Wethouder Eysink. Werkverschaffing. Hofland. Volkshuisvesting, het geld voor hun huisgezin ten minste niot behoeven te bedelen of in ontvangst behoeven te nemen als een bedelpenning. M. de V„ ik kan mij volstrekt niet vereenigen met het besprokene. Zijn er misstanden gepleegd bij den aanleg van I.aan 1014 of de Daam Fockema-laan, het kan waar zijn, maar wie niet sinds vandaag of gisteren te Amersfoort is. weet dat er zooveel mogelijk men- schen aan het werk zijn gesteld. Er waren ouden van dagen, gebrekkigen, half-gebrekkigen, maar die ten minste nog iets hebben gepresteerd. M. de V., het spijt me, maar ik kan met die heeren niet meegaan ik zou niet de clausule opgenomen willet) zien, dat vakarbeiders niet aan dien weg werkzaam gesteld mogen worden, zooals ik meen. dat de heer Overeem wil, althans als ik het door hem gesprokene goed heb begrepen. Dank u. De Voorzitter: Het woord is aan den Wethou der van Openbare werken. De Wethouder Eysink M. de V.. ik kan in de eerste plaats meedeelen, dat de bedoeling is, dat het Steun-comité dit werk zal verrichten volgens hel standaardloon, dat voor grondwerk geldt. Xu zouden de leden van den Raad en van het Steun-comité zeker niets liever willen dan ieder werk geven in zijn eigen vak. Maar wij hebben hier alleen het aanleggen van een weg. Xu zullen er ongetwijfeld een massa grond werkers werkloos zijn en die zullen het eerst in aan merking komenmaar verder zullen andere arbeiders, schoenmakers, kleermakers, smeden en stukadoors en alle andere vakarbeiders óok werkloos zijn er, die zullen óok. zooals de heer Kroes terecht opmerkte, graag geld willen verdienen, in plaats van ondersteu ning te moeten ontvangen, en die zouden wij als 't ware moeten ontvluchten? Ik geloof niet, dat we daarmee goed zouden doen en in elk geval moeten we rekening houden met de absoluut abnormale tijdsomstandigheden, waarin we verkeeren. Naar mijn overtuiging is er groot verschil tusschen den tijd. waarin we thans leven, cn de periode van malaise van gewone tijden, die je altijd hebt. Door den heer Hofland is de opmerking gemaakt, dat de Gemeente het werk moet zien vodaan te krij gen op een koopje De heer Hofland: Neen. juist niet voor een koopje. De Wethouder Eysink. Juist ik versprak me niet voor eenkoopje. Ja, juist. Dat het werk van een niet-grondworker dikwijls niet bevredigend is, ligt voor de hand, en dat zoon man vaak niet aan zijn loon komt. is logisch, maar hij presteert wat hij kan. Ken grondwerker echter is er in getraind en die presteert veel meer, ook ai is hij lichamelijk minder sterk. De heer Overeem M. de ik zou nog gaarne naar aanleiding van het gesprokene door de heeren Kroes en Van Kalken even op deze kwestie willen De heer Kroes zegt o.a. dat hij het respecteert in hooge mate. als een arbeider zegt >ik wil liever pro ductieven arbeid verrichten dan dat ik om een gulden kom bij het Steun-comité». M. de V„ ik onderschrijf dat. cn wij hebben ook altijd getracht, als voormannen van de arbeidsbeweging, om onze mensehen zooveel zelf-respect bij te brengen. Er is echter een groot verschil nf zij zich zelf aanbie den dan wel er toe worden geprest. In 't eerste geval boudt alles op; dan is de verantwoordelijkheid voor een dergelijk optreden voor den man zelf. Maar ik kun U deze verzekering geven: als de zelfde taktiek wordt gevolg als bij Laan 19(4, dat men dan op een flink protest der georganiseerde arbeidersklasse kan rekenen. Een stem: Een dreigement De heer Overeem: Dit ter waarschuwing van hetgeen straks zal worden besloten. De Voorzitter: Nog een van de andere heeren het woord? Niet? Dan breng ik in stemming het voorstel van B. W. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. 129. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van oen strook grond aan den Leusder- weg aan D. .1. Smits (Godr. Verz. No. 34). Goedgekeurd z. d. of h. st. 130. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen tusschen de Huygonslaan 011 de Vondellaan, aan W, C. Ochs, to Amsterdam (Gedr. Vera. No. 41). Als voren. 131 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het heling der volkshuisvesting van porceelen aan de Kreostraat, Molenstraat, Westsingol. Hellestraat, Sehelvischsteogje en Ro- z.emarijnsteeg (Gedr. Vera. No. 22). De heer H of land: M. de V.. ik heb naar aanlei ding van dii voorstel een briefje gezonden aan B. A W, Is de inhoud daarvan aan B. A W. bekend? De Voorzitter: Ja, mijnheer Hofland, de inhoud is bekend. De heer Jorissen, Wethouder van Sociale aangelegenheden II.SW, zullen gaarne daaraan voldoen na afloop der agenda, in besloten vergadering De heer Hofland: In orde, dank je, De Wethouder Jorissen: Onder de band kan dit punt gerust doorgaanten minste zoo hebben B. W. uw schrijven opgevat. De Voorzitter Vraagt nog een van de andere hoeren het woord? Of hoofdelijke stemming? Niet? Dan is dit goedgekeurd. 132 Vuurmol van Burgemeester en Wethouders uin bepaler dut de kosten van toezicht ter zake van het aan do stichting Volkshuisvesting II" verleende voorschot, die door het Rijk nan de (ieineculo in rekening worden gebracht, door die stichting zullen moeten worden terugbetaald (Gedr. Verz. No. 21). Goedgekeurd 1. d. of h. st. 133. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders om het bedrag, beschikbaar gesteld voor het doel, omschreven in artikel 32e der Woningwet, te ver- Imogen van f«5 000 tot M15 000 (Godr. Verz. No. 23). Als voren. De Voorzitter: Ik stel dan nu (te 4.25) aan de orde 134. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling eener Verordening ter beperking van liet tabaksverbruik door kinderen (Gedr. Verz. No, 17.. Zie vervolg ie blad,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 12