Stadsnieuws. Gemengd nieuws. met een gezin to laven hebben, is deze tijd buitengewoon zorgelijk". Dit zinnetje, zegt „Het Centrum", is teekenend voor den tegenwoordigon staat van zaken en voor de eischen, die thans aan een zoo breede categorie van burgers worden gesteld. Een inkomen tusschen de z, en 3 duizend gulden gold tot voor nog niet zoo langen tijd als vrij schappelijk voor een burger gezin. De traktementen van zeer velen, aan wie door hun maatacbappelijken „stand" zekere verplichtingen worden opgelegd, waren niet hoogerleeraren, ambtenaren van Staat en Gemeente, officieren enz. Thans wordt zulk een inkomen in een officieel stuk als «gering» aangeduid. En de werkelijkheid leert inderdaad, dat dit woord niet overdrijft. Er heeft een verschuiving plaats gehad In ons maatschappelijk leven, welke voor den oorlog reeds begon en tijdens den oorlog met groote snelheid zich verhaastte en voltrok. Daarom hebben de oude cijfers hun be- teekenis verloren en is „gering" geworden, wat weleer ruim, althans behoorlijk en billijk kon heeten. De oude evenredigheid tusschen inkom sten en uitgaven is geheel verstoord, en er moet dientengevolge worden ontbeerd en bezuinigd in kringen, waar zulks tot dusver vrijwel onbekend was. Huiswerk. Moleschott bespreekt een belangrijk on derwerp: het huiswerk der leerlingen en schrijft »Iu het kanton Zug is het sedert 1894 verboden den leerlingen der eerste en tweede klasse der volksschool huiswerk op geven en in Zurich is sedert 1900 ver boden het opgeven van huiswerk in de laagste drie klassen, ln de hoogcre klasscu mag met Zon- en feestdagen niet meer werk opgegeven worden dan van den eenen dag tot den anderen. »Dc Straatsburger commissie wil in plaats van huiswerk, schooluren ingevoerd hebben, hetgeen vooral kan ten nutte komen aan kinderen, die thuis geen of slechte gelegen heid tot ^werken hebben. Aan de Wurtem- berger Kamer van Afgevaardigden is door G. J.'iger cm. een adres gericht, met ver zoek het opgeven van huiswerk absoluut te verbieden, liet gevolg hiervan is, dat sedert 1896 bepaald is hoeveel tijd een leerling aan het huiswerk mag besteden, n.l. 1 1 »'/2 uur of als er een »vrije« mid dag is «'/a 3 uur; een dergelijke bepaling is van uiterst weinige beteekenis. »Veel doelmatiger is de Deensche bepa ling, die clscht dat ieder jaar ir. November, aan de ouders gevraagd wordt hoeveel tijd hun kinderen aan het huiswerk besteden, of de kinderen privaatlessen krijgen, zoo ja waarin, en hoeveel tijd dit in beslag neemt. De grondgedachte dezer Deensche resolutie wordt in verschillende andere wetsbepalingen teruggevonden. Een in Hessen gepubliceerde circulaire eischt van directeuren, leeraren, enz. der gymnasia en hoogere burgerscholen, dat zij herhaaldelijk aan ouders en oud-leerlingen vragen hoe lang ln de verschillende klassen het huis werk duurt, voorts wordt aanbevolen in de gedragbockjes de ouders op te wekken cr der directie kenuis van te geven, als zij meenen, dat hun kind overladen wordt, opdat onmiddellijk maatregelen genomen kunnen worden. En in Pruisen is door den minister bepaald, dat van tijd tot tijd in de klasse en bij de ouders geïnformeerd moet worden of er te veel werk opgegeven wordt. Strafwerk mag niet opgegeven wor den, waaronder het teekenen van landkaar ten als huiswerk enz. wordt begrepen. „In ons land kennen wij dergelijke bepa lingen niet, daar wenscht het grootste deel der onderwijzers uitsluitend en alleen vol gens eigen inzichten te handelen. Voor zoover het schoolhoofd dus geen goede re geling voorstelt, is het dus zeer gewensebt, dat de ouders een oog in 't zeil houden en met de onderwijzers overleg plegen, als hun kinderen te veel werken. Dat te veel werken de gezondheid der kinderen bena deelt, is zeer gemakkelijk te begrijpen. Key heeft het met cijfers aangetoond, Van 3968 schoolkinderen in Zweden werkten 1809 meer en 2159 minder lang dan den gemid delden hulswerktijd. Van de kinderen die meer werkten, was het procent der zieken 47.9, van die welke korter werkten, 44.7, dus 3.a pCt. minder. Een dergeljjk onder zoek van 1873 kinderen te Stockholm gaf het zelfde resultaat n.l. 53.1 en 50.8 pCt. dus een verschil van 5.3 pCt. Tegen deze berekening is in te brengen, dat de zwakkere, minder begaafde kinderen meer tijd voor huiswerk noodig hebben dan de vluggen. Dat dit echter niet juist is, is ook aan te toonen. Van de 397 S leerlingen van to scholen in Zweden had den 634 moeite bet geheele onderwijs te volgen en hadden 434 moeite met een en kel vak. Van deze leerlingen werkten 53.2 pCt. der 634 en 33.1 pCt. der 434 minder minder dan liet gemiddelde aantal uren. J lieruil blijkt, dat niet juist de zwakkere, weinig begaafde leerlingen den gemiddelden arbeidstijd zoo hoog maken. Hedel kwam in Kopenhagen tot het zelfde resultaat. Juist de meer-begaafden. die eer succes met hun werk hebben, willen hun best doen. en zich inspannen, het hen opgegeven werk goed af te maken Ook in Amerika zijn onderzoekingen over het huiswerk gehouden. De publicaties zijn daarover, door het slechte verkeer, niet te krijgen. Maar allerwege houdt men zich met het vraagstuk der overlading bezig. Men gevoelt, dat er met dat jagen van de jeugd, met geforceerde marschen yoortdringend op den weg om »iets«, niet in den haak is. We laten een jong paard een aantal jaren in de weide, om er later des te meer profijt van te hebben, maar we drillen de kinderen en stoppen er hoe langer hoe meer «leerstof» in, waarvan een groot deel weer als stof vervliegt. Ds. R. Schuursma, uif Zutfen hoopt aan staande Zondag om half elf voor te gaan bij de dienst in de Doopsgezinde kerk. Minister I.ely heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk wordt een tegemoetkoming te verleenen aan die ouden van dagen, aan wie, buiten hunne schuld, een rente moe»t worden geweigerd op grond van een te late indiening der aanvrage, of die een renteaanvraag achterwege lieten, omdat, buiten hunne schuld, de termijn voor indiening van het verzoek reeds was ver- loopen. Met name zal die tegemoetkoming betrekking hebben op hen, die het slacht offer waren geworden van onjuiste aantce- keningen in oflicieele registers (register van den burgerlijken stand of bevolkingsregister) of van nonchalance van tusschenpersonen. De heer j.J. van de Linde alhier slaagde te Utrecht voor de acte I..O.; de heer J. Kraan van hier, behaalde bij het examen voor de Vereeniging van Leeraren, het diploma boekhouden. Onze stadgenoote mejuffrouw H. Uolke- stein, leerlinge van de Pitman's School alhier, verwierf het diploma bij het te Utrecht gehouden Stenografen-examen van den Ned. Sten. Bond. De R, C. Openbare Leeszaal, tot voor kort gevestigd in de Kampstraat, is thans geïnstalleerd in haar nieuw huis, Xieuw- straat no. 20. Gisteren middag had de opening plaats in tegenwoordigheid van het Bestuur, van den Wethouder van Onderwijs, de heer Van der Wal, vertegenwoordigend het Gemeen tebestuur, enkele raadsleden en genoodigden. De Voorzitter, de heer B. Kuiper wees er in zijn openingsrede op, hoe de R. C. Openbare leeszalen in een lang gevoelde behoefte voorzien, waar zij immers zoo on eindig veel bijdragen tot de volksontwikke ling, zoowel geestelijk als moreel. Speciaal ten opzichte van de Amersf. R. C. Openb. Leeszaal waren groote plannen in voorbereiding geweest, maar ook hier had als bij zooveel, de oorlog zijn rem mende macht uitgeoefend. Echter uitstel beteekende hier geen afstel en spr. hoopte innig, dat de tijd niet verre zou zijn, waarop men de bewuste plannen tot uitvoering zou brengen. Het reeds bereikte mag dus niet als 't eindstation van het willen en kunnen der Vereeniging aangemerkt worden. Pastoor Hoorneman, vertegenwoordigend de R. C. Geestelijkheid, wenschte het Bestuur geluk met de reeds verkregen resultaten en stelde het volste vertrouwen in de toekomst van de instelling. Hij twijfelde niet, of in de nieuwe huizinge zal het bezoek nog grooter worden. De heer Dullaert sprak namens Geloof en Wetenschap» een woord van hartelijke waardeering voor het streven der Vereeni ging en voor de werkzaamheden van het vol ijverige Bestuur. Hij verzekerde dat het •Geloof eti Wetenschap» nog steeds een groote voldoening was dat zij het initiatief tot oprichting van de Amersf. instelling bad genomen, die in 1913 geopend werd. Kapelaan Van Dijk, censor van de Ver eeniging, voegde zijn hartelijke wcnschen voor den groei en den bloei van de R. C. Leeszaal bij die der vorige sprekers en wekte op tot een trouw bezoek. De heer Kuiper dankte allen voor hun tegenwoordigheid, mede voor het gespro kene en beval vooral de uitgezochte collec tie schilderijen en etsen van den heer Van Weezei Errens en anderen ter bezichtiging aan, er aan herinnerend hoe het juist heden de 100ste expositie was, die de heer Van Weezei Errens van zijn werken hield. Daarop werd het keurige gebouw in oogenschouw genomen, dat een gezelligen indruk maakt, met zijn doelmatige en wei- overdachte inrichting. Meer dan |éen genoodigde toefde lang bij de tentoonstelling der schilderijen en etsen, terwijl de oude folianten, verscheidene plaat-, kaart- en boekwerken mede veler belangstelling trokken. Deze tentoonstelling wordt eerst Maan dagavond gesloten en biedt op menig ge bied wat interessants. Wedu wenzorgdeelt mee, dat de heer L.J. Krook alhier zijn functie als algem. secretaris van de vereeniging van gepensionneerde militairen vóór de wet van 1909, heeft neergelegd wegens gezondheidsredenen. Hij blijft echter commissaris in het bestuur. Het hoofdbestuur brengt den wakkeren strijder voor de hem toevertrouwde belan gen grooten dank, voor al hetgeen hij, vooral In de eerste jaren, verricht heeft voor de vereeniging en het verheugt zich dat de heer Krook toch het Bestuur ter zijde blijft staan met zijn adviezen. Mej. A. S. E. Bouricius, te Hil versum schrijft in «Onze tuinen» Nu wij leven in tijden van levensmidde len-, kolen- en gasnood, zal het de Neder- landsche huisvrouw niet onverschillig zijn, een recept toe te passen voor het conser- veeren van rabarber, zonder koken, dus zonder Week's sterilisator kolen of gas- L Men neemt st.jp- of posteleinflesschen, vult die met schoongemaakte, ongeschilde rabarber in stukken van een vingerlengte en 2 maal over langs midden doorgesneden, dat zij gemakkelijk door de hals der fleach gaan; vult de flesch met koud, ongekookt, water, gooit dit nog even uit om zoodoen de d?. mst vinger aangeraakte rabarber af te spoelen, vult, dan voor goed de flesch met koud, frisch ongekookt leidingwater, en zorgt er voor, dat er een goede handbreed water nog boven de rabarber staat, en sluit de tlesch flink met een kurk af. Lakken is overbodig. Een ongelooflijk recept, doch zelve met succes toegepast. Om 's winters een smakelijk schoteltje daarvan te bereiden, 't volgende recept Voor kleine huishouding1 flesch rabar ber in de pan uitgooien met het vocht, en daarin 1 ons rijst met 50 gr. boter en 100 gr. suiker gaar koken. Gaar zijnde even doorroeren in een vuurvast schoteltje doen, overstrooieiynet nog wat suiker eu kaneel gemengd en 10 minuten in den oven. Voor vegetariërs een niet te versmaden schoteltje. Te kort overleg kweekt langdurig berouw. Er raast een houtspeculatie-woede door ons land. die angstwekkend begint te wor den. De speculanten en zelfs de gewone gevestigde handelaren cijferen niet meer per boom, maar per bosch. In de dagbladen annoncccrcn firma's, dat zij zooveel tiental- Jen bosschen in exploitatie hebben, wat dan zeggen wil dat ze gereed slaan dezen in letterlijken zin met wortel en tak uit te roeien. Eigenaars en tusschenpersonen bie den hun hout per H.A. aan. En alle hout wordt in deze speculatie-woede betrokken. Wat vroeger niet geschikt werd geacht voor brandhout, heet thans bij uitstek goed. Of perceelen bosch te jong zijn om te kap pen daar wordt niet naar gevraagd. Hout brandt, goed of slecht, het brandt. En wijl ernstige brandstoffennood verwacht wordt en groote prijsstijging van wat bran den kan en buiten de distributie blijft, holt de speculatie voort in toomelooze vaar, Reeds wordt bij inkoop in het groot tot veertig gulden toe gevraagd voor duizend K G„ waar de prijs van de beste Ruhrvlam- kolen 27 gulden per 1000 K.G. is De kleinhandelaren, de straatvensters vooral, blijven niet achter in den jacht naar O.W.; 4 cent boorden we vragen voor een blokje hout waarmee een vuurtje enkele minuten kan worden onderhouden. Is de regeering voornemens deze specu latie te laten doorwoeden? Moet het hout straks, als de koude werkelijk gaat nijpen, tegen goud worden opgewogen. Dat ware weinig minder dan een ramp. Waar alle brandstof in de distributie wordt betrokkcr. zal ook brandhout hierin moeten worden opgenomen. Dat zal tevens voorkomen, dat nog lan ger op de roekelooze wijze schier onherstel bare schade wordt toegebracht aan den boschstand van ons land. Spoedig ingrijpen is bier dringend nood zakelijk. Twee Belgische dames gaan uit, gewa pend ieder met een parapluie. Het weer klaart op en zij willen graag de vervelende parapluies kwijt. Bij het Leidscheplein worden zij plotseling verrukt door den uit- nemenden Hollandschen organisatiegeest, want zij ontdekker het «Huis van Bewa ring». Onmiddellijk schellen zij aan eerste schrik; het overgaan van een zwaren bel. Een man verschijnt met een rare pet op het hoofd, Beleefd worden twee parapluies overgereikt. 'I weede schrik de man met de pet gromt nijdig het is hier de gevan genis Dames onthutst af met de parapluies. I AMSTERDAMS (Til E SNUFJES j Volksvergaderingen in de open lucht. In den zomer plegen politieke vergade- ringen slecht bezocht te zijn. De benauwende atmosfeer der meeste zalen maakt het be zoekt bij warm weer tot een ware kwelling- Bovendien, men moet een heele dosis poli- tiek bewustzijn hebben, wil men deze heer- 1 lijke Juni dagen (nu wij den bothebben.dat er toch feitelijk geen heusche verkiezingen 1 zijn, althans geen werkeiijken politicken strijd, 1 hoewel een parlementaire periode is afge- loopenaan de politiek offeren. De AmsterdamscheS. D. A. P. is er echter achter. Zij organiseert vergaderingen in de 1 open lucht, geen meetings of landdagen dat is geen novum meer maar korte Zondagmiddagsamenkomsten, bij wijze van politieke tea. 1 Zondag j.l had de S. D. A. P. eenopen- j lucht-bijeenkomst in het Costerpark, om de j vredespogingen te Stockholm te bespreken. Spr. was wethouder Wibaut. Het groote I grasveld, omzoomd door geurig en kleurig j geboomte, met een bonte, vreedzame marsa, zag er echt gezellig uit. 't Was een succes voor de S. D. A. P. En laten wij hopen ook voor de vrcdesactie. j I.angs de grachten. I De grachten, de beroemde grachten, I Arastel's eenige sieraad, zijn dit jaar mooier dan sedert vele jaren het geval is geweest. Het koude voorjaar, dat volgde op den abnormaal sterken winter, doodde luis en ander ongediert Toen, terwijl de heele natuur nog dood scheen, kwam de lente als een dief in den nacht, even plots als i altijd. Van nachtvorst was nu bijna geen sprake, en de kleine blad- en bloesem knopjes zwollen al meer en meer, tot spoedig de heele grachten herschapen waren in een lichtgroen bruidskleed met bloc- menioof. 1 Nu worden de bloesems reeds verdord. afgerukt, Zij wirrc-warren door de lucht, komen op de daken, in het water, op de straat, stapelen zich hier cn daar op tot enkele centimeters, zoodat de voorbijganger loopt als op mos. I En de Amsterdammers herinneren zich j een dergeiijk voorjaar niet. KKNNISGRYINU. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, J Gezien arl. 8 derde lid der Distrihuticwet heeft goedgevonden met intrekking zijner beschikking dd. 23 April j.l. No. 31183, Afd. Handel, a, vast te stellen de volgende maximuin- groothandelprijzen voor stroop: I blanke stroop f 30, masse f 31, likeur- siroop 42B f 39, likeursiroop 44B f 41, industriesiroop 42B f 41. confiseursiroop 42B f40, confiseursiroop 44B f42, beste zwarte siroop f 38.50, zwarte siroop 110. 2 f 33.50, alles per 100 K.G. Alles bekende condities, bij hoeveelheden 1 van minstens 15 vaten (van circa 300 K.G.) J siroop of 100 baaltjes a 50 K.G. massé, franco. Voor kleinere hoeveelheden golden de gebruikelijke verhoogingen n.l, f 0.25 j per 100 K.G. bij afname van 6—14 vaten J siroop of 31 99 baaltjes masséf0 50 per ioo K.G. bij afname ven 1—5 vaten siroop of 1—30 baaltjes massé. Voor afwijkende soorten gelden de gebruikelijke prijsverhou dingen. Voor dextrine 1 Superieure dextrine (wit of geel) bij leve- ring van: 100 balen f41, 50 -100 balen i 4'-25, 25-00 balen f41.30, 10—25 balen f41.75, 1lobalen f42, alles per 100 K.G. geleverd franco plaats van bestemming. Prijzen van afwijkende kwaliteiten, naar gelang van kwaliteit, doch niet honger dan f41, Voor sago en pakmeel Voor sago, bij levering van 15 heele kisten f39, 10- n heele kisten f39.50, 1 10 heele kisten f40, alles per 100 K.G. Voor pakmeel, bij levering van 15 heele kisten f35, 10-15 heele kisten f 35.50, 1 10 heele kisten f 36, alles per 100 K.G. alles bekende condities. b. vast te stellen de volgende maximum- tusschenhandelprijzen. Voor stroop: blanke siroop f 34.50, massé f32.50, beste zwarte siroop £4200. zwarte siroop no. 2 f37, alles per ico K.G. 1 c. vast te stellen de volgende maximum- kleinhandelprijzen Voor stroopbeste zwarte siroop f 0.24 per halve K.G., zwarte siroop no, 2 to.21 per halve K.G., sago. fo.23 per pakje van een halve K.G., aardappelmeel (pakmeel) f0.11* per pakje van een halve K G. Amersfoort, 6 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2