AMERSFOORTSCHE COURANT. Zaterdag 31 Maart 1917. No 8857. 67e Jaargang L. A. DULLAERT Co Citgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortschc Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Bij dit nummer behoort als BIJVOEGSEL het slot van het Stenografisch verslag der Raadsvergadering van Dinsdag 2f Maart. K N X 1 S K V 1 N O R N. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 1 tot en met 7 April de volgende artikelen op de bonboekjes verkrijgbaar zijn: AARDAPPELEN. RIJST (óok verkrijgbaar op bon no. to voor Groene erwten), GORT. HAVERMOUT, BAK- en BRAADVET (voor zoover voor radig), ZEEP. Voor deze artikelen is in gemelde week alléén bon no. 10 geldig. Bon no. 10 voor bruine boonen is geldig voor 0.5 H.L. antbraciet of 60 briketten of jri -5 turven. - Bon no. 10 voor Gezouten spek is geldig voor GEZOUTEN VARKENSVLEESCH met dien verstande, dat wordt verstrekt op bons met 1 roode streep 400 Gram 2 strepen 3oo 3 1200 4 1600 Houders van bonboekjes, die bon no. 9 op Zaterdag 31 Maart niet hebben gebruikt, worden verzocht, dien bon te vernietigen. Amersfoort, 30 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Directeur van het Levensmiddelen- I bureau maakt bekend, dat ook in de week van 2 tot en met 7 April aan de gasfabriek I verkrijgbaar is op de bon, welke door B W. dezer Gemeente voor brandstof geldig j is verklaard t ll.L. geklopte cokes a f 1.35 of 1 1 H.L. parelcokes a f 1.25 afgehaald aan j de fabriek bezorgloon 7.5 cent. Zij die nog eenige voorraad brandstof bezitten, worden verzocht op de betrokken bon uit hun bonboekje geen brandstof te koppen, doch deze bon te vernietigen. Bestellingen per telefoon of per brief worden niet aangenomen, daar het bon boekje moet worden gppresenteerd om de I bovenvermelde bon hieruit te doen verwtj- deren. 1. SNEEUW. De bane gaat, met rijen boomen langsheen heur lange wankel-gang; een einde schijnt er niet te komen, nochtans de stappen gaan reeds lang. Het sneeuwt en 't dwarrelt om-end-omme, met vlokken waar het witte op glanst, de kop verzinkt, de ruggen krommen. de sneeuw, ze danst. De mannen gaan, en zien in 't ronde of zij ginds niet een toren zien. Ze gaan met dicht-geplooide monden - ze stappen, doch geen woorden vliên. En uit de donker-gryze luchten, de sneeuw zakt stil en traag en zacht uit mannen-borsten stijgen zuchten, lacht. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, gezien zijne beschikking van 20 Maart 1917, No. 3385/6, Rijks-bureau voor de Distributie van Graan en Meel, hoeft goedgevonden, onder intrekking van hetgeen in de voor melde beschikking onder A. sub 3, wordt voorgeschteven, te bepalen, dat de verhou ding vau het gewicht, dat de ingeleverde bons, afkomstig van broodkaarten van de 7e en 8e week vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als volgt: j voor 100 K.G. R. bons 58 K.G. rogge. Amersfoort, 21 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 30 Maart 1917, aan de Fa. H. VAN KUIJK Co. en hare rechtverkrij- i genden voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het oprichten van eene zuiggas- installatie met een motor van 12 P.K dienende tot het ln werking stellen van twee circelzagen, een lintzaag, een vlak- bank, een schaafbank, twee fraisbanken en )wee slijpmachines in bet perceel alhier gelegen Kamp no. 41, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E., no. 3747. Amersfoort, 31 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. 1 De mannen liggen in de velden, verspreid, verdeeld in wijd gelid. I Granaten slaan, met veel geweiden, j of er een duivel achter zit. De kogels snorren, vuren branden j met vreemden, onverwachten gloed, I en mannen staan, 't geweer in d'hander, de sneeuw, die bloedt. II. NACHT. I Het heeft gesneeuwd de lucht is koud 1 on overheen den Ijzer glijden I verschrikte raven de avond houdt de wacht, bij 't trage tnane schrijden, j 't Is stil. De boomen staan gerust met /ilver-witte dorre-twijgen ze loeren, en zijn schier bewust hoe moedloos zij de koppen nijgen, i Een man staat pal met zijn geweer i geklemd in harde strijders-handen j zijn oogen staren op en neêr naar 't water en zijn verre randen. En ver, heel ver een klokje luidt, zoo ver, dat t schijnt het droeve klagen, dat ginder ver een moeder uit om d'eindeloozen gang der dagen. Uit »Vrij Belgift». Stadsnieuws. De Tweede Kamer heeft Donderdag zon der hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot invoering van den zomer tijd en dat nopens de opcenten op de In komsten- en de Vermogensbelasting. Met 32 tegen 22 stemmen verwierp zij een amendement om de inkomens beneden f 1200 vrij te stellen. Iu de avondzitting deelde Minister Treub mede, dat hij een leening overweegt van 500 milliocn, óok om de leening 1914 te converteeren. Hij verklaarde zich tegen stander van tabak- of alcohol-monopolie, doch denkt, tot snellere aflossing der oor- logsleeningen, een voorstel te doen voor een Staats-monopolie van het levensverze- kerings- en brandverzekeringswezen. Ongeveer een maand geledpn verzocht men ons van zeer bevoegde zijde er op te wijzen, dat groole peiroleumschaarschte dreigde. Thans is er peir -leumnood. De American Petioleuin Company kan door het torpedeeren harer tankschepen niet meer leveren. De Minister van Landbouw, heeft reeds verboden, petroleum of gusolie te vervoeren, te verknopen of af te leveren en zal ook deze doen distrihueeren. Houdt deze toestand aan dan is een nieuwe beperking in den loop der treinen en der trams te verwachten. Men zie dus goed uit aan de stations. Vanaf heden zijn gedroogde regeerings- groenten verkrijgbaar a 15 cent per pak van één ons. Waar deze gedroogde groenten bestaande uit worteltjes, koolraap, kool, prei enz.) vroeger, ook al met het oog op den hoOgen prijs, als luxe-artikel werden beschouwd, dient nu met een prijs van 15 cent per ons dit artikel als volksvoed- sel ten zeerste te worden aanbevolen. Een uitstekend recept voor een stevige groentesoep voor 5 personen is i'/2 ons (regeerings) soepgroenten >J/.2 ons rijst, kluiven of soepbeenderen naar believen. Nu met ingang van de volgende week het broodrantsoen is verminderd van 400 gram op 300 gram.jjffillen velen een uit komst moeten z t klfen uitzien naar een vervangings-etén* \SrIV bet verminderde broodrantsoen. Ons dunkt dat een bordje groentesoep, bereid volgens aangegeven recept, met een paar sneedjes brood, jong en oud als twaalfuurtje best zal smaken. Met ingang van morgen, 1 April, mogen 's avonds na y uur in hotels of restaurants geen warme spij/en meer worden verstrekt. Het dejeuner zal bestaan uit hoogstens twee gangen, waarvan een voorgerecht; het diner uit hoogstens drie gangen, waar van éen voorgerecht. De remise der Amersfoortsche Tramweg Maatschappij is voor f 12000 in oig ,dom overgegaan aan den heer A. M. Tromp 1 van Holst. Thans nog de slnt-vergaderiAg van aan deelhouders en de tram bphoort geheel tot het verleden. De heer H. J. Kalt, Inspecteur der H, IJ. S. M. hier, is Donderdag op een inspectie- reis van Stavoren naar Enkhuizen zóo ern- stig ongesteld geworden, dat hij bij aan komst te Enkhuizen moest overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij kort na de opneming overleed. De ontslapene bereikte den ouderdom van 58 jaar. Men verzoekt ons mede te deelen, dat M. van Brakel morgen een kwart eeuw onafgebroken werkzaam is bij de firma M. Ramsclaar. De heer J. Spijkerboer is aan de Rijks universiteit te Utrecht met lof bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde na verdediging van een proefschrift, getiteld Verstrooiing van licht en inlensiteits-ver- decling over de zonneschijf». Generaal-majoor P. W. Weber zal 1 Mei den dienst met pensioen verlaten en worden opgevolgd door generaal majoor R. Dufour, thans kolonel-commandant van de 4e brigade. Kapitein J. Kooiman, wiens overplaatsing bij den Generalen staf we vermeldden, is ingedeeld bij den staf der 4c divisie. Men schrijft ons; Dinsdag 3 April biedt de afdeeling Amers foort van het Nederlandsch Tooneel-Ver bond haren ieden een voordracht-avond aan, Mr. A. W. Kamp uit Den Haag. de voor drager bij uitnemendheid, die ook hier voor de afdeeling van het >Nut< met zooveel succes optrad, zal ook nu ons van zijn frisch, komisch talent doen genieten. Verder ver leent haar medewerking Mariquita de Mairan 1 Commanditaire II Bankvereanigicg; «I, AMERSFOORT I.angegraclit 30 - Telefoon 363. SOEST - Van Weede-Rtraat '20(5 - 'Telefoon 0. SCHKRPKNZKKL - Ujjks-st raat weg - Telefoon 2. Kantooruren van 9-6. Kas geopend van 9-5. 's Zaterdags van 9-3. pseudoniem) door het voordragen van oud- Kransche liederen en van gedichtjes van mevrouw De WijsMouton waarvoor haar talent zi»h bijzonder leent. Zij wordt bege leid door mej. Hetty Luijt. uit Den Haag. .Niet-leden worden, gelijk uit de adver tentie hierr.pven blijkt, tegen entrée in de gelegenheid gesteld, van dezen kunstavond te profiteeren, hetgeen menigeen zeker wel kom zat zijn ua het weinige, d.»t er dezen winter op dit gebied is gegeven. Eett occasional schrijft: Onder voorzitting van den heer L. J. Krook werd Woensdagavond in café Otten de voorjaarsvergadering gehoude.n van de onder-afdeeling Amersfoort en om streken der V. P. N., welke, behalve door het voltallig Bestuur en een der Bestuurs leden van de Provinciale afdeeling Utrecht, werd bijgewoond door 659 van de ruim 800 leden. Aan het jaarverslag van den leReretarls, den heer P. N i e r o p. zij het volgende ontleend. De voeder verkoop in 1916 ruim f21 tegen ongeveer f90000 in 1915. De Pro vincie Utrecht betrok daarvan een vierde gedeeltehet overige werd verzonden plaatsen in bijna het gehecle land. Aan de afnemers van voeder- en onderhoudspro ducten voor het pluimvee kon 2 5 pet. worden uitgekeerd. Werden in 1914 rond iji.000 eieren ge veild, in 1915 is het aantal eieren gestegen tot 2 358 132 en in 1916 tot 3 120774. De totaal-opbrengst in 1915 was f 148 240. en in 1916 f251 569 19; de middelprijs c derscheidenlijk f6.28 en f8.09 per honderd. Er werden in 1916 verkocht iz millioen Regeerings-eieren. Aan slachtkippen werden verkocht 24 stuks voor f 47 000, of tegen een middelprijs van f 1.20 per K.G. Door een en ander zijn ie veilingskosten teruggeloopen van 5 tot 1 pet. Aan de knechts werd een gratificatie toe gekend van f 25 per hoofd, aan den boek houder een van f «oo. De Commissie tot nazien van de rekenin gen der onder-afdeeling zoowel als van haar bedrijfsinstellingen stelde voor den Pen ningmeester, den heer Nierop, déchargi te verleenen van zijn beheer. Tot afgevaardigden naar de te Utrecht te houden voorjaars-verg^Jering der Pro vinciale afdeeling werden benoemd de hecren H. v a ti der Knoop en Van Schai k De beschrijvingsbrief daarvoor gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Aan de orde was nu het voorstel tot wijziging van de organisatie der bedrijfs instellingen van de onderafdeeling. De Onder-voorzitter, de heer Van der Knoop, lichtte toe deze voorstellen, welke ter inzage hebben voorgelegen ten kantore aan het Havik. Het bedrijf is ontwassen aan de onder afdeeling en daardoor geworden een reuzen- lichaam zonder behoorlijk bedrijfskapitaal, ten gevolge waarvan de verantwoordelijk heid te groot is geworden. De omzet heeft plaats over een te groote uitgestrektheid des lands, dan dat de coöperatieve vorm kan blijven gehandhaafd. Een commissie, bestaande uit de heeren II. 15 Beaufort, den Rijks-pluimveeconsu- lentj. Mulder.eandidaat-notaris, Van Sehaik, Van der Knoop en Nielander, heeft plannen ntworpen en onder meer advies ingewon- en bij prol. Schollen, te Amsterdam. Men wil thans oprichten een afzonderlijke Bedrijfsinstelling der V.P.N. te Amers foort», in welke de-onder-afdeeliog inbrengt alle bezittingen, zoowel roerende als on roerende, de gelden in kas en die welke nog zijn te vorderen, met uitzondering van f 5000. Zij zal worden beheerd door een Bestuur van 7 leden, 2 van het Hoofd bestuur, t van het Bestuur der Provinciale afdeeling, 2 van het Bestuur der onder- aldeeling Amersfoort en 2 gewone leden van die onder-afdeeling. De heer Van der Knoop deed voorlezing van de ontwerp-acte van oprichting, welke namens de onder-afdeeling wordt voorbereid door een commissie, bestaande uit de heeren Krook, Ittdeweij en Van der Knoop. Na korte discussie werd het voorstel aan genomen met 50 tegen 6 stemmen en 10 in-blanco. Ten slotte werd ter sprake gebracht de klacht van een der 22 thans gefimployeer- den, die bij bet overlijden zijner moeder vier dagen verlof meer nam dan vroeg, terwijl wegens een zeer drukke veiling 's nachts moest worden doorgewerkt en die dan ook werd ontslagen wegens dienst weigering. Het loon is uitgekeerd en een week werd gegeven om naar ander werk om te zien. Ontkend werd, dat de 4 Belgen worden voorgetrokken boven het overige personeel. Onder de hierover volgende zeer breed voerige discussion verliep de vergadering. Door plaatsgebrek werd in bet verslag der jaarvergadering van de Amersloortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, in het vorige nummer geplaatst, niet opge nomen het jaarverslag van den Secretaris, dat de daden der vereeniging steeds zoo getrouwelijk vermeldt. Het vinile daarom alsnog een plaatst. De werkzaamheden van de vereeniging wal betreft de verpleging van patiënten in lighallen in den tuin van het St. Elizabeths- gasthuis, namen in den loop van het jaar een ei ide, doordat ons de huur werd opge zegd, zoodat de ligter.ten moesten worden opgeborgen; een enkele daarvan kon door een patiënt in eigen tuin geplaatst en aldus gebruikt worden. Het was dus zeer ge- wenscht. ons eigen terrein in gebruik te ne^e'het najaar werd een begin gemaakt met de verbouwing van het huis en in

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1