Stadsnieuws. noch aan Gemeenten machtiging tot zelf- inkoop van levende varkens zal worden verstrekt, verkrijgbaar zal worden gesteld gezouten varkensvleesch 2. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de Gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op fo.85 per K.G. franco station van bestemming of laatste veer. onder verplichting voor de Gemeente besturen, de emballage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden 3- dat de maximum-prijs, als bedoeld in art. 2 der Distributie-wet 1916, tegen welke vorengenoemd gezouten varkensvleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is bepaald °P *°-55 Pe«" 0.5 K.G. Amersfoort. 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Mandei. gezien de artikelen 6, isto lid. en 8, iste lid, der Distributie-wer 1916, heeft goedgevonden te bepalen, 1. dat met ingang van heden zal zijn verboden het gebruik van runderkoppen- vleesch en runderharten als grondstoffen voor de bereiding van andere levensmid delen 2. dat met ingang van 15 Maart 1917 zal zijn verboden het leveren, verknopen of te koop aanbieden van levensmiddelen, bereid In strijd met het sub 1 bepaalde, Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MARING. De Burgemeester der G« foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw. Nijverheid en Mandel. heeft goedgevonden te bepalen, dat de bij zijn beschikking dd, 22 Januari j.l. No, ;6io, afdeeling Handel, vastgestelde maxi mum-prijzen voor volle haring (zonder staart, gezouten) en voor gemarineerde haring (zonder kop, met staart) met ingang van heden zullen gelden voor alle volle haring, maatjesharing en gemarineerde haring, al of niet van bepaalde kenteekenen voorzien. Amersfoort. 7 Maart 1917, De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. IJZER. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Mandel, gezien artikel 8 van de Distributiewet 1916, heeft goedgevonden 1. ter aanvulling van de Lijst van maxi mumprijzen, vastgesteld bij beschikking van 24 Januari 1917, No. 6958, afdeeling Mandel, a. in te lasschen de bepaling Onder »ijzer« ook te verstaan staal, en omgekeerd b. vast te stellen voor Z-v!oeiij/cr een maximum-prijs van f27.— per 100 K.G. 2. ter aanvulling en wijziging der Lijst van prijsverhoogingen no. 1. bedoeld bij beschikking van 11 December 1916, No. 104936, afdeeling Handel (•Staatscourant* van 14 December 1916, No. 294, eersteen tweede bijvoegsel) vast te stellen a. de volgende prijsverhoogingen voor Z-vloeiijzer Afmeting in m.M. Prijsverhooging. 30/38X4 X 4-5 40/40X4-5X5f - 50/43 X 5 X 5-5 60/45X 5 X 6ft.75 80/50 X 6 X 7 100/55 X 6.5 X 120/60X7 X 9 140/65 X 8 X 10 160/70 x 8.5 X f°-.so 180/75 x 9-5 X 200/80 x "O X '3 b. dat voor Belgisch wei-ijzer de zelfde overprijzen gelden als vastgesteld voor Duitsch wei-ijzer c. dat voor staalplaten 3 m.M. en dikker, vlak en geruit, in Sieinens-Martin kwaliteit een prijsverhooging van f 2 per 100 K.G. in rekening mag worden gebracht d. dat de prijsverhooging voor maat en gewicht van staalplaten 5 m.M, en dikker, te lezen zijn als volgt Bij overschrijding a. der normale breedten resp. diameters voor elk der aangevangen 25 mM. fo.io in plaats van ft--; b. der normale oppervlakte voor elke aangevangen 0.1 M- fo.io in plaats van f 0.75 c. van het normale gewicht voor elke aangevangen too K.G, fo. 10 in olaatsvan Amersfoort, 6 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. BROOD EN MEEL. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Ministervan Land bouw. Nijverheid en Mandel, gelet op zijne beschikking van 27 De cember 1 q 16 Nederlandsche Staatscourant No. 305) betredende de vaststelling eener Distributie-regeling van brood, bloem, meel en rogge, heeft goedgevonden te bepalen, dat artikel 12(1) en 13(2) al» volgt zijn gewijzigd Artikel 12(1). Op lederen verzamelstaat wordt, behalve naam en woonplaats van hem, die dien staat inleverde, vermeld welke grondstof wordt terug verlangd. Voor zoo ver deze grondstof is inlandsche tarwebloem of tarwemeel worden daarbij namen en woonplaatsen opgegeven van hen, door wie men de grondstof wenscht te doen leveren Amerikaansche tarwebloem en buitenland- sche rogge, bestemd voor 'de bereiding van zoet roggebrood, worden door het Centraal Brood Kantoor, inlandsche rogge, bestemd voor de bereiding van grof roggebrood, wordt door de Provinciale Brood-commissie geleverd. Artikel 13(2). Up de bestelkaarten voor tarwebloem en tarwemeel wordt tevens de naam en de woonplaats vermeld van hem, die ingevolge verzoek van den belangheb bende de bestelling zal uitvoeren. Op de bestclkaart voor Amerikaansche tarwebloem en buitenlandsche rogge staat vermeld, dat de bestelling wordt gericht tot het Centraal Brood Kantoor; op de bestelkaart voor inlandsche rogge staat vermeld, dat de be stelling wordt gericht tot de Provinciale Brood-commissie. Amersfoort. 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. VORDERING VAN MONDEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van houders van honden van het mannelijk geslacht en met een schofthoogte van 60 c.M in deze Gemeente, dat op Dinsdag 13 Maart 1917. des namid dags ten drie uur, op het voorplein van het Werkhuis', aan den Weslsingel alhier, eeue vordering ten hehoeve van het Leger zal plaats hebben en vestigt er voorts de aandacht op 1. dat zij verplicht zijn, op plaats en uur, bovenvermeld, hunne honden te doen verschijnen 3, dat nalatigheid in deze bij de Wet is strafbaar gesteld met een geldboete van 40 cent tot 7 gulden 3. dat de nalatige» gerechtelijk zullen worden vervolgd, Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MAALTIJDEN-BONS De Burgemeester der li Amers- maakt bekend, dat de bons voor warme laaltijden ook verkrijgbaar zijn aan het .evensmiddelen-bureau (loket »Waren«). Amersfoort, ft Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Mondje dicht! Jnder dit opschrift schrijft >Molescholt< »Zijn de onaangenaamheden, die kunnen ontsiaun door het niet opvolgen van het gebod Mondje dicht!* door het niet-ge- heimhouden eener vertrouwelijke mededee- ling, talrijk, ook in eigenlijken 2in is Mondje dicht!* een gebod, dat niet straf feloos kan worden overtreden. Het zitten of loopen met open mond staat leelijk. zooals ieder weet. Maar behalve, dat het leelijk staat, is het ook, en dit is erger, ongezond. Bij gesloten mond ademt men door den neus, waarin de lucht wordt gezuiverd van stof en ziektekiemen en bovendien, voor ze in de keel en in de longen komt, wordt ver warmd. Ademt men door den mond, dan is dit niet het gevalkoude, stoffige lucht komt dan in de keel en in de longen. De gevol gen kunnen zijn longziekte, keelontsteking, althans een groote vatbaarheid daarvoor, kies en tandpijn. Met speeksel, dat we noodig hebben voor onze spijsvertering (en dat niet bestemd is voor het dichtmaken van enveloppen of het opplaken van post zegels) droogt daardoor uit en op onze tanden zet zich tandsteen af. Ook bij het slapen moet men den mond gesloten houden. Angstige droomen, nacht merries en snorken zijn dikwijls de gevol gen van slapen met open mond. Met snor ken ontstaat als de lucht over het reeds verdroogde gehemelte strijkt, waarna het achterste deel, dat den naam van »het zachte verhemelte* draagt, heen en weer gaat trillen. Vele menschen snorken zonder dat zij het weten, daar het bij het ontwaken direct ophoudt. Dikwijls ontwaken deze menschen juist door de droogte der keel en van den mond. Wij geven den raad, hier goed op te letten, ook natuurlijk bij onze kinderen. Bij de Indianen in Amerika drukken de moeders bij hun slapende kin deren de lippen op elkaar om ze reeds in hun jeugd te wennen, hun mond gesloten te houden. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Om het snorken te voorkomen, moet men gaan slapen met bet hoofd zóo op het kussen, dat de kin door haar zwaarte niet naar beneden kan zakken, met de lippen op elkander, terwijl de tanden elkaar los moeten aanraken. Verder moet men gaan slapen met den vasten wil, den mond ge sloten te houden. Dat men met dit laatste heel wat bereiken kan, weet ieder, die wel eens is gaan slapen met den vasten wil, op een bepaald uur wakker te worden. Bij de behandeling van het So millioen- ontwerp (voorloopige kosten Distributie-wet) deelde de Minister van Landbouw gister in de Tweede Kamer mede, dat bijna twee jaar is gezorgd voor een kolenreserve, doch toen de leverancier dit bemerkte, geen kolen meer werden geleverd, opdat die reserve in geval van oorlog wel eens tegen den leverancier kon worden gebruikt. Ook deelde Z. Exc. mede, dat in Engel- sche havens 27 000 ton kunstmest en 110 000 veevoeder worden vastgehouden. Het zal dus niet de schuld van de Regeering we zen als dezen zomer de melk en het vleesch duur zullen zijn. De plaatselijke Commissie uit de arbeiders beweging voor de levensmiddelen-voorzie ning heeft heden het volgende schrijven verzonden aan den Burgemeester Enkele weken geleden hebben wij in een uitvoerig schrijven aan den heer Directeur van het Levensmiddelen-bureau alhier onze bezwaren en wenschen ten opzichte van de distributie van levensmiddelen te Amersfoort kenbaar gemaakt, welk schrijven in do plaatselijke bladen werd gepubliceerd Daar na hebben wij in het door ons aangevraagde en door U bereidwillig toegestare onder houd uitvoerig onze critiek gemotiveerd en onze wenschen toegelicht. Hadden wij eerst de overtuiging, dat zooveel mogelijk met de door ons genoemde bezwaren en wen schen zou worden rekening gehouden, tot onzen grooten spijt moeten wij thans con- stateeren, dat het in onze Gemeente ook thans met de regeling der levensmiddelen voorziening nog verre van in orde is. Dagelijks bereiken ons klachten, zoowel van verbruikers als van den tusschenhandel. Aan den krachtig uitgesproken wensch van onze Commissie om de leiding van het Levensmiddelen-bedrijf op te dragen aan een organisator, die zich geheel aan die taak kan wijden, werd niet voldaan, VV i e thans eigenlijk verantwoordelijk is voor de genomen maatregelen en eventueele tekort komingen in de leiding, is voor ons en anderen nog altijd een open vraag, Door ons is er nadrukkelijk op gewezen, dat als des Zaterdags in de plaatselijke bladen wordt gepubliceerd, dat de komende week op de desbetreffende bons bepaalde artikelen te krijgen zullen zijn, die artike len eerst in voldoende hoeveelheid voorra dig moeten zijn. Wij hadden toen het nog op de peulvruchten, aangekondigd als op bon te verkrijgen Ten opzichte daarvan is het publiek thans niet meer misleid, maar nu wordt het zelfde wel gedaan met andere artikelen aardappelen en zeep. Een groote grief is ook, dat alle rege lingen worden getroffen buiten de betrok kenen om. Niemand minder dan de Minis ter blijkt overleg met niet-officieele com missies zeer wenschelijk te achten, maar tot nog toe moesten die commissies hier zelf contact zoeken met de plaatselijke autoriteiten. Van een bepaald weloverwo- gen*advies-geven door die Commissies over te nemen maatregelen was dan ook tot heden in het geheel geen sprake. Zoo dreigt een zeer goede maatregel, verstrekking van toebereid middageten, te mislukken. Wij onthouden ons voorshands van beschouwingen over de oorzaken hier van, maar vragen slechts, waarom hier niet eerst advies werd ingewonnen van eenige betrokkenen, die met volksgewoonten en behoeften vertrouwd zijn. Er zal, naar wij vernamen, een regeling komen voor de brandstof-distributie. Is het de bedoeling, zoo mogen wij toch wel vragen, ook daarb'j weer den bureauora- tischen weg te bewandelen eerst een rege ling van boven-af en drama als de rege ling min of meer verkeerd blijkt te zijn critiek van ons en andere betrokkenen - Wij willen er met nadruk op wijzen, dat, speciaal bij de arbeidersklasse, een steeds toenemende ontevredenheid heerscht ten opzichte van de overheidszorg voor een goede distributie. Waar deze ontevreden heid ongemotiveerd is, laten wij niet na, onbillijke klagers op dit laatste te wijzen. Wii •villen slechts het practisch mogelijke vrageneventueele relletjes o ud.es voor niet in te willigen eisehen zullen door ons met kracht worden tegengeg-udoor ons wij meen-n daartegenover te mogen1 - Jchlen. dat mei gereebmerdtgj O Mk en billijke verlangens rekening zal ft orden gehouden. En waar bi, levensm.ddclen- voorziening de eters toch zeker wel de meest belanghebbenden zijn, meenen «ij, dat zij op de eerste plaats in de regeling der voorziening gekend moesten worden, Verder kunnen wij niet genoeg de aan dacht verstigen op de waarde van zooveel mogelijk openbaarheid in zake al hetg door het Levensmiddelen-bureau wordt v '"nit bureau kan 0.1., evenals het Rijks-bureau reeds doet. iedere week een verslag geven van zijn verrichtingen, in het bijzonder wat betreft ontvangen en gedistribueerde hoe veelheden. Ook zijn wij zeer belangstellend naar de mededeeling, wanneer rijst en aardappelen tegen den gnedkoopen prijs, volgens besluit van den Raad, verkocht zullen kunnen worden. Ten slotte vragen wij UEd.Achtbare te willen overwegen, of niet thans de tijd gekomen is om tot instelling van een offi- cieele commissie voor de levensmiddelen voorziening over tc gaah, in welke com missie. naar wij vertrouwen, ook vertegen woordigers der modern georganiseerde arbeiders een plaats zullen erlangen. Amersfoort kan Zondag aardappelen eten. Van de 16 toegezegde waggons, die sedert 24 Februari .rollende* waren, zijn er heden 3 hier aangekomen. Dat is 3ï 000 K.G.. of 5 K.G. per gezin. Wat de goedkoope n toch uitmuntende I en zeer voedzame middagmalen betreft, welke van Gemeentewege worden beschik- I baar gesteld tegen de kostenden prijs van 12.5 cent per Liter, deelt men ons mede, dat het zoo zeer gewenscht is, dat de bonnetjes worden genomen bij een winke- lier, die woont in de nabijheid van de plaats waar men het eten in ontvangst wenscht tc nemen. Of, dat men althans aan den winkelier meedeelt, waar men het eten wenscht in ontvangst te nemen. I De Gemeente is verdeeld in 3 groote kringen Socsterkwartier l.cusderkwartier en Binnenstad. Als, gelijk thans dikwijls geschiedt, een bewoonster van het Soesterwegkwartier haar bonnetjes koopt op de Kamp dan ge beurt het maar al tc vaak, dat de wagen, die bij de Kamp het eten zal uitgeven, terug komt met vele onverkochte porties, terwijl de wagen voor hel Socsterkwartier veel tekort heelt. Wc herinneren nogmaals, dal de wagens stil houden Soesterkwarlierhoek Pijpersstraat, bij politic-posthuis, bij R.K. school Puntenburg. I Leusderkwartiermidden Bisschopsweg, midden Aldegondestraat, Lange Beekstraat, Arnhemscheweg bij spoor, Leusderweg hoek Molenstraat, Woestijgerweg over kazerne. Binnenstad Hellingstraat, hoek St. Joris, Kleine Maag, hoek GrooteHaag, Breestraat, hoek Paternoster, Scherbierstraat,hoek Muurhuizen. Zoo noodig zullen ook andere halte plaatsen worden aangewezen. Een klein briefje aan dr. De Boer is daartoe voldoende. De bonnetjes zijn met ingang van heden ook verkrijgbaar aan het Levensmiddelen- bureau, Valkestraat 12. tot uiterlijk drie uur 's middags. Morgen Vrijdag wordt, ten behoeve van dc Roomsch-lvaiholieke bevolking, verkrijg baar gesteld bruineboonensoep bereid met plantenvct, dat door de kerkelijke overheid is goedgekeurd voor gebruik op vastendagen, De heer W. II. Meursing, Directeur der machinale fabrieken van gebak, heeft, naar aanleiding Jvan het artikel des beeren P. sijn 'gehuwd pllre|nlennstTkgeS Ten kweeken. 'C T D. heer Ven Slraalen beeft e|ch beschikbaar gesteld, bem belanglo!? advies te dienen. "«'«os van Moge dit voorbeeld veel MwWn, vMm Inspecteur der directe bel.,, I„„„ te Amersfoort Is thans weder f si ont' vangen aan Gewetensgeld FlSlEVa"W°? h" van 1 tnancten ml deren hoofd, De jongedame, B. n WWm(,lte werken 8 ,k,« ""«'8= bend. Kapitein-luitenant ter zee K W I r. boom is met ingang van x r0fne' tot kapltein-ter-zeef M*#rt bevorderd

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2