ingeburgd »<n inzonderheid, nadat hij den zetel als Raadslid» vóór de groene tafel» verwisseld had met dien als Wethouder «achter de groene tafel», waardoor men op veel zoo'n anderen kijk krijgt, deed ook hij zich van een geheel andere zijde kennen. In zijn ambtelijke loopbaan heeft hij ge toond te beschikken over een gestage werkkracht en groote toewijding voor de op zich genomen taak. Door ons Gemeentebestuur, het College van B. W. en den Secretaris, is en wordt hard gearbeid; hun stuwkracht, hun durf werkt als een stimulans op den Raad. En al mogen al die veranderingen en verbete ringen in en om de stad den ras-Amers- foorter wat al te vlug gaan, als hij dc mooie breede wegen op den Berg ziet, als bij nagaat, wat er hier in dc laatste jaren tot stand kwam, dun moet hij ten slotte berustend erkennen »ze durven wel voel aan, maar ze hebben den boel toch maar flink op pooten gezet en een massa voor- uitgebracht». In dat alles had de heer Rijkens een werkzaam aandeel; zoo toonde hij zich in 1909 een groot voorstander van dc in voering van den nachtdienst op het plaatselijk telefoon-net en maakte hij aan hangig een betere salaris-regeling van het onderwijzend personeel aan de Lagere scha len en de consolidccring van hot vakonderwijs voor meisjes. In 1910 bevorderde hij do vaste aanstelling van de onderwijzeressen in Nuttige handwerken en diende hij in een motie tot progressieve schoolgeldhefllug, zoowel voor de I agerc scholen als voor het Middelbaar ondeiwijs; in 1911 was hij, na Wethouder te zijn geworden, eeuigen lij.l Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur; in 1912 bracht hij tot stand de reorgani- salie van het Lager onderwijs, waardoor onder meer de verschillende «soorten» scho- 1 len verdwenen en zij voortaan slechts wor den aangeduid door een letter. In 1913 zijn als hoofdmomenten te noe men de opening der school aan den Lcusder- 1 weg, de instelling van het Scheidsgerecht, van het Grondbedrijf en van den Keurings- dienst, het terugkoopen der Bergterreinen en de bouw der nieuwe Ambachtsschool, Wat 1914 betreft mogen aangestipt de grensregeling met dc üomcente I.eusden, de overeenkomst met de Ilollnndschc Eloc- triciteits Maatschappij om Amersfoort te I voorzien van licht en kracht, de instelling van een armbezoeker en vooral het be langrijk aandeel, dat de heer Rijkens, als j Voorzitter van het plaatselijk steun-comltó, had in de maatregelen, genomen in ver- band met de economische 0 isis als gevolg van den oorlog. En wat 1915 aangaat zij o.m. gememoreerd de instelling van dc Ar- beidabeurs, de bestrating van het Bisschop», kwartier cn de verbetering van den Utrecht- j scbeweg. Aangaande 191 dient vermeld de rege ling van de positie der concierges van de Lagere scholen, de aankoop van boerde rijen in het fabriekskwarticr, de systcuiu- tischc verbetering van de binnenstad, de voorstellen tot aanstelling van ccn school- I arts en tot verbetering van de schoolge bouwen van Lager-, Middelbaar- en lloo- ger onderwijs, de verbetering van de Raad zaal wat de verlichting en de ventilatie be treft, de afschaffing van de kermis en de reorganisatie van den Reinigingsdienst, ook de poging van den heer Rijkens die hierbij de minderheid vormde in het College van B. W. om de gasprijzen niet te doen verhoogen. Uit deze korte opsomming moge blijken, dat al hetgeen kon strekken om het aan zien der stad te verhoogen, haar aantrek kelijk te maken als woonplaats en vooral omhet onderwijs, in eiken vorm, zooveel mo gelijk te doen beantwoorden aan de eischen des tijds, in hom een welsprekend en warm pleiter vond. E11 daarom houden we ons overtuigd dat dc heer Rijkens de rechte opvolger zich toonen zal van zijn ambtsvoorganger, Bur gemeester jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, waar hij zich voor de taak gesteld ziet om diens aangevangen werk, Veendam nog meer vooruit te brengen, voort te zetten en te voltooien. Menige huismoeder heeft vanochtend in zak en assehe gezeten, toen de melkboer maar niet kwam opdagen, en alle melkboe ren hebben zwaar gesputterd over het op onthoud, dat zij ondervonden. Gelijk bekend, wordt den melkboeren locslag gegeven, opdat de melk niet te duur worde voor den verbruiker. Doch deze toeslag maakt óok noodig controle, opdat do eene of andere slimmerik niet te voel toeslag krijge ten koste van de Ge meentekas, Menzeide, dat er werd geknoeid; »mcn« beweerde, ja wat niet al. En om nu al die on-dlts eens tc kunnen toetsen, wer den op 't alleronverwachtst natuurlijk alle melkventers, een i6o-ta1. hedenochtend verzameld aan de controle plaatsen Appel markt en Soesterweg. '1 oen allo melk was gemeten en men de zekerheid had, dat alle melkslijters waren gecontroleerd, konden ze omstreeks kwart over negenen de stad ingaan en hun klan ten bezoeken. Alleen dc voor zieken en zuigelingen bestemde Vinkenhoef-melk kon op den gewonen tijd worden afgeleverd, Sommigen vat) de melkboeren, die reeds om 6 uur beginnen met het rondbrengen moesten wachten tot de controle geheel was ge ëindigd. Het spreekt vanzelf, dat op dit oogen- blik nog niet is uit te maken of er wer kelijk is geknoeid met den toeslag. Daartoe moeten te veel tabellen, boekjes, enz. nog gecontroleerd. Tegelijk kan megedeeld, dat het melk- tékort hier ter stede is gedekt; er is zelfs nog melk in petto en dus zal Amersfoort voorloopig nog geen Regeerings-tnelk noo dig hebben. Tot Inspecteur van het Middelbaar on derwijs. in de plaats van den heer K, ten Bruggcncatc, is benoemd de heer G. Bol- kenstcin, Directeur van de vijfde Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Am sterdam, een ook door zijn geschriften be kende figuur in de ondorwijs-wereld, die aanvankelijk als Secretaris, later als Voor zitter dor Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, zeer de belangen vun dat ouderwijs behartigde. Geboren in 1871 werd hij in 1890 onder wijzer aan de bijzondere Kweekschool te Nijmegen, waar hij verschillende aktes ver wierf en levens aflegde het candidaats- cxamen Nedcrlandsclte letteren. In 1894 word hij hoofd der Mub-school te Rhcncn, in 19m Wrnar aan de Hoogere Burgerschool te Nijm.gen. in 1907 leeraar aan de dt-rde Hoogere Burgerschool inet 5-jarigen cursus te Amsterdam, in 1912 Di recteur van de eerste en in September 1916 Directeur van dc vijfde Hoogere Burger school mot 3-jarigen cursus tc Amsterdam. Van 16 October tot den dag waarop de heer Üolkenstciu in functie zal treden is do Inspectie o.a. in de Provincie Utrecht opgedragen aan dr. G. M. Coops, Inspec teur van het Middelbaar onderwijs te s (iravenhage, De heer J. A. Th, van Wessum is be noemd tot kapelaan te Beltrum, bij Win- tsrawijk. Mejuffrouw S. C. M. van Veen slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor hot thcoreiiscli-gcneeskundig examen. Dc akto vrije- en orde-oefeningen der Gymnasiiok is alsnog behaald door de jongedames G, I. J. Kaarsgaaren, J. B. M. Knoppers, M. C. E. Peet, H. M. van der Poort en A. M. Roebers, en door den heer O. A. Uohlicke. De heer Ph. S. Klijn, thans agent der Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij te Zwolle, hoopt 1 November den dag te herdenken op welken hij 25 jaar geleden in dienst trad bij die Maatschappij. Generaal-majoor dr. A. A. J. Quanjer, Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, en kolonel E. W, baron Van der Capellen, Inspecteur der cavalerie, vertoefden hier gister tot het houden van een inspectie en namen intrek in hotel- Smolders van Osch. Bij de infanterie te Haarlem wordt een proef genomen met schoenen, waarvan zolen en hakken zijn vervaardigd van oude auto-banden. De burgerij mag dit gerust nadoen. Onder voorzitting van den heer G. J. Buys werd Donderdagavond de najaars vergadering gehouden van de vereenig ing Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken. De notulen van 15 Maart werden gelezen en goedgekeurd, met dank aan den Secre taris, den heer J. van der Horst. Aan de orde was het opnieuw vaststellen van de Begrooting voor 1917. De Voorzitter herinnerde, dat zij in de Maart-vergadering voorloopig werd vastgesteld en dat inmiddels de daarop vermelde subsidien zijn aangevraagd aan de openbare kassen. De Gemeente stond f 2300 toe onder de gewone voorwaarden de Provincie verleende f 1000 onder beding, dat Rijk en Gemeente de hoogere subsi dien zouden uitbetalendoch de Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde nu namens het Rijk dat in den regel het langst op zich laat wachten dat niet langer de bruto-, doch de netto-exploitatie kosten in aanmerking zullen worden ge nomen bij de subsidie-bepaling; met andere woorden, dat voortaan de ontvangsten uit den post schoolgelden in mindering worden gebracht, hetgeen een verschil geeft van f 1300. Houdt de Provincie zich aan den letter van haar toezegging dan derft de vereeniging óok het Provinciaal subsidie van f 1000, zoodat er reeds op de Bcgrooting een tekort zal zijn van f 2300, terwijl er geen enkele bron kan aangeboord om in een paar dagen de Begrooting sluitend te maken. Het is al heel droevig, te moeten b ;gin- nen met een dergelijk belangrijk tekort. Bovendien is het 2eer de vraag of de Mi nister een Begrooting met een zoó groot tekort zal goedkeuren. Maar hoe dan ook, de Begroollng moet thans opnieuw vastgesteld. Een ander bezwaar Is de duurdere exploi tatie van het nieuwe gebouw, welke pas bleek In het najaar van 1915. Het electrisch licht kost f 1500 per jaarde verwarming eischt ook veel grootere uitgaven dan in het oude gebouw de thans 200 leerlingen gebruiken óok al steeds duurder wordende materialen. Al deze hoogere uitgaven zullen óok drukken op het boekjaar 1916, zoodat ook dit zal sluiten met een aanzienlijk nadeelig saldo, een aangroeiend tekort. In de voorjaarsvergadering van 1917 zal dan ook moeten aangevraagd verhooging der subsidien, benevens een bijdrage ineens om de tekorten te dekken en zóo weer in evenwicht te komen. Evenwicht is er eigenlijk nooit geweest, omdat de subsidlën pas worden uitbetaald aan het einde der periodes. Hoe we leven met een kas met een negatieven inhoud, is eigen lijk een raadsel, behalve voor den Penning meester, die steeds maar de welwillendheid heeft, uit eigen middelen voor te schieten als er salarissen en andere dingen moeten betaald, die niet kunnen wachten tot de subsi- dien zijn ontvangen. Rijk en Provincie be talen aan het einde van het jaar; de Ge meente, elk kwartaal. Een leening sluiten, zooala Burgemeester en Wethouders iu overweging gaven, gaat niet, omdat wc geen borgstelling hebben en ook niet bovendien rente kunnen gaan be talen. Het is beel moeilijk, van de hand in den den tand te leven en daiQnog gaten te moeten stoppen. De Gemeente verbond een nieuwe voor waarde aan haar subsidie-verleening, een die geldt voor alle vereenigingen, welke zij subsidieert, doch die gezien in het licht der feiten zooals deze zich thans voor doen bij de Ambachtsschool merkwaar dig genoeg is om eens onder de oogen te zien. De Gemeente eischt namelijk, dat het kasbeheer en de financieele administratie op ongeregelde tijden mag worden onder zocht door een ambtenaar van de Centrale boekhouding, door B. W. aan te wijzen. Er is natuurlijk niet het minste bezwaar tegen die controle; doch wat is de bedoe ling van dat woordje «kasbeheer»? Is dit om na te gaan of er en hoeveel geld er is in een of ander kistje? Als die kas nega tief is en dat is ze chronisch dan is er toch wel een uitermate zonderlinge som in na te tellen. De voorwaarde wordt dan wel een beetje raadselachtig. Intusschen zal met genoegen aan den ambtenaar de kas worden vertoond. De gewijzigde Begrooting wordt hierna voorloopig goedgekeurd en zal ter defini tieve goedkeuring worden gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en eu aan B. W. van Amerfoort. Aan de orde was nu de benoeming van Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren mr. Van den Bergh, Blok, Prins, Sporry en Van der Horst, die allen werden herkozen, en door het bedan ken door den heer Ed. van Vollenhoven, ,n wiens plaats werd gekozen dc heer Jac. Hovens Gréve. De V o o r t ii t e r zeide met leedwezen te hebben vernomen, dat de heer Van Vollenhoven volhardde bij zijn besluit om te bedanken als Penningmeester en bracht hem, mede namens de vergadering, harte lijk dank voor de wijze waarop hij lange jaren de financieele belangen der vereeiging heeft behartigd, waardoor hij heeft getoond een zeer werkzaam en hoogst accuraat schatbewaarder ta zijn (Instemming;. Tot leden van de Commissie voor het nazien der rekening en verantwoordig over >916 werden benoemd de heeren C. V. Gerritsen, H. Noorman en Joh. Knop pers; tot plaatsvervangende leden, de heeren A. R. Veenstra, H. W. van Esveld en mr. dr. H. Th. A. Verhoef. De Voorzitter deelde mede, dat de nota's der notarissen, over welke in de vorige vergadering mededeeliugen werden gedaan, zullen worden teruggebracht tot een minimum-bedrag. De beer E r e d c r i k s zeide, dat aan de leerlingen door een tijdelijk hier in gar nizoen zijnd arts een cursus wordt gegeven in Eerste hulp bij bedrijfsongevallen en vroeg de aandacht van het Bestuur om een volgend jaar een meer uitgebreiden cursus te doen geven door een der hier wonende artsen, die allen zich bereid verklaarden, het werk der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis te bevorderen. Indien de leerlingen dezen cursus en den herhalings cursus volgen, kunnen zij zich verbinden bij de transport-colonne en ont- loopen zij mede het gevaar, dat zij gedu rende een jaar of langer worden gehaald uit hun werkkring, daar zij dan kunnen opgenomen bij den ongewapenden landstorm. Spr. verzocht, nadere besprekingen te houden met de heeren mr. Van den Bergh en Blok, Bestuursleden èn van de Ambachts chool èn van het Roode Kruis-comité. De hoer Blok merkte op, dat sedert 22 Augustus geen jongelieden meer worden aangenomen voor de mobiele, doch mogelijk wel voor de plaatselijke transport-colonne. De Voorzitter zeide nadere bespre king in het Bestuur toe en sloot hierna om 9.15 de vergadering. Bij de «Staatscourant» zijn gevoegd de Statuten der coöperatieve vereeniging Amersfoortsche coöperatieve vleeschhou- werij». Het plaatselijk departement der Maat schappij van Nijverheid heeft het groote voorrecht gehad, als sprekers te verwerven ingenieurj. H. W. I.eliman en prof. J. G. C. Volmer. Eerstgenoemde zal 12 December spreken over Moderne arbeiderswoningen in binuen- en buitenland; laatstbedoelde begin Januari over Commercieele organisatie van tech nische ondernemingen. We komen er op terug. Quick 1 en II. V, C. 1 zijn morgen vrij H. V. C. 2 gaat voor de N. V. lJ.-compe- titie naar P. E, C. 2, te Zwolle. Voor den U. P. V. B. gaat Quick 2 naar Ares 1, te Utrecht, en H. V. C. 3 ,,aar Utrecht boys, aldaar, terwijl Amersfoort 1 ontvangt A. W. 4. Voor den R. K. V. Ii. gaat Rnpiditas P. V. C. 2 Morgen speelt Amersfoort op Birkhoven den eersten wedstrijd in de 3e klasse van den Ned. Korfbal Bond tegen Excelsior 2. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd en dus wordt een zeer spannende strijd verwacht. Aan de Centrale V, I'. N.-veiling werden gister verkocht 37 160 export-eieren voor f 1.30 tot f 1.80 en 50 j 1 Rcgcerings- eieren voor f 8 tot f 8,30 per honderd. In het geheel werden door die instelling in de afgeloopen week verwerkt i»i 720 kipeieren. Slachtkippen deden f0.84 to' f '■'•I- jonKe hanen f 0.64 tot f 1.64 en oude hanen fo.8o tot f 1.02 per Kilo, Morgen is a leen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, telefoon 165. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week vijf minuten over half zes, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten na zessen zijn aange stoken. De korporaal der infanterie, die in den om geving op een eigengemaakt bonnetje rij wielen huurde en deze niet terug bezorgde een tijdige waarschuwing voorkwam, dat ook hier ter stede rijwielhandelaren er in vlogen is thans gearresteerd. TTit den Omtrek. De heer G. Daams, Rijks-veearts te Bnarn. is op zijn verzoek eervol ontslagen als chef van het Levensmiddelen-bureau aldaar.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2