8 Mei 1917. No. 8873 67e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „l)e Amersfoortsctae Courant, voorheen Firma A. H. van ClrefT". HOOFD-REDACTRICE Suze FREDER1KS'—VAN CLEEFF. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnexneut per 3 maanden/ 1.— franco per post/1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus 9. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in ™l«>nin« <,»hr»rh» KORTEGRACHT 9. Bij dit nummer behoort als BIJV OEtJSEL het stenografisch verslag der Raadsver gadering van Vrijdag 4 Mei. KENNISGEVINGEN. AARDAPPELMEEL. De Burgemeester der Gemeente Amerfoort maaktbekend.dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis brengt, dat in zijne beschikking van 23 April j.l., no. 31183, afdeeling Handel (Nederlandsche Staatscourant no. 94) onder b. bij den maximum-kleinhandelprije voor aardappelenmeel (pakmeel) in plaats van 115 cent per pakje van 0.5 K.G. moet worden gelezen 11.5 ct. per pakje van 0.25 K.G. Amerfoort, 7 Mei 1917 De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. VOEDER ARTIKELEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat hij de volgende cir culaire heeft ontvangen van het Rijks vee vo^derbureau Utrecht De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat granen en veevoederartikelen, die in de maand Mei worden toegewezen, tegen de volgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd Mais f 17.23 per 100 K.G. Voerhaver - 20. Boonen - 23. Amerik. lijnkoek. -200.1000 basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, bepaalde merken en soorten, ook schilfers naar de gewone verhouding. Al deze artikelen te leveren vrij boord opslagplaats der Regeering. Reinigings-producten, afkomstig uit de buitenlandsche granen, f 18.30 per 100 K.G. inclusief baal, netto gewicht af fabriek. De voor Mei toegewezen percentages zijn voor mais, gerst en tarwe 18 pet. haver en boonen 33.5 tarweafvalproducten niets. Amersfoort, 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Voorkomen is beter dan genezen. Trach ten we dan te voorkomen, dat onze jon- gens worden drankzuchtigen, misdadigers, landloopers of bedelaars, door de oprichting van een Kinderhuis, waar ze vinden warmte, gezelligheid, lucht, licht, vreugde, liefde al hetgeen onze eigen kinderen zoo ruim schoots genieten. Het voorloopig comité noodigt allen, die belang stellen in het lot van onze kinderen, uit tot een vergadering op Zaterdag 12 Mei, des nammiddags 2 uur, in hotel Reichmann», alhier, waar de welbekende mevrouw Muller-Lulofs, uit Utrecht, bet doel en het streven hoopt uiteen te Het voorloopig comité Mevr. C. H. gravin Van Randwijck De Jonge. Eere-Presidente. L. A. baron Van Iitersum, Voorzitter. Mevr. A. Birnie-Kranenburg. Mej. A. A. J. Bolk. Mej. G. van den Burg. Mevr. J. C. Gerritsen-Roukens. Mej. W. C. Hovens Gréve. Mej, J. van Goor. Mej. J. W. P. C. Lamberts. Mej. J. P. van Luyn-Filips. Mevr. H. II. Noorman-Didericks. Mej. L. Overeem Van Ingen. Mej. E. P. Pothoven. Mevr. R. J. van Vollenhoven-Van Rood. dr. F. A, F, Groneman. F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol. A. J, Huijskens. H. Jansen. W. Kleber. J. W. Krom. C. J. F. Prins. dr. G. A. Prins. P. Stienstra. A. M. Tromp van Holst. A. Veen. mr. dr. H. Tb. A. Verhoef. ds. M. J. Visser Jzn. H. J. Veldhoen. Secretaris. HET Amersfoortsclie Kinderhuis. (Ingezonden.) Door ondergeteekenden is een voorloo pig comité gevormd, dat zich ten doel stelt, te dezer stede een TEHUIS VOOR SCHOOLGAANDE KINDEREN (van 6 tot 13 jaar) te stichten. De bedoeling van dit Kinderhuis is om kinderen van ouders, die door werken bui tenshuis den kost moeten verdienen, of door andere oorzaken niet in slaat zijn, zelf hun kinderen te verzorgen, een aangenaam en nuttig verblijf te verschaffen. Van 11 tot 1.30 en van 3.30 tot 8 uur, eu des Woensdags en des Zaterdags van 11 tot 8 uur, zal het Kinderhuis voor hen openstaan, 's Middags ontvangen zij een warm eenvoudig maal, en 's avonds een boterham. De kinderen zullen worden bezig gehouden met spelen, lezen, vertellen, frö belen, enz. De ouders moeten daarvoor een zeer geringe vergoeding betalen. Hiermede hopen wij vele kinderen van de straat te houden. De burgerij klaagt (en terecht!) over de baldadigheid van de straatjeugd en we ergeren ons aan hun vernielzucht. Maar geven we ons wel rekenschap van de oorzaken daarvan het gebrek aan toe zicht, het leeg loopen, de ongezelligheid in huls? de demonstratie in de eerste plaats wordt ge geven voor de onderwijs-autoriteiten, en de de onderwijzers, in de tweede plaats voor de gemeentelijke autoriteiten en in de derde plaats voor de burgerij. Alle dezen moeten overtuigd worden van de noodzakelijkheid, dat er meer harmonie moet komen tusschen de geestelijke en de lichamelijke ontwikkeling van den mensch. Het zijn geen militairistische, doch veel eer vredesdoeleinden, welke deze demonstra lie najaagt. Zij zou plaats moeten hebben, óok al was de laatste bajonet in het museum opgeborgen. Dat, naar wij hopen, vele militairen er aan zullen deelnemen, bewijst niets tegen onze bewering. De mobilisatie heeft althans dit gunstig gevolg gehad, dat in het leger de lichamelijke opvoeding meer tot haar recht is gekomen. Militairistische bedoelingen zijn daaraan vreemdde lange duur der mobilisatie heeft het 'm gedaan. Het leger is gewonnen; nu komt de school aan de beurt. E11 ook die wordt gewonnen. Wij weten, dat reeds verscheidene oefeningen voor de demonstratie door schoolkinderen worden ingestudeerd. Ook de burgers zullen niet achterblijven. Amersfoort zelf kan niet voldoende krach ten leveren; gelukkig hebben de Neder landsche sport vereenigingen hun medewer king toegezegd. De Ned. Athletiek Unie vaardigt een groep at, welke interessante oefeningen zal demonstreeren. Ten slotteword te en beroep gedaan op de burgerij; dat gebeurde reeds in een adver tentie waarbij deelnemers worden opgeroe pen voor den estafetteloop en den veldloop. Hoe grooter aantal burgers aan de de monstratie zal deelnemen, des te eerder zal alle misverstand uit den weg zijn geruimd en des te doeltreffender zal de propaganda voor lichamelijk opvoeding worden. Wij wekken dus tot deelneming en me dewerking allen op aan wie deze op eeni- gerlei wijze worden gevraagd. DE PERS-COMMISSIE. Demonstratie voor lieliamelijbo opvoeding. (INGEZONDEN,) Het is ons gebleken, dat nog niet in alle kringen duidelijk is hetgeen wordt bedoeld met de groote Demonstratie voor lichame lijke opvoeding, welke dezen zomer hier gehouden zal worden. Er schijnt zelfs bij sommigen een zonderling misverstand te bestaan, dat wij ons willen haasten, uit den weg te ruimen. Achterdochtige menschcn n.l. zinspeelden op aankweeking van militairisine of militai ristische bedoelingen. Het is raadselachtig hoe men dat achter de aangekondigde demonstratie kan zoeken Reeds de samenstelling van het uitgebreide comité moest allen argwaan wegnemenon der de 30 leden toch vinden wij slechts j militairen en 2 gepensioneerden. En wie mocht meeneii, dat het een mili taire demonstratie gaat worden, vergist zich wel deerlijk. Het eenige doel van de demonstratie is: propaganda voor lichamelijke opvoeding. Daarom is ookel ke gedachte aan wedstrijd uitgesloten. Het drukke leven en de strijd om het be staan worden sloopend voor het menschlijk gestelsteeds hoogere eischen stellen zij aan den mensch. Energie en vlugge geest moet hij bezitten, doch deze kunnen slechts wo nen in een krachtig en gezond lichaam. Zon der dat, moet hij het afleggen. Deze eenvoudige waarheid wordt nég niet voldoende beseft. Om haar meer ingang te doen vinden, is deze demonstratie op touw gezet. In de vergadering, waar het plan werd ont vouwd, is er juist de nadruk op gelegd, dat De Regeering bereidt den uitvoer van geslachte hoenders voor en iedere kip penhouder (al dan niet lid der V. P. N.) zal dan ten minste f2 30 tot f3.50 per stuk voor zijn hoenders kunnen maken, mits hij het piuimvee ten verkoop zende aan de V. P. N. Het raadt ten zeers'e aan, niet te ver- koopen alvorens de Rijks-regeling bekend is, waarvan het zoo spoedig mogelijk mede- deeling zal doen. De federatieve voeder- en pluimveehandel te Amersfoort zal zich belasten met den verkoop en daartoe eendrachtig samenwer ken met de overige V.P.N.-organisaties. De kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente besloot, tot den Minister van Oor log het verzoek te richten, een garnizoens prediker voor Amersfoort te willen benoe men, omdat de hier aanwezige predikanten onmogelijk nog meer kunnen doen voor de hier in garnizoen zijnde militairen dan zij reeds doen. Nu wordt er weer geklaagd over de gort een bijna onbekend voedsel bier, in tegenstelling van in andere deelen des lands. Men zegt, dat ze niet deugt, omdat ze zoo blauw is. Men weet niet. dat witte gort juist niet de oorspronkelijke, doch door zwaveling ontkleurde gort is. Vindt men óok nu men dit weet de kleur onooglijk, dan kokc men de gort af en giete het eerste water weg. De Vereeniging van gortpellers (de leve rancier van de Regeeringsgort) deelt nog mede, dat ongezwavelde gort (dus gort met blauwe kleur; verre te verkiezen is boven de gezwavelde. Waar deze vereeniging zich tot taak stelt, de deugdzaamste gort voor het gebruik te leveren, zendt zij dus bij voorkeur ongezwavelde gort. Zaait boekweit in de mislukte rogge- akkerszij vraagt geen bemesting, wordt niet door de konijnen opgegeten en kan nog een ruimen en waardevollen oogst geven. Aldus de Secretaris van het Utrechtsch Landbouw Genootschap in het jongste or gaan. Het Hoofdbestuur der V. P. N. deelt in het jongste orgaan mee, dat, door het groot tekort aan pluimveevoeder, men helaas zal moeten komen tot afslachting. De openbare l agere school aan de Beek straat, die s Maart werd opgevorderd door den garnizoenscommandant, wordt (leze week weer ontruimd, zoodat de leerlingen, die thans in andere scholen onderwijs ge nieten, omstreeks half Mei weer naar i'e eigen school zuilen gaan. De akte van bevoegdheid voor onder wijzeres is alsnog behaald door mejuffrouw A. A. B. C. Glaser. Adjudant A. J. Scholte, van het 10e re giment infanterie, is thans opgetreden als Administrateur van de militaire verplegings- inrichtingen te Nijmegen. Het 60ste oorlogs bulletin van de »A1 liance franijaisec, van 15 April, is voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Kortegracht Dat Secretariaat wordt vc door den heer Y. Dubosq. De promotie-wedstrijd tusschen Doetin- che-n en G. F. C. (Goor) welke Zondag op Dirkhoven zou plaats hebben, werd niet gehouden. H. V. C. 3 werd achter Rustoord» met 0-1 geslagen door Amersfoort 1. Rapiditas won op Olympia, uit l'irecht, de Vierdag-medaille met 9 3. Naar de kaasmarkt werden gister aange voerd 13 wagens met Ocoo pond. De prijs liep van 55 tot 60 cent. De handel was vlug. Ondanks de zoo in het oog vallende waarschuwingen van Heide-maatschappij en A. N. VV. 13.. trouw door de bladen in stad en omtrek herhaald, hebben Zaterdagavond en Zondag hevige bosch- en heidebranden gewoed, Zaterdagavond van 6 tot 9 uur was er een groote heibrand bij de interneerings- kampen onder Soesterberg, die niet kan zijn veroorzaakt door vonken uit een loco motief. Zondagmiddag omstreeks 3 uur woedde een hevige brand aan den zoom der l.eus- derheide bij den Doodenweg op terreinen van de Gemeente Amersfoort en van de heeren Kolff (Nimmerdor) en mr. A. J. de Beaufort (de Treek). De in wording zijnde gebouwen van de Internationale school voor wijsbegeerte en van de vereeniging '«Zomers buiten e bleven, mede door het flink optreden van garnizoen en geïnterneerden, gespaard; maar toch is ongeveer 30 H.A. bosch en heide verbrand, Zondagavond omsteeks 6 uur was er brand in het eikenhakhout tusschen Utrecht- scheweg en en Anna Paulowna-laan. Hier doofden bewoners van omliggende vilia's en wandelaars het vuur eer het al te groote schade veroorzaakte. Ook onder Doorn en bij Zeist en Hilver sum was een boschbnnd, die almede werd aangewakkerd door den feilen Noord-Ooster. Bij het oordeel o< er onze medemenschen moet ons hoofd advocaat-generaal, ons hart verdediger, en ons gawetei: rechter

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1