Stadsnieuws. door 't kinderhuis bijgebracht. Door't con tact der directrice niet de moeders, door onderlinge besprekingen van fouten en karaktertrekken leeren ze zelf iets van ptcdagogiek, leeren ze besellen, dat de zorg voor het lichaam niet de éenige moeder plicht is, maar dat ook 't jonge zieleleven om bevrediging vraagt. Ook de in sommige tehuizen ingevoerde ouderavonden, waar gesproken wordt over opvoeding, hygiene, voeding, alcoholmis bruik enz., versterken den band tusschen kinderhuis en ouderhuis, maken het een tot een supplement van het ander. En. wat dit argument verder geheel te niet doet, dat is de betaling. Met is geen gering offer voor de ouders om b.v. voor drie kinderen jat;a ets. p. dag of t.35 per j week te betalen. De inleg van het kinder- j geld in de tien bij den Bond aangesloten Tehuizen in ons land bedraagt niet minder dan f 6651.23 per jaar. 't Motto boven ieder kinderhuis, als uiting 1 van 't hooge ideaal, dat er wordt nage- I streefd, zou kunnen worden ontleend aan de wondermooie woorden van 't Hoogepries- terlijk Gebed»die Gij mij gegeven hebt, heb ik bewaard en geen van hen is verlo ren gegaan.» Want gegeven zijn ze ons. aan ons allen heel deze schare van verlaten kleinen, 011- verzorgd, onbeschermd en onbemind. Een kreet om verzorging, om bescherming, om liefde klinkt tot ons óp. Droefverwonderde j kinderoogen, als begrepen ze niet waarom 1 ook zij geen deel mogen hebben aan de j vreugden des levens, staren ons aanin hun blik de vraag: »wat hebt ge voor mij i gedaan Ieder herhale die vraag voor zich zelf, ieder vrage zich afwat heb ik gedaan tot verbetering van dien schrijnenden mis- stand, die de moeder wegroept van baar i kind Wat heb ik voor ze gedaan Dat vrage zich af de moeder die met de angstigste j zorg waakt over haar blij en blozend kind. het behoedt voor elk gevaar, voor iedere besmetting: de moeder, die neerknielt bij i de wieg van haar zuigeling, in 't diep besef van de zware, hoogheilige taak. haar opge- legd; de moeder, die trilt van ontroering, wanneer de kleine armpjes zich voor 't eerst naar haar uitstrekken als naar de bron. waaraan alle goeds ontwelt. Wat hebben wij voor ze gedaanDat 1 vragen we ons af, wanneer de aanhanke- lijke vertrouwelijkheid van de kinderen onzer kinderen zoo zonnig warm den herfst van ons leven bestraalt. Wat bebt ge voor mij gedaan t Die vraag komt tot ons allen; ze late ons niet los, voordat we den dank voor de onvergelij kelijk groote gave. die heel de menschheid is geschonken in het kind, den dank voor 't geen het kind, 't zij t ons eigen is of dat van anderen, ons brengt aan po- zie aan humor, aan levensblijheid, aau een. voud en reinheid, aan spontaniteit en ide alistisch optimisme hebben omgezet in onl- ferming, in vruchtbare, in daden-zich-uiten.de liefde voor 't verlaten proletariër-kir..' De gelegenheid om vragea te stellen werd 't eerst benut door den heer Gerdeat: directeur van Kinderzorg. Het was z, i. hard om abnormale kinderen niet op te nemen en hij zou gaarne vernemen, door wie die al- of niet opname moest beoor deeld. Hij is van meening, dat er inderdaad behoefte bestaat aan een Tehuis voor schoolgaande kinderen en illustreerde die opvatting met een paar gevallen, hem juist dezer dagen voorgekomen en waarbij hij de opneming van kinderen moest weigeren, omdat de omstandigheden, waarin dezen zich bevonden, vielen buiten het kader om in Kinderzorg onder gebracht te kunnen worden. De heer Visser, directeur R. O. G. was het niet in alle opzichter: met spreekster eens. Hij juichte echter de oprichting van een Tehuis hier ter stede /eer toe. terwijl hij als Regent van het Burgerweeshuis op den Zuidsingel hoopte, dat het aan het Burgerweeshuis zou worden verbonden. De heer Van der Klein voelde ook veel voor de oprichting van een Tehuis, doch voor kinderen van het eerste of tweedejaar af. Als er in een gezin jongere kinderen zijn dan van zes jaar kan moeder toch niet uit werker, gaan. Spr. antwoordde, dat er reeds aan een tweetal kindertehuizen in den lande crèches verbonden waren. Dr. Prins stelde voor om bij het plan te blijven. Eerst een Tehuis oprichten, gaan deweg kon men dan zien, wat er nog kon en moest gedaan in die richting. Hij consta teerde verder, dat er slechts heel weinig kinderen van huis uit een misdadige aan leg bezitten, en dat hun aantal gelukkig te gering is om de oprichting van een apart Tehuis voor hen te wettigen De Voorzitter, de heer L A. baron Van Ittcrsum, dankte mevrouw Mulier-Lulofa voor haar belangwekkende, tot bet hart sprekende rede en deelde verder mee, dat spoedig een constilueerendc vergadering zal worden gehouden waarin tot oprichting van een Tehuis zal worden overgegaan. Van de gelegenheid om nu reeds lid te worden werd druk gebruik gemaakt, zondat spreekster zeer tevreden mag zijn over het aanvankelijk resultaat van baar betoog, dat in waarheid »van meosch tot menschgaat. den gulden, dat kostte tl in 1913 een gul- 1.1 cent, en in Maart i.>i 7 een gulden Onze Veestapel. Naar aanleiding van een artikel in lie •Mededeelingen van het Centr. Bur. uit het Nederl. f.andb. Comité'' bespreekt de Veehandel' de door den Minister aange- J kondigde noodzakelijkheid om een deel van onze veestapel af to slachten, waarbij het blad nagaat, waarop dit besluit in de praotijk j neer zal komen. In 1909 werd in ons land gebruikt, zoo schrijft het 107000000 K.G. rundvleesch, 67 000 000 varkensvleesch, l 3 000 000 schapen vleesch, 15000000 pnardenvleesch. Totaal 142 000 000 K.G. vleesch. Gemiddeld gebruikt een Nederlander per j jaar 33 K.G. vleesch, dat is "'/2 ons per week. dus nog geen ons per dag. Zeker niet te veel. Werden nu nog 500 000 st. volwassen rundvee (d. i. "4 van den veesfapel) geslacht. a 300 K.G. schoon slachtgewicht, dan kwam er 150000000 K.G. vleesch ter beschikking det burgerij, dat is voor iederen Nederlander j 25 K.G., of over éen jaar verdeeld een pond per week. Omdat de aanvoer van varkensvleesch zeer sterk zal worden ingekrompen door gebrek aan veevoer, zal er onder de arbei dersbevolking. dit vooral dit vleesch ge bruikt. een vleeschtekort ontstaan, dat moet worden aangevuld met rundvleesch. Daarvoor zullen al gauw een paar hon derd duizend runderen noodig zijn 200 oon st. a 300 K.G. is nog maar !-o 000 000 K.G. vleesch en er wordt nu reeds 67 millioen K.G. varkensvleesch gegeten. Verder zal er voor de bevolking al zal hier dan wel nooit hongersnood ont staan een krachtiger voeding moeten beschikbaar worden gesteld dan liet aard appelmeel, dat in 't brood wordt gebakken. Wat meer vleeschvoeding zal den arbei ders en den burgerstand geen kwaad doen. vooral tegenwoordig niet, nu zoovele kleine beurzen op gespannen voet staan met de dure levensmiddelen. We willen maar zeggen, die meerdere koeien zullen spoedig «verwerkt» zijn daar loopt geen i'jaar over heen. Een belangrijke hoeveelheid kan worden •ingezouten» en dus direct worden opge ruimd. Met hoeveel graagte «pekelvleesch» wordt gegeten is bekend genoeg. Alles bij elkaar behoe- De gemiddelde verhoudingscijfers waren voor de tusschenliggende perioden als volgt: 1.16 in 1914, 1.4- m I9«3. '-67 in 1916 en 1.S7 in l-'ebruari 1917. Men ziet, dat dit jaar de cijfers iedere maand met sprongetjes vooruit gaan. 114 vóór den oorlog en 191 nu. Wat men vóór den oorlog kocht voor f1,14 het kost nu f 1.91. Of wil men het omkeeren: elke f «91. welke men nu verdient, geldt werkelijk slechts voor f114.—. Die f1910 per jaar meent te verdienen, verdient in werkelijkheid naar de maatstaf van vóór den oorlog, slechts f114'-. Dat gaat nu wel niet heelemaal op, want ofschoon het Bureau voor de Statistiek de prijzen van 29 vorbruiksartikelen heeft ge kozen. welke ongeveer voor alle gezinnen tioodig zijn, men geeft zijn geld nog voor andere behoeften uit. Toch blijft waar, dat de prijzen van de meest voorkomende verbruiksartikelen zijn gestegen van 119 tot 191. Dat is 68»,V In verband met den He melvaartsdag verschijnt liet volgend nummer der Amcrs- foortsclie Courant Zaterdag- Leest vooral de kennisgeving nopens de broodkaarten aan het hoofd van dit nummer. gen t zijn r t het indvleeacb. ■Juist Met ingang van 1 Juli dus zullen de spoorw eg maatschappijen de reizigerstarieven aanzienlijk verhoogen. ten einde 't vervoer te beperken. Deze verheoging is een streep door de berekening vooral van vacantie- reizigers, maar zal ook drukken op de zaken-reizigers en op allen, die voor het reizen noodzakelijk van den spoorweg moeten gebruik maken, omdat er nu geen andere vervoermiddelen onder hun bereik liggen. De maatregel is genomen ter besparing van steenkool. Maar daarom is hel moeilijk te begrijpen, aldus schrijft «de Tijd .waarom ook niet wordt gespaard op het goederen vervoer en met name tusschen die plaatsen in ons land. welke een goede waterver binding bezitten en waartusschen de spoor wegmaatschappijen een doodende concu- rentie aandoen aan de binnenschipperij. Nu beleeft men het, dat er schippers stilliggen, die gaarne een vracht zouden vervoeren, terwijl de spoorwegen kraken onder het gewicht der lasten, welke er over gaan. De nieuwe tarieven zijn verhoogd met goedkeuring van den Minister van Water staat, afiieeling spoorwegen. Men zou in het buitenland de opvatting kunnen hebben, dat er in Nederland bij Waterstaat ook iets behoort van Watervervoer, Maar dat is totaal mis. Men schippert hier wel, maar de schippers staan daar buiten. En toch zouden hunne diensten thans voor het goederenvervoer veel waard zijn. Donderdag. Hemelvaartsdag, zal ds. Donner in ile Gereformeerde Kerk (Zuid singel) 's ochtends om 10 uur voorgaan, terwijl in de Chr. Gereformeerde Gemeente eveneens 's ochtends om 10 uur ds. Bee- kamp als voorganger hij de godsd'enst- oefening zal optreden. De miliciens der ploeg van de lich ting 1-417 en de landstormploeg 1917. sedert begin Fearuari onder de wapenen, gaan op 24 Mei van de depots over iiij het veldleger. De heer Helsdingen heeft aau den minister van oorlog gevraagd, te willen verbieden, dat door militairen in hun vrijen tijd bij particuliere werkgevers in het bakkersbedrijf wordt gewerkt. De werk loosheid van arbeiders in dat bedrijf wordt hierdoor natuurlijk vergroot. De minister heeft geantwoord, dat hij in dezen den soldaten geen dwang kan opleggen. De vereeniging Kinderzorg in het pro vinciaal ressort Utrecht heeft alhier haar jaarlijksche vergadering gehouden. Dit het verslag van den secretaris bleek, dat thans 172 kinderen worden verpleegd, van wie «6 in het huis Aldegonde, de rest in gezinnen. De rekening over 101 wees een tekort aan van f *620. bij een ontvangst van f 32.444. De beeren mr. Grotbe van Schellach. L'. Hubers, dr. B. C. Rijnders, ds. K. den Hollander eti ds. J. H. Adriani werden als bestuursleden berk -zen. Hoe «luiir hij is. '11 Duren tijd beleven we, dat weet ieder. Maar boe duur is hij wel. Dat beseffen maar weinigen, hoewel ve len niet meer kunnen koopen. wat gerekend kan worden tot de dagelijksche behoeften te behooren. Het Centraal Bureau voor de statistiek leert ons hoe duur onze tijd we! is. Het heeft een lijst opgemaakt van 29 verbruiksartikelen en de prijzen in den kleinhandel met elkaar vergeleken Welnu wal ge in isg3 betaaldet met Onder voorzitterschap van den Burge meester. mr. J C. Graaf van Randwijck, hield de commissie van de sportdemonstratie voor lichamelijke opvoeding gisterenavond ten stad huize een vergadering. Kapitein De Winter deed mededeeling van zijn correspondentie met den Voor zitter van het Middengew ?st. Op werk dagen demonsireeren zal niet gaan. waar het Ned. 1 iymnastiek Verbond zijn mede werking niet anders kan verleenen dan op Zondag. Dit de vergadering gingen stemmen van verzet daartegen e-p, zoodat besloten werd de demonstratie te bepalen op 24 en 25 Juli en wel 24 Juli op Birkhoven en 25 Juli op het terrein bij de Gasthuisiaan. liet terrein Bfrkhoven wordt in tweer-n verdeeld; 't eerste zal ingericht worden voor vrije spelen en het andere voor voltigeeren en /weedsche gymnastiek door militairen. Op de Beek bij de Gasthuislaan zal worden gezwommen, geroeid op hei terrein wedloopen gehouden, enz In verband met de te groote kosten, kunnen al de plannen niet zoo ten volle ten uitvoer worden gebracht, als men zich die gedacht had. De commissie zal nog onderzoeken in hoeverre dit echter nog mo gelijk zal blijken te zijn. De stadgenoot dus. wie het ook zij. die graag zou willen, dat Ametsfoort bij die gelegenheid eens flink voor den dag kwam, weet dus. wat bij kar. doen om dat doel te bevorderen. De penningmeester is gaarne bereid zijne bijdrage in het kasboek te noteeren en de commissie om haar zoo praktisch mogelijk te besteden. In plaats van den heer I\J. 1 rederiks. ie wegens verin-k ontslag nam, «s tot lid »an de perscommissie in het comtlc 1 de monstratie lichamelijke opvoeding te Amers foort» benoemd de heer J.J. ihien, ltd van de redactie van »de Eembnde». Heden avond vergadert het A. D. C. C., dat tevens weer versterkt wordt door de toetreding van de J.G.O.IL ijongelings Geh. Onth. Bond) en van de S. O (Spoorweg Geh. Onth. Vereen.), wier afge vaardigden dan geïnstalleerd worden. In het geheel zijn dan S organisaties bij het A. D. C. aangesloten. Het A.D.t'. werkt, ook in deze fel be wogen tijden rustig en kalm aan z.ijn nobel doel, niets te klein en niets te groot achtend, om zijn ideaal meer en meer nabij te komen nl. om den drankduivel gebannen te zien uit elk gezin. Ook de sprekende plaat, thans alterwege opgehangen, is een uitnemend propaganda middel daartoe. De vloeicartons, met milde hand verspreid, vallen blijkbaar zeer ill aller smaak. Dat wordt een der loden telkens en telkens weer gewaar, zoodra hij een paar maal in de week eenige exemplaren ten postkantore op de schrijftafels deponeert. Nauw liggen ze er of, roetsch, ze zijn verdwenen in por tefeuille of notitieboek van den een of anderen scribent of wachtende 't formaat is ook zoo handig, weet u! En al is het meer de bedoeling, dat die cartons, door haar fraaie printjes en manende, dikwijls geestige bijschriften, geen «Ein- tagsfliege» zijn, dat ze, door veler handen gaande, door velen gelezen en begrepen worden, zoo kan het A. D. C'. met die ge oorloofde rampasserij vollen vrede hebben, wanneer de handige gappers thuis maar de goede wenken op die cartons rustig overwegen, in praktijk brengen en prop; geeren. Er leiden immers verschillende wegen tot een goed doel, niet waar Het departement van de Ni aalschappij voor Nijverheid houdt Vrijdagavond een algemeene vergadering in h -tel Reichmaim. Zondag is de medaille, onlangs door het Sportbureau Vierdag uitgeloofd voor den Vrijwilligen Landstorm, gewonnen door den vrijwilligen landstormsnldaat, den heer L. Serr-'-, met 3s punten. Heden middag om vier uur waren gra- vinne Van Randwijck en de heer J. D. Reiman Jr., resp. presidente en secretaris der Amersf. Vereen, tot bestr der Tuber culose zoo vriendelijk de lighallen, gelegen aan den Dtr. weg, naast den huize Neder- berg. ter bezichtiging te stellen van dc pers en haar in te lichten. We volstaan heden er mee om te zeg gen, dat het geheel een allervriendelijkste!! indruk maakt De burgerij toone haar sympathie voor de toewijding waarmede l.et jb 'stuur zijr taak opvat, door in groote getale de lig hallen morgen en Donderdag in nogen- schouw te komen nemen, waartoe 's mid dags van 3 tot 5 uur gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders hebben wegens onregelmatigheid bij de distributie van aardappelen drie ambtenaren en vi» werklieden onder wie een Belg, uit bi betrekking aan het I.evensmiddelhure; ontslagen. De groote slachting onzer kippen ga beginnen. Er is geen voer meer, in ied geval veel te weinig. De Regering zal den uitvoer van geslachte hoenders toeslaan, Deze uitvoer zal geregeld worden door de V. 1' N„ (Vereeniging tot Bevordering van de Fluim veehouderij in Nederland), liet broeden met de machine zal niet geheel worden gestaakt. Aan 350 aanvragers 20.000 liter petroleum verstrekt om dnarir de broedmachines te verwarmen Bovendien zullen nog heel wat kipp te broeden worden gezet. Dp Donderdag, Hemelvaartsdag geopend de apotheek van den Maat. Hof Telefoon ie». allee Door de politie is aangehouden W. als verdacht v.n diefstal van koperen p pen on ter beschikking van d<- Justitie Dtrerht gesteld Het werkelijke genie is nooit model wij! het zijn .tijd ver vooruit is. K KNN1SÜKV1N li. De llurgemetater van Amersfoort in bekend, dat docr hem onder dagteekening Mei 1917 is entvaugen een circulaire van de Broodcommiisie Nr. 23 1,2514 betreffende veevoeder. Dit bovengenoemde circulaire blijkt, dat voor zoover dat noodzakelijk is. aau de land bouwers nog voer maanden veevoeder zal kunnen worden gelaten, te rekenen vanal dezer, Dp mijn voorstel /al aan de landbouw] voor de maanden Mei. Juni, Juli en Augustus ten hoogste kunnen worden gelaten

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2