SUIKER. Wyberf Ingezonden. j HEEMRAADSCHAP magazijn-bediende. Dc heer F. P. 11. Melink,'opzichter bij de wagenwerkplaats der 11. IJ. S. M mocht heden onder hartelijke belangstelling den dag herdenken waarop hij ?5 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Ingenieur J. P. F. Rohnier, hoofd der wagenwerkplaats, wenschte hem geluk, mede namens de Directie, en overhandigde hom met een hartelijk woord het gebruike lijke diploma met enveloppe. Adjunct-ingenieur Kamp sprak hom toe namens de ambtenaren en bood hem uit hun naam aan een eikenhouten ameublement, aan hetwelk de beambten en de werklieden een stoffelijk blijk van belangstelling loc- voegden. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den hecrJ.J. P. van Wissclingh, Langcslraat 112, telefoon 213. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na vijven, die van de overige voertuigen om kwart vóór zessen goed helder branden. Het Hoog militair gerechtshof sprak vrij een inmiddels uit den militairen dienst ont slagen zwakzinnige, die 3 Januari in het barakken-kamp op de Vlasakkers een beurs met 15,10 stal van een kameraad; veroor deelde tot vier maanden een landstorm- plichtige, die in November in de Infantc-rie- kazerne drie rijwielen van kameraden stal en eischte een jaar, met wegzending uit den dienst, tegen een milicien, die 13 Fe bruari in het barakken-kamp op de Vlas akkers door middel van braak f 1O3 en een zilveren'horloge stal van het compagnies bureau. De vleierij staat in de wereld in een slechter reuk en toch is ze de meest gewilde munt. Heel de wereld kent die valschc munt behalve dc ontvanger. Een landbouwer te Woudenberg vergat» ten Gemeentehuize opgave te doen van het aantal varkens, dat hij. behalve voor zijn gezin, had. Wegens overtreding dor Dïstributicwet is nu op alle 66 dieren beslag gelegd. Prolessor Thorns, van dc universiteit to Herlijn, heeft een middel gevonden om de wilde kastanjes voor veevoeder gereed te maken Door hot onttrekken van de bittere bestanddeclcn aan de kastanjes verkreeg de geleerde een preparaat, dat niet onaan genaam smaakt cn dat, behalve eiwit en een zeer hoog stijfselperccutage, nog meer dan 8 pet. vet bevat, Het levert een goed voer voor koeien, die het graag eten. Het bittere bestanddeel der vrucht heeft voorts waarde als zeep, Vermengd met klei vormt het een zeepsurrogaat, dat vuil weg neemt en nis zeep schuimt. De koude. Dc plotschc temperatuur- Urugval doet onaangenaam aan. Wij waren er niet op voorbereid, ja, waanden ons nog in den herfst. Maar r.u zijn wij er aan herinnerd, dat dc winter op komst is. De luchttemperatuur was overigens al wintersch. In enkele deelen van ons land daalde hij. ondanks den wind, tot beneden het vries punt. October-nachtvorsten komen meer voor, maar zij veronderstellen windstilte en helderen hemel; dat bij wind de tempera tuur in October al zóo laag komt, geschiedt minder vaak. Iiuitcn verantwoordelijkheid der Redactie Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven. Het Hoofd-comilé van het N'ederlur.dschc Roode Kruis heeft de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. Zooals U wellicht bekend zal zijn, hoeft éen der vele zorgen, welke op dit Comité sinds het begin der mobilisatie hebben ge rust, bestaan in het veraangenamen van het lot onzer zieke militairen. Om dit doel te bereiken waarmede tevens beoogd werd het verhoogen van het moreel der zieken, een voorname factor voor spoedig herstel werden op aanvrage der behan delende gonccsheeren en na bekomen goedkeuring der Inspecteurs van den Ge neeskundigen dienst der I.and- en der Zeemacht, aan verschillende inrichtingen, waarin militairen werden verpleegd, niet alleen gezonden versnaperingen, maar" ook lectuur, allerhande spelen cn, tot versiering van de meestal kale wanden der zalen, waarin herstellenden vertoeven, daartoe geëigende platen. Al deze zaken werden steeds in grooten dank door de zieken en hunne genceshee- ren ontvangen. Het lloofd-comitv is dan ook overtuigd een goed werk te verrichten door te trach ten met deze verzendingen door te gaan ook gedurende dezen komenden winter, den tijd waarin het aar.tai zieken tenge volge der weersinvloeden stijgt en de don kere dagen en lange avonden de behoefte aan uitspanning voor de zieken doen toe nemen. Tot nog toe is het mogen gelukkeil door zeer gewaardeerde medewerking van I velen, zoowel particulieren als leveranciers van verschillende benooiligde artikelen, aan alle aanvragen te voldoen. Echter lang zamerhand, helaas, is deze hulp gaan ont breken en daarom richt het lloofd-comité, I vertrouwende, dat een opwekking voldoende is om de gaven weder in ruime male tS doen bevloeien, het verzoek tot U om dit maal (nog) eens te helpen. Aangezien het niet doenlijk is, een ieder op deze wijze te bereiken, zou het Hoofd comité zoo gaarne zien, dat door lT moeite I word gedaan om vrienden en kennissen op te wekken iels voor dit doel af te staan, bijv. door bij hen een inzameling te hou- den cn het bedrag daarvan te verzenden aan jhr. E. G» Withers, Directeur van liet magazijn van het Hoofd-comité van het Ned. Roodc Kruis, Beestenmarkt 88 te 's-Gravenhage. U bij voorbaat dank zeggende voor uw gift, Namens liet Hoofd-comité van het Nederlandsche Roode Kruis, De Onder-voorzitter, A. A. J. QUANJER, 1 's-Gravenhage, 18 October 1916. I - A .11 S T K It 1»AMS C li K S S U F J K S. liet opdrijven der huren. (Van onzen Amsterdamschen waarnemer). De huisbaas - - of deftig gezegdde huisheer heeft nooit aanspraak kunnen maken op groote populariteit. Jan KI.tassen gooit zijn huisbaas de trappen af; voor Jan Steen was de huisbaas de nachtmerrie, nl nam papa Steen hem dan ook bij den neus en toen men Shaw vroeg, wie volgens zijn inecning de meest verschrikkelijke indivi- ducn der maatschappij waren, was zijn ant woord de aanspreker, de huisbaas cu de j kalfsslager; maar dc huisbaas is dc ver schrikkelijkste. Te Amsterdam was de huisbaas in het 1 algemeen de eenvoudige kruidenier, die van zijn met hard werken overgespaarde dub beltjes een paar «pcrsjeelcn» had gekocht, liet kon ook een kastelein zijn, of een commissionair van de groentenmarkt, een timmerman, of «cn bloemist. Maar het was een middenstander. De richards en de groote lieeren kochten geen huizen (wel liuu wedu wen. die liever niet »in de pampieren» gingen) maar belegden hun geld op andere wijze of staken het in hun zaken. Doch de tijde.1 zijn veranderd, en met de ouderwetsche baker, den bakker van den hoek, den oudcrwetschen lantaarnopsteker, de ouderwctsche Naatje de keukenmeid en Saartje de werkmeid, den oudcrwetschen koetsier met zijn twee bakkebaardjes, Mie de porster, Manus de kruier. Klaas Komijn, is ook dc ouderwctsche buisbaas verdwenen, E11 in zijn plaats zijn gekomen administratic- bureaux voor onroerende goederen, met een jong rechtsgeleerde als directeur en enkele voorname hecren als commissaris. Het is niet te ontkennen, dat door der gelijke bureaux, en eveneens door de Naamlooze Vennootschappen tot bezit, enz. de huren gedurende de laatste jaren zijn opgedreven. Meer dan door de actie van de verceniging »Hct eigendomsrecht» de organisatie der moderne huisheeren werden de huren naar de hoogte gewerkt door de hier bedoelde combinaties. De directeuren van dergelijke bureaux werden feitelijk berocpshuishazen zij leerden alle trucs en kunstgrepen van het vak, en bekwaamd cn zich in de techniek van het huizen-houden. D 'T het nemen van ie, 2e en 3e hypo theken, verder door het uitgeven van obligaties, enz. wisten zij met een minimun van kapitaal vele huizen onder hun be heer te krijgen en werden zij veelal door hun commissarissen genoodzaakt, een hoog dividend uit te keeren op straffe van ont slag. Zou de ouderwctsche huisbaas het ^ict over zich hebben kunnen verkrijgen, be woner*, die hem reeds een kwart eeuw met Nieuwjaar waren komen felicilceren, ook maar met een dubbeltje in de week te verhoogen, de huisbaas-directeur wist, dat hij in zake huurangelegenhéden nim mer bij zijn sentiment te rade mocht gaan. Kon een huur bedingen, die Uooger was (1. ie bestaande, dan zou het een onvergeeflijke vergissing zijn, wanneer hij van de gelegenheid geen gebruik maakte. En mocht een goede en knappe bewoner buiten zijn schuld niet staat zijn, gedurende een weck te betalen, dan was dc huisheer- directeur opnieuw genoodzaakt, zonder con- sideratie te laten dagvaarden. Gedurende dc eerste maanden van den Europecschen oorlog waren de moderne huisheeren ecnijjszins bevreesd voor hun huurpenningen. Bovendien dreigde een an der gevaar de hypolheekgever zou kunnen opzeggen, en danja, dar, was het einde niet te overzien. Maar reeds in De cember 1914 waren beide angsten verdwe nen dc economische toestand was niet zoo slecht, als men had gedacht, en »in ver band met de stijging der lasten en kosten- vermeerdering was het billijk, de huur te verhoogen». De beroepshuisjesmelkers sloe gen hun slag! Nu is het een legende, dat alle huren te Amsterdam verhoogd zijn. Er zijn nog genoeg huisheeren en huisjuffrouwen van den ouden stempel, die meenen, dat in dezen tijd, nu tóch alles reeds zoo duur is, de huren niet mogen worden verhoogd. Zij zelf zullen tóch wel te eten hebben, maar die arme bewonersgunst, nee, hoor, je mot het hen niet te lastig maken. Eveneens is het dwaas, de billijkheid te ontkennen van het recht der huisheeren op cenigen toeslag, nu het onderhoud der pcr- ccclen toch duurder is geworden, terwijl de koopkracht van het geld eenigszins ver minderde. Maar helaas zijn er ook gevallen, waaruit blijkt, dat de huisheeren zich schro melijk kunnen vergeten, en niet terugdein zen voor de grofste huisjesmeikerij. Het is voorgekomen, dat weekhuren van f3 tot I 4,75 werden verhoogd. De huur van een 3e bovenhuis in een nieuwe buurt, vóór den oorlog f 18 bedragende, werd succes sievelijk opgevoerd tot f 30 per inaand. Dit nu zijn misstanden, en het getuigt van het wijs beleid der Regcering, dat zij heeft besloten tot ingrijpen, al zou het be ter geweest zijn, wanneer ze er vlugger bij geweest ware. Maar het wetsontwerp, dat thans is ingediend, is voor de huuropdrij- vers een roode lap. Zoolang de wet er nog niet is, meenen zij met hun bedrijf te moe ten voortgaan, en niet zelden laten ze hun huurders stukken teekenen, waarin dezen moeten verklaren, dat ook vóór den oorlog door hen reeds een hoogere huur werd be taald. Inmiddels vereenigen ook de huurders zich. Onze lijd slaat immers in het tecken der solidariteit". Laten de huurders dan óok hun verceniging hebben, net zoo goed als de huisheeren. Burgerlijke Stand tan Amersfoort van 13 tot 19 October 1916. Het strafporto. Gedurende den eersten dag van het :uwe posttarief werd te Amsterdam f 2900 n strafporto geïncasseerd. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal cn bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk, museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zondag en Woensdag, strijkje Amicitia 3.30. Dinsdag, strijkje Maison De Haas, 3.30. Woensdag, thee-concert Berg-hotel, 3 uur. Zaterd. tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. lot Maand. Bioscoop >De Arend». 21 Oct. Majoor Wonderolie. Amicitia. 23 Oct. Vereen. Hooger onderwijs buiten de Universiteit, Am. Theos. lezing, Wilhelminastraat, 24 Oct. Natuurhist. vereen. Amicitia. 27 Oct, Padvindersavond, Reichmann, 25 cn 26 Oct. Solser en Hcsse, Am. 31 Oct. Hervormingsdag. 2 Nov. Lezing Kleerkooper, Am. 3 Nov. Het Ned. Tooneel, Am. 7 Nov, Kathleen Parlow, Am. 8 Nov. Vereeniging voor Vrouwenkies recht, Amicitia. 13 Nov. Mevrouw Coelingh Vorderman, Amicitia. 12 Dcc. Maatschappij van Nijverheid. I'ltKIHKKKUKTEN. ZONDAG 22 October. Evang. Luthersche kerk. Voorm, io'/i uur, ds. P. van der Veen. uit Amsterdam. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/ü uur, ds. G. Wuite Jzn., uit 's-Gravenüage. Rcmonstrantsche kerk. Voorm. io1/.^ uur, ds. C. M. A. A. Lindeman, uit Waddingsvecn. Gereformeerde kerk (I.angegracht) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5'/,^ uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm, 10 uur, ds. Donner. Avond 5'/j uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente Voorin, g'/a uur, godsdienstoefening, Avond 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, de heer Stempvoort, uit Veenendaal. Avond 5uur, de heer Stempvoort. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. to uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond in »Ons Huis». Avond 6'/ï uur, ds. B. de Ligt, uit Utrecht. GEBOREN Jacob, z. van Franciscus van 't Wel cn Willempje Lubbertsen. Johannes, z. van Willem Pegtol en Trientje Bijlsma. Ge- rardus Hendrikus, z. van Cornells Viets cn Hendrika Johanna van de Loodijk. René Elysée Georges, z. van Charles Emile Coart en Auguste Aimée Vilet. Pieter, z. van Alexander van Nijkerk en Jannetje Jonker, Otto Wilhelm, z. van Otto Friedrich Eoelkel en Henriette Maria Elisabeth Rohr- mann. Joseph, z. van Petrus Beijcr en Josefina Neff. Johannes, z. van Jan Ar- lar en Alida Akker. Gerrit Johan. z. van Gerrit Schreuder en Johanna Marga- retha ter Burg. Geirit l'eunis, z. van Hendrik Vos en Albertlia Smit. - Gerrit, z. van Albertus van der Elier en VVilhel- mina van Empelen. Gaston Jean, z. van Jean Louis Berger en Clèinence Jeanne Grandjean. Jansje. d. van Marinus Mer keny en Hendrika Cornelia de Graaf. Coenradina Adriana, d. van Gijsbertus Chris- tiaan de Jager en Johanna Jacoba Coenra dina Adriana van Heulen. ONDERTROUWD Jacobus Rijntjes en Jannetje van den Ham. Teewes van Dijk en Maria Hen drika Boscaljon. Antonius Norbertus Petrus van Hirtum en Geertruida Wille- mina Verhaar. Louwercns Eysink en Johanna Debora Woutera Amelia Daamen. Willem Lubbert van de Wcerdhof en Ca- trina Jagtenberg. Kornelis llulleman en Hendrika Brinkman. Adrianus Albertus van Bekkum en Johanna Bernarda Elbertse. Jan Johannes van I.ith en Aaltje van Ginkel. GETROUWD: Cornells Joseph van der Veer en Maria Hartman. Jan Willem Rudolf Coeneii en Berta C'atrina Christina Lablans. Uil- bert Johan Wagt en Maria van der Velden. Pieter Adrianus van der Zwaan en Ger trude Magdalena Hendricks. OVERLEDEN Johannes Meijerink, 25 jr., ongehuwd. Everdina Hendrika Elisabeth Wilhelmina Bauland, 14 jr. Louisa Franciska Anna Maria Steyriff, 64 jr., ongehuwd. Anto- nie Hendrikus van Roozendaal, 2 mnd. Een als levenloos aangegeven kind. Anthon Makkee, 10 mnd. MaartjeSchenk, 50 jr., echtg. van Jan Valkhof!. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 19 Oct. 1916. Aanvoer 267 523. Export f to.öo-f11.65 Pr,js Reg. f 8.50-f 9.50 ROTTERDAM 20 Oct. 1916. Aanvoer 58777 Export f 10.50—f 11.60 P">' Regi I 9.60-f ,.65 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. B. VAN 'T EIND. en kinderen, j Amersfoort, 20 October 1916. H. M. HARTMAN, Wed. van G. J. Appelman, O. E. HENDRIKS. De Heer en Mevrouw HARTMAN— Hendriks betuigen hunnen hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Den Haag, 21 October 1916. Arnhem, Religieus-Socialistisch Verbond, Afdeeling AMERSFOORT. SAMENKOMST Zondag 22 Oct., 's avonds HALF zeven, precies, in >Ons Huis», Kor- tegracht. Sprekerds. B. DE LIGT, uit Utrecht. Onderwerp: Eeuwige jeugd. Toegang VRIJ. De DIRECTEUR van het LEVENS MIDDELEN-BUREAU brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, speciaal voor aangelegenheden dc levensmiddelen-voor ziening betreffende, te spreken is op werk dagen van 10 tot 12 uur v.m. en van 1 tot 3 n.111., behalve des Zaterdagnaniiddags. Winkeliers, die tot dusver hebben ver zuimd zich te laten inschrijven als KLEIN HANDELAAR bij het SUIKERDISTRI BUTIEKANTOOR te AMSTERDAM, ter verkrijging van hun jaarlijksche be- noodigde hoeveelheid suiker, kunnen alsnog tot 24 October e.k. een invullings-formulier bekomen aan het LEVENSMIDDELEN BUREAU. alhier. de rivier de Eem, Beken en nnnklcre vnn dien. Vlo ei end te spreken kunst, xyne hoorders werkclyk Ic boelen, dit kan eis niet bereiken ronder een heldere, sympathieke ■peckseUoerlotd teweeg, co dientengevolge blyven de stembanden voortdurend frls<h. Ze ryn zoo klein, dal M onopgemerkt Ingenomen kannen worden. Een doos tnh. 400 loblcHen bu alle apothekers cn droflslen ft 60 een! verkrijgbaar. Tejeo namaak wordl gewaarschuwd. Vraagl needs .Wybetliableden-. WATERGRAAF en HEEMRADEN van bovengenoemd Heemraadschap brea- gen ter kennisse van de belanghebbenden, dat de BEGROOTING voor het Heem raadschap over het dienstjaar 1917, met Memorie van toelichting, vanaf den ITen October 1916 gedurende veertien dagen ten kantore van den Secretaris Penning meester (Muurhuizen No. 13) ter inzage zal voorliggen en tegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar is. Amersfoort, 13 October 1916. Watergraaf en Heemraden voornoemd, JOHs. KNOPPERS, Watergiaaf. 11. P. van HASELEN, Secr.-Peuniugmeester. Voor de vele bewijzen van deelneming, I betoond bij het overlijden van onzen ge- liefden Echtgenoot, Vader, Behuwd en Grootvader, den heer I Cornells tan der Zoo de Jong betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Mevrouw de weduwe C. VAN DER ZOO DE JONG. Amersfoort, 20 October 1916. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR Mr. 8. O. VAN WEI,DEKEN baron RENDERS) Kortegraoht 11. Te). 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. Wordt gevraagd op het er. -grosmagaz'Jn van M. de- POOL een. flink Ook zij, die als winkelbediende in manu facturen werkzaam zijn, kunnen in aan merking komen. Zich schriftelijk aanmelden Muurhuizen 45

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2