Stadsnieuws. Ingezonden. pelen zullen zijn en op het oogenbllk suiker als onontbeerlijk genotmiddel nog niet ont breekt. Maar zoolang er geen absoluut ge brek is, zal ons volk aardappelen eiscben en de rijst laten staan. Gort kennen velen zelfs niet. Erwten en boonen eten, in plaats van aardappelenmen wil het nog niet. t la hier de kwestie, te breken met gewoonte. En breekt men rnet die gewoonte, komt ons volk er toe, niet bepaald vast te hou den aan het verkeerde denkbeeld, dat als er geen aardappelen op tafel komen om bij dit voorbeeld maar te blijven dat men dan geen voldoend voedsel heeft, dan kan. bij goed overleg, worden bezuinigd. »De menach leeft niet van brood alleen maar wil, zoolang er voedingsmiddelen zijn. ook variatie hebben, Dat zijn wij eeuwen lang gewenddaarbij zijn wij opgevoed. Wanneer de distributie met bovenstaande redeneering zou moeten rekenen, dan is theoretisch de hoeveelheid voedsel vol doende, maar practisch zou het blijken.dat wij tegen die eenzijdige voeding niet be stand waren. De eetlust zou verdwijnen en het gevaar voor ondervoeding zou niet denkbeeldig worden. Bovendien, men ver- gete niet, dat de zouten, die de mensch noodig heeft, voor een deel uit vleesch of vlsch moeten komen. Een zeer zware taak rust dan ook naar schr. meening op de bureaux, die belast zijn met de distributie van levensmiddelen. Zij moeten met zóo vele factoren rekening houden. Wanneer onze bevolking dit goed begrijpt, zal zij zeer zeker tegenover die bureaux baar critiek sparen en er om willen denken, dat het gemakkelijk is, af te keuren, maar moeilijk om precies te zeggen boe bet moet zijn. Ook in deze zware tijden blijkt het, dat er zooveel beste stuurlui aan wal staan. Moge een ieder trachten, mede te wer ken in het belang van onze volksvoeding, deze door bestudeering van de distributie, gene door betgeen hem wordt verstrekt zoo doelmatig mogelijk te gebruiken, dan mogen wij hopen, dat ons Nederlandsche volk zonder te groote schade dezen ramp vollen tijd overleeft. Niet verzuimen! Leest vooral toch in ELK nummer van one blad de kennisgevingen trouw na. Ze bevatten telkene inlichtingen, mededeelingen van maatregelen, die genomen zijn of moeten wordeD, kor tom, men vindt er allerlei in, dat een ieder van nut kan zijn een ieder dient te weten een ie3er dient na te komen om in eigen belang zich zelf voor schade en onaangenaamheden te be waren. In de advertentie-rubriek doet de brandstoffen-commissie heden een oproap, die aller belangstelling in booge mate vraagt. Laat nu toch niemand uitstellen, aan de Brandstoffen-commisale die opgaven te doen, welke zij heeft gevraagd. Van uitstel komt zoo licht afstel. En hetgeen rij vraagt, geldt voor de distribueertng der brandstoffen niet alleen io deze nog altijd koude lente, maar óok voor den komenden winter en tevens voor het volgende jaar. Bedenk wel. dat gij het aan uzelven hebt te wqten als ge, door de hand r.iet san te nemen, welke de Brandstoffen-com- missie u toesteekt, straks of volgenden winter in de kou zit. Schrijf nu onmiddellijk uw antwoord en adresseer het Aan de Brandstoffen-com missie. Amersfoort, Levensmiddelen-bureau. Valkestraat 12. En verzend dit briefje. Dan kunt ge althans geen zelfverwijt hebben. Gister kwam een der grootste kruideniers ons vragen of ook hier de rantsoenen met ingang van de volgende week waren ver minderd. We konden aan de hand van de juist ontvangen kennisgeving antwoorden, dat er van vermindering hier gelukkig nog geen sprake is. Toch schijnt het gerucht, dat ook hem ter 00re kwam, niet geheel ongegrond. Amsterdam althans geeft in de week van a2 tot 28 April per hoofd der bevolking: 4 ons rijst, 1.5 ons gort. 1 ons erwten. 0.5 ons vet, 1 ons zeep en 3 Kilo aard- afTweest zuinig met de levensmiddelen, raadt het Departement van Landbouw. Nijverheid en Handel in zijn bekende ad vertentie niet zonder reden den huisvrouwen De Gemeente zal, vermoedelijk reeds Maandag, nuchter kalfsvleesch van zeer goede kwaliteit te koop stellen. Prijs en verkoopplaatsen zullen zoo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. Van Gemeentewege worden aanstaanden Maandag gezouten varkenskluiven te koop gesteld voor 22 cent per Kilo. Maakt er gebruik van. We schreven reeds, dat ze 24 uur vóór het gebruik in water moeten gezet om ze te ontzouten. Bijna zeker kan volgende week een flinke aanvoer van Zuidei zee-bokking worden tegemoet gezien, welke door de (iemeenlc wordt verkocht voor a cent per stuk, De Gemeente ontving weer 400 000 beste lange turven. Ook wij hebben onze duffe Regeerings- bruine boonén gehadtwee zak van de tachtig, wel te verstaan. Mochten er andermaal doorloopen, die >nog niet eens deugen voor varkensvoer. men kent die krachtterm nu al wel zoo zoetjesaan dan passe men het vol gende recept toe. Vast en stellig, dat er dan niets meer aan mankeert. Men moet de boonen oi de erwten heel zorgvuldig uitzoeken, vervolgens eenige keeren afwasschen in zoo heet mogelijk water en daarna nog eens weer afwasschen met koud water, liefst zóo uit de kraan. Ten slotte zet men ze in versch koud water, waarin ze blijven dijen tot den volgenden dag. Dit laatste waschwater wordt wegge worpen eir de uitgedijde boonen nf erwten worden snel gaar gekookt. Als men er niet te veel zout bij doet, zijn ze -dan puik. Door stoornis in den aanvoer van graan is het broodrantsoen voor het* leger en de geïnterneerden teruggebracht op een half K.G. per dag, doch het vleesrhrantsoen verhoogd. Om het vermorsen van brood te voor komen moet het voortaan gesneden worden verstrekt. De Toewijzings-commissie voor petroleum is een begin gemaakt met het toewijzen van hoeveelheden petroleum aan Rijk-skan- toren en instellingen voor den publieken dienst. De prijs per I.iter is daarbij vast gesteld op 18 cent, tegen 13 cent ten tijde dat het verkoop- en vervoerverbod inging. De toewijzing gaat vergezeld van een schriftelijke -aanbeveling om bij het toe gewezen kleine quantum de^jiterste zuinig heid te betrachten. Nu er zoo groot gebrek aan haver is en de weiden nog niets aan voedsel ople ven, worden in Groningerland de paarden gevoederd met licht geplet kanariezaad, gemengd met zemelen of maïs. Het voedsel moet zeer voldoen en is dus te beproeven. De plaatselijke Commissie van toezicht op bet Lager onderwijs zal aanstaanden Donderdagmiddag weder een openbare ver gadering houden ten Raadhuize en daarin onder meer ter sprake brengen schoolvoe- din en schooikleeding. De post-chèque- en giro-dienst zal wel niet vóór Augustus worden ingevoerd. Met ingang van 1 Mei zuilen de stations te Rotterdam, behalve het station Delftsche poort, in beheer komen bij de Staatsspoor en die te Amsterdam, behalve het station Weesperpoort, bij de Hoilandsche Spoorweg Maatschappij. Niet alleen wat het reizigers-, doch ook wat het goederenvervoer betreft. Aanstaanden Maandag 23 April zal het 40 jaar geleden zijn. dat mr. W. II. de Beaufort, het Kamerlid voor Amersfoort, voor de eerste maal werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Van April 1877 tot September 1883 ver tegenwoordigde deze eminente Staatsman, die van 1897 tot 1901 Minister van Buiten- landsche Zaken was, het district Tiel In de Tweede Kamer, om vervolgensin de Eerste Kamer zitting te hebben voor Zuid-Holland en van November 1884 tot Juli 1897 en van 1905 tot 1913 Amsterdam te vertegen woordigen in de Tweede Kamer, in welke hij sedert 1913 zitting heeft voor Amersfoort. De akte van bevoegdheid voor onder wijzeres werd alsnog behaald door de jon- 'gedamea H. B. Mentink, M. A. Postma, G. W. M. M. Leverland en J. D. M. Putman. De heer J. Spencer Eiste Is uit 180 sollici tanten met ingang van 1 Mei benoemd tot adjunct-Inspecteur der H. IJ. S. M., ter ver vanging vau den heer O. J. van der Eist, wlen, in verband met zijn benoeming bij de Staats-mijnen te Heerlen, eervol ontslag is verleend. Ook hem is Apeldoorn aangewezen als standplaats. In .De Prins» is opgenomen een goed gelijkend portret van den heer M. Zadoks, die 1 April zijn zilveren ambstfeest als voorzanger van de Ned. Israelietische ge meente hier mocht herdenken. Onder de opvarenden van den stoom- treiler IJ muiden 83die Woensnagochtend bij het Terschellinger vuurschip op een mijn liep en plotseling met man er muis in de diepte verdween, behoorde ook de heer J. (,'laes, van hier. Andere treilers, die onmiddellijk bun netten kapten en ter hulp snelden, konden hoegenaamd niets redden. Slechts eenig wrakhout dreef nog rond. De heer J. Schuttevaer, te Nijkerk. die ook hier ter stede o, a over het marktwezen, ve.l later over de groenteveilingen sprak, is benoemd tot Rijks-tuinbouwleeraar, met standplaats te Zutfen. Op de voor-pagina kondigt de heer C, J, W. van Eirr.eren aan, dat hij zijn Eerste Amersfoortsche Gecontroleerde Nacht Veilig heidsdienst weldra in werking hoopt te stellen. Aspirant-reserve-officier van gezondheid P. J. Maats a Stuling is gedetacheerd bij het 16e regiment infanterie. De uitvoering, onder de verdienstelijke leiding van den heer O. Rooke, door de Chr. gemengde Zang-vereenigingen »Soli Deo Gloria», vau hier, en .Hallelujah., uit Nijkerk, verleden week Donderdag in Ami- citia» hier gegeven, heeft voor de vereeni- ging .Kinderzorg» opgebracht f 102.62. Een heel mooi resultaat Bij de welgeslaagde uitvoering der zung- vereeniging van Toonkunst werd gister avond den heer G. K. G. van Aaken een fraaie krans aangeboden namens oud staf muzikanten en muzikanten als bewijs van hun groote erkentelijkheid voor de wijze waarop hij hun belangloos onderricht geeft in theorie der muziek. Het Algemeen comité tot ontwikkeling en ontspanning van de geïnterneerden zal een verloting houden van voorwerpen, door geïnterneerden vervaardigd, zooals schilde rijen, tafeltjes, doozen. inktkokers, ringen, portretlijsten, enz. Er zijn 700 prijzen aangekocht, terwijl het aantal loten 1500 bedraagt, zoodat de kans om iets te trekken niet gering is Het Verg aderlijstje dient vooral om Se- retarissen van vereenigingen te doen weten wanneer zij geen bijeenkomst moeten uit schrijven, Maar ze storen er zich niet aan. Hoe lang is het nu al geleden, dat we meedeelden.dat Klaas de Vries aanstaanden Donderdag in .De Arend» het voor alle ouders en opvoeders zoo hoogst belangrijk vraagstuk van het zevende leerjaar aan de I.agere school zal komen bespreken. En toch zal dien zelfden avond dr. Alders- hoff, waarnemend inspecteur der volksge zondheid in Utrecht, in .Amicitia» spreken over een onderwerp van eveneens zeer groot belang, namelijk nekkramp. Of zou het alsnog zóo kunnen geschikt, dat de medicus hier niet op den zelfden avond spreekt als de onderwijsman bij uit nemendheid. Eenige dames- en heeren-dilettanten heb ben het voornemen, bij voldoende belang- stellig, op 28 April a s. ten bate van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Nederlandsch Tooneel Verbond op tc voeren het blijspel .Kleine Handen», van I.abiche, onder regie en met medewerking van den heer Joh. Ilaus, uit Den Haag, I)e plaatselijke afdeeling van 'Mercurius. kondigt bij advertentie in dit nummer aan, dat zij wederom cursussen opent in Boek houden, moderne talen, en kortschrifi. Morgen ontvangt H, V. 2 achter Rust oord het Utrechtsche L'nited. Op het Hercules-veld te Utrecht heeft een belangrijke ontmoeting plaats tusschen Hercules 1 en U. V. V. 1. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gister verkocht 184000 export-eieren voor f8.70 tot f9. to en 155000 Regeerings-eieren voor f8.20 tot f8.30 per honderd. In de afgeloopen week werden door die instelling verkocht 599 000 eieren. Slachtkippen deden 85 tot 90, jonge hanen 81 en oude hanen 60 tot 6» cent per pond. In de week van 11 tot 18 April zijn in deze Gemeente geconstateerd 3 gevallen van nekkramp, 3 van roodvonk en 2 van diphtheritis. Een dag of veertien geleden vervoerd* een arbeider door de militairen gebruikt ligstroo. Zijn zoontje ging Donderdagochtend welgemoed naar de Chr. school, doch werd daar onwel, 's Avonds was de kleine be zweken aan nekkramp. Bewijsbaar moge het verband tusschen het vervper en de ziekte al niet zijn; toch spoort dit droevig verloop aan tot groote omzichtigheid. Waarom wordt, zoo lang de ziekte niet is geweken, het oude stroo niet verbrand? De militaire intendance zal weliswaar wat minder geld er voor terug ontvrngendoch als het komt lot een besliste epidemie dan is het oneindig erger. Van zeer bevoegde zijde svordt aangera den om. ter voorkoming van hesmptting, te gorgelen met chloorkali. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer J. J. 1'. van Wisselingb, l.angestraat 112, bij de Kamp, telefoon 213. De lantaarns van auto's en rijwielen moetPii volgende week uiterlijk tien minu ten over half negen, die van de overige voeriuigen op 't laatst tien minuten na negenen zijn aangestoken en goed helder branden. liet huis met bijbehoorendc panden van den heer G. H. J. Bonnier, aan den Hof, is niet opgehouden voor f 25 roo, gelijk we meldden, doch voor f28 100. Bij de hedenochtend ten overstaan van architect Hs. Kroes geb Jtiden aanbesteding voor den bouw van twee inkelhuizen aan de l.angestraat voot r-'..ening onderschei denlijk van de hecrcn B. G. F. Molle en Alb lleyn werd ingeschreven als volgt Nollen Heymerink linkerpercecl (l.ange straat 110.3) f21440, rechterperceel (Lan- gestraat no 5) f24150, massa f45 590! Gebr. Wolfswinkel rechts f 29 100, links f26100. massa f35200: G. C. Blanken rechts f28650, links f25375. geen massa; E. van* der Wart rechts f28 560, links f26700, massa f54000; Gebr. Ruitenberg rechts f 25 418. links f 24 270, massa f 53 200; J. Boshuizen rechts f25418, links f24270, geen massa; en C. J. Kuntz rechts f 23 41S, links f 24 516, geen massa. De gunning is in beraad gehouden. Een Belgisch militair, die te Rotterdam zich had schuldig gemaakt aan vechterij met de politie en het geraden achtte naar Amersfoort uit te wijken, werd gisteroch tend door de marechaussee hier in hechte nis genomen en naar de hoofdwacht ge bracht, vanwaar hij onder buitengewoon solied geleide werd overgebracht naar het interneeringskamp bij Soesterberg. Door de politie zijn hier aangehouden drie Bclgeu, die uit het vluchtoord Nun- speet waren gedrost, waarheen zij met spoed zijn teruggeleideen minderjarigen jongen, die zijn pleegouders te Ermeloo was ontloopen en weer ter beschikking werd gesteld van den Burgemeester van Ermelooeen gesignaleerde, aan, die nog eenige dagen gevangenisstraf tegoed had en thans te Utrecht is ingesloten en ten slotte een man,'die op verdachte wijze hier zich bewoog met een rijwiel, dat alras tc Apeldoorn bleek gestolen te zijn, waarheen dief en karretje zijn op transport gesteld. Haastige spoed is slechts koortsige gloed. "Cflt den Omtrekt In den ouderdom van 65 jaar is te Baarn overleden de heer W. C. Kubly, concierge van het paleis »Soestdijk« en langer dan 40 jaar in dienst van de Koninklijke familie, Tot Burgemeester van Nijkerk is benoemd jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp i"8. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zatcrd.tot Vrijd. Bioscoop-variété l.angestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop De Arend». 25 April. Emma-bloem. Mij. van Nijverheid, Rcichmann, 25 April. Groene Kruis, Am. 26 April, School-commissie, Raadhuis 4.30. Klaas de Vries over Het 7de leerjaar, Arend, dr. Aldershoft over meningitis, Am. 28 April. Ned. Tooneel Verbond, Am. 30 April. Vlagjesdag van >Ons leger». 16 Mei. Ledenvcrg. V.P.N., Boompjes, 8. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven, Nieuwe regeling der brandstoffen- distributie. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd het onderstaande te wil len plaatsen ter voorlichting en toelichting der kennisgeving van de Commissie voor de brandstoffen-voorziening te Amerstoort. De afnemers ontvangen ieder een brand- stofkaart, waarop zij aangeven door welken handelaar de levering zal plaats hebben. Deze levering zal worden geregeld naar het aantal door ieder gebruikt wordende haardsteden. Elke handelaar ontvangt dan zijne waren in verhouding van de door hem te leveren brandstoffen. Hierdoor is verzekerd dat iedereen zoo veel zal ontvangen als procentsgewijze kan worden geleverd, i Elke te kiezen handelaar kan aan de bestellingen voldoen. Voor een richtigen gang van zaken is echter noodig, dat den geheelen zomer wordt doorgegaan met koopen. Namens de Vereeniging van Amersfoortsche brandstofhandelaren De Secretaris, R. KOK. Amersfoort, iv April 1917. De Brandstoffen commissie te Amersfoort, gezien het Ingezonden stuk van de Veree niging van hrandatoffenhandelaren in de plaatselijke bladen, bericht, dat bedoeld ingezonden stuk geen juiste inlichtingen geeft. De Brandstoffen-commissie zal inlichtingen publiceeren zoo spoedig mogelijk nadat de voorschriften omtrent het distribueeren der brandstoffen kunnen worden vastgesteld en kan worden nagegaan welke hoeveelheden brandstoffen ter beschikking van de com missie kunnen worden gegeven. De Commissie voornoemd, N. VEI.S HE1JN, Voorzitter, KLAARHAMER, Secretaris. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 April. F.vang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ü uur, dr. Toxopetls. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Kemonstrantsche kerk. Voorm. io'/j uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Middag 5 uur, ds, Teetink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teetink. Middag 3 uur, ds Donner. Chr. Gereformeerde gemeente Voorm. 10 uur, ds. Beekamp. Avond 5'/suur. ds. Beekamp. Vrije Gereformeerde gemeente, Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Gemeente. Voorm. 10 uur, goedsdienstoefening. Avond uur, godsdienstoefening. 1 Burgerlijke Stand Amersfoort I van 13 tot en met 19 April. j GEBOREN I |an Willem, z. van jan de Goede en Willie j mijntje van Veenendaal Maria Petronella, d. van Albartus Wiegmink en Maria Petro- nella Paats. Emile Louis Francois, z. van Carolus Ludovicua Philomena Ceulemaus en Melania Rosalia Maria I-aenens. Pieter I Hendrik, z. van Teunis Boekestein en Elisa- 1 beth Vial. Albert Antoon, z. van Wettel 1 iarmen de Boer en Johanna Geertruida Cornelia van Zanten. Ida Maria, d. van Wandert van Appelen en Elisabeth Alijda Blackstone. Gaston Navier Jean, z. van Ghislain Kirmin Joseph Drossart en l.eocadie j Emma Josephine Mereau. Stijntje Reintje, d. van Jonannes Heddema en Hendrlka Boerssen. - Albert Aloysius, z. van Adrla- "us van Geertrui) en Etvlra Maria Demuijnck. .ONDERTROUWD: Antooius Augustinus Flick en Diena Hof- 'and- Arie Elbert Bakkenes en Geer- iruida de Goede. Jan Willem van der Heijden en Aletta Carolina van Breda. Adrianus Mcskes en Johanna Geertruida Pot. Bemardus Lenderink en Gerrltje Kamp- i horst. Otto Gerardus Coenen en Hendrlka j Gerarda Johanna Vos, GETROUWD: Herman Anton van de Brug en Anna Petronella Koekoek. - Hendrikus Bekkers en Catharina Dijkhuis. - Roelof Fontein en Naatje Mertz. Peter Jansen en Aaitje j Doornekamp. - Aart van den Bor en 1 Jannetje Melnten Aart Tlggeiaven en Reintje Kommec. Johannes Majoor en Jacoba Johanna Bos. Johannes Hendrikus Mal en Barta van Koelen, Muite Mei- nema en Anna van *t Hof. I OVERLEDEN Jan Roode, 19 jr., ongeil. - Cornells Petrus Johannes van Berkel, 77 jr„ wedn. van Theodora Maria Bernardina Petronella I van Ewijk. Elisabeth van Ouwerkerk, j i ïr- Een als levenloos aangegeven kind Dirk van der.Hoeven, ,j jr. Maria Veldman, a jr. Petronella Maria Frsn- j cisca van Nes, 3 mod. - Hendrik Tsmmlngs, 57 jr.. echtgen. van Sophia Ravenhorst,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2