AMERSFOORTSCHE DOURART. Donderdag ffflf 7 Juni 1917. No. 8885. 67e Jaargang. Uitgave van (ie Naamlooze Vennootsciiap „He Amersfoortache Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT HOOFD-REDACTRICE Suzi? FREDERIKS Van CLEEFF. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1,— franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentie» per regel 15 cent. Reclames 1 -5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, to cent. Postbus Bij advertentiiin van buiten de stad worden de incasseerkosten^jn^ekcning^pbrachu KORTEGRACHT 9. LANDSTORM. INSCHRIJVING IX DE REGISTERS VOOR DEN LANDSTORM, De Burgemeester der gemeente Amers foort brengt bij deze ter kennis van de in onderstaanden staat genoemde personen, dat zij ingevolge Koninklijk Besluit d.d. 12 April 1917 (Staatsblad no. 285) in deze gemeente voor den dienst bij der. landstorm zijn ingeschreven op den datum, in het register, voor de jaarklarse en onder het volgnummer, achter ieders naam aange geven. Johannes Adrianus van Broekhoven, geb, 9 Mei iSS4, ingeschreven 10 Mei 1917, in het register model No. i, voor dejaarklassc 1904, onder volgnummer 11a. Albertus Gijsbcrtsen, geb. 6 Januari 18)54, ingeschreven 10 Mei 1917 in het register model No. 1, voor de jaarklasse 1904, onder volgnummer 27. Johannes Oosterberg, geb. 17 Juni 1884, ingeschreven to Mei 1917, in het register model No. 1, voor de jaarklasse 1904, on der volgnummer 53. Trederik Coenraad van Schalk, geb. 4 December 1884, ingeschreven 10 Mei 1917. in het register model No. 1, voor de jaar klasse 1904, onder volgnummer 60. Samuel de Jonge Mulock Houwer, geb. l.\ Mei 1885, ingeschreven 10 Mei 1917, in het register model No, i, voor de jaar klasse 1905, onder volgnummer 37a. De personen, hierboven genoemd kunnen ter secretarie dezer gemeente bekomen eene persoonlijke kennisgeving van inschrijving. Amersfoort, 5 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedu rende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen ol van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk dat. volgens art. «54 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis vail ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon, besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt Artikel t. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uree vertoeven do gemeente, op welker kiezerslijst zij voi komen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voi gaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, den 6 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STEMMING TER VERKIEZING van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter openbare kennis, dat op Vrij dag, den is Juni a.s. van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor he'. kiesdistrict Amersfoort, waartoe deze Gemeente behoort. De candidates in alphabetische volgorde zijn Baerveldt, J. F. Beaufort, Mr. VV. H. de Wijhe, M. C. van Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Mij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk 0[UCQ ti:d voorschrift uitgeschreven verkiezing deel- rhe ()ead hk, u o{ the p„t« {de doode neemt, gevangenisstraf hand yan het Vorleden) zoo heeft zij haar onderwerp genoemd. Zij begint met de aandacht te vestigen De Burgemeester «oriioem.l. ven «Hjd.die ,iibeschoïwt Van RANDWIJCK. i X arbeid in van ten hoogste een jaar». Amersfoort. Juni 1 Mevrouw Van Biema Hij mans schrijft de Avp. Mrs. Crelghtou, de afgetreden presidente 1 van den Engelschen Vrouwenraad, heeft bij gelegenheid van de laatste algemeene I vergadering een indrukwekkende rede ge- houden, welke in alle opzichten het over- denken waa'd is, niet alleen voor de vrouwen en mannen in de oorlogvoerende landen, maar voor ons allen, kindereu van BEPALING STEM TIJ I) ARTT. DER KIESWE'l. als een rustpunt tusschen onzen arbeid I het verleden en dien in de toekomst, wan- I neer de oorlog voorbij zal zijn. Onze n 5"- werkkracht wordt iederen dag vereischtom I te voorzien in de behoeften van hetnogen- I blik alles wat niet van onmiddellijk nut De Burgemeester der Gemeente Amers- is, moet wachten „tot na den oorlog", dan loort j kunnen wij beginnen aan den wederopbouw herinnert personen, bij wie en bestuurders van de maatschappij, van bijzondere ondernemingen en instel- „Maar zijn wij werkelijk gereed om dien lingen, waarbij mannen, die den leeftijd wederopbouw ter hand te nemen vraagt van vijf en twintig jaren hebben bereikt, zij. Hebben wij ons reeds rekenschap ge in dienstbetrekking zijn geven van de groote veranderingen die dat zij, volgens art. 57 der Kieswet ver- aoodig zullen zijn, willen wij de lessen, ons plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij door den oorlog geleerd, in een nieuwe algemcenen maatregel van bestuur vrij- maatschappij vrucht doen dragen stelling is verleend, dat ieder van dezen, Volgens haar oordeel is de materieele die bevoegd is tot eene te houden stemming beschaving van Europa geëindigd met dit of herstemming mede te werken, gedurende geweldige gebeuren. Van de vindingen der ten minste twee achtereenvolgende uren. wetenschap, die telkens weer ons leven gemakkelijker maakten en veraangenaam den, wordt nu een vreeselijk gebruik ge maakt. De groote mannen der wetenschap wen den al hun vindingrijkheid aan, om nieuwe en meer afschuwelijke vormen van vernie tiging te ontdeken. „Geven wij er ons rekenschap van wat het is, dat zoodoende vernietigd wordt Het zijn niet enkel de ontelbare menschen- levens, de jeugd van Europaniet enkel schoone steden, vruchtbare landerijen en rijke Industrieën. Naast deze, die te gronde gaan. wordt ook een valsch ideaal teil doode gedoemd". „Wij spreken ervan, een loekomstigen oorlog onmogelijk te maken", gaat Mrs. Creighton voort, „maar daarvoor is het noodig de oorzaken van den oorlog uit te roeien". Als de oorzaken van den oorlog ziet zij een geest van eigenbelang en aan randing van andere belangeneen najagen van persoonlijke doeleinden zonder eerbie diging van de rechten des naasten een overweldigend verlangen, in onze maat schappij, naar stoffelijke dingen. Om dit alles anders te doen worden is een geestelijke zoowel als een maatschap pelijke omwenteling noodig. Wij moeten goed begrijpen dat een grondige vernieuwing noodig is, geen kleine, oppervlakkige ver beteringen hier en daar. Vernieuwing in onze leefwijze en in onze wijze van danken; in ons zakenleven, iu ons werk en in onze uitspanningen; dat zal van ons worden geëischt en een groote geestkracht zal ervoor noodig zijn. Want wij zullen veel moeten overwinnen in ons en buiten ons, dat be lemmerend zal werken op de uitvoering van onze goede voornemens. Wij zullen vermoeid zijn na den oorlog en het zal ons zoo heerlijk lijken weer in onze oude prettige gewoonten terug te val len. Wij zijn in ons hart allen conservatieven en onze ingeroeste levensgewoonten verzet ten zich tegen iedere gedachte aan grondige hervorming. Dat is het wat Mrs Creighton bedoelt, waar zij spreekt van »lhe dead hand of the put.« De doode hand van het verleden houdt ons overal tegen en wij moeten trachten ons uit haar macht te be vrijden. Terwijl wij mecnen ons oog c.p de toekomst gericht te houden eu ons een nieuwe toekomst-maatschappij willen schep pen, verlangen wij eigenlijk onbewust het herstel van alles, zooals het vroeger geweest is. En zooals de maatschappij nu is inge richt, is het oneindig veel gemakkelijker tot het verleden terug te keeren dan nieuwe wegen te bewandelen. »Wij vreezen het leven en zijn scheppende kracht omdat wij niet weten waarheen het ons leiden zal.» Aan het verleden voelen wij ons verbon den door onze staatsinrichting en door onze zeden en gewoonten. Deze hebben hun nut maar zij kunnen ons niet helpen om ons leven tot een hoogere ontwikkeling te bren gen en juist op die hoogere ontwikkeling moet ons streven gericht zijn. »Er is niets, dat de vrijheid van groei zoozeer belemmert als de doode hand van het verleden», zegt Mrs C., omdat zij al onze dierbaarste herinneringen, alles wat wij ooit hebben vereerd, en liefgehad, tot bondgenooten heeft. Bij de opvoeding van de jeugd wordt meer rekening gehouden met den wensch om het verleden voort te zetten dan met de hoop om de toekomst te scheppen en dit laatste kan juist geschie den als wij doordrongen zijn van den geest, die de grooten onder op ze voorouders be zield heeft. Niet de navolging van hun daden wordt aan ons gevraagd, want die behooren tot een ander tijdperk dan het onze. Hun handelingen en de taal waarin zij spraken tot hun tijdgenooten zijn de middelen om ons de groote gedachten te openbaren, die in hen leefden en die in onzen tijd in andere vormen opnieuw tot uiting moeten komen om een nieuwen op bloei van het menschdom te bewerken. Slaafsch volgen is gemakkelijker dan zelf standig oordeelen. De wereld verlangt zoo veel mogelijk voorschriften voor alles wat moet geschieden. En een voorschrift, dat eenmaal gegeven is, heeft daarmee een recht van bestaan verkregen, en kan niet meer veranderd worden. Van menschen wordt verwacht, dat zij aan hun eenmaal gevestigde opinie vasthoudenhet wordt hun kwalijk genomen als zij tot andere in zichten komen en nog na jaren wordt het geen zij eenmaal verkondigd hebben en waarvan zij het verkeerde hebben ingezien tegen hen aangevoerd om aan te toonen, dat men op hun meening geen slaat kan ma ken. Zoo gaat het ook met stichtingen en ver- eenigingen en hiermee komt Mrs. Creighton op het terrein, waarop zij komen wilde, een waarschuwend woord aan de organisatie, waarvan de leiding eenige malen aan haar was toevertrouwd. Een instelling, die met een bepaald doel in het leven is geroepen wordt veronder steld altijd op de zelfde wijze voor dat zelfde doel te blijven werken, ook al zijn de omstandigheden intusschen geheel ver anderd. Een vereeniging die haar doel be reikt ziet, zoekt naar een reden om haar bestaan voort te zetten. Het excuus voor v:el overbodig en onnrt werk, dat wordt gedaan is, dat het altijd ,.00 gedaan is. Voor een bond als de Nationale Vrouwenraad van groot Brittannië en Ierland is het niet genoeg dat hij werkt, zooals dat in vroegere jaren noodig was, maar dat hij groeit en zich ontwikkelt en zijn arbeidsgebied uit breidt en zien zooveel mogelijk losmaakt van de tradities die hem in zijn groei kun nen belemmeren. >Men zou soms wel eens wcnschen, dat verecnigingen op gezette tijden ontbonden moesten worden en dat zij dan niet terstond op nieuw mochten worden opgericht. Op die manier zou men het best kunnen bc- oordeclen of hun ^werk wj^rtle had». Wat goed was in het 'velleden kunnen wij eerbiedig herdenkenen met eerbied herdenken wij ook de arbeid van onze voorgangers. Maar deze zouden zelf ons den weg hebben gewezen om verder te gaan dan zij gingen en te trachten meer te bereiken dan zij vermochten. »VVat wij altijd hebben gedaan» mag nooit de rem worden voor dat, wat op een gegeven ~oogenblik door ons gedaan moet worden. Een groeiende organisatie moet zich kunnen aanpassen aan nieuwe eischen haar handelingen moeten voortvloeien uit de gebeurtenissen van het werkelijke leven. Er is moed toe noodig om een nieuwe staat van zaken te aanvaardenom het ko men van een nieuw leven te helpen vol tooien men moet daarvoor vertrouwen hebben in de hoogere krachten van het Geen blind vast gehouden aan de gewoon ten van het verleden mag ons terughouden met den greep van een doode hand; geen vrees voor het onbekende mag ons ont moedigen, waar wij overtuigd zijn, dat ten slotte waarheid en liefde over alle aardsche machten zullen zegevieren. Een gering inkomen. Wat is een gering inkomen Dat is een vraag, waarop ieder zijn eigen antwoord zal hebben. Een millionair noemt f 25.000 niet veel, een burgerman kon er vroeger met f 2500 behoorlijk komen, een kleine burger met f 1500, een werkman met f 600. Maar dat is in dezen duren tijd anders geworden. In de ministerieele nota over denecono- misclien toestand lezen we „Voor al degenen, die nu eenmaal ver plicht zijn in woning en kleeding een zekeren stand op te houden, en van een gering inkomen, bijv. lot omstreeks f3000,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1