Dinsdag 2 Januari 1917. No. 8819 <57e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT". HOOFD-REDACTEUR F. J. FHSDERXES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 55 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORT£G?,ACST 9. Postbus 9. Telefoon Zuinigheid. In de Nederlandsche waardeering heeft zij een goed nummersinds onheuglijke tijden is dat zoo geweest. Zelfs hebben bui- tenlandsche schrijvers, wier oordeel weer klank vond, ons volk geprezen om zijn •zuinigheid en vlijt»die, in vereeniging, volgens bet bekende spreekwoord, ook zekeren architectonischen invloed oefenen. Ontkend kan niet worden, dat er iets be nepens in ligt, zeker wel het tegengestelde van grootheid. Het lijkt niet in overeen stemming met een mannelijk optreden, op allerlei nesterijen en kleinigheden te letten met breed gebaar uitgaven doen, die ge noemd mogen worden, onder vertoon der raajestuozigheid van de hoofdrol in een antiek drama, die altijd bij de hand hebbende •goudbeurzen» verspreidt, alsof het zoo maar niets is, het zoo geliefde aardsche slijk met milde hand rondstrooien, vindt men over het het algemeen meer bewonderenswaard. Al leen de bepaalde verkwister staat in min achting bij wie van zijn zwakheid niet profi- teerenvooral wanneer deze hem op lager wal heeft doen geraken. Niettemin, een zuinig beheer, "een zuinig regelen van de uitgaven, opdat nog iets kan worden overgelegd voor den kwaden dag, dit alles wordt geprezen. Dat die lof op den voet wordt gevolgd door de practijk, zal voorzeker niet door ieder beweerd worden. In de dagen van voorspoed waarvan de herinnering meer en meer dreigt weg te zinken in een wazigen achtergrond is er niet weinig gewaarschuwd. Het aldoor omhoog gaan van den >levensstandaard< werd een bedenkelijk verschijnsel geacht desondanks deed ieder er aan mee, omdat het niet anders konde stroom sleepte allen voort. In bet beheer der openbare middelen ging het niet anders geen Staats- begrooting, geen Gemeentelijk budget werd in behandeling genomen zonder dat een min of meer krachtige drang tot bezuini ging werd aangewend, met dit gevc'.g, dat er wel eens commissies werden samenge steld, die in opdracht kregen, te onderzoe ken, te rapporteeren, voorstellen te doen zonder dat iemand ooit een enkel dub- bsltje, als vrucht van die overpeinzingen heeft zien uitwinnen, Dat was toen in de goede dagen. Daarop zijn heel andere gevolgd, in welke de drang der omstandigheden er toe ver plichtte, over millioenen heen te stappen, gelijk men het voorheen eerst na .lange aarzeling en zorgvuldig overlag met de duizenden deed. De roep om zuinigheid verstomde onder de bedreiging van de noodzaak, en wij verkeerden in de stem ming van met overstroomingsgevaar wor stelenden, die van hun bezit alles komen aandragen wat den dijk kan versterken. Be heerders van openbare kassen moesten toe zien, dat er alles werd uitgehaald, en toen dat gauw op een eind was' gekomen, kon geen bezuinigings-aansporing verhinderen, dat alle bestaande belastingschoeven af en toe een halven slag werden toegedraaid om vulling te krijgen voor de immer ledige vaten. Zoo is het gegaan tot heden en zoo zal het gaan. wie weet hoe lang nog. Da uit puttingsoorlog, die over de geheele wereld de economische kracht vei zwakt, tot zij mogelijk is verlamd, perst offers af, die niet te brengen zijn dan ten koste van het zoo goed als onmisbare. Dat thans de zuinigheidsroepalom weer klinkt, is niet te verwonderen, en evenmin dat er nu eens ernstig gedacht wordt aan de noodzakelijkheid, er gehoor aan te geven. Er werd, in dat lang verleden, waarvan zooeven is gesproken, nog wel eens smalend neergezien op hetgeen de royale Fransch- man «économie de bouts" de chandellc» noemt; thans komen allen tot] het inzicht, dat die eindjes kaars nog wel dienst kunnen doen, Het meest in de oorlogvoerende lan den, maar toch óok in die, waar de oorlegs- fakkel nog maar langs is gegaan, wel haar gloed deed voelen, doch niet haar vlam spreidde. Daar gaat men inzien, dat voor heen wel wat ruw is omgegaan met niet geheel waardelooze dingen, wat te weinig is gelet op verspilling, niet voldoende de macht van het kleine is in aanmerking ge nomen. De immer voortgaande prijsstijging van alle benoodigdheden dwingt tot be perking van het gebruik, gepaard aan min of meer volkomen onthouding van het over bodige, en het staat niet meer zoo vast als vroeger, dat zuinigheid, nu ja, misschien een deugd, dan toch slechts een van lagere orde mag genoemd worden. Wat de wereld, bij het voortduren der huidige razernij, nog te wachten staat, nie mand is er, die het kan voorzien. Maar het is niet moeilijk, te bedenken, dat de onver mijdelijke gevolgen van een zeer beperkte productie tot schaarschte van alles moet lelden. Honderdduizenden mannen en vrou wen werken met hardnekkigen ijver in de munitiefabrieken, en wat daar gemaakt wordt, overtreft al hetgeen de stoutste verbeelding zich kan voorstellen. Doch dat alles Is absoluut waardeloos voor de Instandhouding van het stoffelijk leven der indlviduèn, evenals voor het economisch bestaan van welke gemeen schap ookintegendeel, het verslindt in monsterachtige hoeveelheden de meest on ontbeerlijke materialen, die voor eiken anderen vorm van nijverheid op bedenkelijke wijz* beginnen te ontbreken. De rechtelooze toe stand, waarin de menschheid dreigt weg te zinken, verhindert iets te doen om de drei gende Instorting tegen te houden. Onder dezen druk is de naastbijliggende plicht, dat wij zorgdragen dien zoolang mo gelijk te weerstaan «n vol te houden. Nu gaat de zuinigheid opgeld doen. Als de toe- voer van levensmiddelen beperking onder gaat, moet leder zich op rantsoen stellen, liefst vrijwillig als 't niet anders kan, gedwongen. Daarbij mag niet in aanmerking worden gebracht, dat er menschen zijn, die, hoe groot de schaarschte ook worden mag, geld genoeg bezitten om zichzelf in de ruimste mate te voorzien. Als het er spant in een belegerde veste, waarheen alle toevoer is afgesneden, als te Lelden In 1574 en te Parijs in 1871, staan vermogenden en behoeftigen gelijken al behoeft nu nog niet gezegd te worden, dat voor heel de wereld een zoo nijpende toestand reeds is ingetreden, wij moeten er ons toch op voorbereiden, dat het aldus worden kan. In dezen tijd van onbegrensde enormiteiten is het voorheen totaal onmogelijk geachte mogelijk, zooniet waarschijnlijk geworden. Er is in de opvatting, dat al het beschik bare ten goede behoort te komen aan allen, zonder dat aan enkelen veroorloofd zij, te eigen bate op een onevenredig groot ge deelte beslag te leggen, iets blijvends voor de toekomst gelegen. Wij stellen ons nog altijd voor, dat zij een diepgaands verbe tering zal moeten brengen in de onderlinge verhoudingen, het gemeenteschapsbeginsel meer tot zijn recht doen komen, door ver sterking van de macht tot zelfbeheersching den weerstand tegen de aanvechtingen van het egoïsme krachtiger maken. Laten we dat nu eens, binnen onzen eigen beperkten kring, allen in toepassing gaan brengen, dan komen wij als vanzelf tot zuinigheid wat betreft de voorziening in eigen behoeften, tot mildheid waar het geldt de tegemoetkoming in die van anderen. Te kunnen geven hetgeen naar de eigen aardige volksuitdrukking uit eigen mond is gespaard, is voorzeker iets heerlijks, terwijl de schaamteloosheid van wie maar tot zich neemt, omdat hij „bet best betalen kan, al kost het ook tienmaal zooveel» nooit ster ker uitkomt dan in tijden gelijk deze. Met elkander moeten wij er door heen, Als ons dit mag gelukken, hebben wij een leerschool doorloopen, die voor volgende geslachten, gebruik makende van onze stof felijke en geestelijke ervaringen, niet zal nalaten vruchten van levenspractijk voort te brengen. Wat wij in die school het eerst te leeren hebben, is: de kleine dingen j niet te verachten. Amersfoort in 1916. Nu ook het derde «orlogsjaar is afge sloten, vinde een terugblik een plaats. Door den dood ontvielen aan de stad, welke zij op de eene of andere wijze dien den 5 Februari mejuffrouw J. M. de Bruyn, oud- onderwijzeres; 2 Apsil D. Hubers, sigarenfabrikant en as suradeur 3 Juli S. J. van Duinen, lid van den Ge meenteraad, oud-lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, oprichter en lange jaren Bestuurslid van Handel en Nijverheid 22 Juli D. Gerritsen, lid van den Gemeen teraad, oprichter en Voorzitter van •Onderlinge Hulp» a7 Juli P. van Achterbergh, lid van den Gemeenteraad 4 Augustus J. Busquet, commies van den Burgerlijken Stand 16 December W. Woudstra, oud-luitsnant- kolonel-k wartiermeester, Bestuurslid van hei Comité voor vluchtelingen 27 December dr. A. II. C. van Driel, oud- Gemeente-genees- en heelkundige. Elders overleden de volgende hier meer bekende persoonlijkheden A. J. Xijland, oud-districtsschoolopziener; A. F. Monnier Harper, violist; W. K. D. van Helden, oud-inspecteur der cavalerie Rik Wouters, beeldhouwer; J. J. Veerman, hotellier te Baarn dr. A. J. A. Prange, Directeur Hoogere Burgerschool te Soerabaya freule Jeltje de Bosch Kemper, opricht ster van Tesselscbade A. Beets, notaris te Baarn P. A. van Buuren, oud-kolonel der infan terie W. L. de Petit, oud-generaal-majoor A. J. Prins, oud-generaal-majoor J. H. Knel, oud-generaal-majoor; H. A. Mos, oud districtscommandant der marechaussee J. van Dam van Isselt, oud-inspecteur van het militair onderwijs F. G. de Bas, majoor der cavalerie pastoor T. C. Bonekamp, te Soest. De belangrijkste onderwerpen, in den Gemeenteraad behandeld, waren 25 Januari, voorstel om Burgemeester en Wethouders uit te noodi mi, een ont- werp-verordening op de winkelsluiting aan te biedenzulks naar aanleiding van de in October 1914 gehouden en quête. 29 Februari, instelling van de Centrale boekhouding en van Maatschappelijk werk; verleenen van een crediet tot verwijderen van een zandbank in de Eem 21 Maart, besluit tot verbreeding van de Langestraat; voorstel tot verbetering van de Raadszaal; 18 April, besluit tot het doen aanvangen der Raadsvergaderingen te 7 uur; 30 Mei, voorstel tot het oprichten eener eigen etectrische centraleeerste be sprekingen over duurtetoeslagen 2 Juni, de groote financieele plannen o.a. tot aanstellen van schoolarts en school- verpleegstersreorganisatie van den Reinigheidsdienstsystematische ver betering van de binnenstadverbete ring der schoolgebouwenafschaffing van de kermis wijziging van de Straat belasting en instelling der Rioolbelas ting; 20 Juni, bespreking der levensmiddelen- voorziening 7 Juli, goedkeuring der nadere overeen komst tot overgifte van de Hoogere Burgerschool aan het Rijk; 21 Juli. levensmiddelen-voorziening en co kes-distributie 16 September, Wethouder H. W. van Es- veld neemt afscheid; 29 September, Conclerge-bode H. van Ma nen neemt afscheid; to October, dr. J. W. Jorissen wordt Wet houder; de Raadszaal voor het eerst electrisch verlicht; 7 en 9 November, bij de Gemeente-begroo ting komen Distributiewet en duurte- toeslag andermaal ter sprake; 28 Novemher, uitbreiding politiekorps; 4 December, lichtbesparing 18 December, de heer J. van der Wal Kzn. benoemd tot Wethouder 19 December, winkelsluiting; duurte-toe- slag; Distributiewet. Merkwaardige futen zijn 13 Januari, watersnood; 19 Januari, watersnood-commissie verga dert; 21 Januari, II. M. de Koningin bezoekt Hoogland. Bunschoten en Spakenburg; 15 Februari, St.Ansfridus-kerk gewijd; 17 Februari, tweede overstrooming Eem- polders; 31 Maart, alle periodieke verloven inge trokken 9 Mei, zomertijd ingevoerd 3 Juni, Natuurhistorische tentoonstelling; V Juni, Mijn-toestel V, P. X in gebruik ge nomen 28 Juni. Commissie van verbruikers opge- gericht 30 Juni, Groentenhandel aars-vereeniging opgericht; 17 Jnli, Internationale hoogeschool voor wijsbegeerte geopend; 25 Juli, F'usie der spoorweg-maatschappijen; 18 Augustus, Distributiewet aangenomen 'door Eerste Kamer; 29 Augustus, 42ste Algemeenc vergade ring Volksbond tegen drankmisbruik 23 September, paddenstoelen-tentoonstel ling. 16 October, wetsontwerp tegen huur-opdrij- ving; 24 November, kolenschaarschte en treinen- Uit den regenmeter hier werd in Decem ber na 21 regendagen afgetapt 87.4 m.M. neerslagde grootste hoeveelheden den i2den ii.l. 16.1, den 23Sten nl. 12.5,en den 29Sten nl. 12.7 Met dat al heeft Wintermaand de kolen- besparing zeer iD de hand gewerkt. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in December ingelegd bij de Rijks-post spaarbank f48988.54 en daaruit terugge vraagd f 34 928 72. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 20 792. In het geheele jaar werd ingelegd f617796.12 en teruggevraagd f500743.4», zoodat or.danks den beuarden tijd f 57 000 in 19:6 kon overgelegd; nog afgescheiden van de overige spaarbanken en gelegenhe den om gelden te beleggen. Eerst thans vinden we een plaatsje voor het volgende verslag, I Al werd de vergadering ook 15 Decern- ber gehouden, toch heeft het verslag nog waarde voor belangstellenden en volge het dus. Onder voorzitting van den heer J. G e r. K 1 e b e r werd Vrijdagavond ten Raadhuize 1 gehouden de 203de openbare vergadering j van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, i welke werd bijgewoond door alle leden en den Secretaris, den heer H. P. v a n H a se I e n.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1