Stadsnieuws. Advertentién. Fa. L. v. Achterbergh Nationale HptleeM Klerk beschermen of te bevorderen, ontaarden zij, wanneer solidair aaneengesloten groe pen hun door vereeniging verkregen macht gaan gebruiken om tol te heffen van de rest der gemeenschap. Geen oogenblik, zegt het blad. kan de Nederlander zich ontrukken aan de klauwen van dit jonge, maar krachtige monster. Het begint al bij den bakker en den melkboer, die ons des ochtends de ingrediënten voor ons ontbijt aan huis bezorgen. Zij hebben hun Bonden, en die Bonden decreteeren eenvoudig na onderling overleg, de prijzen, die het publiek heeft te betalen, en de verhoogingen waarbij het zich heeft neer te leggen. Bescherming van hun belangen is wel de leus, maar exploitatie van het publiek is het ware doel. Het begint, zooals wij zelden, bij bakker en melkman het eindigt bij den steenkolenhandel, bij stoomvaart ondernemingen, bij de groote spoorweg maatschappijen, die. üok al zorgzame tijden als vcorwendsel gebruikend, besluiten «bui tensporige concurrentie in de toekomst te vermijden», en »met het oog opgewenschte bezuinigingen» het publiek eventjes in de luren leggen met een toeslag van 20 pCt. op de passagierstarieven, als gevolg waar van zij zulke reusachtige toenamen in hun ontvangsten hebben, dat zij dezelve naar het schijnt niet meer durven publiceeren Ten minste, na December zijn door onze spoorwegmaatschappijen geen ontvangsten meer gepubliceerd. Deze vertrusting wordt toegepast in het groot en in het klein. Wie er door wordt getroffen, roept zijn vakgenooten bijeen om ook een dergelijke groep te vormen, »ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de duurte». En het is juist de vertrusting, die voor een deel de duurte veroorzaakt door de prijzen kunstmatig omhoog te jagen. Het is een hoogst laakbaar streven, dat op den duur zichzelf zal straffen, en uiterst nadeelig inwerken moet op onze beste volks belangen. Want deze vertrusting moet vcr- lammcrd inwerken op dien wedijver, welke noodig is om het nationale kunnen op peil te houden. Als handeldrijvend volk dienen wij ons heil te zoeken in vrije mededinging en uiterste krachtsinspanning, niet in onder linge afspraakjes en vertrusting. In de Remonstranschc kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan dr II. L. Oort uit Leiden. In de Doopsgezinde kerk zul niet voor gaan ds. Ten Cate, doch ds. M S. Decnik, uit Amsterdam, die tevens een huwelijk zal inzegenen. Morgenavond zal ds. Klein Wassink, uit Leeuwarden, in «Amicitia» spreken over Evenredige vertegenwoordiging in de Xed. Hervormde kerk. De aanstaande herstemming en de zeer begaafde spreker zullen ongetwijfeld twee factoren zijn, die een zeer druk bezochte vergadering zullen ten gevolge hebben. Sommigen verkeerc in de meening. dat de broodkaarten thans weer een week gel dig zijn. Dit is niet zoomen moet er negen dagen mee toe, dus voor de 13e week van S tot 16 Mei; 1 ie week van 17 tot 23 Mei; 15e week van 26 Mei tot 3 Juni; 16e week van 4 tot 12 Juni. In het «Maandblad v. d. Vervalschingen» berekent dr. Van Hamel Roos dat, volgens zijn onderzoekingen het melkbrood van een der grootste fabrieken te Amsterdam, zoo als dit vóór de aanwending van aardappel meel was samengesteld, een eiwitgehalte had van 11.10 pet. en een vetgehalte van 2.93 pet. (bij een watergehalte van gemid deld 36.32 pet.) terwijl het tegenwoordige water-brood van de zelfde fabriek (melk brood wordt slechts op speciaal verzoek gebakken) slechts 0.45 pet. vet en 7.86 pet. eiwit bij een watergehalte van 37.81 pet.) inhoudt. Daaruit blijkt dat bij het tegenwoordige rantsoen van 300 Gr. brood per persoon en per dag, een vermindering van 4.8 Gram vet en 10.2S Gram eiwit te constateeren is, derhalve, dat in het vroegere gewone melkbrood vier en een half maal meer vet en bijna twee maal meer eiewitstoffen aan wezig waren. De S.S.. II. S. M., Centraal Spoorweg Mij. en X. B. D. S. hebben in verband met de nadering van het zomerseizoen besloten, ten einde met het oog op den kolenvoorraad toeneming van het aantal reizigers tegen te Saan' met ingang van heden de afgifte van gewone kilometerboekjes van 500 en van 1000 K.M. en van kilonieterboekjes voor vaste reizen tot nadere aankondiging te staken, terwijl de prijzen van de kilometer- kaarten worden verhoogd tot f 16 voor de ie kl., 1 iz voor de 2e kl. en f8 voor dc 3e klasse. Gedurende dc maanden Juli, Augustus en September 1917 wordt voor dc enkele reis kaarten en plaatsbewijzen voor buurtver keer, alsmede voor bagage, de op 1 Januari 1917 ingevoerde toeslag van 20 pet. ver hoogd tot 50 pet. Dc afgifte van tienrittenboekjes voor buurtverkeer wordt met ingang van heden gestaakt en zal op 1 Juli 1917 of eerder tegen de verhoogde prijzen worden hervat. Gezelschapsbiljetten voor een enkele reis en voor een reis heen en terug, benevens gezelschaps-biljetten voor uitstapjes van kinderen worden gedurende de maanden Juli. Augustus en September niet afgegeven. Tot nader aankondiging worden extra- treinen niet meer beschikbaar gesteld, terwijl geen gelegenheid meer kan worden gegeven om geheele voertuigen of rijtuigafdeelingen af te huren. Op de bij de «Staatscourant» gevoegde Lijst ven hoogst aangeslagenen in 's Rijks belastingen komen voor de volgende stad- genooten de hr. J. Bast, jhr. A. \V. den Beer Poortugael, L. C. Beynen, M. Th. Cox, C. V. Gerritsen, H. Gerritsen, J. A. baron Van Heeckeren van Molecaten, Joh. Knop pers, G. Kolff en A. M. Tromp van Holst. I.uitenant-kolonel M. Grondhout thans werkzaam aan het Departement van Oorlog is benoemd tot Directeur der Rij- en hoef- smidschool. De heer J. Benninga, onderwijzer aan de school Coninck-straat, is in gelijke be trekking benoemd aan een openbare Lagere school te Groningen. De heer J. Brouwer, thans werkzaam !>ij. het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam, heeft bedankt voor de be trekking van tcekenaar bij het Rijks-kadas ter, waarvoor hij met ingang van 1 Juni werd benoemd. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging geeft hedenavond te half acht onder directie van den heer A. van den Branden haar eerste openlucht-concert in dit seizoen, weder in de muziektent op het plantsoen. Ze heeft een zeer populair programma. Tot concierge van het Museum «Flehite» is benoemd de heer G. A. G. L. van lieerde. De lezing van den heer Klaas de Vries, uit Amsterdam, over het 7e leerjaar, is wegens huiselijke omstandigheden uitgesteld De vereeuiging «Handel en Nijverheid, houdt morgenavond haar laatste vergadering Hoe dringend noodig het is, dat hier een Kinderhuis komt - waarvoor Zaterdagmid dag om 2 uur de vergadering wordt ge houden in hotel-Reichmann demonstreert dc jeugt zelf aan de keurige email naam platen der lanen op den Berg, van welke er bijna geen enkele meer ongeschonden is en de meeste zwaar beschadigd zijn door steenworpen. Kon men de daders maar eens aan het verstand brengen hoe schandelijk hun vernielzucht wordt gevonden. Uit een kolentrein, die gisterochtend hier aankwam, kwamen vier Russen te voor schijn, burgers die bijna sedert het begin van den oorlog in een kamp bij fielsenkir- chen hadden gevangen gezeten. Zij werden door de politie naar Rotter dam geholpen. Wij kiezen onze eigen rol niet in het leven, maar het is onze plicht, de rol die ons wordt toebedeeld, goed te vervullen. A M S T K It DAMSC II E N N' I' Fi ES. De Amsterdamsehe soldaat. (Van ons speciaal Amsterdamsch slacht offer). De Amsterdamsehe soldaat is vóór alles Amsterdammer; Soldaat is hij op de tweede plaats. Zij individualistische neigingen doen zich gelden óok al heeft hij den uniform aan. Zij ontsiert den man niet, maar maakt hem toch ook niet mooier. Het zevende regiment infanterie b.v., dat vrijwel geheel uit Amsterdammers bestaat, staat niet bekend als een keurkorps, maar heeft een anderen naam dien wij in het publiek echter niet durven uitspreken. De «jonge broekieV. die op 19 jaar geroepen worden, hun militie-plichten te vervullen, mogen nog goede militairen worden, de oudere worden het niet, al zou men ze ook twintig jaar in depots houden Zij hebben geen militaire neigingen, maar blijven Amsterdammers, en de drilsergeant maakt op hen niet den minsten indruk. Zijn individualiteit speelt hem natuurlijk dan wel eens parten. De eerbied, die hij voor zijn superieuren koestert, is maar gering, hetgeen bedenkelijk wordt, wanneer hij daarvan doet blijken. Maar de meerde ren kennen hun klanten, en de provinciale inspecteurs weten, dat een Amsterdammer op een bijzondere wijs moet worden be handeld. De Amsterdamsehe soldaat voelt zich mijnheer, al is hij ook sjouwerman, Wil de supercur hem tutoyeeren, best, als de «toffe jongens van het zevende» hun superieuren dan ook maar een beetje familiaar mogen behandelen. Maar wee de meerdere, hij moge korporaal sergeant, luitenant of kapi tein zijn, die van zijn mannen dc houding» eischt, en bovendien ze min of meer on parlementair of familiaar durft behandelen, llij houdt het geen week uit in Amsterdam. Een typisch staaltje van Amsterdamsch »lef«. De bond van landstormplichtigen maakte op het exercitieveld der Oranje- Xassau kazerne alle medeslachtoffers tot proselieten, organiseerde in en om de kazer ne propaganda-vergaderingen en benoemde over iedere sectie eenklachten-bureau. De chef van dit klachtenbureau zal dus de macht van den sergeant belangrijk beper ken. Xog een stapje verder, en elke batal jons-commandant heeft naast zich een asses sor, speciaal om de belangen der landstorm- plichtingen te dienen. Amsterdam houdt zijn faameen oproe rig volk, zegt do provinciaal: zelfbewuste mannen, zegt de Mokummer. Gelukkig is het, dat de geest onder dit alles niet lijdt. Men is over de landstormplichtigen zelfs bijzonder tevreden. K E X X I X (i E V I X E X. De Burgemeester der 1 iemcente Amers foort maakt bekend, dat door hem het vol gende schrijven is ontvangen van den Minister van Landbouw. .Vijverheid en Handel Naar mij is gebleken, is het wenscheiijk te achten, maatregelen te treffen ten aan zien van de verstrekking van sommige levensmiddelen aan militairen, die tijdelijk buiten hun garnizoensplaats verblijf houden. In verband daarmede is in overleg met den Minister van Oorlog eene regeling getroffen, volgens welke <1 e militaire autoriteiten aan dergelijke personen dagrantsoenkaarten zullen ver strekken, recht gevende op de aanschaffing van 1 K.G. aardappelen. Deze kaarten zullen worden ingericht in den geest als de plaatsbewijzen van ver schillende tram maatschappijn.zoodat zij slechts voor een door ink^ tlood aange wezen dag dienst kunnen doen. Deze militaire dagrantsoencn zullen gel dig zijn voor alle Gemeenten van het Rijk en zullen bij de aanschaffing van het op de kaart vermelde rantsoen aan den ver- kooper moeten worden afgestaan. Ik verzoek U aan het bovenstaande de noodige bekendheid te geven en er voor zorg tc willen dragen, dat deze regeling in uwe iemcente behoorlijk toepassing vindt. Amersfoort, 10 Mei 1917. Do Bnrgenieester voornoemd VAN RAXDWIJCK. SCHIETOEFENINGEN*. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat op Zon dag 13 Mei 1417 op de schietbanen op de Leusderheide eene schietoefening zal wor den gehouden. Amersfoort, to Mei 1917. Dn Burgemeester van Amersfoort. VAN RAXDWIJCK. IIOXDENBROOD. De Directie van het Levensmiddelen- bureau noodigt houders van honden, welke in aanmerking wenschen te komen voor de Distributie van hondenbrood uit, vóór den 15 Mei a.s. het I.evensmiddelen-bureau daarvan kennis te geven. Deze kennisgeving kan alleen geschieden op een aan het Levensmiddelen bureau (laatste loket) verkrijgbaar formulier. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat volgens schrijven van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel dd. 9 Mei 1917 No. 37579 de maximum-verkoopprijs van zwarte siroop ook geldend is voor siroop verkocht in flesschen en potten, Amersfoort, 9 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDW1JCK. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 7 Mei. Aanvoer 691 715 Export f 8 20 - f 4. 'nJs Keg. f 7.5,5 f 9.1 ROTTERDAM 4 Mei. Aanvoer 519 353 Export f 8.20—f 1 "'l'Reg, I 7.50-f lieden overleed, zacht en kalm, onze lieve Moeder. Behuwd- en Grootmoeder, MAMA DROST, Wed. dr. Thomas Knottenbelt, in den ouderdom van 77 jaar. Amersfoort M. KNOTTENBELT. Hees E. M. WESTERMAN- Knottenbelt G. F. WESTERMAN. Amersfoort A. KNOTTENBELT. Rotterdam I. J. LOCKER DE BRl'YNE- Knottenbelt W. LOCKER DE BRUYNE. Hoogland, (Vinkenhoef) K. KNOTTENBELT. 'II. KNOTTENBELT- Tkn Cate en kleinkinderen. Amersfoort, S Mei 1917. Volstrekt eenige en algemeeene kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR Mr. .8. li. VAX WKI.IIERKS liuron HENKERS) Kortegruehl 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credicten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. Gediplomeerde Huishoudsters. Wie een HUISHOUDSTER zoekt, kan zich wenden tot het Bemiddelingsbureau voor Gediplomeerde Huishoudsters. Inlichtingen te bekomen bij de vertegen woordigster Mej. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, Leitlschekade 99. Spreekuur's Woensdags van 2 tot 4 uur. Brandstoffenhandöl. BeslelkantoorArnhemschestraat 1. Telefoon no, 155, Kantoor en Magazijnen: Koestceg 3-5-7. I itsluitend le kwaliteiten. VOLGESTORT KAPITAAL f 4oo 000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.- De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen tc richten tot haren Agent, de lirma .Wotlioi'Ht iV Van I.ntterveld, MIT'RIIL'IZEX 15 te .IMEitSKOOKT. gevraag*.' bij den tcchnisch-administratieven dienst der', EMRENTE-BEDRIJ VEN, voor lopig in t ij d e 1 ij k e n dienst. In dienst treding zoo spoedig mogelijk. Salaris nader overeen te komen. Kennis van machine-schrijven vereischt 'lie van stenograph!» strekt lot aanbeveling. 16 Mei™ s',rieV9" ian 'CB Difactaur vóor

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2