Ingezonden. Aantal De rioleering loopt op een per- ceelen. 1. openb. Gem Gem. j zink weg. water riool. 1 put. 2. i 3. 4 5. sloot. 5806 289 560 2197 1001 213 De loozingen, vermeld in de kolommen 3. 6. 10 en 11kunnen vooralsnog niet in de belasting worden getroffen, omdat de Gemeente daaraan geen uitgaven ten koste legt. De overige kunnen, zooals ook in het staatje is aangegeven, in twee categorieën worden verdeeld. Een uniforme heiting schijnt r.iet billijk en wenschelijk. De kosten van rioleering toch zullen meer bedragen dan die, voortvloeiende uit het laten loopen van water over openbare straten, enz. Er zal evenwel naar moeten worden gestreefd, het groot aantal loozingen op den openbaren weg (kolom 7) te doen verminderen. Een juiste opgave te geven van de kosten waarin deze belasting een tegemoetkoming zal leveren, kan moeilijk worden verstrekt, omdat de Gemeentelijke werken niet uit sluitend dienst doen voor den afvoer van water en vuil, afkomstig van en uit gebouwen. In de voordracht tot wijziging der Straat belasting werd er reeds op gewezen, dat alleen de kosten van aanleg, onderhoud en verlichting der wegen tot f 40 000 zijn geste gen. Daarbij komen dan nog de kosten van het schoonhouden der grachten, geraamd in de Begrooting voor 1 q 17 op f 1500, kosten van pompen tn riolen, geraamd op f 1570. terwijl ten behoeve van de rioleering geld- leeningen zijn aangegaan tot een totaal be drag van ongeveer f 50 000. Verder komen nog in rekening de arbeidsloonen, enz. van den Reinigingsdienst, voorzooveel betreft de rioleering en het schoonhouden van de grachten. De opbrengst van de nieuwe belasting wordt geraamd op ongeveer f to 000. Het tarief werd gesteld op f 2 en 1 1. l)e practijk der belasting zal moeten uitwijzen in hoeverre deze regeling juist is te achten. Hierbij zij aangeteekcnd, dat, volgens art. 5 der ontwerp verordening op de heffing, de belasting niet is verschuldigd wegens gebouwde eigendommen a. waarvan de Gemeente of een van hare instellingen genothebbende is; b. die gebezigd worden voor den openbaren eeredienst; c. die dienen tot Instelling van weldadig heid, bedoeld bij art. 2 der Wet van 27 April 1912 (Staatsblad No. 165); d. die gebezigd worden voor een school, die van Rijks- of Gemeentewege wordt ge subsidieerd. Nog schreven zij In uwe vergadering van 30 Januari jl. werd om advies in onze handen gesteld een adres van de Amersfoortsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, waarbij een subsidie van f1200.- wordt aangevraagd voor het stichten van lighallen. Wij kunnen geen vrijheid vinden, U te adviseeren, thans op het verzoek gunstig te beschikken; de Begrooting lusschentijds te bezwaren met zulk een aanzienlijk bedrag voor subsidie, achten wij niet raadzaam. Echter zouden wij U willen voorstellen, het verzoek in overweging te nemen bij de behandeling der Begrooting voor 1918 en adressante met dit voornemen in kennis te stellen. Zij stellen nog voor: aan kapitein J. G. Haas te verhuren voor 3 jaar, ingaande 1 Februari 1917, den tuin met koepel bij de Bloemendaalsche poort, groot 3 A. 20 c.A., voor f30 per jaar; onderhoud en herstel van den koepel voor rekening van den huurder; in te trekken de «Verordening, houdende verbod van voederen van vee met rogge of roggebrood» en de «Verordening op het gewicht van roggebrood»,' respectievelijk vastgesteld bij Raadsbesluiten van 1 Juni 1915 en 7 September 1915, daar deze materie thans is geregeld ingevolge de Distributie- wet 1916. De Commissie tot het in cultuur brengen van terreinen in de Gemeente Amersfoort, welke zich heeft gevormd op initiatief van Burgemeester en Wethouders, wekt bij deze de bewoners van Amersfoort, die ter reinen ter beschikking hebben, op, die te doen bebouwen met aardappelen, boonen of erwten. Zij, die hun terreinen niet kunnen of wenschen te bebouwen, kunnen die ter beschikking steil n van de commissie, welke zal vergaderen tot het geven van de noo- dige inlichtingen en adviezen omtrent het in cultuur brengen, des Dinsdag en Vrij dags van 4 tot 5 uur 's mid .ags in het Raadhuis. Berichten omtrent beschikbaar stellen van terreinen en opgaven van hoeveelheid kunstmest, pootaardappeien, zaaiboonen en zaaierwten worden zoo spoedig mogelijk ingewacht aan het adres van de commissie (Raadhuis) welke zal trachten de opgege ven voorraden ter beschikking te stellen. De Commissie bestaat uit de heeren A. Eysink. Voorzitter; H. J. de Kempe- naer, tweede Voorzitter; II. J. Indewey, Secretaris; W. A Salin, houtvester bij de Ned Heide-maatschappij; P. van Straalen, chef van den proeftuin; en A. M. Tromp van Holst. Het aanial porties der warme maaltijden door de Centrale keuken hier van 26 Fe bruari tot en met 3 Maart verstrekt, bedroeg 746, terwijl in de tweede week, van 5 tot en met 10 Maart, 731 porties werden verstrekt Naar aanleiding van telegrafische klach ten van het l.evensmiddeleii-bureau hier aan het Rijks-Centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, te 's-Gravenhage, over het lange uitblijven der bestelde aardappelen werd o.a. door het Rijks-centraal administratie-kantoor geant woord, dat de bestellingen zoo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd. Er dient echter in aanmerking te worden genomen, dat door de vorstperiode een zeer grootc achterstand in de afzending is ontstaan en dat thans nog niet met volle capaciteit kan worden afgeleverd, omdat het vaarwater in de veenkoloniën nog grootcndeels dicht is. Het R. D. K. heeft order gegeven, de bestelling lit volgorde van binnenkomst te laten afrollen. Zoodra de bestelling voor Amersfoort aan de beurt is, ontvangt deze Gemeente de aardappelen. Intusschen koestere men geen te hooge verwachtingen van de in de eerste weken te ontvangen witvleezige aardappelen, daar uit verschillende plaatsen in Drente en de Groninger veenkoloniën wordt gemeld, dat er heel wat aardappels zijn bevroren, óok die, welke reeds in gesloten waggons en schepen waren verladen. Het I.evenstniddelen-bureau was in de gelegenheid, een flinke hoeveelheid schar en schol op de vrije markt te IJmuiden te koopen. Deze werd hedenochtend tegen 14 cent per pond verkocht. Men wordt er op attent gemaakt, dat schar in dezen tijd van het jaar vooral niet slechter van kwaliteit is dan schol. Naar alle waarschijnlijkheid is er Don derdagochtend, en misschien ook Vrijdag ochtend, een duizend pond versche schol en schar op de drie bekende punten (Appel markt, Juliana plein en Soesterweg) verkrijg baar. Wenscht men voor Vrijdag verzekerd te zijn van visch, dan koope men die Don derdagochtend, daar het niet met zekertieid vaststaat, dat er Vrijdagochtend aanvoer zal zijn. De vreeselijke oorlog, die thans de ge- heele wereld teistert, is met dat ai een uitnemend leermeester en opvoeder. Hoe veel ellende hij ook over de wereld heeft gebracht, toch dient erkend, dat, als de vrede reeds weder langen tijd weldaden zal hebben verspreid, nog een goede in vloed ook van den oorlog zal zijn overge- De zomertijd zal nooit weer worden af geschaft; waarschijnlijk zal voor de koffie huizen niet meer een zóo laat sluitingsuur worden toegestaan als vroeger het geval was de thans op krachtige wijze ingepe- perue zuinigheid zal ook in dt gezinnen blijven nawerken. E11 zoo meer. De nood heeft ook op technisch gebied uitvindingen bevorderd, die blijvend zullen worden ge waardeerd. Met een nieuw, zeer eenvoudig middel »er bezuiniging, dat ieder kan toepassen, maakten wij dezer dagen kennis, schrijft de «Tijd». De houder van een café-restaurant te Amsterdam gebruikt tegenwoordig als brand stof den inhoud van zijn vuilnisbak ken. Dikwijls had hij vroeger in de cou ranten gelezen van plannen voor Gemeen telijke vuilverbranding zonder eraan te denken, dat ook hij het begrip, dat daaraan ten grondslag ligt, kon toepassen. 's Ochtends wordt thans zijn oven voor de centrale verwarming met gewone brand stof op vuur gebracht en verder stookt men den geheelen dag niets anders dan hetgeen vroeger door den vuilnisman werd weggehaald. De bakken, welke deze stads- beambte vroeger omkeerde boven de vuil niskar, worden tegenwoordig achtereen leeggestort in de centrale kachel van het café. Het is verwonderlijk te zien, hoe mooi koffiedik, theebladeren en vloervuil bran den, en eindjes sigaar en gebruikte lucifers, schijfjes citroen, couranten en ander papier, afval van groenten, beentjes van earbona- den; wat al niet F Omdat deze bezuiniging niet alleen op groote schaal, doch ook opkleinckan worden toegepast, in kamerkachels en lurnui/eii, zal voortaan de vuilnisman als «asebkarre- man - blijven dienst doen, maar ook als zoodanig alleen, leder burger wint gaarne brands:of uit en de Gemeente kan den dienst der Gemeente-reiniging aanmerkelijk inkrimpen. De uitgaven voor Gemeentelijke vuilverbranding kunnen worden bespaard. Ieder neme eens de proef! Wie het oud papier voor betere doeleinden wil bewaren, heeft toch andere brandstof In zijn vuilnis bak, meent het blad. In »De Natuur» schrijft dr. Gradewitz, dat een belangrijke uitvinding is gedaan aan het proef-instituut voor graanbewerking te Berlijn. Na de voor het bakken van wittebrood noodige hoeveelheden gist tot een twintigste van de tot dusverre gebruikte hoeveelheid te hebben verminderd, is namelijk een van de aan dit instituut werkzame heeren, dr. Pornet, er in geslaagd, de gist heelemaal ontijeerlijk te maken. Het naar de nieuwe methode bewerkte brood is reeds twintig minuten na het begin van het bakken klaar voor den verkoop, zoodat er geen nood zakelijkheid voor den vroeger zoo alge- meenen nachtarbeid meer zou bestaan. 'De groote beteekenia van de nieuwe me thode tijdens den wereldoorlog berust er op, dat groote hoeveelheden grondstoffen, tot nu toe voor de fabricatie van gist noodig, voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden en dat tevens in zulke streken, waar geen gist te verkrijgen was, bv. in vele veld lazaretten, voortaan wittebrood zal kunnen worden gebakken. De uitvinder gebruikt natuurlijk geen bakpoeder of scheikundige stoffen. Kr wor den kleine hoeveelheden van zeker micro- organisme in het deeg gemengd en zoodoen de wordt een gist-proces opgewekt, dat veel op het gewone proces gelijkt, l evens wordt het brood naar de nieuwe methode luchti ger dan naar de oude. De verschillende ervoor noodige bewerkingen eischen gee nerlei nieuwe machines, zoodal de methode gemakktlijk door iederen bakker kan wor den toegepast. In de proefbakkerij van het iutituut wor den dagelijks o.a. 2000 stuks wittebrood naar de nieuwe methode bewerkt. Deze zal binnenkort ook in de algemeene practijk worden ingevoerd. echM .Wh to" toni »°ch to ïïi'imordiginge» der anlt-Qto kme„«cbe.i hadden to. gewen**» re.ull.at eind. kwam .IK» <M m'"'" „ing voor de thuisclub. H V. C. 3 sloeg Hilversum 3 met 5 het spel tusschen Victoria 3 e« Ame"f°!" eindigde met 3-3: R»Pidi,a.s wo°P pieren 5 omdat D.V.C.3 met opkwam. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 6 wagens met 235" Pon(1 kaas. De prijs was 52 tot 54 cent. De handel was vlug. Aar. de Centrale V.RN -veiling werden heden verkocht 152700 Regeerings-eieren voor f 6.30 tot f 6.90 per honderd. De hoofdcommissaris van politie te •s-Gravenhage waarschuwt tegen de hande lingen van personen, die, nu eens zich ver schuilen achter den naam «Haagsch Pnjs- karnpkantoor», dan weder achter dien van Versandbaus Mercurius», door middel van advertentiün in Provinciale en Gemeente lijke bladen a opwekken tot deelneming aan een prijskamp om uit een opgegeven woord het grootst aantal andere woorden samen te stellen b. aanbieden koekoekklokken en andere artikelen tegen matige prijzen (bij vooruit betaling; te zullen leveren. liet is gebleken, dat relaties met deze instellingen steeds leiden tot schade van het publiekhet vooruitzenden van gelden wordt ten sterkste ontraden. Een 17-jarige jongen, die ten nadeele van firma wed. De Vries een groote partij oud ijzer stal, is door de politie aangehou den en ter beschikking gesteld van de justitie. De advocaat-fiscaal bij het Hoog militair gerechtshof eischte vier maanden gevange nisstraf tegen den milicien-soldaat der infan terie, die in den nacht van 18 op 19 Augustus hier zich heeft verzet tegen twee agenten, die een van misdrijf verdacht korporaal hadden gearresteerd, een derden agent dreigde met zijn knipmes en een vierden een klap gaf. De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde hem deswege tot drie maanden. Hebt ge uw broodkaart van week reeds ingeleverd? Doe het anders onmiddellijk. Door den Inspecteur der registratie te Amersfoort is 6 Maart aan Gewetensgeld ontvangen f1141.16 wegens sedert 10071e weinig betaalde Vermogenbelasting. Zaterdag overleed te Arnhem na een lang ziekbed dr. A. E, Post, tot Augustus 1902 Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Utrecht en Gelderland. Voor den Krijgsraad te Arnhem heeft de vorige terecht gestaan de uit Amersfoort herkom stige militair, die met valschelijk opgemaakte bons rijwielhandelaren oplichtte. Var. 13 gevallen werden hem slechts 4, betreffende rijwielen, te laste gelegd. De eisch is een jaar. met aftrek van het voor-arrest sedert 17 October i9i6,enont- zegging van den militairen dienst gedurende 5 jaar. Kr zijn gezegden, die men schijnbaar niet meer begrijpt, zoodra tnen ze inderdaad in hun volle beteekenia verstaat. Mr. dr. J. G. Stenfert Kroese is benoemd j tot rechter-plaatsvervanger in de Arron- disserrents-reebtbank te Zwolle. De lezing, welke mejuffrouw Marline Wittop Koning morgenavond zou houden voor de plaatselijke afdeeling der Vereeni- ging van huisvrouwen en haar gasten, is, in verband met een haar door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam gegeven opdracht, uitgesteld. De lezing, welke ds. W. Mackenzie Don derdagavond zou houden voor de afdeoling van den Protestanten Bond kan door familie omstandigheden niet plaats hebben. Het nieuwe kantoorgebouw van de Mid denstands credietbank, aan de t.angegracht bij de Langestraat. zal aanstaanden Slaan- j dagavond in gebruik worden genomen. TTlt den Ooatrak De Raads commissie te Zeist adviseerde, gelijk we destijds meedeelden, niet over te gaan tot de stichting eener Gemeentelijke I ioogere Burgerschool in die Gemeente. I hans onderzoekt een commissie uit de burgerij de mogelijkheid der stichting en in stand houding van een Lyceum. I e Apeldoorn overleed Zaterdag kolonel Carl Friedrich Schoch, oud officier der ar- lillarie van het Nederlandsche leger, die in Mei 1S57 te Amsterdam de eerste sa menkomsten leidde van het Leger des l ieils hier te lande. De Amersfoorsche gemengde hockey-club sloeg hier Zondag op haar terrein aan den Heiligenbergerweg I. D. U., uit Deventer, Gansch onverwacht mooi, heerlijk zacht lenteweer, een sympathieke tegenpartij, wat is er meer noodig om een voetbalmiddag te doen slagen. De V. V. O.-ers waren de gasten op Birkhoven en wisten de Amersfoortc'rs vóór de rust danig terug te dringen, doch door flink verdedigen, bleef de stand tot de rust blank, hoewel V. V. O, in de meerderheid Na de thee kwam Quick meer los en wist uit een voorzet van links tc doeloun- ten, tot groote vreugde de Quick-aanh..n- gers. Even later maakte de midden-voor no. 2, waardoor het onverwacht uitzicht op een overwinning der roodhemden meer en meer moed gaf. V. V. O. moest zich duchtig weren om de zich telkens herhalende aan vallen af te slaan. Uil een doorbraak van V. V'. O. belandde de bal bij een der Quick-achterspelers, die het leder tegen een der toestormende Vel- penaren trapte, waardoor het in het Quick- doel terugstuitte. V. V. O. zette er nu alles op om op te i Buiten 1 erantwoordelijkheid der Redar'a. Kopy van ingezonden stukken, al of ..iet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven. I Geachte Redactie, I Het D3gelijkscb Bestuur der Amers- j foortsche Bakkerspatroons-vereeniging ver- I zoekt beleefd plaatsing voor onderstaande i regels, bij voorbaat haar dank. In uw geierd blad is de vorige week melding gemaakt, dat door den Gemeente- j lijken keuringsdienst is geconstateerd, dat door een onzer leden brood was verkocht, hetwelk tc licht van gewicht is bevonden. I Deze mededeeling, die, zonder meer, nog niets zegt omtrent opzet, en dus de consta- leering van een feit zonder commentaar I bevat, en als zoodanig dan ook door ons met gepast stilzwijgen zou zijn voorbijge gaan, is door een wel wat voorbarig scribent 1 V.an,fe,Vler blade" aangëgrepen om be- doeld lid onzer vereeniging een blaam op te leggen, a s zou hier opzettelijk fraude zijn gepleegd, '>eze voorstelling van het feit was blijk- Tot betere onderrichting van het publiek, en mocht het zijn tot waarschuwing voor bedeelden toetgebakerden achrijeer. ,|j hier „Heen geregd, dat er reer 4le iMo

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2