4 Mei 1917. 65 Van Nijnatten. Straatnamen. De Wethouder Veis Heyn: M. de V., die quaestie ligt niet op den weg van den Wethouder der Bedrijven, maar dit is de naleving der verordening en door den strafrechter zal moeten worden uitgemaakt in hoeverre tegen de verordening gezondigd is geworden. De heer Kroes: Dan neem ik alle verantwoording op mij. De Voorzitter: Dan breng ik in stemmiug het eerste gedeelte van het verzoek. Het eerste gedeelte wordt goedgekeurd met 13 tegen 2 stemmen (die van de heeren Kroes en N'ieu- wendijk). De Voorzitter: Wenscht een van de heeren hoofdelijke stemming over het tweede gedeelte? N'iet? Dan is aldus besloten. 233. Afwijzend advies van Burgemeester en Wei- houders op oen adres van do Commissie van verbruikers in zake wijziging van liet maximum aantal M:1 gns. dat tegen 8 cent mag worden ver bruikt (Gedr. Vorz. No. 68). Goedgekeurd z. d. of h. st. 234. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hot verlootten van een credict van f '25 000 ten behoeve van bet maken van aansluiting) 11 aan do gasloiding (Gedr. Verz. No. 84.) Als voren. 235. Voorstel vnn Burgemeester en Wethouders tot het goven van straatnamen en aanvulling van de Alphabetischo stratoniijst (Gedr. Verz. No. 66). De Voorzitter: Hierbij komen in behandeling het adres van de vereeniglng «Flchite* en het amen dement van den heer Tromp van Holst, gesteund door de heeren Van Nijnatten en Houbacr, om den naam Soesterweg te veranderen in Snouckaert-laan. Dat amendement luidt »Ik heb de eer U voor te stellen, dat de imam van het eerste gedeelte van den Soesterweg veranderd wordt, niet in l.iiidenlaan, maar in Snouckaert-laan, naar den onderprefect Albert Carol baron Snouckaert van Schauburg. die op 28 November 1813, des mor gens om 4 uur, de Franschen de Utrechtschepoort uitliet De heer Van Nijnatten; M. de V„ ik zou graag van B. W. willen vernemen, welke beweeg reden bij het College heeft voorgezeten om op den Berg een bloemetjesbuurt te maken, want het is zooals ik zie Croeuslaan, Tulplaanhet zijn allemaal bloem- bollctjes. Een eigenaardigheid is dit, M. de V., dat, als we eens onze blikken werpen over ons land, dan zien we, dat de bloemenbuurten steeds achterbuurten zijn. Ik noem bijv. Amsterdam en Utrecht. Zijn die bloemnamen nu misschien door B. W. voorgesteld om dat daar eventueel een tuindorp zou komen De heer E y s i n k. Wethouder van Open bare Werken: M. de V., ik kan den heer V.n. Nijnatten antwoorden, dat een straat natuurlijk eet naam moet hebben (Gelach). Daar gaat niets af c: per slot van rekening, welken naam zij bebheu, doet er eigenlijk weinig toe. In geen geval was het B. W. bekend, dat in andere steden bloemenbuurten juist achterbuurten zijn. De heer Van Nijnatten: Niet? Rozengracht, Leliegracht, Bloemgracht, Lindengracht, Rose ma rij 1- tjessteeg. Tromp van Holat. Snouckaert-laan. De Wethouder Eysink: Dat het blijkbaar dan vroeger een gewoonte is geweest, dergelijke namen te geven aan achterbuurten, was aan B. W. niet bekend. De heer Van N ij natten: Kijk eens even hier, M. de V. Het is natuurlijk zooals de Wethouder zegt Een naam moet een straat hebben (Gelach)och, een straat moet een naam hebben. Nu hebben wij daar in het Bergkwartier eerst de straten genoemd naar het Koninklijk Huisde Koninginnelaan, de Prinses Maric-laan dan komen de groote Staatslieden, bijv. de Van Oldenbarneveldlaan, enz. Dan gaan we door met de groote dichters en geletterden. Nu dacht ik, dat het de bedoeling was van B. W, om dat illustre gezelschap te omkransen met bloemetjes, maar dat schijnt dus de bedoeling niet te zijn. Er moet dus een andere bedoeling hebben bestaan. Nu hebben wij daar een vereeniging «Tuindorp*. Is daar misschien aan gedacht Maar die verkoopt de gronden aan gewone particulieren met een gewoon speculatief doel en eet) tuin-dorp zal daar daar dus niet verrijzen. Wanneer we de huizen zien, die daar worden gebouwd ik geloof, dat er 4 huizen staan dan zullen wij daar niet krijgen een tuin-dorp, maar veeleer een kazernedorp. Eu waar nu in alle steden juist de achterbuurten zulke namen dragen, zou het, dunkt mij, beter zijn, in de lijn voort te gaan, als waarin wij ons bewogen. Ik vind het trouwens ver- schrikkclijK voor iemand, te moeten wonen In de Tulp laan. Maar in ieder geval zal het dan toch moeten wezen Tulpenlaan, want de laan bestaat niet uit éen tulp. Verbeeldt je nu, dat je woont in de Crocus-luan! Een crocus is toch een heul klein dingetje I Ik zou B. W. dan ook willen voorstellen, deze naamlijst terug te nemen en andere namen voor te stellen, die meer in overeenstemming zijn met de in die omgeving gebruikte. De Voorzitter: Heeft het verzoek van den heer Van Nijnatten de instemming van den Raad De heer- Stadig: M. de V., aanvankelijk heb ik niet stil gestaan bij deze zaak maar nu ik er over nadenk, begin ik toch voor het bezwaar van dan heer Van Nijnatten te gevoelen. Inderdaad, wij kunnen spreken van een I.indenlaan, maar toch niet van een Tulp- of een Croeuslaan. Zoo'n samenvoeging is inder daad voor mijn taalbesef onjuist, en ik geloof daarom, dat we beter doen met do zaak te renvoyeeren naar li. W. De heer Hofland: Een litterair bezwaar dus. De Voorzitter: Mag ik nogmaals vragen of het verzoek van den heer Van Nijnatten en mr. Stadig instemming vindt bij den Raad? (Teekenen van instem ming.) Ja? Dan hebben B. W. geen bezwaar, de voordracht terug te nemen. Wij kunnen dan alleen de Lindenlaan er uit nemen, waarbij in behandeling komt het adres van «Fléhite*. het amendement-Tromp van Holst, enz. De heer Hofland: M, de V„ ik zou er prijs op stellen, juist ook omdat er nog een adres is van iemand, die verbonden is aan het Historisch archief, uenige nadere toelichting te vernemen van den Burgemeester of van iemand anders, betreffende den persoon naar wien voorgesteld wordt, die straat te vernoemen. De heer Tromp van Holst: M. de V., ik kan den heer Hofland wel even inlichten door voor te lezen, hetgeen in bet verslag van «FJéhitc* daarover staat. Snouckaert heeft verschillende functies vervuld onder Koning Lodewtjk.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 11