Tromp. Snouckaert-laan. l.einweber. Sprengel. i Vermoedelijk waren het, evenals in 1803, en later ionder de regeering van Koning Lode wijk, financieele omstandigheden, die hem noopten, de betrekking aan I te nemen van onder-prefect in het arrondissement van Amersfoort, waartoe hij den igen Mei 1811 benoemd werd. In October ran dat jaar, was hij verplicht om zich (evenals alle Staatsambtenaren) te onderwerpen aan het bevel om bij het bezoek van den Keizer te Amersfoort een aanspraak te houden, hetgeen hem zeker tegen de borst moet hebben gestuit. >Het is voornamelijk In deze betrekking van onder prefect. dat hij de dankbaarheid heeft verdiend van Amersfoorts ingezetenen. «Na de plundering van Woerden, op den z^en No vember 1813, waarbij men zonder het sparen van burgerbloed mocht te werk gaan, werden den daarop volgenden dag ongeveer 300 Franscben, onder bevel van kolonel Falba, na uit Woerden te zijn terugge zonden, naar Utrecht en van daar op Amersfoort ge dirigeerd, omdat de Fransche generaal Molitor vreesde, dal Utrecht, waar hij commandant was, anders het zelfde lot als Woerden zoude ondergaan. Deze woeste bende, dien zelfden avond nog te Amersfoort aange komen zijnde, haakte voortdurend naar de voor haar zoo verblijdende lijding, aldaar te kunnen handelen als in het ongelukkige Woerden, doch werd, dank zij de doeltreffende maatregelen, genomen door den onder prefect, in bedwang gehouden, en zoo werd de stad voor een dusdanig schrikkelijk lot gevrijwaard. Drie bange dagen en nachten verliepen in een aanhouden den angsteindelijk, in den vroegen ochtend van den a8en November, verliet dit gespuis de stad de onder prefect liet hen de Utrechtsche poort om 4 uur uit de lantaarn, waarvan hij zich bij die gelegenheid be diende, werd door de familie in 18S5 aan het Museum van «Fléhite» in bruikleen afgestaan. Nauwelijks had hij zich weder ter ruste begeven, of hij werd opnieuw gewekt door de aankomst der kozakken vóór de Kamp poort, welke hij binnenliet, niettegenstaande hij daar door zijn leven op 't spel zette, daar Falba hem had gezegd dat hij terug zou komen («je vais faire une promenade») en verantwoordelijk had gesteld voor alles wat er in zijne afwezigheid zoude gebeuren. De omstandigheden echter veroorzaakten, dat hij niet terug kwam, daar Amersfoort bezet werd door de verbonden mogendheden Tot zoover het verslag. Dat heeft hij gedaan met een lantaarntje en dat kunt u nog zien in het Museum «Fléhite». M. de V., dat is het eenlge, dat ik daaromtrent kan meedeelen. De Voorzitter: IV W., maken geen bezwaar, het amendement over te nemen. Het aldus gewijzigde voorstel wordt goedgekeurd z. h. st. 236. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake aanstelling van tijdelijk personeel hij (5e- moente- werken in verhand mei do voorberr dende werkzaamheden voor don school bouw (Gedr. Verz. No. 82). De heer Van N ij n a 11 e n M. de V., is het de be doeling. het salaris te bepalen op f 100 per maand en per persoon, of voor beiden? De Voorzitter: Per persoon. De heer Van Nijnatten: O. Goedgekeurd z. b. st. 237. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel fabrieksterrein nabij de Ramstraat, groot ongeveer 7000 Ma, f3 per M-'. aan de N.V. «Nederlansche Confectie fabriek, v/h A. Cohen Je Co.», te Amsterdam (Gedr. Verz. No. 80). Goedgekeurd z. d. of h. st. 238. Voorstel ran Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan do Huijgenslaan, groot ongeveer 900 M3. a f2.25 per M3. aan jhr. A. W. den Beer Poortugael (Gedr. Verz. No. 78). Als voren. 239 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst van ongeveer 3 M2 vaarwater van de Beek en tot verkoop daarvan aan don heer Albert Heijn voor f300 (Gedr. Verz. No. 79). De heer Leinweber: M. de V., heeft de Gemeente het recht, een gedeelte van een openbaar water, van de Beek. te verknopen? Ik dacht, dat de Gemeente over de Beek niets te zeggen had, maar het Heemraadschap. De Voorzitter Het Heemraadschap heeft slechts te zeggen over de Buitensingels. Daarom stellen B. W. voor. het water eerst te onttrekken aan den openbaren De heer Leinweber: Dan is het toch beter, te zetten Gracht. De heer Van Nijnatten: Singel is de naam. De heer Leinweber: Singelgracht. De Voorzitter: Ja, dat is juister. Dan wordt dat aldus gewijzigd. De heer Hofland: M. de V., het beteekent wel niets, maar in de stukken wordt telken male gesproken van verkoop van «grond», terwijl hier wordt gesproken van «water». Hoe moet je dat nu eigenlijk lezen? De Voorzitter: Mijnheer Hofland ik geloof, dat op het oogenblik het water wordt verkocht. De heer Van N ij natten: Als ik de zaak goed begrijp, wordt het vaarwater aan den openbaren dienst onttrokken en dan wordt de eigendom van den grond verkocht. De Voorzitter: Ik geloof, dat de heer Albert Heijn het water koopt. De heer Van N ij natten: Neen, M. de V.. het is hem te doen om den grond onder dat telkens weg- stroomende water. De Voorzitter: Vindt de Raad het goed, na dere nasporing te doen omtrent de jui6te benaming en B W. te machtigen, de redactie naar aanleiding daarvan vast te stellen De heer Hofland; Er zit toch wel iets in, M. de V„ want het geeft verandering. De Voorzitter: Zeker, mijnheer Hofland, dat geef ik ook toe. Het is wel iets om ook voortaan op te letten. Aldus gewijzigd wordt het voorstel goedgekeurd z.h.st, 240. Voorstel vhii Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel Hof no. 7 (Gedr. Verz. No. 86;. Goedgekeurd z. d. of h. st,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 13