Stadsnieuws. Gemengd nieuws. dan hielden zij zich doof of hoorden wij een grappenmaker zeggen«laat ze over ons heenspringcn», om van minder vrien delijke uitingen niet te gewagen. Heeren op motorfietsen joegen angstige dames tegen de bermen van den weg. auto bestuurders plaagden ook al mee door veel te dicht langs de Zondagsfietsc-rs te rijden. In hoeverre zoo'n fietser zijn stuur en zijn zenuwen meester is, valt niet te raden door de achterop-rennenden. In de stad was 't nog veel erger gesteld. Het rustig sarren der wandelaars op fiets- wegen. der babbelaars op gevaarlijke kruis punten, bleek, ook waar politietoezicht was, volstrekt onverminderd. De weg is <vrij«. En juist ten onzent, waar de meeste rij wegen lang niet zoo breed zijn, als in Duitschland. Frankrijk en Engeland door gaans het geval is, waar de steden mooi, maar niet ruim zijn gebouwd, waar slootjes en grachten dreigen voor den rijder, die de kaart van het land slecht kent, moest het publiek doordrongen zijn van de waar heid, dat gemeenschappelijk gebruik van den weg dringend eischt gehoorzaamheid aan wet en regel. De redacties onzer dagbladen worden zoo vaak meer of minder aangenaam verrast met «Ingezonden stukken» vol klachten van voetgangers, wielrijders, automobilisten, motorfietsers en rijtuigbestuurders. De redac tie drukt, de lezer leest of leest niet de vrijheid-lievende Nederlander gaat door met den weg te gebruiken, zooals hem dat goeddunkt. Nu en dan een bekeuring, een proces, een vonnis. Maar, zal men door dwang en straf bet begrip er in krijgen, dat vrijheid geen bandeloosheid is? Dat het recht van den sterkste niet mag zegevieren, zoo min op twintig mijlen afstands van een stad als in de drukste barer straten Men wanhoopt er vaak aan. Toch kan 't geen kwaad om nog eens te schrijven over de verplichtingen, ook over de zedelijke verplichtingen der gebrui kers van den weg. Sommigen willen immers wel luisteren. Veel wordt er uit onnadenkend heid en ongewoonte gezoudigd. Dit vertel len we vooral aan vreemdelingen, die vaak tureluursch worden gemaakt door de on hebbelijkheid van zeer velen onder het Nederlandsch publiek hoewel we het zelf niet alle dagen van de week gelooven kunnen. li. De „lsola"-Kookkist. Het is nog niet zoo lang geleden dat we in deze kolommen de voordeelen van de hooikist hebben uiteengezet, zoo deelt de H. P. mee, Het was toen een nog grootere misère-tijd dan nu, omdat de kolennood zich bij de nijpende koude van dezen winter deed gevoelen. Is deze nood thans ook verminderd omdat we nu in een milder jaargetijde leven, dan is toch de omstandig heid blijven bestaan dat zuinig met het gas moet worden omgesprongen. De bekende, bijna beruchte, ministerieele circulaire is nog onverminderd van kracht en ten over vloede heeft de Ilaagsche burgemeester kortelings in de zitting van den gemeente raad verklaard dat groote zuinigheid met het gas zal moeten worden betracht, wil men geen strengere maatregelen uitlokken. Uit dit alles blijkt wel dat men ieder middel om te kunnen koken zonder gas- of kolenverbruik dankbaar moet aanvaarden. En zoo doen vele hooikisten thans dienst, Toch worden daaromtrent heel veel klachten gehoord. Of dit nu ligt aan onbekwaamheid der gebruiksters om er mee om te gaan, aan de minder goede constructie, of aan 't feit dat. ter wille van het koopje, de kist is gevuld met minderwaardige vulsel, stroo bijv,, kunnen we in het midden laten. In elk geval wordt er geklaagd, cndatklagen waarlijk de eerste stap is op den weg tot verbetering, is thans weer eens bewaarheid, want een bekende Hollandsche firma, Beingorffs fabriek van ketelbekleeding en isolatiestof, brengt thans een kook kist in den handel, die als een verbeterde editie van de gewone hooikist mag gelden. Wij hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging der firma bovengenoemd om in den morgen van 30 Mei eens te komen kijken hoe de preparatieven getroffen wer den voor de demonstratie, die in den middag voor onze Haagachc huisvrouwen plaats 1 zou hebben en waarap haar getoond zou j worden hoe voortreffelijk men in de hooikist »Isola« zijn middagmaal kan bereiden. Een commissie van deskundigen op 't gebied der kookkunst was uitgenoodigd om deze preparatieven mede te aanschouwen. Heel huiselijk zaten de damen daar bijeen, in de kleine keuken van het gebouw der Theosofische vereeniging aan de De Ruij- terstraat en zagen hoe bruine boontjes,soep met kip er in, rijstebrij en droog-te-koken rijst successievelijk en pan na pan in de groote >Isola«-kist verdwenen. Nu een en ander over de kisten zelf. Al dadelijk lokken ze aan door hun keurig uitzicht, dut intussclicn veel aan de hooikist herinnert. De kisten zijn lichtbeschilderd en van binnen met wollige stof bekleed. Maar dat is lang niet het voornaamste. Het voornaamste is de vulling, de isola tiestof, die een procédé is van bovenge noemde fabriek, en volgens de aanwijzingen die de fabriek daaromtrent geeft, een zoo compact mogelijke stof. waarin zich kleine iuchtccllen bevinden, die met elkander geen circulatie hebben. Deze stof blijft altijd goed, in tegenstelling met bet hooi uit de hooikist dat wel op elkaar pakt en na ver loop van tijd ook vervangen meet worden, omdat liet onaangenaam gaat ruiken. Ver beeldt men zich dat de isolatiestof uit de >!so!a«-kist wat opeen pakt, dan klopt men ze zacht met de hand, waardoor de stof weer in haar ouden toestand komt. De kisten zijn natuurlijk in verschillend formaat te krijgen; wij hebben de demon- streerende dame bezig gezien met een kist van het grootste model, waarin een heel diner klaargemaakt kan worden, Wil men het daarheen leiden, dan worden de spijzen eerst op het gas aan den kook gebracht. Daartoe is maar korte tijd noodig, soep bijv. laat men tien minuten doorkoken, rijst 5 minuten, bruine of witte boonen 5 minuten, enz., en vervolgens gaan de pannen de kist in. Boven op elke pan zij behooren bij de kist en gewone kook pannen kan men er niet voor gebruiken legt men oen rond kussentje van de grootte der kistopening, dat ook met isolatiestol is gevuld. Daarop komt de tweede pan te staan, en zoo voorts tot de kist vol is. Heeft men een klein pannetje d' 1 men gaarne in de groote kist plaatst, dan is dat geen be zwaar. want ook is verkrijgbaar een met isolatiestof opgevuld omhulsel dat in de kist precies past en om de kleine pan sluit. De spijzen hebben verscheidene uren noodig om in de kist gaar te worden, maar wanneer men ze er dan ook uithaalt zijn ze behalve volkomen gaar ook gloeiend heet. (lok heeft men niet het nadeel van het k..pot-koken der spijzen, wat bijv. op 't oogenblik nu de Regeeringsaardappelen zoo moeilijk héél te koken zijn, wil eeti voordeel is (aardappelen laat men 3 minu ten doorkoken, zet ze 4l/.j uur in de kist, giet zc dan af en laat ze op het gas op drogen). Prof. dr. B. D. Eerdtnans uit J.ciden hoopt a.s, Zondagochtend om half elf in de Remonstrantsche kerk voor te gaan. In de Doopsgezinde Kerk zal ds. B, P. Plantenga uit Haarlem dan de godsdienst oefening leiden. In verband met wijziging, dato 29 Mei 1917, in de disttibutieregeling voor brood, bloem, meel en rogge van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat voortaan de afgeleverde hoeveelheid bakkersbeschuit slechts 75 zal hebben te bedragen van het op de \V.-bons aange geven broodgewicht. Derhalve zal op de W.-bou van 200 gram slechts 1.50 gram beschuit geleverd behoeven te worden, overeenkomende gemiddeld met 't gewicht van 12 beschuiten. De Class. Vergadering van Amersfoort zal alhier gehouden worden op Woensdag 27 juni a.s., voorm. 10 uur, in deSt.Joris- kerk, Er moet door benoeming worden voorzien in de vacaturen, die zullen ont staan aan 't einde des jaars, door de ge wone aftreding bij het Class. Best. van het lid ds. W. J. Meiners en zijn sec. ds. E. U. Schallenberg; van liet lid ds. D. P. Brans en zijn sec. ds. B. Kleijwegt en van het lid- ouderi. \V. Kleber en zijn sec, Jhr. J. W. Barcham Wuijtier.s En voor één jaar van den Quaestor der Classis ds. v. Kempen en zijn sec. ds. Meiners, De secretaris en de penningmeester van de Zendingsvereen, in de Classis zullen ver slag uitbrengen over den toestand dezer Vereen. In de pauze zal de ledenvergade ring der Class. VVeduwenbeurs plaats heb ben, waarin door den Adm. Quaestor reke ning zal gedaan worren van zijn beheer over 191f> 'ly. De heer A. J. Looxma baron Van Wei- deren Rengers, heeft als lid van den ge meenteraad bedankt. De heer Rengers had sinds 1916 in district I en was in 1921 aan de beurt van aftreding. - De controle-assistent H. S. M. L. van Zoonen wordt overgeplaatst naar Den Helder. De inrichting van het I'roeffokstation der V. P. N. bij Birkhoven is thans zoo ver gevorderd, dat. naast de uitbreiding van het aantal hoenderrassen, kan worden overgegaan tot tegemoetkoming aan recht matige verlangens van korijnenfokkers en er zal dus een Konijnen-Afdeeling worden ingericht. Evenmin als dit met de Hoender-Afdeeling het geval was. zal mc'. het tokken van alle door de V. N. erkende nutkonijnenrassen onmiddellijk worden begonnen, doch zal men zich voorloopig bepalen tot de Vlaamsche Reuzen en Weeners, van de eerste de ijzer- grauwe en haasgrauvve, van de tweede de blauwe en witte variütcit, Van elk dezer zullen de beste mannelijke en vrouwelijke dieren worden aangekocht, zoodat weldra ook de konijnenfokker van uit het Proefstation van deugdelijk fokma- teriaal zal kunnen worden voorzien. Op de veilings alhier is het H. L. nieuwe aardappelen uit den tuin van den heer Schuttevaer te Nijkerk verkocht voor een be drag van f23,-. Ter Dinsdag gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 40 wagens samen wegend 91.50 K.G. Prijs van 55 tot 59 ets per pond, ge stempelde 58 ets per pond. Handel vlug. Het hoofdbestuur der Nederl. vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, zond heden aan den minister van landbouw een telegram, meldende dat de hoedanigheid van het in de laatste dagen door sommige meelfabrieken afgeleverd regeeringsmeel voor het bakken van bruin brood zeer veel te wenschen overlaat, waardoor dit brood zeer spoedig door bederf niet meer voor menschelijk voedsel geschikt is. Het hoofd bestuur verzoekt den minister onverwijld maatregelen daartegen te nemen. Morgenavond half acht concert in het Plantsoen, van de Amersfoortsche Muziek vereniging, directeur den heer I.. A. Maas (onder leiding van den heer A. van den Branden), Programma Marsch Grenada, -* J. Sallabert. Ouverture »T,a lille du berger», F. J. Schweinsberg. Wals I.'or et l'argent, Wittsmann. Fantaisie Mosaïque sur l'opéra Stradella, M. J. H. Kessels, Volks(Schnol-)liederen uit «Kun je zingen, zing dan mee'» N'o. iq, Wilt heden nu treden. No. 20, Houw en trouw. No. 2i, Kroningslied. Ouverture Sous l'égide de la J.iberté, A. Govaert. Wals A toi, par Bouchel. Marche Espagnole, L. Montagne. Finale. Gisterenavond viel een klein meisje in rle beek bij de Kattekampen. Tal van om standers waren natuurlijk dadelijk ter plaatse en beredeneerden druk, hoe de kleine wel kon gered. Maar de posthode Kolfschoten praatte niet, overlegde niet, doch sprong onmiddellijk te water, had 't kleine ding spoedig gegrepen en op het drooge gebracht. Een woord van waardeering voor dat cordate optreden komt onzen postbode zeker wel toe. De openbare vergadering gisteren-avond in Amicïtia belegd door hot comité van Actie Tegen Aanhangige Grondwetsher ziening verkort de A. i". A. G. was slechts door een veertigtal belangstellenden bezocht. De leiding had Mevrouw J. S. R. Baer- veldtHaver, die begon met te zeggen, dat de voorstellen tot grondwetsherziening, ondanks alle afkeuring toch door de Kamer zijn aangenomen. De voorstellen zijn afkeu- ringswaardig, alle belangen worden met voeten getreden. Nu schrijft de Grondwet voor, dat de Kamer moet worden ontbonden. De bedoeling is als het ware een referen dum te houden. Wat hebben de heeren kamerleden nu gedaan? Ze hebben gezegd »Laat zitten, wat zit.» De zeven partijen, hebben hiermee niet getoond, dat ze het volk vertegenwoordigen. Onze vraag is nu acht ge dc voorge stelde wijziging in de Grondwet aanneme lijk. stemt dan voor een zittenden; acht ge dit niet, kiest dan een tegen-candidaat. Vraagt u af of het Nederiandsche volk er mee gebaat is. De heer Baerveldt verkreeg nu het woord en begon met te zeggen, dat het minder aangenaam was voor zich zelf te gaan spreken. Achtereenvolgens bracht hij de bekende grieven te berde, uitsluiting van het vrou- wcnkiestvcht, het verloochenen van de openbare school, het verhoogen van liet salaris der kamerleden en het zich zelf pensioen toekennen en dit nog wel met terugwerkende kracht, zoodat er kamerleden zullen zijn, die f 2000 pensioen opstrijken. Verder nog het presentiegeld, dat zelfs Xierstrasz te machtig werd. Niet is opgenomen een bepalingomtrent de troonsopvolging, want zei Cort v. d. Linden, de tijd is hier niet rijp voor. Nu is er gevaar, dat te eeniger tijd een onbekende Duitsche prins op den troon komt. Hierom is wijziging in meer demo- cratischen zin dan ook wel wenschelijk, want het volk heeft nu niets te zeggen. 1 De artikelen 57- 5® en 59 regelende de buitenlands, he betrekkingen zijn ongewij zigd gelaten. De geheime diplomatie brouwt veel kwaad en hieraan moest een einde gemaakt. Onze bestrijders noemen ons een troepje conservatieven, doch dit is ongemotiveerd. De tweede spreker was de heer A. de I-Iullu, van Amsterdam. Deze zeide o. a, Er wordt geen kiesrecht gegeven, wel stemplicht. We hebben te doen gehad met een trust om ons kiezers, belastingbetalers, te beletten een woordje mee te spreken. Dit licht hij zoo uitvoerig mogelijk toe. De heer Hofland kwam in debat en ver dedigde de houding van de Kamerleden. Daar hij wat lang sprak en er maar weinig tijd was om 10 uur moest de zaal ontruimd zijn ontnam de voorzitter hem het woord. De Voorzitter had nog gelegenheid op te wekken de candidaten van A. T, A. G. te stemmen en sloot de vergadering met een «Bind u niet aan deze grondivets-voor- stellen». Werken en zorgeii doen jong blijven, als men maar niet met zorgen zich kwelt. A Jl S T K It I) A >1 S F II R SN II F J K S. De stad uit. De mobilisatie heelt toch ook wat goeds gebrachtde duur der vac an tie is er door verlengd. Zooals men weet. was in Juni 1915 zeer weing te ver dienen. In die dagen ieder had verwacht, dat de oorlog toen al lang afgeloopen zou zijn heerschfe in de aloude Amstelstad een zeer gedrukte stemming, ondanks de enorme oorlogswinsten, die juist in dien lijd gemaakt werden, en de degelijkste kooplui vonden het daarom maar het best, ook in verband met de afgebroken vacantie in Augustus 1914 en de zenuwen der res pectievelijke huisvrouwen, in Juni de stad ontvlieden. In 1916 trok haast ieder de stad uit, en nu Juni 1917 in het land is, ziet men schier geen Amsterdammer die het doen kan, ineer in de Amstelstad. 't Is eigenaardig, dat het aantal «perma nente» forensen zich zoo enorm uitbreidt. Er wordt hier ter stede thans druk gecol porteerd met een nieuw weekblad, >De Forens«, geheel aan de belangen der foren sen gewijd. »De Forens» wordt geredigeerd door den nog steeds populairen en verdien stelijken Jhr. Jan Fcith, die zich achter vele pseudoniemen tracht te verborgen. Inmid dels fluistert men, dat dc N. V., die het periodiekje uitgeeft, krachtig gesteund zou worden door de spoorwegmaatschappijen, die, rn de tijd voorbij is, dat zij zich door onderlinge concutrentie dreigen te vernie tigen, de handen ineen hebben geslagen, om dit gemeenschappelijke belang te bevor deren door uitgaaf van een blad als »De Forens» trachten zij het forenswezen te bevorderen en dus talrijke nieuwe vaste klanten te verwerven. Ieder Amstelman, die den laten middag, den avond en den nacht buiten wil door brengen, kiest z.n eigen plekje uit. Men doet dit dikwijls categorie bij categoiie. Of is het toeval, dat de meeste bankiers (die buitengewoon het buitenleven schijnen te prefereeren) naar Aerdenhout of Baarn zijn verhuisd, dat de koffiehandel bijna zonder uitzondering Aerdenhout en Heemstee op zocht, dat de specetijen en thee naar Heemstee gingen, dat de papierkuopliciien O ver veen verkozen, terwijl de hypotheekbankdirec teuren Blocmendaal kozen. Bussum werd bezocht door de onderwijs- menschcn, alleen de profs prefereerden het verder en kozen domicilie in Lage Vuursche Soest of Bergen aan Zee. De diamantbranche zweert nog altijd bij Zandvooit aan de Zee of Wijk aan Zee en Duin. Inmiddels voelen de verzekeraars het meest voor de Vecht, terwijl brandverzeke- raars ook veel van Zeist schijnen te houden. De O.-W. trekken bij voorkeur naar plaatsen, die een goede verbinding hebben, en die als sjiek bekend staan, zooals Bloe- mendaal, Overveen of Baarn. Daarentegen geven de oude, deftige Amsterdamsche families er nog steeds de voorkeur aan, een flink eind benoorden of bezuiden de Spaaruestad 's zomers hun teuten le komen opslaande gemeenten Velzen en Heemstede bergen er verschcide- nen. De artistieke forensen houden niet alleen van Laren en Blaricum, inaar vinden ook Bentveld zeer geschikt. Zoo vindt ieder z'n Sommerfrische, en is verheugd, dat de zomer zoo mooi begint. In het Hotel du Soleil te Arnhem zit Meneer. Menéér is aardig in de olie en spraak zamer dan voor zijn dagelijksch beroep ge- wenscht is. Alles aan hem is walgelijk, behalve het sappige Geldersche accent, waarmede hij zijn geheimen ontsluiert.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2