AMERSFD0RT3CEE COURANT. Donderdag 5 jgHpi April 1917. No 8859. 67e Jaargang Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Aniersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDEHIZS. A M K R S FOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos, l.egale, officieele- en onteigenings advertentlen per regel 15 cent. Roolamos 1 -5 regels /1.15 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACET 9. Telefoon 19. K K N N I S O K V I N O I'. N. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand gedurende den GOEDEN VRIJDAG voor het publiek geopend zal zijn van 's mid dags 12 uur tot 's namiddags 1 uur, uit sluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden Amersfoort, 2 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat het Levensmiddelen- bureau op Vrijdag dpn Oden April is GE SLOTEN. Amersfoort. April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENS IRA. MAALTIJDEN- IN HOTELS EN' RESTAURANTS. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat door hem het volgende schrijven is ontvangen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel In verband (pet den algemeenen toestand van de volksvoeding hier te lande en de noodzakelijkheid, die op het oogenblik bestaat, zooveel mogelijk zuinigheid te be trachten en eenvoud in de voeding in alle kringen der bevolking ingang te doen vin den, acht ik het noodig, maatregelen te nemen ten opzichte van de verstrekking van voedingsmiddelen in hotels, restaurants en koffiehuizen. Naar mijn meening is het wenschelijk, dat bij die verstrekking overeenkomstig de volgende voorschriften wordt gehandeld. Voor een middagmaaltijd, welke verstrekt kan worden tol des namiddags 3 uur, zal de bezoeker twee gangen kunnen verkrij gen en wel, naar keuze, 1. een kop bouil lon (of soep) of een eierschotel en een vischschoiol of oen vleeschscbotel. Voor een avondmaaltijd, welke verstrekt kan worden tusschen 3 en >1 uur des na middags, zal de bezoeker drie gangen kunnen verkrijgen en wel, naar keuze, 1. een soep en een voorgerecht of een soep en een nagerecht, 2. een vischschotel, 3. een vleesch- schotcl. Onder vleesch wordt ook verstaan wild en gevogelte. Eruit on kaas worden niet als gangen aangemerkt, Na 9 uur dos avonds mogen in hotels, restauranis en koffiehuizen geen warme spijzen verstrekt worden. Het is mijn bedoeling, dat artikelen, met de distributie waarvan de Regeering be moeienis heeft dus ook brood en steen kolen niet zullen worden verstrekt aan hotels, restaurants en koffiehuizen, die vanaf Maandag 2 April met mijne bovenver melde wenschen geen rekening houden. Ik veroorloof mij uwe medewerking in te roepen,opdat inrichtingen, als bovenbedoeld, die zich niet overeenkomstig mijn wenschen gedragen, van de distributie van bedoelde artikelen en wel levensmiddelen, wasch- middelen en brandstoffen worden uitgesloten, Amersfoort, April 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. (Herplaatsing wegens misstelling IJZER EN STAAL. In verband met de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van land bouw, Nijverheid en Handel van den 18 December 1916, No. 106239 afdeeling Handel, betreffende de periodieke opgaven van voorraden van ijzer en staal, worden de handelaren enz. in deze artikelen er op gewezen, dat de aan hen in verband met deze aanschrijving toegezonden formulieren aangevende de voorraden op 13 April 1917 met de meeste juistheid moeten worden ingevuld en vóór of uiterlijk op den josten April e. k. moeten worden ingezonden bij het Levensmiddelen-bureau, Valkestraat 12 alhier. Amersfoort. 4 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. DISTRIBUTIE LOOISTOFFEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van I.and- bouw, Nijverheid en Handel. gezien artikel 8, ie lid der Distributie wet 1916, heeft goedgevonden vast te stellen de volgende distributie-regeling voor looistoffen Artikel 1. Het is verboden, looistoffen te vervoeren, te verkoopen of af te leveren. Art. 2. Voor de toepassing dezer regeling worden onder looistoffen verstaan 1Eikenschors (hegschors, boomschors), 2. Mimosa-schors. 3. Maletto-schors. 4. Mangrove-schors. 5. Mejabolanen. 6. Divi-divi. 7. Sumac. 8. Valonea. 9. Gambier of gele catechu. 10. Eikenhout-extract. 11Kastanje-extract. 12. Quebraeht-extract. 13. Hemlock-extract. 14. Mangrove extract. 15. Houtslijp-extract, wat betreft Nos. 9 tot en met 15 zoowel in vasten als in vloeibaren vorm, 16. Kalium bichromaat. 17. Natrium bichromaat. 18. Chroom-aluin, wat betreft Nos. 16 tet en met 18. voor zoover deze bestemd zijn voor de looierij Art. 3. Van het verbod, in art. 1 gesteld, kan, met ingang van een nader te bepalen datum, dispensatie worden verleend door het Rijks distributiekantoor voor huiden en leer, hetwelk aan die dispensatie voorwaar den kan verbinden. Amersfoort, 5 April 191;. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. l'aasclovevk. De Stille week, ingezet door den Palm zondag, zal andermaal voorbijgaan zonder dat de vredespalmen wuiven. Maar geluk kig, er klinkt weer iets van den wiekslag van den vredesengel een heel zwak geluid nog slechts; doch het doet zich toch weer vernemen, heel schuchter nog wel, maar toch hoorbaar. De menschheid heeft zóo brandende be hoefte aan staking van moord en vernieling. Mocht zij toch worden gewekt uit haar delirium, dat allen dreigt te vernietigen. Spookt dan nóg steeds in de hersenen der strijdende volkeren de gedachte aan een Hosanna, den terugkeerenden overwinnaar door miliioenen stemmen toegejubeld Staat hun nóg voor den geest df» voorstelling van een in het stof gebogen vijand, door de macht der wapenen gedwongen om als genade aan te nemen elke voorwaarde, hem als straf voor zijn tegenstand opgelegd? Of die noodlottige suggestie heeft bestaan en algemeen is geweest, kunnen wij niet zeggen; maar het schijnt wel zoo. De volks ziel is zeer vatbaar voor zulke opwekkingen. Eenmaal gegeven zijnde, dat er een lang beraamde en zorgvuldig voorbereide aanslag op het nationaal beslaan is gepleegd, welke overtuiging door alle middelen ten dienste van de hecrschende macht muurvast is In- geheld, stijgt de wil om weerstand te bieden tot geestdrift en nadert hij de grens der razernij. Maar het belauweren der strijders bij te rugkomst in de haardstede blijft uit, en het getal dergencn, die aan den intocht geen deel zullen nemen, vermeerdert op schrik barende wijze. Wat er in een groot deel van Europa aan mannelijke bewoners over blijft, zijn onrijpe knapen on zwakke grijs aards, met nog daartusschen zeker aan lal verminkten, aaii den brandenden oven van den Moloch ontkomen met achterlating van een of meer lichaamsdeelen. En telkens als van die nog niet of nauwelijks volwassenen een troep van vele duizendtallen ongeveer slachtrijp is - vooruit dan maar weer. Is het geen ontstellende gedachte, dat niets bij machte is, dien zelfmoord der na tiën ook zelfs een oogenblik tot staan te brengen Is het de onverzadelijke begeerte naar roem en grootheid van enkelen, die de massa's opstuwt naar haar verderf? Er is toch wel genoeg gelegenheid om de nietig heid van deze dingen tc loeren kennen. Geen geluid komt zóo spoedig tot stilte als de toejuiching. Als verd .jueiuie lucht golvingen sterft zij weg om met zeldzame uitzonderingen in de bladen der historie te worden gekristalliseerd, O, zekerhulde is iels waardevol». Wien zij wordt gebracht als erkenning van ver dienste, als gelukwei)8cli met het bereikte, ais instemming met volhardend streven, voelt zich omhoog gedragen tloor zijn me- demenschen en komt tot het besef van niet vergeefs ie hebben gearbeid. Zelfs den no- derigen Profeet uit Galilea moet, bij zijn komst in de hoofstad van zijn land, de juichende begroeting van de menigte een schoon o. gen blik hebben verschaft. Waar schijnlijk waren het niet de zelfde menschen die weinig dagen later heel andere uit roepen deden hnnren - welk een tegen stelling! Slechts in écn opzicht is vergelijking te maken tusschen de huldiging, waarvan de eerste dag der Pauschweek de herinnering bewaart en eenige andere, die aan haar voorafgegaan of op haar gevolgd Is. Alle dragen zij het stempel der onbestendigheid. Het gevoel, dat ze wekt, is vluchtig als ecu damp; alleen dc jaloezie die cr op reageert, beeft langoren levensduur. Maar dan is het toedt ook dwaasheid, er jacht op te maken. Komt zij als uit zichzelf, men kan er zich gestreeld door gevoelen; wordt zij afgeperst, opgedrongen dan is zij toch eigenlijk een bespotting als waardig loon voor IJdelheid. Veel erger wordt bet, wanneer l>e; .met roem bedekt zijr.« zooals de term luidt een zóo diep zwarte schaduw afwerpt els die den krijgsroem vergezelt. Wij wenschen in niets tekort te doen aan den eerbied, verschuldigd aan de nage dachtenis der dapperen, die pal hebben ge. staan bij den strijd voor de verdeging van hun vaderland, en die geen offer - zelfs niet dal van hun leven - te zwaar rekenden. Maar dat heldhaftig verweer hoeft niets te maken met de roemzucht en mot de heer- schersbegeerte, die op don krijg aansturen, er ecu levenssfeer in zien, een eoolg middel om tot een doel te komen. De wereld heelt altijd een met vrees vermengde bewonde ring gekoesterd voor tie militaire glorie, en het ontbreekt niet aan betuigingen, dat niets in grootheid cr mee te vergelijken is, gepaard met de erkenning, dat het ver langen om haar te verwerven de bron is geweest en nog immer blijft van onmeet baar lood. En hot is werkelijk een verbijs terende gedachte, dut allo ondervindingen, over vele ecuwen verspreid, niet In staat zijn geweest run dien ijdelen waan te ver drijven - zelfs niet deze, dat een zege vierend krijgsheld al zijn vroeger behaalden roem ziet ineen storten, zoodra de fortuin hem den rug toekeert. Grootheid, macht, glorie zijn even kort van duur als sterk begeerd Als er voor weinige weken was gevraagd, wie van de thans levende tnenschen het hoogst stond in aanzien, tsaar N'icolnas zou wel het allereerst genoemd zijnde autocraat van het uitgestrekte wereldrijk, de machtige, op wiens bevel miliioenen in beweging kwamen, dc monarch, die onbeperkt zijn wil kon doen gehoorzamen, die bevel voerde over een leger, dat als een stoomwals naar het Westen zou rollen om allen tegenstand te verpletteren. Nu, deze legende heeft maar een kort bestaan gehad, en de kol- zerlijko arm, naar hot Oosten uitgestoken om den zetel van Byzantium te grijpen Maar laten wij van dat alles maar niet meer spreken. Dc kolossus stond op leemen voet. I)e autocratie is ineengezakt, de mach tige tot machteloosheid gebrseht binnen weinig meer dagen dan die het historisch »Hosannah« scheidden van het .Kruist Hem«. In onze zedelijkheidsbegrippen met be trekking tot den roem moet óok een opkla ring komen, die meewerkt tot een herstel van de onderlinge verhoudingen, waarvan betere waarborgen voor bestendiging van den toekomstigen vrede te wachten zijn. Hi) Is een glans, die het oog streelt en de schoonheid verhoogt, maar behoort daarbij de uitstraling te zijn van innerlijke waarde niet een opgelegd vernis, dat veel aan het oog onttrekt, dat reden heeft om zich te verbergen. Evenals andere dingen, op welker bezit prijs wordt gesteld, mug deze schat niet worden verkregen ten koste van anderen. Uit den aard der zaak Is dat met militaire glorie meestal het geval, hetgeen wel de. reden Is, waarom zij, hoezeer ook gezocht, in kwaden reuk staat. In den drang tot haar verwerving hebben de slechtste vor men van het egoïsme hun uiting gevonden. z\ati ha.ir is een afgodische verecring ten deel gevallen, die nog In onzen tijd van ongeloof aan de bestendigheid van eenigen aardschen eeredienst aanhoudt met dc kle verigheid van oude vooroordeelen. Het wordt tijd, dat wij de instorting van de altaren, aan welker voet nog velen zich buigen, zooveel mogelijk trachten te ver haasten. Misschien zul daardoor de oorzaak van veel leed zijn weggenomen. Kr is maar een roem, die stand houdt, en wellicht dien naam niet eens verdient omdat hij zoo weinig naar buiten uitstraalt, en wel de overtuiging, zijn pllrht gedaan te hebben Dat zij de krachtigst mogelijke drang is om dat te blijven doen, is niet tn betwisten, en zoo spreidt zij haar weldadige werking overal wijd en vor uit. Zij is do bekroning van den nederige, d«' belooning voor wie alles geeft aan de wereld, welke hem vaak niet geven kan wat hem toekomt. Plichts besef, de steun van het heilige moeten, is het cement der maatschappij, de grondslag van alle moraal. Wij zijn tot dusver tc slap geweest, oi liever, de baud was niet stevig genoeg, en de verleidingen van baatzucht, gemakzucht of ook wel van de gelegenheden om langs andere wegen dan langs liet sm.dle paadje en door het enge poortje van den plicht tut zekere vermaardheid te komen, die tevens geld in t landje brengt, waren ons niet zelden te machtig. De palmen, die ons als extra erkenning gewijd mochten wor den, aanvaarden we als aangename ver rassing, zonder tluurzaamlields-verwacluin- gende echte waurdenring moeten wij vinden In den invloed van <>ns werk op het gemeenschappelijk welzijn. Dezen zien, kunnen wij niet altijdgelukkig zijn wij wel in staat om er iet» v.111 te gevoelen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1