AUEKSFOORTSCHE GOURAII. Dinsdag 24 ®g April 1917. No 8867. 67e Jaargang. Uitgave van de Naamloo/e Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDSRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1. franco per postƒ1.15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels >,25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van builen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SOPTZOHAOBT 9. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat door den Gemeente lijken Keuringsdienst is geconstateerd, dat goedkoop ongebuild tarwebrood, door dn volgende drie bakkers verkocht, te licht van gewicht is bevonden A. J. van Zalingen, l.angestraat N'o 1. W. C. Ramselaar, Bloemcndaal No. in. CoOp, Bakkerij «Helpt Elkanderi Muur- huizen Nu. 48. Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester, Van RANDWJJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, vestigen er de aandacht op, dat de dagen, waarop, in verband met kerkelijke feesten, de winkels tot half elf geopend mogen blijven, telkens van te voren bij openbare aankondiging worden bekend gemaakt. 1 let -v.erl)fltL.om. gas of clectrisch licht t<- bezigen, zal-- op die dagen afleen dan' zijii opgeheven, wanneer dit uitdrukkelijk in de aankondiging worden vermeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. ONTEIGENINGSWET. De Burgemeester der Gemeente |Amers- overwegende, dat hem gebleken is, dat door WILLEM BESSEM, van beroep win kelier. wonende tc Amersfoort, Langestraat N'o. S9 (filiaal M. J. Raadsveld) de maximum prijs van eieren wordt overschreden, gelet op de artikelen 76a en volgende van de Onteigeningswet en op de machti ging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, besluit onmiddellijk in bezit te nemen en ter beschikking te stellen ten behoeve van de bevolking der Gemeente of van aldaar be staande bedrijven, tegen prijzen, die niet te boven gaan de daarvoor door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaalde bedragen, de na te noemen waren, aanwezig in den winkel en in de pakhuizen van genoemden VV. Bessem, filiaalhouder van dc firma M. J. Raadsveld: 4002 versche kip-eieren. Amersfoort, 19 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. VAN DER WAT., loco-Burg. EEKSTE AMERFOORTSCBE GECONTROLEERDE NACHT-VEILIGHEIDSDIENST Stel uw perceel onder onze bewaking ter VOORKOMING van onge regeldheden. TARIEF I. Per week 25 cent. SPECIALE bewaking billgk tarief. Abonnementen per week, per maand of per kwartaal. SO EST ER VV EG 32, De Directie: hoek Stationsstraat. C. J- W. van EIMEREN A Co. Amersfoort vóór zestig jaar. i, EIEREN. Dc Burgemeester der Gemeente. Amers foort maakt bekend.dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden, met ingang van heden in te trekken zijne beschikking dd. 3 April jl. No, 2S600 b, afdeeling Handel, voor zoover betreft sub 15, ingevolge artikel 8, derde lid, der Dis- tributiewet 1916, vastgestelden maximuin- kleinhandelprijs van eieren. Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester voornc Van- RANDWIJCK O LI EN EN VETTEN. .i}e Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt hekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. gezien artikel ie lid, der Distributie- wet 1916, heeft goedgevonden te bepalen, dat het met ingang van heden verboden is, eetbare oliën of vetten en oliën of vetten, welke eetbaar gemaakt kunnen worden, voor een ander doel te gebruiken dan als levens middel of als grondstof voor levensmiddelen. Amersfoort, 23 April 1917, De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. G AS-OLIE. EIEREN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat dc Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel beeft goedge vonden. met ingang van heden, ingevolge artikel 2 der Distributiewet 1 qxC«, vast te stellen een maximum-prijs voor eieren van 9 cent per stuk. Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amcrs- foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikkingen van 29 Maart, 1 3 en 4 April 1917, Nos. 27203, 30007 en 30177, afdeeling Handel, heelt goedgevonden tc bepalen 1. dat onder gasolie mede worden vcr- 1 staan ruwe olie en alie derivaten daarvan, met uitzondering van smeerolie, licht- en motorpetruleum en benzine. In geval van twijfel of een artikel al dan niet onder gasolie gerangschikt moet worden, beslist de Toewijzigings-commissie voor gasolie. 2. dat onder benzine mede wordt ver staan ruwe benzine en al hare derivaten en benzol, een en ander ter beoordeeling der Toewijzigings-commissie voor benzine. Amersfoort, 24 April 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. KA. V SEN. De Burgemeester der 'emeente Amers- foort maakt bekend, dat de Minu 'rvan Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden, met ingang van heden ingevolge art. 8, 3e lid, der Distributiewet 1916 voor kaarsen vast te stellen een maximum-prijs in den kleinhandel van f 0.50 per pak van 300 Gram netoprijzen voor ander gewicht naar evenredigheid, Amersfoort, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK, VARKENS'VLEESCH. l)e Directie van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend, dat op de bon voor varkensvleesch alléén verkrijgbaar zijn die artikelen voor welke een maximum-prijs is vastgesteld (zie max.-prijzenlijst in de sla gerswinkels). De verkoop van andere artikelen afkom stig van Regeerings-varkens, als worst, koppen, beenen, zwoerd, enz., behoeft niet te geschieden tegen afgifte van een bon. De Directie van het levens middelen-bureau, Dr. H. W. DE BOER. K. KAAN Jz. Geduld overwint alles, zelfs den schroom van den schrijver der volgende herinne ringen om deze af te staan aan de courant, opdat de huidige bewoners van het vrien delijk stedeke aan de Eem zullen ervaren hoe het er een goede halve eeuw geleden uitzag. Het verheugt ons, dat hij eindelijk ge volg heeft gegeven aan onze herhaalde verzoeken om eens iets te vertellen uit den goeden ouden tijd het doet ons leed, dat we hem niet nader kunnen aanduiden dan als een man, die. hier geboren en opge voed, de stad en haar nooden en behoeften door en door kent, als achtenswaardig burger in den ruimsten zin des woords, die ih menig college zelf meehielp de stad vooruit te brengen, wiens scherp verstand en juist doorzicht nog heden ten dage door zeer velen op prijs worden gesteld. Geven we hem thans het woord. Ge hebt me al meermalen gevraagd, u eens iets te vertellen omtrent den toestand in en om Amersfoort vóór ongeveer zestig jaar en ik wil thans eindelijk eens voldoen aan uw verzoek en eens grasduinen in mijn vele herinneringen. Om te beginnen Amersfoort was zoo lusschen 1830 en 18A0 naar men ons op school leerde een stad van ruim 12 000 zielendit laatste woord genomen in de gewone Aardrijkskundige beteekenis, want hcusch, zulke doetjes waren allen lang niet. liet bebouwde gedeelte bevond zich bin nen de buitensingelgrachten, thans meer bekend als het Plantsoen. Alleen buiten de Koppelpoort, aan dc haven, bevond bevond zich een aaneengebouwd gedeelte, evenals buiten de Kamppoort. Buiten de Utrechtsche- en de Arnhemsche poorten (toen nog -Slijkpoort geheeten) stonden slechts enkele huizen en een molen, overi gens een hier en daar verspreide boer derij. Buiten de St. Andriespoort (in de wandeling Driesjespoort) in de Nachtegaal- stegen en ook aan het stadsplantsoen waren tuinen met koepels, waar de burgers des zomers hun namiddagen doorbrachten. De tijd stond nog niet in het teeken van het snelverkeer. Spoorwegen en trams waren er hier nog niet. De reisgelegenheden bestonden alleen in dili gence-diensten wie dat niet kon be talen, moest maar gebruik maken van zijn eigen reisgelegenheid. Waren de onder danen daartoe niet. dan wel niet meer, ge schikt, dan maar per vrachtwagen of hon denkar. Die diligences waren nogal gezellig. Gewoonlijk toch kenden de tochtgenooten elkaar en daar men wist, dat men eenige uren op elkaar gepakt in zoo'n rammelkast moest zitten, maakte men al gauw een praatje en daardoor kwam de tijd dikwijls nog spoedig om. Bovendien gebeurde er gewoonlijk het eene of andere vermakelijk avontuurtje. Zoo herinner ik me, dat wij eens bij het Huis ten Halve waren en dat het paard, volgens den voerman, noodzakelijk moest voldoen aan een natuurlijke behoefte, doch niet kon, hetgeen volgens een oud spreekwoord bij paarden meer schijnt voor te komen. De voerman wilde zijn paard er niet aan wagen, en wij wilden verder. Er werd krijgsraad gehoudenbet geheele gezel schap klauterde uit den wagen en zette zich uit alle macht aan het fluiten. En waarlijk, na ruim vijf minuten kon de reis worden voortgezet. Bijna zou ik den beroemden omnibus- dienst !op Maarsbergen hebben vergeten waarmee wel eens erger oponthoud voor viel, doch, dank zij de bereidwilligheid van de omwonenden, men toch ateeds zij het ook met een ander vehikel bijtijds de aansluiting op de toenmalige Rhijnspobr haalde. Ge zult mij deze uitweiding wel ten goede houdenoude menschen verdiepen zich nog wel eens in bun jeugdherinneringen. Om dan terug te komen op de sta#. De poorten waren op een na vervangen door hekken, die de* avonds op zekeren tijd werden gesloten, zoodat men de hulp van den portier noodig had om er in of er uit te komen. Er bestonden in dien tijd namelijk nog Gemeente-accijnzen en aan elke poort «ai des daags dan ook een Gemeente-kommiee op wacht, die gewoonlijk zijn tijd doodde met nettenknoopen of pijpedoppen maken (de lange Gouwenaars waren toen nog in hooge eer). Maar ondank* die bewaking bij dag en nacht werd er toch geamokkeld. De stad zelve zag er toe heel anders uit menig oudje uit dien tijd zou vreemd opzien wanneer hij of zij thans eens terugkwam. Zoo vond men aan enkele huizen nog buitenluiken, waarvan de eene helft naar onder, de andere naar boven kon worden geopend. De bovenste helft diende voor luifel, de onderste om er op uit te stallen. Vooral in de buurt van 't Hof, langestraat en Krommestraat waren er nog veel pothuizen. Immers de huizen waren daar zeer ondiep, zoodat bij de meeste de keuken een plaatsje vond in den kelder, waarvoor dan het pot huis een zeer gerieflijke uitbouw was. Deze pothuizen dienden overdag ook wel voor uitstallingen, enz. en 's avonds tot rust- en uitspanningsplaats voor de lieve jeugd, welke in die buurt en destijds nogal talrijk was en wel vol jongensstreken zat, doch nooit zóo ver ging als de huidige jeugd. Ook waren er nog huizen met metalen kloppers op de deuren en andere met een anthieke, statig uithangende huisschel, waar van de trekker bestond uit een soort k!eten met een knop onderaan. Deze alarm- in richtingen oefenden steeds een groote aan trekkingskracht uit op ons wanneer de avondscholen uitgingenwant er waren in dien tijd we leefden nog niet in de Êeuw van het kind nog avondscholen. Enfin, we zijn. er óok gekomen In de Langestraat waren nog enkele zeer oude huizen, waarvoor de commissie voor oudheden, in Den Haag, gaarne een knieval zou hebben gedaan. Gelukkig voor de eigenaats, die ze noodwendig moeaten ver bouwen, bestond die commissie toen nog niet; anders waren die eigenaars gefopt geweest. Trouwens oude tinnen koffiekanen, koperen bedwarmers, enz. kon men toen nog maar alléén vinden bij uitdragers. Slechts werkelijk mooie dingen, die waarde hadden en voor het verkeer niet levens gevaarlijk waren, werden bewaard, De antiquititis heerschte destijds nog niet epi demisch. De vischmarkt, die in 1857 werd overge bracht naar het Lieve Vrouwe-kerkbof, stond aan de LaDgeatraat op het overkluisd*

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1