AMEESFOORTSGQE CQÜRAIT. Donderdag 31 Mei 1917. No 8882. 67e Jaargang. I it«av(> vail do Naamloozo Vonnootschap „l»o AmersfoortBche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-RKDACTRICE RU7.1t F REDER IKS- Van C1.EEFI AMERSFOORT. Verschijnt Dinmlng-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j t. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTECrRACHT RA A DS VERG A DERI.\"( 1. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op VRIJDAG den 1 Juni aanslaande, des middags ten HALF DRIE ure. Amersfoort, 214 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd Van RAXDWIJCK. K K N NI S (J K V I N (i K N. De Burgemeester der maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 5 Mei 11/17 No. 38922, aldeeling Handel, houdende vaststelling van maximumprijzen voor eiken- Gezien artikel tt der Distributie wet 1916, heeft goegevondrn te bepalen, dat in voren genoemde beschikking aan den volzin sub A, Alle deze prijzen voor goed gewonnen en verzorgde schors per K G. af opslag plaats' zal worden toegevoegd Overeen komstig dc bestaande handelsgebruiken. Amersfoort, 1 .Mei 1917. HINDERWET. liurgemeesier en VYViliou Iers van Amers foort, gelet op artt. I", en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dut oen door tie lirina KOODKSTEIN Co. ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol liet uitbreiden van eene meubelfabriek door plaat sing van een gecombineerde lintcirkelzaag, train- en boormachine, 'm bet perceel albê r gelegen aan dn Schor- bierstraat No. bij het Kadaster bekend onder Sectie E, no. 4!Xl5, op deSecre'arie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag tien tl Juni aanstaande, des voormiddag* ie half elr uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van liet Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ter, van de inrichting in te breng' 11. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, Ie lid dor Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor liet Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 2(1 Mei 11117. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Wut ieder van de Zegelwet moet weten. ledereen zal verstandig doen zich van de zegelwet eenigszins op de hoogte te stellen, want zoowat iedereen zal er mee in aanraking komen. De oude zegelwet werd schromelijk overtreden, zegt men. Maar de nieuwe zegelwet, die moet in slaan. Van Juni a.s. af. den dag waarop zijiu wjrkiiig treedt, mag iemand er zich meer aan onttrekken. De wet doet er haar best voor, aldus vervolgt B. O. iu de ,,/.vv. Ct."' dat dit liet geval zal zijn, want zij bevat heel wat meer en licel wat betere bepalingen om haar naleving te verzekeren dan de oude wet. Het eerste van dit inter namen we 29 Mei op. e artikel Zij tracht het natuurlijk voor een groot deel te vinden in boeten, die zij bedreigt. Die vinden wij dan ook kwistig door de wet heen verspreid. Lees bijv. maar eens liet tweede lid van art. 58, daar zult ge zien, dat degeen, die een niet behoorlijk gezegeld huurcontract of verklaring ge huurd of verhuurd te hebben toekent, een boete verbeurt van ten minste f 300.zegge vijf-honderd gulden Een middel om de nienschen over te haii-n de wet na te komen is gelegen in een voor verschillende gevallen geldend voorschrift, dat het zegel gebruikt moet worden door den een en het recht betaald moet worden door den ander. Z.00 bijv. een kwitantie. Betaalt gij bij uw winkelier een rekening boven f 10, dair moet uw winke lier liet zegel gebruiken, tnaar gij betaalt de vijfcents, E11 om uw winkelier te nopen het zegel te gebruiken is hij boetschuldig verklaart, als hij het nalaat en niet gij. En om hem nog meer te nopen tot het gebruik van bet zegel legt de wet U de verplichting op omdeongozegehlpkwitantie bij den ontvanger van het zegel te brongen. opdat deze de boete van uw winkelier invoruere. Dat zult gij nu wel niet doen, want liet zou weinig vriendschappelijk zijn; gij zult natuurlijk uw winkelier de kwitantie teruggeven met verzoek haar te ruilen voor een gezegelde, maar dat neemt niet weg, dat uw winkelier de kans loopt dat gij liet eerste doet vooral omdat de wet u aansprakelijk stelt voor «Ie boete als gij het nalaat. Er zit voor don winkelier dus geen enkel voordeel in om 11 het zegel niet te laten betalen, wel gevaar. Dit geldt tm niet alleen voor kwitanties, maar ook voor polissen (art. 50), effecten (art. 72), mukelaarsnota's (art. 78). liet beste middel is 0111 er voor te zor gen, dat het zegelrecht betaald wordt, zou wel zijn bewijskracht te ontnemen aan een stuk dat niet behoorlijk gezegeld is. De wetgever heelt dit echter niet willen be palen. Een ongezegeld stuk heeft evenveel bewijskracht, als ware het gezegeld. Alleen voor éen geval is het andersKen buiten- landsche hu u rak te of huurerkenning betref fende hier te lande gelegen onroerend goed. moet binnen éen maand na haar dagleeke- ning gezegeld worden bij gebreke daar van levert het stuk geen bewijs op. Het spreekt, dat men alleen hier te lande zegels kan koopen. De wet laat dus toe, dat een buitenlandscb stuk hier te lande gezegeld wordt zonder dat boete gevorderd wordt en vordert dc zegeling eerst, wan neer van het stuk hier te lande cenige ge bruik of eenige vermelding gemaakt Wordt. Hierin zou echter een gemakkelijk middel gevonden kunnen worden om het zegelrecht straffeloos te ontgaan. Men had dan slechts den schijn op te wekken liet stuk in het buitenland geteekend te hebben door er een plaats in bet buitenland onder te ver melden als plaats van onderteekening. Maar de wet heefi dat kunstje voorzien en be paald. dat hier te lande wonende personen geacht worden het stuk hier te lande onder teekend te hebben, al staat het tegendeel er ook in. De wet vergunt hen echter aan neinelijk te maken, dat het stuk werkelijk in het buitenland onderteekend is en dan is geen boete verschuldigd. Heeft de wet aan den eenen kant be wijskracht niet willen ontnemen aan een stuk, dat niet behoorlijk gezegeld is, aan den anderen kant is het haar onverschillig of het stuk wel bewijskracht heelt. Dm het zegelplichtig te doen zijn is het niet noodig, dat het onderteekend ishet is al voldoende als er een paraaf onder staat, een facsimile van een handteekening of paraaf, ja zelfs een afdruk van een naam-of paraafstempel. Voor kwitanties enz. is de wet nog ge makkelijker. Al levert het stuk in rechten in het geheel geen bewijs np, zegelrecht is toch verschuldigd. Hiiiircoiiniiissii'wet. Bij Kon. Besluit van 26 Mei (St. bi. 445) is bepaald dat de Huurcommissiewet in werking treedt op 1 Juni 1917. Toepasselijkheid der Wet. j St.-Ct. 122 bevat een Kon. Besl. van 2') Mei (St.bl. 443) tot vaststelling van een 1 alg. maatregel van bestuur, b'edoeld bij art. 10 der Huurcommissiewet. Dit art. bepaalt o.a. te. dat de wet slechts van toepassing is ten aanzien van woningen die op, of laatstelijk vóór 1 Jan. 1916 verhuurd zijn voor een prijs, per week berekend van ten hoogste viermaal de som, voor de gemeen te of het deel der gemeente waarin de wo ning gelegen is, vermeld in de tabel, be doeld in art. 1 en 2 der Kieswet'j ze. ten aanzien van de woningen, voor of op 1 Jan, 1016 niet verhuurd geweest zijnde, waarop door de huurcommissie op verhuurder of huurder of ambts- hoogste het bedrag 1 de nieuw gebouwde 1916 voor het eerst welke voor het eerst 1 hoogste het bedrag halve geschat bedoeld onder ie. 3e. ten aanzien vai woningen, na 1 Jan. in gebruik genomen, zijn verhuurd voor tci bedoeld onder ie. Bij alg. maatregel van bes.Uur kan voor gemeenten of deelen van gemeenten een hoogere maatstaf worden bepaald. Deze maatstaf volgt hieronder. Voor de toepasselijkheid der Huurcom missiewet wordt de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, in dier voege gewijzigd, dat- in de kolom •Huurprijs- voor de na te noemen gemeenten of ge deelten oener gemeente, in plaats van het vermelde, liet volgend bedrag gelezen wordt. Gelderland. Harderwijk (stad) f 1..57I Renkum (dorp) fi 12'/.,; Ede, Bennekom, Veenendaal, Lunteren en het deel der gem., liggende ten Z, van de spoorbaan Ede - Utrecht, binnen een straal van 700 M. ge rekend van het station Ede der S.S., f 1 Harderwijk (overigdeel) f 1 Ambt-Doetin- ehem f 1 Noor d-H o 11 a 11 d. Amsterdam gan- sche gem.) f2,50; Haarlem f2.25; Heem stede (Meester Lottelaan, noordel. deel) f225; Sloten (Sloterdijk, Baarsjes en IJpol der) f 2 50 Watergraafsmeer f 2.50 Velsen (IJmuiden) f 1.50 Zaandam f2; Bloemen- daal (Bloemendaal en Overveen) f2.25; Bussum f2; Den Helder (Den Helder en Nieuwe-Diep) fi.50; Hilversum f2; Pur- merend f 1.50, Sloten (Sloten en Osdorp) f1.25; Velzen (Jan Gijzenvaart) fi.50; Kaarden (buiten de vesting) f 2(vesting f 1 Schoten (zuidel. deel) f 2.25overig deel f 1.50; Velzen (overig deel) f 1.50. De bedoeling is elke kwitantie aan de belasting te onderwerpen, ai staat er niets anders onder of op dan een stempelafdruk of stempelindruk van het woord betaald, verrekend of dergelijke. Als regel geldt, dat voor één stuk slechts ven zegelrecht verschuldigd is, hoeveel verklaringen of overeenkomsten er ook in staan. Uitgezonderd zijn 1. kwilantiën ieder schuldeischer moet een zegel gebrniken, tenzij de schuldeischers een gemeenschappelijk belang hebben. 2. huurcontractenvoor iedere huur moet het recht afzonderlijk berekend worden. 5. nota's van makelaars enz. in effecten voor iederen aankoop en verkoop van effec ten is het recht verschuldigd. Een andere regel is, dat op één vel pa pier slechts één zegelplichtig stuk mag ge schreven worden, tenzij men het volgende stuk met een plakzegel kan zegelen. Dit blijlt het geval al is het eerste stuk door gehaald of niet voltooid. Op dezen regel zijn meerdere uitzonderingen, die gemaks halve inaar niet worden genoemd Een derde regel is, dat verschillende exemplaren of afschriften van een zelfde stuk alle aan hetzelfde recht onderworpen zijn. Ook hierop bestaan eenige uitzonde ringen, we noemen daarvan: t. wissels,2. nota's van makelaars enz. in effecten, 3. polissen, 4. huurcontracten. Slechts één huurcontract behoeft op zegel, mits gij de verschillende exemplaren maar binnen drie maanden na de dagteekening te gelijk laat registreeren. Zoo ook mag een notaris ongezegelde afschritten van uw notarieel huurcontract afgeven. Zooals werd gezegd de vroegere zegel wet schijnt erg ontdoken te zijn. Er zullen dus nu ook nog veel stukken van kracht zijn, die niet voldoende gezegeld zijn. Men loopt dus de kans. dat men daarvoor met tertijd de boete zal moeten betalen, die de vorige wet daarvoor vaststelde, De wet echter heeft gedacht>ik zal het den nien schen mogelijk maken hun vroegere over tredingen ongedaan te maken het misbruik om zegelrecht te ontduiken, was zóó alge meen, dat ik het hun niet zoo kwalijk kan nemen, zij wisten ternauwernood, dat zij overtreding pleegden*. Dies heeft de wet bepaald, dat al die ouile stukken nog gezegeld kunnen worden zonder boete, mits dit geschiedde vóór den ien December a.s. Hebt gij dus nog ongezegelde stukken in huis, die nog van kracht zijn, loopt dan zoo snel ais uw beenen 11 dragen kunnen naar den ontvan ger der registratie om nog vóór den len December met die stukken daar te zijn. Zijn het polissen van verzekering, blijlt dan maar rustig thuisde assurantie-maat schappij zal die zegeling wel met den ont vanger in het reine brengen. De Stilte. Hoe kunnen we dikwerf in ons dage- lijksch leven verlangen naar de stilteOns werk stelt ons zooveel eischen, onze plichten, maar ook onze genoegens houden ons eiken dag zoo omvangen, dat er van rust, werke lijke rust, in veler bestaan geen sprake is. Van de korte oogenblikken dat we thuis zijn, moeten we gebruik maken om onze krant te lezen of van de literatuur van den dag althans een beetje op de hoogte te blijven. En daar zijn onze verwanten en vrienden, aan wie we ons nn en dan een beetje moeten wijden. Tot laat in den avond gie ren de trams door onze straten, hooren we de auto's rijden, Zelfs onze slaap is dikwijls onrustig, dreigende, of ook liefelijke gestal ten omgeven ons beangstigend of lokkend alleen, geheel alleen met ons zelf zijn we bijna nooit. We vinden het jammer van onzen kostbaren tijd, ons terug te trekken op de hoogten, waar het eenzaam is. Guido Gezelle wist geen berg te vinden, hoog genoeg om devoot zijn ziel neer te buigen De wereld wil mij achterna, alwaar ik ga of sta En toch. en toch is de stilte, de absolute stilte, waarin alle geluiden in en om ons verstorven zijn met hun laatsten naklank, voor wie niet geheel en al veroppcrvlak- kigen, dat is: geestelijk verkommeren wil, een dringende noodzaak. Niet het minst zijn de laatste jaren, waarin het rumoer der wereld ons beklemt, ook wanneer het ons niet meer direkt over don dert, een groot gevaar. Ieder voelt dat instinctief. Het bekende Ueber allen Gipfeln 1st Ruh', In allen Wipfeln Spürest du Kaum einen Hauch. verklankt dit zoo zuiver, dat ieder gevoelig mensch het I ejmwee naar de rust erin speurt.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1