Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van den Staat, geef hem, naar den zin der sociaal-democraten, de productie nog er bij, en de klachten, de ruzies, de ontevreden heid, de onrust, zij zullen niet meer uitzon- deringatoestand zijn, doch chronisch, blij vend wezen, Wie zich verbeeldt, dat de misère aan den persoon van don Minister Posthuma is te wijten, moet maar eens over de gren zen kijken, naar den grooten Batockihem gaat het, in het land der voorbeeldige organisatie, precies zoo als Posthuma hier. En nu wezen wij nog alleen op de klachten van de verbruikers in de kringen van den handel en de voortbrenging is het nog veel erger. Als proef van een stelsel van Staats socialisme is de economische oorlogs-orga- nisatie mislukt. l)e Nederlandscbe gulden. Twee jaar geleden was het meest waarde volle geldstuk ter wereld de Nederlandscbe gulden. Die was overal een gulden waard. Nu ja, een franc is lang niet meer de franc van vroeger en een mark niet meer de mark. Zóo moet men dit opvatten. Maar onze Nederlandscbe gulden is er in den laatsten tijd óok niet beter op geworden. Verschillende omstandigheden hebben daartoe bijgedragen. Onze uitvoer is ver minderd, de prijzen van uitvoer zijn onder >zachten dwang» van de buitenlandsrhe koopers verlaagd. Daarbij kwam nog de insluipende gewoonte om met «papier» (schatkistwissels) te betalen, waartoe Enge- j land het sein gaf in April 191''. Zal liet dit credietpapier nu werkelijk inruilen tegen goud Verleden zomer heeft Engeland op- nieuw, voor het doorlaten van kunstmest- J stoffen en andere hier dringend noodige producten, als eiseh gesteld het leveren van levensmiddelen onzerzijds op crediet ten bedrage van zes miilioen gulden per maand. Duitschland kwam daarop met een soort gelijken eisch en ook daaraan moest worden voldaan. Het gevolg is. dat bet Nederland- j sche kapitaal meer en meer wordt vastge- legd en het steeds bezwaarlijker wordt, dergelijk papier bij de Bunken onder te j brengen. Voegen wij daaraan nu nog toe. dat de nijverheid hier te lande steeds groo- tere moeilijkheden ondervindt in het ver- krijgen van onontbeerlijke grondstoffen - in sommige gevallen is zulks zelfs onmogc- lijk geworden dan is het niet vreemd meer, waarom de koers van onzen gulden gaandeweg een minder gunsligen loop heeft I genomen. Engelsche Regeeririg aangehouden schepen met kunstmest en voedingsmiddelen worden vrijgelaten. Dat kan juist nu te stade komen. Gister werd hier het eerste brood gebak ken van tarwebloem, vermengd met aard appelmeel. Het ziet er, volgens de vaklieden, best uit en is zeer smakelijk. Voor niet-vaklie- den is er, wat de smaak betreft, weinig of geen verschil te bespeuren in vergelijking met het brood, dat vóór Dinsdagnacht werd bereid. Een chef-kok van een groot raadt aan, bevroren aardappelen op de volgende wijze te behandelen lireng ze vooral niet in een verwarmd vertrek. Schil ze buiten. Zet ze op met heet water (zonder zout) en houd een andere pan (met zout water) gereed. Zuo- dra de eerste pot kookt, doel men de aard appelen in den tweeden en kookt ze gaar. De zoete smaak is dan verdwenen. In de Doopsgezinde kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan mevrouw A. Mankes—Zernike, emerita- predikante. Eenige huismoeders vroegen ons of we altemet ook konden zeggen wanneer de schooltijden op den ouden voet worden hervat. Het wil ons zoo voorkomen, dat de Wet houder van Onderwijs deze vraag beter kan beantwoorden dan wij. Docb we zijn op onderzoek uitgegaan en ons is medegedeeld, dat, al is het de laatste paar dagen nogal schappelijk weer. er reke ning moet gehouden met Maart, die zijn staart roert, en April, die doet wat hij wil dat óok niet mag vergeten, dat de school aan de Beekstraat is uitgeschakeld, terwijl haar leerlingen thans onderwijs krijgen in andere scholen en dat vooral moet gedacht aan den geringen kolenvoorraad. Zoodra het weder wat vaster wordt en, desnoods met overjas of manteltje aan, de lessen kunnen hervat, zal dit ook geschie den. Tot stellig groote opluchting van menige huismoeder, die haar kleuters niet kan en- dosseeren aan juffrouw of kindermeisje. De maaltijden tegen kostprijs, welke se dert zó Februari van Gemeentewege wer den verstrekt, worden voorloopig niet meer toebereid. »De proef is gelukkig mislukt» zeide men ons. En op onze vraag: >hoezoo, gelukkig.-• werd geantwoord zeker, want nu blijkt, dat er hier ter stede geen behoefte aan is. Er is veel van waar; de Vereeniging tot uitdeelen van warme spijs aan behoeftigen is er óok nog; en bovendien mogen de allerarmsten smullen van het kostelijke eten, dat in de kazernes overblijft. Doch het komt ons zoo voor, dat de spijzen, bereid in de Onderlinge keuken, toch zeer welkom waren in gezinnen, die «valsche schaamte» niet konden afleggen en waar thans ondervoeding dreigt. Daarom spijt het ons, dat de proef is mislukt. Door het Landbouw-exportbureau is bericht ontvangen, dat de vanwege de De «Echo van het Zuidenineldt, dat thans zijn vrijgelaten de huiden, die in de havenplaatsen lagen, als: uit de «Delfland» 3000 stuks, uit de «Amsieldijk» izooo st. en het restant uit de «Rijndam», n.l. 2000 huiden. Omtrent het vrijlaten van de looistoffen, in liet bijzonder extracten, waaraan de allergrootste behoefte bestaat, is nog niets bekend. 1 .Hierbij teekent de «Siichtsche Crt» aan: I In antwoord op het verlangen om van I Regeeringswegc ook schoeisel, of althans zooileder, tegen verminderden prijs, 111. ongeveer tegen den prijs van 1914 ver krijgbaar te stellen, antwoordde Minister I'.isthunia, dat dit ongeveer 40 rhilliocn in óen jaar zou kosten, alleen voor zooi- leder. Rekent men nu, dat ongeveer een mii lioen gezinnen eventueel van Regeerings- zooileder gebruik zou maken, dan zou dit I dus kosten 40 gulden per gezin en per jaar. i En die 40 gulden zou dan niet het bedrag zijn, dat de Nederlandscbe gezinnen, door I elkander gerekend, per jaar voor zooileder uitgeven, maar het bedrag, dat óen gezin 1 thans per jaar meer voor dit artikel uit geeft dan vóór den oorlog, is dit nu toch niet ongelooflijk Vij zouden wel e^ns willen weten, hoe j de Minister tot dat bedrag van 40 miilioen 1 komt. Ten opzichte van zijn verplichting tot aangifte van rijwielen voor de belasting loont het publiek veelal zekere achtelqfsheid. 1 Velen wachten met aangifte van een nieuw I aangeschaft rijwiel tot zij eens worden aan- j gehouden of tot de kommiezen eens een onderzoek komen instellen. Dan is het voor de aangifte altijd nog vroeg genoeg, mee- nen zij. Tot nog toe werd deze toestand door de belasting-autoriteiten oogluikend toegelaten maar thans gaat men strenger optreden. De kommiezen, die anders wel eens kwamen vragen of er ook verandering was gekomen in het aantal rijwielen, zullen dal voortaan niet meer behoeven te doen. Bij aanschaf fing van nieuwe rijwielen is het publiek verplicht, voortaan binnen veertien dagen daarvan aangifte te doen. Geschiedt dit 1 niet, dan wordt de belasting voor de be trokken rijwielen verdubbeld, ongeacht het proces-verbaal, dal bovendien kan volgen. Maar waarom worden toch geen rijwiel- nummerplaatjes ingevoerd, zouden we wil len vragen. Dan kan de Rijwielbelastirig r.iet worden ontdoken en kunnen geen rijwielen meer worden gestolen. Gemobiliseerden, die tot nog toe van bun rijwielen de maximum-Lelasting moesten betalen, zullen hierin .vorden tegemoet gekomen. Zij, die vroeger geen Rijwiel belasting betaalden ten gevolge van de lage huurwaarde der woning, waarin zij verblijf hielden, of die vroeger op een laag bedrag werden aangeslagen, zoomede zij, die het .rijwiel thans gebruiken als communicatie middel mei hun woonplaats, zullen geheele of gedeeltelijke ontheffing der Rijwielbelas ting kunnen verkrijgen van den Directeur der belastingen. Bnrgcmeester en Wethouders schreven aan den Ra..d Bij uw besluit van 30 Mei 1910 werd aangekocht het perceel Kleine Koppel No. 2. Door dien aankoop wordt de gelegenheid verkregen, verandering te brengen in de plaats waar de Havenmeester kantoor moet houden. Sinds jaren deelt de havenmeester zijn kantoortje in de Koppelpoort met de kom miezen van 's Rijks-belastingen, welke toe stand door grootere drukte aan de haven èn voor den Havenmeester èn voor de kom miezen niet langer bestendigd behoort te blijven. Het bovengenoemde perceel nu schijnt ons aangewezen voor de bestemming tot ambtswoning; deze oplossing beeft het groote voordeel, dat de Havenmeester te allen tijde zooveel mogelijk bij de haven aanwezig zal zijn. Wij hebben daarom de eer voor te stellen, te besluiten, dal den Havenmeester als ambtswoning wordt aangewezen het per ceel Kleine Koppel No. met verplichting, zijn kantoor aan huis te houden. Hiermede rekening houdende, kan de huur worden bepaald op f 250 per jaar. Wordt overeenkomstig het bovenstaande besloten, dan komt het kantoortje in de Koppelpoort vrij en zouden wij dit willen verhuren aan het Rijk als kantoor voor de kommiezen tegen een bedrag van f 80 per jaar, waarvoor wij bij deze uwe machtiging verzoeken. De heer J. van de I.ijke, die thans tijde lijk de betrekking van Havenmeester ver vult, heeft er om persoonlijke redenen be zwaar tegen, naar den Koppel te verhuizen, en verzocht daarom, in het geval dat een ambtswoning wordt aangewezen, eervol te worden ontslagen en bij een anderen lak van dienst werkzaam te worden gesteld. Het ligt in onze bedoeling, den heer Van de I.ijke dan weder aan te stellen tot tijdelijk op zichter hij den aanleg van wegen, welke functie hij reeds vroeger vervulde. Opgrond biervan stellen wij tl voor, aan den heer Van de I.ijke eervol ontslag te verleenen als tijdelijk Havenmeester en ons te machtigen, sollicitanten voor deze betrekking op te Nog schreven zij In uwe vergadering van 27 Februari j I. werd besloten, de school aan den I.eusder- weg, die door de grenswijziging aan de Gemeente is overgegaan, als school H op te netnen in de Verordening, regelende het aantal scholen en het getal en de" bezoldi ging van het onderwijzend personeel. I11 aansluiting daarmee zullen ook de Ver- ordeningen op de heffing en op de invor dering van schoolgeld voor het openbaar Eager onderwijs moeten worden aangevuld. Het schoolgeld is uit den aard der zaak het zelfde, dat voor de gelijksoortige open bare Lagere scholen in de Gemeente wordt geheven. Ten slotte stellen zij den Raad voor, aan den heer 11. J Goudswaard, te Amsterdam, te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Emma-laan, voor f z.zj per vierk. Meter, onder beding, dat de bebouwing onmiddel lijk moet plaats hebben nadat het verkoop- besluit door Gedeputeerde Staten zal zijn goedgekeurd. In de jongste Raadsvergadering werd met zooveel woorden gevraagd, waarom, vooral op den Berg, de Gemeentelijke waterleiding was bevroren terwijl die van de Utrechti.che Maatschappij niet bevroor. Thans gaat ook het buizennet derU. W. M. het hier en daar begeven. Aan den Stationsweg, de Xicasius-straat, op de Var kenmarkt en aan den Grooten Koppel zijn de buizen zelfs gesprongen. De Minister van Financiën deelt in dc «Staatscourant» mede, dat weer f 10379.41 aan Gewetensgeld bij zijn Departement is ingekomen, waarbij f «044.05 uiu\mersfoort. Tot onderwijzer aan de R. K. St. Hen- I ricus school is benoemd de heer J. Th. Haggenburg, te Winterswijk. Mejuffrouw M. Knevel, leerlinge van den j heer W, A. van den Bovenkamp, slaagde j bij het examen voor apothekers-assistente. Mpjuftrouw J. Engelsman, leerlinge van de Pitman-scliool hier, verwierf diploma B voor stenografie, De heer I'. R. Numans. oud-adjunct directeur van het Rijks-opvoedingsgesticht hier. is met ingang van 1 April henoemd tot Directeur der Tuchtschool te Haren. 1 ,1 ,,m nan de aanvragen te vol doen neemt het Bestuur de vrijheid, een ÏSp té doen op de mildteid d«r Am.r.foonVben nesruurder. Itard do plaatselijke afdeehng der S. D A lae arbeiders coöperatie «De Dageraad. e S, D vrouwenclub, een groote openbare vergadering, aanstaanden Maandag in An citia te houden. De Kon. Nederlandscbe Motor wielrijders- Vereeniging zal September weer snel heidswedstrijden doen honden op (ie Daan van Dirkhoven. De llima-rondrit voor rijwielen zal plaats hebben van 1 tot ti April. Eerst Dinsdag mocht de Amersfoortsche .toon,boot tt in slagen, Amsterdam weder te bereiken, ofschoon er nog zeer veel ijs is in de Zuiderzee. Geld uitgeven voor onnutte dingen is een met zekerheid geraken op den weg waar men geen geld noodig heeft voor het noodige. TTit den Omtrsü I le Baarn - waar het volgens zeggen I met de voorraden en de distributie zoo on eindig heter is gesteld dan te Amersfoort - begint de kolennood werkelijk onrust barende afmetingen aan te nemenbij alle kolenhandelaars is de voorraad uitgeput en wat het Gemeentebestuur van het Centrale Distributie-kantoor in de maand Maart kan ontvangen, is lang niet voldoende om in de behoeften te voorzien. Er zijn reeds geval- 1 len. dat zieken en pasgeboren kinderen 24 uur of langer in een koud vertrek hebben gelegen. Ook is de voorraad kolen der bij zondere scholen geheel uitgeput, zoodat zij feitelijk gesloten moesten worden. Dit heeft den Burgemeester er toe geleid om den Gemeentelijken voorraad kolen, die eigenlijk was bestemd voor de openbare scholen, aan te spreken en eindelijk is be sloten, zoowel in de openbare als de bij zondere scholen tot na de Paasch-vacantie slechts de eerste drie dagen der week onder wijs te geven. Hilversum lelde op 1 Maart 35 270 in woners, of iQ'17 meer dan een jaar te voren. Van Gemeentewege i9 te Soest ook ter hand genomen de distributie van katoen voor bedlakens en hemden. De kosten worden geraamd op f 1300, Correspondentie. Geen Inge zonden stuk kan opgenomen tenzij de naam van tle(n) auteur bekend is bij de Redactie. Wil de inzend(st;er die dus even meedeelcn Red. Hijeeiikoinsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. üudheidk. museum Elehite. Strijkje Café Riche en Café de la Station. Zaterdag Theosofische leeszaal. Dinsdag, strijkje Maison De Haas. 5 30. Woensdag, thee-concert Berg-hotel, 3 uur. Zaterd.tol Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tol Maand. Bioscoop »De Arend». 2(1 Mrt. Jaarverg. Openb. leeszaal (Beukenlaan), Kroon. 31 Mrt. Tentoonstelling Ambachtsschool. De Minister van Oorlog, vergezeld van den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en het hoofd der af- deeling Genie van het Departement, nam bier gister de legering van het garnizoen in oogenschouw. I let Kon, nationaal steun-comilé zal te rekenen van 1 April geen huurbons meer aan militairen doen verstrekken. Gcneraal-majoor Quanjcr, Inspecteur den geneeskundigen dienst der landmacht, die 1 Mei, op verzoek, den dienst met pen sioen verlaat, zal worden opgevolgd door kolonel dr. E. Halberstadt. Reserve-luitenant Cr. M. Huijskamp wordt overgeplaatst van Zutfen naar Amerfoort; reserve-luitenant P. G. J. Mulder, van Amers foort naar Zutfen. Evenals vorige jaren heeft het Bestuur van de Ned. Vereeniging van oud-militai ren der zee- en lanuinacht uit Xed.-Indie «Getrouw aan Vaderland en Vorstenhuis* weder toestemming van den Burgemeester verkregen tot het houden eener collecte hier ter stede van 19 tot en met 24 Maart, ten behoeve van het weduwen-, weezen en ondersteuningsionds van genoemde ver eeniging. Daar de kas van genoemd fonds, door veel verleende ondersteuning, niet meer Karakter en manieren van loopen. - In zijn onlangs uitgegeven boek «Angewandte Menschenkeiintnis» probeert Walter Maller I het verband tusschcn karakter en manier van loopen aan te toonen. Bijzienden her kent iemand reeds op grooten afstand aan de bewegingen bij het loopen. Dikwijls j zelfs is voor herkennen het oor alleen vol- 1 doende. Reeds kleine kinderen kennen ie- mand aan den stap. Te haastige stappen J hebben niets karakteristieks, evenmin als de gedrilde soldatenpas. Een zekere rus tige stap verraadt den man die «weet wat hij wil. ,li« rustig «ker op „j, dot, afgaat. Ken sterke, robuuste latuur maakt krachtige, dreunende stappen. Geleerden, kooplieden en kunstenaars hebben oen licU- kléine"' T"?' »'"l»d niet kleine, onregelmatige passen, dan beeft men meestal met iemand doen, die hS weinig man is, met pedante onbetrouwbare personen of menschen met veel gehuichelde uen loop. ten nerveus persoon l.Kiot met haastige, onregelmatige stappen geme™*,™l"bb°" b" dan mannen. X'^iGenTSrt' word, baar loop leelijk. .1,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2