Zichtzendingcn. Welke winkelier, in welke branche ook, zal het woord >zichtzending« niet als een der grootste plagen van den winkelstand noemen en hoe dikwijls zal hij de verzuch ting geslaakt hebben: .Och konden we daar nog eens van verlost worden.. Maar het bleef een vrome wensch en vandaar, dal men nu eens de koe bij de horens moet pakken en zien ot we dit kwaad kunnen te boven komen. Wat toch is het geval? Men ontvangt een boodschap om op zicht zending van schoenen, corsetten, hoeden, mode-artikelen, huishoudelijke zaken, kortom van alles, en de winkelier, hoe noode ook daartoe geneigd, moet, ter wille van den vakgenoot, aan dit verzoek voldoen. Maar wat is dikwijls het resultaat? Niets dan schade. Men begint bij een zichtzending eerst de boodschap in te schrijven, dan uit te zoeken die goederen, waarvan men denkt, dat de prijs en de maat naar genoegen van den besteller zullen zijn, dan in te pakken en aan den loopknecht ter bezorging mede te geven. Men laat een dag later antwoord halen en is men zoo gelukkig, dat men dit direct krijgen kan (want soms duurt dit wel een paar dagen) dan bemerkt men meer malen, dat er van verschillende magazijnen goed op zicht is gevraagd en men dus in huis kon vergelijken, wie de meest gesor teerde of ietwat goedkoopere winkelier was In dit geval is voor de niet in aanmer king komende winkeliers vanzelf het ant woord>niets behouden., plus de magere troost»dat mevrouw eerlang zelf komt». Dat men bij vele zichtzendingen zich om- ricft, is duidelijk. Stel bet artikel corsetten. De winkelier wordt door 12 dames gevraagd (natuurlijk geheel onafhankelijk van elkaar, dus ook op diverse tijdstippen) om een zichtzending corsetten. Hij moet daar wel aan voldoen. Maar als men deze dingen ter keuze zendt, is een sorteering van acht stuks niet te veel en stuurt men in dit geval dus dit aantal. Maar den geheelen dag door duurt deze boodschap en zoo is de winkelier dan voor i i dames 96 corsetten uit den winkel kwijt, die bij onmogelijk dus in zijn maga zijn kan verknopen. En hoe vaak komt het dan voor, dat hij om een maat is verlegen, en, niet meer in buis hebbende, maar wel op zicht, de dame in zijn magazijn niet kan bedienenwant wachten tot van avond of morgen kan of wil ze niet. En wanneer men den volgenden dag om antwoord op die u zichtzendingen komt, zal de winke lier heel blij zijn, als er van de twaalf zicht zendingen 4. zegge vier, behouden zijn. En of alles wel zoo terugkomt als men het verzonden heeft Dat laat óok nog veel te wenschen over, want soms lijkt het of men maar zegt .gooi de rommel maar in de doos». Dikwijls toch komen de ter keuze gezonden goederen in zulk een slechten toe stand terug, dat men er bijna bij gaat hui len. En gaat men naar de verschillende bestellers dier artikelen om te reclameeren, wat is dan het antwoord »Dat zij de goe deren slordig ingepakt ontvangen hebben», en zou voort; maar het eind van het lied is altijd schade in goederen en in tijd Tot zoover een inzender in het «Utrechtsch Dagblad», die zijn vakgenooten oproept om op radicale wijze een einde te maken aan dezen misstand. Hij heeft volkomen gelijk en we bren gen een deel van zijn schrijven onder de aandacht van de winkelhoudenden te Amers foort opdat zij deze zaak óok eens hespre ken in hun vakvereeniging. Want inderdaad, op het stuk van zicht zendingen gaat het buitengewoon vreemd toe. We hebben lang geleden daarvan een zeer sterk staaltje meegemaakt. Toen we werden ingewijd in de gehei menissen van den modernen boekhandel werden we al vrij gauw belast met het »zichtboek«, waarin zorgvuldig werdenaan- geteekend alle boeken, tijdschriften en bro chures, welke steeds op verzoek ter kennismaking werden gezonden. Veelal na ren dit boeken van wetenschappelijken aard en dikwijls werd er ook van behouden. Maar die terugkwamen Soms nadat de ioopers herhaalde malen »om antwoord» waren geweest en ten slotte de eigenaar der zeer groote zaak, wiens bijna onuitput tel ijk geduld wij jongeren steeds bewon derden, een beleefd briefje had geschreven, waarin hij meedeelde, dat, als hel op zicht gezondene niet werd terug gegeven, hij zou aannemen, dat het behouden werd. Hel gevolg van het briefje was óf een lichtelijk onvriendelijk telefoongesprek met tul slot »zet het dan maar op de rekening., óf een onheusch «hier heb je de rommel Nijdig werd daarbij het pakje boeken op een der toonbanken geworpen en nóg nij diger verliet de principaal -- die soms den zelfden dag op hong en toon per telefoon 1 dit of dat nieuwe werk her beschadigingen en onze brave principaal mocht zijn com missie-goed maar voor eigen rekening nemen. De goede man was veel te ervaren j vakman dan dat hij niet vooraf wist, dat geen uitgever de kennelijk gelezen boe- j ken vol kreuken en ezelsooren zou terug- i Het sterkst was het in den tijd, dat »men« 1 ontving. j Dan kwamen niet de heeren, doch de dames met een »Ik wilde graag wat pracht werken op zicht hebben, en gewoonlijk gold het dan Locken, die nogal in trek Het kistje met in den regel dure boeken werd precies op lijd gebracht en een paar dagen later werd >om antwoord» gezonden. Dan kwam de gansche zending terug met een »gcen keus bij» iet wel van vooraf gevraagde boeken of een andere tastbare onjuistheid, jokkentje, of hoe ge 'l wilt. Dit viel nooit te loochenen, dat de boe ken w e I waren ingekeken veel meer dan noodig was. Want het vloei, dat de illus traties bedekte, zat in den regel dubbel afdrukken van vingertopjes van fijne vrouwehandjes waren op bijna elke blad zijde reeds met het bloote oog te zien. Het werd een rage met deze soort zicht zendingen. En wat bleek na een korte poos opheel toevallige wijze? Dat mevrouw X, die 's avonds gasten kreeg, op een snoeperig sa lontafeltje het stapeltje prachtbanden» legde en dat een groot deel der gasten in die boeken ging grasduinen. Ten koste alweer van den boekhandelaar, die deze zichtzendingen niet goed kon weigeren, doch er een middeltje op vond. Hij maakte een paar kistjes van dergelijke j beduimelde boeken en had pret voor zes, i dat deze twee winters achtereen opgeld deden in salons van dames, die opeens I .deden» aan kunst en litteratuur, omdat deze of gene vriendin óok zulk een goed koop en aangenaam tijdverdrijf had uitge dacht. Met mode-artikelen gaat het niet zóo gemakkelijkdoch luxe-goed en galante- 1 rie«n. op zicht gevraagd, paradeeren wel op I de zelfde wijze. I Is het geen zaak, dat de Amersfoortsche winkeliers aan dit euvel eens en vooral I een einde maken j Zij kunnen het, als ze maar eendrachtig willen. j ln de Doopsgezinde kerk hier hoopt Paaschmaandag voor te gaan ds. R. C. de j Lange, uit Woudsend. In het vorige nummer namen we zeer I verkort over eer. mededeeling van „De Tijd» I volgens welke er sprake zou zijn van een zeer sterk doorgevoerde concentratie op 1 het gebied der levensmiddelen-voorziening, desnoods met onteigening op groote schaal, het opvorderen en onteigenen van alle i grai-en en voedergewassen. Minister Posthuma is hier vierkant tegen, schreef het blad, dat meende, dat de porte feuille van Landbouw wel in gevaar zou kunnen komen. I 1 Iet (officieuse/ Haagsche correspondentie- bureau herinnert er thans aan, dat de Mi nister er in de Tweede Kamer (Handelin- I gen bladz. 1944) zelf op wees, dat er in de/c richting iets moest gebeuren en ont- kent dan ook ten stelligste, dal er een mi- j nisterieele crisis althans aan Landbouw j op til zou zijn. Kr zal, met steun van de Regeering, een j Algemeene export-vereeniging worden ge- vorind, in den trant van de Landbouw- centrale. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, I dat de beschikbare voorraden petroleum, benzine en gasolie, en de bestaande vooruit- zichten om deze aan te vullen, van dien 1 aard zijn, dat tot de grootst mogelijke bezuiniging moet worden overgegaan. Een toewijzings-commissie tot verdeeling van den kleinen voorraad zal worden benoemd, j Het is uitgesloten, dat zou kunnen wor- den voldaan aan verzoeken van particulieren om te hunnen behoeve een der bedoelde producten af te staan, óok niet voor ver- warming, verlichting- of kookdoeleinden. Voor het particulier auto-verkeer zal geen nieuwe benzine worden beschikbaar gesteld. De Gemeente-besturen behoeven ten be hoeve van straatverlichting niet te rekenen op beschikbaarstelling. petroleum is geheel niet opzicht was gezonden - het boekhuis. Nauw had hij zijn rug doen zien of bet pakje werd eens nagekeken, Geen boek of brochure of er De aflevering van verboden. Het personeel van volgende week reeds niet tijdelijk ontslagen wordt verminderd, zoo De distributie van leder en huiden is in voorbereiding; die van looistoffen reeds tot uitvoering gebracht. Wordt zij doorgevoerd dan zal men, al vorens zijn schoenen te kunnen laten her stellen dan wel nieuwe te koopen, een permissie-biljet moeten halen aan het f.evens middelen-bureau. En als looistof zal men wel moeten terug- keeren tot eikenschors, omdat zelfs looi stoffen uit onze Oost-Indische bezittingen 1 bijna niet kunnen aangevoerd. De Commissie van verbruikers deelt mede, j dat zij in de volgende week niet Maandag (Tweeden Paaschdag) doch Dinsdag 10 April 's avonds van 8 tot 9 zitting zal houden ten Raadhuize ten einde klachten over en 1 grie en tegen de distributie in ontvangst In haar laatst gehouden conferentie met den i Burgemeester bracht zij de volgende punten ter sprakede verhooging van den witbrood J prijs; de duurte der cokes van de Gemeente gasfabriek de petroleum-schaarschtede j kolen-distributiede poot-aardappelen klachten over de boonen; de wenschelijk- heid om de distributie ook uit te strekken over witte suiker, stijfsel en margarineen uitbreiding van hel aantal aanvullings- 1 broodkaarten. De commissie is thans saamgesteld als volgt: A. Burger (Van Mechelen-straat 16) j Voorzitter; P. J. van Kalleveen (Bonifacius- straat 19) Secretaris; J. Overeem (Gasthuis- laan 41) Penningmeester; mejuffrouw Van Luijn (Muurhuizen 55); mejuffrouw Peperzak (Soeterweg 155) en mejuffrouw Maten (Soesterweg 1698). We vragen de aandacht voor de aange- vulde kennisgeving in dit nummer nopens j maaltijden in restaurants en cafés. Ook hier wordt weldra ingesteld een Commissie voor de brandstoffen-distributie, zoowel voor huisbrand als voor het klein bedrijf. De gas besparing over Maart heeft in plaats van 35 slechts 29.95 pet. bedragen Nu de dagen lengen en 16 April de zomertijd wordt ingevoerd en dus nóg een uur daglicht wordt gewonnen, wordt voor j deze maand de getisebte minimum-bespa ring wel verwacht. Er loopt een gerucht, volgens hetwelk even over de grens der Gemeente een groote partij rijst zou zijn in beslag genomen. De eigenaar heeft wel degelijk en zeer j intijds te bevoegder plaatse aangifte gedaan van die partij en de plaats waar zij werd opgeslagen. We houden niet van »bons voor de lezers onzer courant». Om de eenvoudige reden, dat, als we iets ten geschenke willen geven, we niet den schijn aannemen, dit te doen en mid delerwijl de winst opstijken. Waar het pas gaf, hebben we onzen abonné's a'thans voor zoover zij er belang in stelden kosteloos aangeboden hetgeen in verband met de eene of andere belangrijke gebeur- tenis door een ondernemend uitgever werd verkrijgbaar gesteld. De uitzondering, die dezen regel beves tigt, vinden onze lezers in het nummer van heden. Voor den lultelen prijs van 23 cent, be- halve de kosten van postzegel of postwissel, 1 kunnen zij zich in het bezit stellen van een I zeer bevattelijk geschreven, goed geïllus treerd boekje van 62 bladzijden druks, dat in dezen tijd van zeer groot nut kan zijn. 1 Het heet Iedereen tuinier iu oorlogstijd» en is geschreven door den heer B. Boon, den door en door kuudigen Redacteur van Onze tuinen». Elke aanbeveling is dus overbodig. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin is voorloopig verhinderd, des Donderdags bezoek te ontvangen, Gewetensgeld is een nieuw woord en óok al een gevolg van de tijdsomstandigheden, die de belastingwetten deden verscherpen. Uit vrees voor zeer zware boete dan wel gevangenisstraf gaat menigeen, die vroeger te weinige belastingpenningen op de eene of andere wijze thans aanzuivert, meer boeken en kas dan zijn geweten na. Doch, dat er zijn, die alleen rekening houden met hun geweten, is dezer dagen 1 gebleken aan den Voorzitter van het Bur- gerlijk Armbestuur hier. Iemand, die geruimen tijd geleden steun ontving van het Burgerlijk Armbestuur, doch thans, buiten de stad, tot beteren doen j is gekomen, verraste den Voorzitter, den heer L. A. baron Van lttersum, met een bedrag van f 100 voor het college. Een waarlijk treffend staal van eerlijk- beid en.-in dezen tijd waarin velen het niet zoo nauw nemen, van voorbeeldige gezetheid. er andere, bij welke iedere particulier meer direct belang heeft, bij te schrijven, Luitenant A. P. II. Boellaard, overge plaatst bij de Kon. marechaussee, komt in garnizoen te Maastricht. Met de winkelsluiting, die mislukte toen ze vrijwillig en dus niet verplichtend was, schijnt de winkelstand zich over 't algemeen reeds zeer te hebben vertrouwd gemaakt. Verreweg het meerendeel van hen, die thans door de commissie van onderzoek uit Handel en Nijverheid» werden bezocht, is vóór de 8 uurs-sluiling. De kunstavond, Dinsdag door de plaat selijke afdeeling van het Ned. tooneel- verbotid haren leden en gasten aangeboden, was uil den aard der zaak niet druk be zocht. /.eer velen gaan in de week vóór Paschen niet naar dergelijke bijeenkomsten. Mr. A. W. Kamp, zeer gezocht door zijn voordrachten in het Nuts departement, gaf thans alleen luim. Mariquita de Mairati, heel goed begeleid door mejuflrouw Hetty I.uijt, boeide zoowel door de i;eeeuwsche chansons als door de liedjes va De Wijs, welke zij gracieus en met i goede stem en bewegingen vertolkte. Hetgeen in bijna 25 jaar niet is gebeurd, is Dinsdag geschied. Bij de verkiezing van een hoofdinge land in het ze district van het Heemraad schap »de rivier de- Eem» kwamen er zóo weinig kiezers op, dat geen der candidaten de vereischte meerderheid behaalde en dus een herstemming moest worden uitgeschre- ven, welke hier Woensdag 18 April zal plaats hebben. H. V. C. zal 13 April deelnemen aan de voor-ronde van den wimpel-wedstrijd, uit geschreven door den U. P. V. B. De eerste ronde heeft plaats op 6 Mei, Aan de Centrale V, P. N.-veiling werden heden verkocht 181 765 export-eieren voor f8.50 tot f9.10 en 250000 Regeerings- eieren voor f 7 tot f7.30 per honderd, In de afgeloopen week werden daar ver kocht 635 765 kipeieren. Slachtkippen deden fo.yj tot f t.og, jonge hanen fo,;6 tot f0.85 P" Kilo. Napleiten baat niet, maar toch willen we er op wijzen hoe ontzaglijk jammer het is geweest, dat, toen het er om ging of de eierveilingen van het deel der Veluwe van Nijkerk tot Ede al dan niet te Amersfoort zouden worden gehouden, het toenmalig Gemeentebestuur niet een handje heeft ge holpen om ze hier te krijgen. Barneveld profiteert er nu van en de eieren worden thans langs Amersfoort vervoerd naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In de afgeloopen week werden er tiiet minder dan anderhalf millioen verkocht een aantal, dat tien goederenwagens ver eischte. Gaat men bovendien na hoe zeer velen een flink daggeld verdienen met het schou wen, het inpakken en het overbrengen der eieren van de eierhal naar het station dan kan ieder nagaan welk een nadeel Amers foort leed door het niet intijds verleenen van steun om die belangrijke markt hier gevestigd te krijgen. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen werden opgehouden voor f 1,5 000 een complex gebouwen aan Langegracht 110. 29 en Zwanenhalsstecg iios 1 tot u a, samen groot 2.5., c.A.; voor f9300 twee woon- en winkelhuizen aan de Krommestraat nos. en 2 samen groot 2.89 c.A.en voor f5700 een blok van vijf woningen aan den Dieveinveg nos. - tot 9. samen groot 7.50 c.A. Van Denijs van Roon's electrotechnisch bureau en accumulatorenfabriek ontvingen we een keurigen telefoonhanger met een heel mooi vierkleurendrukje op het schild en aan den binnenkant eenige veelgevraagde telefoon-aansluitingen benevens ruimte om De N'ed. Heidemaatschappij heeft drie metalen bordjes doen vervaardigen van 27 bij 20 c.M. No. 1 vertoont twee lucifers en deze waarschuwing Wandelaar pas op! Een lucifer heeft wel e«n kop Maar kan niet denken. Doch gij, die u ii, 't bosrh vermeit, Wil in zijn plaats in drogen tijd Aan boschbrand uw aandacht schonken. No, 2 geeft een afbeelding eener bran dende sigaret met deze woorden Een sigaret in 't droge gras Zet bosch en baas in zak en asch. No. 5, versierd met een sportpijp, waarop een flinke dop, geeft te lezen Met een pijp en een dop, Als een hoed op haar kop, Is 't een zaligheid buiten. Maar mist zc dien dop Het gevaar rijst ten top Van een brand, niet te stuiten. Mogen menige toerist en alle eigenaren van bosschen dit kleine offer brengen aan de beteugeling van brandgevaar, waardoor al zooveel mooi hout verloren is gegaan, en deze bordjes koopen en aanbrengen op gt-schikte plaatsen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2