AIEKSFOORTSCHE COURANT. 12 Mei 1917. No. 8875 67e Jaargang. VERMOGENSBELASTING 19171 Uitduw van Naaiiiluoze V enuootHCiiap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOUFD-KEDACTRICE SUZE FRKDERIKS VAN CLEEFF. AM ERSFOORT. Verschijnt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post 15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. HeclamaB 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 0. Postbus 9. Telefoon 19. K K N N IS (i K V I N U E V. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen hef verzoek van I. de Groot, in gekomen 2,5 Maart 1917. om vergunning tot het oprichten van een inrichting, tot het sorteeren en bewaren van lompen en het drogen van hazen- en konijnenvellen in het perceel alhier gel-gen aan de Teut No. 44, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectic E, No, 4815; overwegende dat het technisch onderzoek nog niet zoover is gevorderd dat een hc- slissingop het verzoek kan worden genomen besluiten de beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Amersfoort, S Mei 1917. Burgern-ester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. HINDERWET. brengen ter openbare kennis, dal bij hun besluit van S Mei 1917, aan J. HOKSBKR- GEN en zijne rechtverkrijgenden voorwaar delijk vergunning is verleend tot het op richten van eene slachtplaats met rookerij, in het perceel alhier gelegen aan de Methorststraat no. 26. kadastraal bekend Gemeente Amersfoort,Sectie A 110. 2096 ged. Amersfoort, 9 Mei «917. Burgemeester en Weihouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 14 tot en niet 20 Mei 1917 zal worden ver krijgbaar gesteld: op bon No. 16: RIJST,, (ook op bon van groene erwten) GORT, HAVERMOUT (voor2oover voorradig), ZEEP. AARDAPPELEN (voorzoover voorradig), Regeerings-VARKENS VLEESCH. BRANDSTOFFEN zie aankondiging van de brandstoffencommissie. Zuiderzee-haring a 2 cent per stuk. voor zoover voorradig, op bon No. 16 van Ge zouten spek. Zonder bonGezouten kluiven, aan den Keuringsdienst, Appelmarkt, voor 12 cent per K.G. Zonder bonKalfsvleesch, voorzoover voorradig, bij Bleijenherg en Dc Vries, Ap pelmarkt 7, voor 25 cent per pond. Amersfoort, 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden, te bepalen, dat het aan fabrikanten van kaarsen, schemerlichten en dergelijke verboden is te verkoopeti of af te leveren a. knarsen, schemerlichten en dergelijke b. dc grondstoffen, die zich onder hunne berusting bevinden en welke dienen voor het fabriceeren van de onder a genoemde producten, tenzij door de Tocwijzings-com- missie voor kaarsen, schemerlichten en der gelijke daartoe vergunning is verleend. Amersfoort, ir Mei 1917. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat door hem het volgende schrijven is ontvangen van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel Aangezien mij gebleken is, dat in som mige Gemeenten brood wordt betrokken op lions van broodkaarten, welke eerst geldig zijn in een volgend tijdvak van 9 dagen, heb ik de eer U te verzoeken streng te willen toezien, dat bakkers geen brood atleveren dan tegen bons, afkomstig van broodkaarten der «loopende week» en hen hij overtreding dezer bepaling zoo noodig overeenkomstig art. 20 der brooddistributie- rcgeling voor uilsluiting voor te dragen. .•Van houders, die door bovengenoemde handelwijze aan het einde van een periode niet meer in het bezit van broodkaarten zijn, mogen geen nieuwe broodkaarten worden afgegeven, Ik wijs U hierbij echter op mijne beschik king van 2.; April 1917, No. 59619/3(1 volgens welke, voor geval de laatste dag van do geldigheidsduur van een broodkaart valt op een Zaterdag, op dien dag ook brood kan worden gekocht op bons van broodkaarten der volgende week. Amersfoort, 11 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK, Burgemeester en Wethouders der Ge- Ameijsfoort. brengen ter algemeenekennis, dat blijkens ontvangen mededeeling Bestuurders-Colla- toren van het «Hendrik Nannes en Cat rijn Epos Leen» te Bols ward, voornemens zijn op een nader te beoalsn dag in'de maand Juni uver te gaan tot eene begeving. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, wor den uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij D. N. Zuit- hoff te Bolsward,, onder overlegging van een geboorteacte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van af stamming, vóór of op 1 Juni e. k. Sollicitanten moeten op .5 Mei, jl.» ten minste 12 jaren oud zijn eu den leeftijd van 24 jaren nog- niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Reis- en verblijfkosten zullen niet worden vergoed. Volgens art. 8 van het leensreglement worden jongel'eden, ouder dan 16 Jaren, die geen opleiding aan een gymnasium, hoogere burgerschool of een daarme- m hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wèl hebben genoten, benoemd, Amersfoort, 11 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A R. VEENSTRA. Wat bedoelen onze Kinderhuizen? (Tehuizen voor schoolgaande kinderen.) Hedenmiddag hield mevrouw Muller I.ulofs uit Utrecht voor een aandachtig luisterend publiek, onder wie zich ook be vonden de Wethouder vain Onderwijs en de Wethouder van Sociale aangelegenheden de burgemeester had bericht van ver hindering gezonden een klemmend be toog over bovenvermeld onderwerp, waar aan wij het volgende ontleenen Lily Braun schreef in hare iMemoiren einer Socialistic «Eiue Frau, die ein Kind trilgt, sollte sein wie eine Siegerin». Die jubeltoon vindt weerklank in 't hart van iedere vrouw, wier moedergevoel niet ver grauwd en vergrijsd is ouder 't stof der ultra-feministische theorieën opgejaagd. On vergetelijk de tijd van 't eerste blij-ver- wachtenonuitwischbaar de invloed op op geheel onze persoonlijkheid van de ver- reinende, tot een hooger geestelijk levens niveau opvoerende gedachten van liefde en verantwoordelijkheid voor 't ontwakende jonge leven, Waren we ons niet bewust, Bankrroresnigiag H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT - Langegracht 30 - Telefoon 363. SOEST - Van Weede-straat 20(5 - Telefoon 6. Nl'HKBPESZbEL - Kyks-strantweg - Telefoon 2. HANDIjEI ülNG bij «Ie aangifte voor de zenden wij o;i aanvrage aan belangh ebbenden gratis. dal de hoogste functie van ons vrouw-zijn, de gezinsformatie, ook vroeg een uiterst streven naar volmaking in alle opzichten? Was (ie taak der opvoeding van een nieuw geslacht, dat rondom ons opgroeide, ons niet ten spoorslag om, door '1 voortdurend werken aan ons z.clvcn, te scheppen het milieu, de atmosfeer, waarin alleen de jonge plant rustig en schoon zich zou kun nen ontwikkelen? Helaas, dat over 't algemeen dit stuk poëzie van 't vrouwenleven in zijn volle heerlijkheid slechts kan worden doorleefd door de vrouwen der hoogere standen, in schril contrast met de prozaïsche werke lijkheid in zooveel arbeidersgezinnen, waar de kinderen zeker met even grooteen har telijke liefde worden ontvangen, maar de schoonste bloesem van 't moedergevoel zoo vaak niet lot haar volle, volkomen ont wikkeling zich kan onlpjooien onder de economische omstandigheden, onder den druk en den last, die de kleinen, huns on danks, van T uur van hun geboorte af, en dikwijls reeds lang voor dien tijd, veroor zaken. De kinder-tehuizen zijn van dit alles de stille, droeve getuigen. In onze kinderhuizen ziet men T abnormale kinderen en moeders, die, in afwijking van hetgeen natuur heeft gewild, niet bijeen, maar van elkaar ge scheiden zijn, juist in de jaren, waarin 't kind voor den invloed der moeder zoo zeer ontvankelijk is, Dit onnatuurlijke in tegen stelling met eigen gelukservaringen, stemt ons tot -verzet, en we vragen ons af, waarom? Is 't onvermijdelijk dat voor een groot aantal kleinen de deur van 't ouder lijke huis, gedurende een groot gedeelte van den .dag, gesloten blijft? Waarom zijn inrichtingen als crèches-en kinder-tehuizen onontbeerlijk? Vertegenwoordigen ze een ideaaltoestand of een noodzakelijk kwaad Het antwoord op deze vraag zullen we vinden, wanneer we achtereenvolgens de volgende punten behandelen ie. Waaraan hebben de kinder tehuizen hun ontstaan te danken, of te wijten? 2e. Hoe werken ze 3e. Welke zijn de bezwaren, die er tegen worden aangevoerd En op welke waarde moeten deze worden geschat Waaraan hebben de kinder tehuizen hun ontstaan te danken of te wijten? Een der vele moeilijke problemen van dc moderne maatschappij is; de beroepsar beid der gehuwde vrouw. Met de ietwat bruuske en nurk6che houding van hen, die kort en gc-ed zeggen»de vrouw behoort aan haar huis», is 't vraagstuk niet opge lost. Zoo eenvoudig in de quaestie niet. Integendeel, de geschiedenis, die in lang zame evolutie de vrouwelijke ambtenaar heeft in 't leven geroepen; de poorten die toegang geven tot 't heiligdom van weten schap en kunst, voor de vrouw heeft ont sloten haar heeft binnengeleid in de trieste ruimten van werkplaats en fabriek, .kan niet meer terug. En de vronw, ecmaal ontwaakt, 20u dit ook niet meer willen. 1 Dc burgerlijke vrouw, die economisch on- afhankelijk wi-nscht te zijn van haar man; /.ij, die tot neer in staat '.ich voelt dan waartoe haar taak als echtgenoot en moeder j haar beperkt; zij, die wetenschap en kunst I wil dienen in een beroep, zij allen, althans de besten onder haar haar, doen dit omdat ze meenen hiermede een heilige roeping te vervullen, een roeping, die haar den arbeid doen begroeten »als den bevrijder uit geeste lijke armoede, een gids tot een voller leven». Ze grijpen dien arbeid aan, geleid door idealistische beweegredenen, bezield door den wensch om haar omgeving te doen deelen in de zegenrijke gevolgen van de mogelijkheid tot de ontwikkeling van al haar iudrviducele gaven en talenten tot een mooi en harmonisch geheel. Dat de beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw en haar gezin allerlei bezwaren op levert, wie zal 't loochenen De combinatie van de plichten voor gezin en beroep vor dert meer van de physieke en physische krachten der vrouw, dan waartoe ze in de meeste gevallen in staat zal zijn. Voor een deel zullen door' de gefortuneerden onder haar misschien eenige dezer bezwaren, te ondervangen zijnmenige kinderjuffrouw heeft, onder of zonder de leiding der moeder, nooit naar waarde te schatten werk gedaanmaar ook dan nog blijven er moeilijkheden, die niet zoo licht kunncu worden uit den weg geruimd. Tóch is de aldus werkende vrouw niet meer van de arbeidsmarkt terug te dringen. Een verbod van den arbeid der gehuwde burgerlijke vrouw zou een onrecht zijn tegenover de kinderlooze vrouwen, zou zijn een blinde, die is ziende geworden, weer terug te voeren in de duisternis. I.aat men de vrouw vol komen vrijheid om haar verantwoordelijk heidsgevoel èn tegenover haar gezin èn tegenover de maatschappij, uit te leven, zooals haar dit gebiedend noodzakelijk voorkomt, dan zal baar intuïtief vrouwelijk gevoel haar, vroeger of later, den weg doen vinden d it te doen op een wijze, die haar gezin voor verwaarloozing behoedt. Door de vrijheid verdwijnt de exiès. Veel meer dan 't gezin der burgerlijke vrouw lijdt dat der arbeidersvrouw door haar werk buitenshuis in werkplaats of fabriek, of in huiselijke diensten. Niemand is er, die haar vervangt. Het doel is dan ook een geheel ander. Deze arbeid is een harde noodzakelijkheid. Geen ideëele over- wegingen geven hier den doorslag. Deze arbeid wordt niet begroet als de bevrijder van geestelijke armoede en leegheid, maar uitsluitend als de verlosser uit matericelen nood. Voor de vrouw uit 't volk is de beroepsarbeid in den letterlijken zin brood winning, anders niet. Een onderzoek van de inspecirices van den arbeid bracht aan 't licht dat 66°/o der gehuwde fabrieks arbeidsters door nood daartoe gedrongen En zooals 't is met de fabrieksarbeidsters, zoo is 't met de werksters, wanneer ze een groot gedeelte van de week of dagelijks afwezig zijn. Wanneer ziekte of werkloos heid, intreedt, of de man zijn gezin verlaat, of wanneer de dood den kostwinner van haar zijde wegrukt, dan moer de moeder haar gezin verlaten om met eigen handen,' ten deele of geheel, het loon van den man aan te vullen of te vervangen. Een minimum- levensonderhoud is nu eenmaal noodzakelijk om te kunnen blijven bestaan. En zonder het loon voor den arbeid der vrouw wordt in talloos veel gezinnen dat minimum niet bereikt. Philosopheeren, angstig zich afvragen of haar kinderen haar zorgen wel kunnen ontberen, treft geen doel. De materieele levensbehoeften van haar gezin vereischten haar eerste, haar grootste zorg. Welke de gevolgen van haar besluit tot bij-verdienen ook wezen mogen, ze zal ze af moeten wachten; de weg van haar plicht ligt voor haar; dien moet ze gaan. Zoo drijft dreigende armoede de moeder uit haar huis. Wat dat zeggen wil? Hen- riette Roland Holst heeft 't zoo diep ge voeld «Eeuwige moeheid, -die zich nooit kan strekken, Eeuwige honger, die zich nooit verzaadt; Eeuwige haast van heen en weder trekken; Eeuwige zorg om wat ze achterlaat; dit is haar leven». De gevol gen voor T gezin zijn niet te overzien. Overspanning cn afstomping van de vrouw naar lichaam en geest; uithuizigheid en drankmisbruik van den man, die 't huis ontvlucht, waar alle gezelligheid ontbreekt, verwaarloozing van de schoolgaande jeugd, schoolverzuim, sitaatslenteren, criminaliteit, De t al! lister Talma heeft gezegd, «dar er in de tegenwoordige economische ontwikkelling een bedreiging is van 't men- sehclijke in den mensch». En terecht. Wat blijft er over van de lichamelijke verzor ging. tvat van de opvoeding, wanneer de moeder 's morgens vroeg reeds de deur achter zich dicht trekt? Spreken de cijfers geen bookdeelen, dat de zuigelingensterfte bij kunstvoeding en slechte verzorging 25.7 pet. bedraagt, terwijl van de kleinen, die borstvoeding, gepaard met een goede verzorging genieten, slechts 3.6 pet. bene den 't jaar behoeven te sterven Dat sinds 't uitbreken van den oorlog, in alle oorlogvoerende landen de crimina liteit der jeugd op verontrustende wijze is toegenomen, moet voor een deel worden toegeschreven aan de oorlogspsychose, voor een zeker niet minder groot deel aan de buitengewoon sterke uitbreiding, die de be roepsarbeid der gehuwde arbeidersvrouw, ten gevolge van de afwezigheid van zooveel mannen, sinds 1 Augustus 1914 heeft on dergaan. De atmosfeer, die de kinderen inademen, is vol van heldenvereering, heldhaftige da den, doodsverachting, waardoor hun drang tot daden en hun zucht naar avonturen wordt aangewakkerd en hun verbeelding geprikkeld. Ze is vol van bacillen, die de jeugdige zielen besmetten. Allerlei deugden als eerlijkheid, vaderlandsliefde, nationali teitsgevoel, moed, medelijden, ontaarden onder den invloed der oorlogspsychose in hun tegendeel. Is 't wonder, dat de oorlogspsychose, waar deze neg versterkt wordt door de afwezigheid van den gemobiliseerde» vader aan 't fronten van de moeder in de fabriek, ook de kinderen aantast, en alierlei speciale politie-verordeniiigeii tot beteugeling van de verwildering der jeugd noodzakelijk maakt De Berlijnsche organisatie, die jeugdige beklaagden bijstaat, kreeg in 1914: 1702 gevallen ter behandeling en in 1915: 2900. Ook uit Engeland komen berichten van stijgende jeugdcriminaliteit. De kindermis- drijven bedragen aldaar 35°/o meer dan in normale omstandigheden. Dit alles kan geen verwondering wekkken. Het is een feit dat in Duitschland en Oosten rijk 't mannenwerk, zoowel in de industrie als in gemeentelijken diensten, voor een groot deel door vrouwen is vervangendat in Engeland 195.000 en in Frankrijk meer dan >/a millioen vrouwen allein reeds bij de munilieaaiimaak werkzaam zijn. om vati de andere industriën niet te spreken. Zoo ooit, dan wordt in dezen tijd bewezen hoe onherstelbaar groot-de schade is, die 't gezin lijdt door den beroepsarbeid der gehuwde vrouw en moeder. De invloed van den gezinsbaiid to'. be teugeling van allerlei hartstochten kan nauwelijks worden overschat. Wutdcn ook de meeste misdrijven van volwassenen niet bedreven door lieden, die alle familiebanden hebben losgemaakt, geen huiselijk leven meer kennen? De directeur van Iioenderloo schrijft, o.m. dat in de bizoiiderheden achter de de namen der nieuw-aangekomen jongens meestal voorkomt een diep tragisch verhaal van ontwricht gezinsleven en grenzenlooze verwaarloozingdat hun physieke toestand getuigt van onvoldoende voeding en gebrek aan behoorlijke verzorging. De gevolgen van den beroepsarbeid der gehuwde proletariërvrouw zijn ontbinding

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1