COURANT. Donderdag 7 December 1916. No. 8809. 67e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naantlooze V ennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cieeff" HOOFD-REDACTEUR J. FRSDERIKf AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnemeut per 3 maanden/1.— franco per post/1.15. AdvortentiëQ 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. ReolameB 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentitin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTJEGRACBT 9. Postbus 9. Telefoon Bij dit nummer behoort als B IJ VOEGSEL het stenografisch verslag der Raadsver gadering van Maandag 4 December 1916. K EN .MHÜ KT1N (77 MAXIMUM-PRIJS EIEREN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat da Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden te bepalen, dat met ingang van 1 December 1916 de maximum-klrbihandelprijs van verse he eieren, welke door bemiddeling der Ge meenten worden gedistrubueerd, ingevolge 1 art. 2 der Distributie-wet 1916, zal bedragen fo.11 per stuk; en dat de maximum-gros siersprijs van alle kalk eieren, zonder on derscheid, ingevolge art. 8 der gemelde wet, zal bedragen f o.oft per stuk en de maximum- kleinhandelprijs fo.07 per stuk. Amersfoort, 5 December 1910. De Burgemeester voornoemd, 1 Van RANDWIJCK. lijke landgenooten, voor wier veiligheid en heil zij allen waken De adressen voor het in ontvangst nemen zijn Mevrouw Clotterbooke Patijn van Kloetinge—Huydecoper. Zeist. Mejonkvr. E. Huydecoper, Huize de Brink, Zeist. Mevr. J. Blookcr—Greidanus, Huis ter Heide. Mevr. C. LuikingHonig, Stations laan, Zeist. Voor onze Jongens. (INGEZONDEN.) In dsze dagen van St. Nicolaas- en Kerst feest leven we in een tijd van zalig wel doen en ontvangen. Hoe heerlijk wie te geven heeft en, al is het niet uit een rijke beurs, toch met «en opgeruimd en dank baar hart meedeelt van zijn te-over aan naastenliefde Wij komen óok weer bedelen! Gij hebt al begrepen aan het opschrift, dat er iets wezen moet voor iemand, zelfs voor veel >iemanden«. 't Kost weer geld, al is dat niet zóo veel, maar 't zal van u dit keer ook weder toewijding kosten, tijd en arbeid, want hetgeen we vragen is het oude hoe vreeselijk, dat we al die ellendige mobili satie-dingen al >oud< gaan noemen. Het oude. Dat zijn polsmoffen (vooral met een duim), bouffanten en bivakmutsen voor onze grens- en kust-, rivier- en sluis-, hei- en weidewachters, voor al onze jon gens onder de wapenen, die arm zijn en behoeftig ot met weinig of geen familiele den, voor diegenen onder onze soldaten, die op wacht of bivak koude lijden, bittere koude, als gij, lieve lezeres, u niet wilt ontfermen over éen of meer van hen. Er Zijn weer noodkreten opgegaan de laatste weken; esn heel ernstig geroep drong er door tot het Zeister Dames-comité, dat het deed opschrikken uit den zomcr- sluimer en deed beseffen, dat er weer, ja nog altijd zooveel en zoo mooi, werk is te verrichten voor de zonen van eigen huis. Zeker, het is goed, verdrevenen te helpen of krijgsgevangenen of gewonden, die allen zooveel erger er aan toe zijn dan wij. Maar nu er weer wordt geleden door onze eigen jongens, moeten we die voor een wijle laten voorgaan en hun sturen het geen ze behoeven en dat Is voor zoovelen zooveel I Vrouwen en meisjes! Met dien uitroep aangesproken, weet gij allen wel hoe ernst het Is en dat de Neder- landsche soldaat u noodig heeft! Vrouwen en meisjes! Geen sokken meer, waarvoor de leger-intendance zelf zorgen kan, maar bouffanten en bivakmutsen en polsmoffen (met een duim). Gaat die weer breien, ijverig, zooals de Nederlandsche sol daat u altijd heeft gekend, gij moeders en zusters en verloofden, en zendt ze bij tien-, bij honderdtallen in, opdat er van Zeist uit weer een stroom van duizendtallen kan los breken naar de wachtposten alom in den lande en onze jongens, gevoed en gekleed door den Staat der Nederlanden, iets extra- verwarmends meekrijgen van hun vrouwe Zuinig zijn. Het wil ons niet kwaad voorkomen, ook onder de aandacht van lezeressen en lezers te brengen de volgende wenken van den redacteur van »Het gas«,hisr en daar ge wijzigd voor de plaatselijke omstandigheden. Er moet bezuinigd worden, schrijft hij. liet gaat er niet alleen om, te vermijden, dat we in donker geraken dat zou natuur lijk heel veel last en ellende veroorzaken maar er zijn nog diepere oorzaken, die het gewenscht maken, dat we zoo zuinig moge lijk zijn met de kolenvoorraden in ons land. Blijven die voorraden zooveel mogelijk onaangeroerd, dan zijn wij onafhankelijk van het buitenland. Hebben we weinig of geen voorraden meer en bieden onze Ooste lijke dan wel onze Westelijke buren ons aan te hulp te komen (natuurlijk onder beding van tegen-prestaties) dan hebben we met den hoed in de hand staan en te aanvaarden hetgeen men goeddunkt ons in ruil van kolea te vragen of van ons te eischen. Kolenvoorraden zijn dus mede een middel tot handhaving voor onze neutraliteit en om die neutraliteit, die toch sedert Augustus 1914 ons aller eenig doel is geweest, ook in dit opzicht te helpen handhaven, wordt nu in Nederland een soort burgerlijke dienstplicht ingevoerd, gelukkig op vreedzamen'grond slag, maar feitelijk wordt nu in ons land elk opgeroepen om mede te werken om onze neutraliteit te versterken door zuinig heid. Ook de Raad onzer Gemeente heeft daar toe Maandagavond verschillende besluiten genomen, waarvan wel het verst-trekkende is, door hooge gasprijzen de verbruikers te dwingen, zoo zuinig mogelijk met gas om te gaan. Zal het helpen De ondervinding alleen kan die "vraag be antwoorden. Van alle kanten hoort men «ik kan toch niet zuiniger met het gas omspringen», >ik weet heusch niet wat er nog valt te be sparen». Welnu, laat ik u dan eens een sterk voorbeeld noemen. Maatregelen als nu hier genomen, werden in Tilburg 17 November ingevoerd en het gasverbruik, dat Vrijdag 17 Noaember te Tilburg nog 28 000 kub. M. bedroeg, was verleden Vrijdag 1 December reeds ge daald tot 15000 kub. M. Ook de Tilburgenaren zullen wel eerst gezegd hebben >lk kan niet bezuinigen». Het is er tóch toe gekomen en laten wij dat goede voor beeld volgen. Werkelijk, er is veel te bezuinigen. Zulks brengt bezwaren mede, het ver oorzaakt last en moeite maar zullen die bezwaren en last en moeite niet oneindig veel grooter worden, als wij niets meer zullen hebben. Is het de moeite waard, die ongerieven te dragen om ons zooveel mo gelijk onafhankelijk te houden van onze buren Ongetwijfeld, en laat daarom ieder gasverbruiker dienst nemen in dit burger lijke leger en mede werken tot het berei ken van het doel: «zuinigheid». Maar waar valt er dan toch te besparen? Laten wij het huis eens rondgaan. In de gangen boven en beneden brandt gewoonlijk licht. Het is zoo gezellig als men de kamers komt en het trappenhuis goed verlicht is. Gezellig is het; maar laten nu ter wille van de zuinigheid op het tusschen-portaal een kaarslantaarntje zetten. Men kan dau voldoende zien en spaart gas. Komt er bezoek of wordt er gebeld, dan eventjes den ouden luister hersteld, aan het kettinkje getrokken en het licht is aan. In de woonkamer is gewoonlijk niet veel te besparen, tenzij men te veel branders aan heeft. Eén goede bangbra der is meestal voldoende en de geheele familie kan daar bij zie». Zijn er studeerende jongelui, dan wordt het moeilijker »n zal het noodig zijn, nog een kamer te verlichten, waar dan alle emta zich kan conccntreeren. Maar gaat de Gymnasiast of de Hoogere Burgerscholier beneden een kopje thee drinken, dan licht uit en ni»t denken „Och, dadelijk kom ik terug; laat maar zoolang branden, het kost anders een lucifer». Jongmensch, die lucifer kost éen vijftigste cent en als ge een kwartier over het kopje thee (met een praatje) beneden doet, ver brandt de lamp boven in dien tijd onge veer 30 Liter gas en zal Pipa daarvoor volgens het nieuwe tarief moeten betalen een halven cent, dus, 25 maal meer dan de lucifer kost. Elke lamp, die al is het voor nóg zoo'n korten tijd niet noodig is, uit draaien Dit is burgerlijke dienstplicht. De keuken is steeds een teer punt. Aaltje denkt al net als de jongenheer boven en heeft ze over twee minuten het comfoor weer noodig, dan is het toch jammer van den lucifer en het comfoor blijft aan en verbrandt in die z minuten 10 Liter gas, kostende éen zesde cent (nieuw tarief) terwijl de lucifer, net als bij den jongenheer, éen vijftigste cent kost. Maar nog erger wordt de fout als Aaltje denkt, dat het water moet «koken als een zee». Koken is koken en heusch, Aaltje, of je water of je soep of je knollen of je boonen hard dan wel zacht koken, is voor het deel volkomen het zelfde en ze worden er geen minuut eerder gaar om. De gasrekening van mevrouw wordt alleen heel veel hooger en de kolenvoorraden aan de Gas fabriek kleirer. Breng het water of het eten snel a».n de kook en houd het dan met een klein pitje kokende, maar laat het niet stoomen zóo dat de geheele keuken vol damp staat. Aaltjes en allen, die eten bereiden, zijn dus invloedrijke eenheden in het burgerlijk leger, dat vecht voor onze neutraliteit en onafhankelijkheid. De badkamer. Maakt u niet ongerust, mevrouw. Het is de bedoeling niet uw ge heele familie in éen sopje de reinigingskuur te laten ondergaan maar, mevrouw, u weet misschien niet, dat het wel zeer zuinig is, wanneer allen achter elkander een bad nem»n en niet de heer des huizes Zondag, de dochter Maandag, enz, enz. Het eerste bad kost het meeste gas Is dat eerste bad genomen en zijn kamer, geyser en badkuip warm, dan heeft het tweede bad onge veer twee derden van het gas noodig van het eerste bad, en aangezien een bad onge veer 1 kub. M. gas noodig heeft, kan de besparing in een gezin nogal heel wat zijn. Naar bed gaat men uatuurlijk met een kaars of een nachtlichtje; dat deden onze voorouders óok, waarom zouden wij dat dan óok niet kunnen Op de bovenste verdieping komtn we op het particulier terrein van Aaltje en nu moet Aaltje niet al te boos worden, maar ik zou mevrouw wel in overweging willen geven, het gloeikousje bij Aaltje voorloopig weg te nemen en ook haar een kaars te geven. Menig romannetje of werkje, dat be neden niet uit of af kwam, wordt boven beëindigd. Al deze dingen hebben de Tilburgenaren moeten doen om tot het vermelde resultaat te komen, en nog veel meer. Laten de in woners van Amersfoort nu óok eens toonen Zuidelijke landge- mobiel te zijn e nooten te willen Er zij zuinigheid. Zuinigheid, niet op de wijze van Harpa- gon, de hoofdpersoon van Molière's «Vrek», die immers een gestampte pot, aan welke een muis nog niet eens voldoende zou heb ben, eigenlijk nog veel te veel achtte voor een dozijn gasten. Zijn beroemd «Men moet eten om te leven» is tot titel gekozen vsn een dier aardige en actueele boekjes, welke de Baarn- sche uitgever J. F. van de Ven in diens reeds meermalen hier besproken „Practischc bibliotheek» in den handel brengt. Het is vooral een boekje voor hen, die een beperkt inkomen hebben, en voor anderen. Het beslaat 32 pagina's druks en kost 35 cent- Schaf het u aaniedere bladzijde spaart u stellig menigen cent. Ter vervanging van kapelaan J. B. F. Hooglugt is benoemd tot assistent in de parochie van St. Franciscus Xaverius (Zand) de heer G. A. J. Overmars, thans assistent te Silvolde. lot opvolger van kapelaan B. G. C. M. Ilafkemeijer is benoemd tot kapelaan aan de St. Henricus-kerk (Soesterwegkwartier), de heer G. W. M. Wiegeriuck, te Cothen. In de gisterochtend gehouden vergadering van de Tweede Kamer deed de Griffier voorlezing van de volgende missive van den tijdelijk Voorzitter van den Minister raad aan den Voorzitter dier Kamer: Nadat de Minister van Financiën naar aan leiding van de verwerping door de Eerste Kamer der Staten-Generaal van het wets ontwerp tot wijziging der Succesiewet aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn ambt had verzocht, heeft het H. M. behaagd, in over eenstemming met het advies van den Raad van Ministers, mij op te dragen, den Minister van Financiën in overweging te geven, in 's Lands belang zijn verzoek om ontslag niet te handhaven. Aan die opdracht is door mij gevolg ge geven. Dien tengevolge heeft de Minister vau I-'inancicn besloten, zijn verzoek om ontslag terug te nemen. De Provinciale Staten van Utrecht zullen weder bijeenkomen op 15 dan wel 19 December, naar gelang de afdeelingen ge reed zullen zijn met hun onderzoek. De S-uurs-sluiting der winkels is er gis teravond ingegaan als koek. De klok was nog niet S uur koud of in de winkels gingen de lichten uit en de winkelhouder, die thans niet had te duchten van een deloyaal vakgenoot, haastte zich, na den reeds langen werkdag, naar zijn gezin rich te begeven. En als nu, met een paar dagen, alle inwoners weten, dat zij vóór achten 's avonds hun inkoopen moeien doen, dan zal de dagelijksche ontvangst er niet minder om worden en 2ulicn de win kelhoudenden eindelijk óok eens een paar uren van het etmaal vrijaf hebben. De politie trad op den eersten avond van dezen zeer ingrijpenden maatregel met zeer veel takt op om hen, die niet volk 'men op de hoogte waren, in te lichten en vond overal de grootste medewerking. Een enkele lamp veelal een schemer lampje, dat slechts weinig licht verspreidde in de meestal groote ruimte was hier en daar voor den dag gehaald. Café-restaurant «Riche» was op den in val gekomen, een verlichting met lampions te doen aanbrengen, waardoor ook na 10 uur men kon genieten van het uitmuntende Belgische strijkje. Wel wat sneu was het, dat, waar het Rijk aandringt op kolenbesparing, in het Rijks- post- en telegraafkantoor alle lichten

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1