Gemengd nieuws. Advertentièn. J. ra Mei, Hoogeweg 76, Openbare Lasers School B. onderwijzeres. I licurs voor verschillende groepen van In- I dustri<-cn <>p achtereenvolgende tijdstippen bepaalde, /ouden vele bezwaren kunnen worden opgeheven. Men zou de beurs b. v, in twee tempos kunnen houden en voor een deel der groepen de eerste week of 10 da gen kunnen bestemmen en voor de overi gen een daarop volgende gelijke periode. Op deze wijze zouden vele kosten worden bespaard, immers met de helft der monster kamers zou kunnen worden volstaan, de drukte zou minder overstelpend zijn hetgeen ook uit vervoersoogpunt veel voor zou heb ben. De capaciteit van hotels en restaurant zou minder ontoereikend zijn, kortom, het het rustig zakendoen en daarmee het wel slagen der Jaarbeurs zou worden bevorderd.» De »brieven uit de hofstad» schrijver in de Arnhemsche Conrant vertelt n.m. in zijn blad liet seizoen is voor Scheveningen onder buitengewoon gunstige omstandigheden be gonnen. Op 16 Juni, de openingsdag, was het smoorheet, in tegenstelling met zoovele andere openingsdagen van het badseizoen, die tengevolge van de onaangename weers gesteldheid, regen en wind, allesbehalve uitnoodigden tot het nemen van een zeebad. En thans? Reeds terstond 's morgens bij de opening waren er een óo-tal badbegee- rigen, en het aantal genomen baden beliep op dien eersten dag reeds eenige honderden. Doch ook vóór den officieelen openingsdag was het al druk in Scheveningen, en men kan gerust aannemen, dat er reeds drie a 4 weken van te vuren door verschalende éta blissementen goede zaken zijn gemaakt. Wat is er voor den Hagenaar dan ook begeerlijker dan zich des avonds 11a een warmen dag, naar Scheveningen te begeven om wat af te koelen aan het mooie breede strand of op den ruimen boulevard. Vooral uu de invoering van den zomeriijd ons het daglicht zooveel langer gunt, is er voor honderden menschen meer dan ooit gelegen heid zich te verluchtigen in het onvergelij kelijk mooie schouwspel, dat een zonsonder gang aan zee te genieten geeft. De groote moeilijkheid is echter voor velen om er te komen, althans voor hen die, verwend als ze zijn door het vele trammen der laatste jaren, verleerd hebben een flinke wandeling te doen, en voor degenen die niet fietsen. Want het is thans een nog grooter kunst dan in andere zomers om een plaatsje in een der trams te bemachtigen, nu niet alleen de electrische tram, nu ook de stoomtram van de Hollandsche en van de Staatsspoor hun diensten aanmerkelijk hebben inge krompen. Wie als vreemdeling Den Ilaag bezocht, heeft zich niet verbaast over de meterlange file's, waarin de bevolking zich rustig schaarde en er zonder mopperen een kwartier en veel langer geduldig bleef wachten tot een nieuwaangekomen tram weereen men- schenlading opnam? 't Is dit jaar natuurlijk veel erger, en het te kort aan vervoer- capaciteit vermindert het genot van een opfrisschenden avond aan het strand wel aanmerkelijk. Ook over badgasten heeft Scheveningen niet te klagen, zelfs nu het seizoen nog nauwelijks is aangevangen, en de groote stroom van vreemdelingen pas in Juli en Augustus verwacht wordt. Het grootste contingent zal ook dit jaar natuurlijk weder om geleverd worden uit ons eigen land, evenals in de beide voorafgaande jaren. Doch geheel ontbreekt het toch niet aan buitenlanders; want afgezien van de talrij ke Heigen die steeds te Scheveningen ver blijf houden, komen voortdurend vele Duit- schers naar hier om hun krachten weder te herstellen door middel van de Hollandsche keuken, die er, ondanks de vele beperkin gen door de tijdsomstandigheden noodza kelijk geworden, nog altijd wezen mag. ItijooukoinKton. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nieuwstraat 20. Oudheidk. museum Flehlte. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zateid.tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop De Arend». Burgerlijke Stand ran Amersfoort, 15 tot 21 Juni 1917. GEBOREN'Willem Arnold, z. v. Mijn- dert Pon en Antje van Doesburg. Ger- rit Wouter, z. v. Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groenhuijsen. Teuntje, d. v. Albert Teters en Antje de Graaf. An- tonius z. v. Wilhelmus Gerardus Kaspers en Marie Hendrina Quint. Jan Willem, z, v. Jan IJzerman en Willempje Born. Joost Johannes, z. v. Bonne Bijlsma en Willemijntje v. Dijkhuizen. Antonius Gerardus, z. v. Johannes Theodorus v. Kalleveen en Johanna Woerdman. Jo hannes jan Cornelis, z. v. Jacob v, Ooyen en Adriana Baars. Hendrikus Cornelis, z. v. Joseph Uding en Aalbertje v. Beek. Jan, z. v. Gijsbert v. de Vis en Reintje de Bruin. Antoinette Julienne, d. v. Joris Adriaan Albrecht van Weereld en Gerarda Jansen. Aaltje, d. v. Jan v. de Geest en Francina Posthouwer. Jean, z. v. jean Francois Arrosoir en Marie Reine Taverniers. Johanna Elisabeth, d. v. Antonius Johannes Knuivers en Antoniav. Bogerijen. - Alice Eugenie, d. v. Gusta- vus Olyslager en Alida CatharlnaGustavus van d'e Mortel. Johanna Maria en Maria Johanna, dochters v. Wilhelmus Cornelis Groenhuijsen en Suzanua Vernooy. Hendrikus Wilhelmus, z. v. Gerardus l'ranciscus Ewes en Gerharda Rijntjes. ONDERTROUWD: Henri Johannes Goudswaard en llilgine Maria Josine Ab- binga. Willem Dijkhorst en Johanna Petronella Kentin. - Jan van den Berge en Geertruida van den Bos. Klaas Wil helmus Wijk en Aaltje van der Laan. Theodorus Willem l.ambertus Coenen en Wilhelmlna Maria l.ablans. Wouterus van den Brink en Geertruida Ilartha Kuijt, GEHUWD Constant Hendrikus Twaalf- hoven en Maria Johanna Lambertha Al- bertina Vermolen. Klaas de Kamper en Evertje van Ouwerkerk. Arnoldus Mid delman en Maria van Leeuwenkamp. Marinus van de Vlasakker en Catrina de Wilde. OVERLEDEN: Dirk Bauke Irennema, 26 jr., ongehuwd. Elisabeth Maria Ver- brugge, 72 jr., weduwe van Emile Louis Joseph de Roy van Zuydewijn.—Johannes l.ablans, 22 jr., ongehuwd. Ken als leven loos aangegeven kind. Alijila Tolboom, 64 jaar, ongehuwd, De BRANDSTOFFEN-COMMISSIE AMERSFOORT maakt bekend, dat de Hrandstoflenhandelaar geeil brandstoffen meer mag verkoo- pen, alleen hout mag door hem verkocht worden. Diegenen, die Van Ginkel als hun han delaar hebben opgegeven, zullen thans direct en zonder 'usschenkonist van een handelaar door de Brandstoffencommissic van brandstoffen worden voorzien. Duor den Minister van Oorlog zijn be ven gegeven, opdat bij den verkoop van oud brood, dat voor menschelijk gebruik ongeschibt is geworden, van den kooperde verklaring moet worden geëischt, dat het verkochte onder geen voorwaarde zal worden verhandeld. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 18de week loopt van 22 tot en met 30 Juni. Bij het bezichtigen van in de magazijnen ingeleverde, voor ieder militair gebruik ongeschikt geoordeelde kleeding én uitrus tingstukken is gebleken, dat de zorg aan de herstellingen der goederen besteed, zeer veel te wenschen overlaat. De schaarschte aan allerlei grondstoffen vordert, dat niet alleen groote zuinigheid wordt betracht bij verstrekking van nieuwe kleeding- en uitrustingstukkeu, doch ook en vooral, dat de uitrusting der manschappen oordeelkundig onderhouden en op deugde lijke wijze hersteld wordt. Onder verwijzing naar vroegere bepa lingen heeft de minister van Oorlog den commandeerenden officieren verzocht, an dermaal de troepencommandanten onder hun bevel er nadrukkelijk op tewijzen.dat het een gebiedende noodzakelijkheid is, om meer, dan blijkbaar tot nu toe is geschied, een streng toezicht te houden en te doen houden op de wijze, waarop de noodige herstellingen aan kleeding- en uitrusting stukken (kleeding, schoeisel, lijf- en werk- goederen. sokken enz.) worden uitgevoerd en te vorderen, dat aan de noodige her stellingen rle meest mogelijke zorg wordt besteed. Het raadslid, de heer J. Hofland zal van avond in de Raadsvergadering de volgende vragen stellen, onder overlegging van liet verslag ter terechtzetting van de Rechtbank te Utrecht, voorkomende in de Utr. Crt. van 5 Juni. Hebben B. W. volledig afschrift opge vraagd het parket te Utrecht voorzoover dit betrekking heeft op het bierbij overge legde krantenverslag, en zoo ja, indien dat afschrift is ontvangen, zijn ze dan bereid dit aan den Raad over te leggen. Hebben B. A W. maatregelen overwogen, ter voorkoming van ambtsmisbruik voorzoo ver hiermede het prestige van den Raad is gemoeid. Behoudens de bepalingen van het regle ment van orde" zal het volgende door ons aan het oordeel der Raad worden onder worpen De Raad overwegende dat de combinatie van keuringa- en distributiedienst tot onge- wenschte gevolgen aanleiding geeft. Besluit deze diensten streng te scheiden en in de commissie ingevolge art. 57 der Gemeentewet te benoemen tot nader onder zoek van het in gedrukt stuk no. 115 ge noemde. Ter kaasmarkt waren gisteren aangevoerd 60 wagens wégende 16650 K.G. Prijs 57 a 59 cent per pond; gestempelde kaas 59 a <11 cent per pond. Binnen zeer korten tijd, waarschijnlijk nog deze week, zal een nieuwe aanzienlijke prijsverhooging der sigaren in werking tre den. Sigaren van 3 ct. zullen gebracht worden op 3.5 ct., die van 3.5 ct. op 4, van 4 op 5, van 5 op 6 ct. en eventueel de duurdere ook alle 1 ct. hooger in prijs. Kort na het uitbreken van den oorlog deed de vrees, dat de uitvoer van katoen tengevolge van den oorlog onmogelijk zou worden, den prijs tot 6 cent en lager da len, schrijft de Frankf. Ztg. Thans, driejaar later is de noteering bijna 25 cents. De oorzaak van deze geweldige prijsstijging is drieöerleiin de eerste plaats zijn de be drijfskosten voor de katoencultuur buiten gewoon gestegen voorts zijn de voorraden van den ouden oogst zeer klein, daar die oogst onvoldoende was, jn ten slotte moet men, volgens het offieieele oogstbericht, ook dit jaar weder op een in verhouding kleine opbrengst rekennen. Nog niet is het oogstbericht van Juni zoo slechts geweest als dit jaar, en bovendien is de bebouwde oppervlakte weer wat kleiner dan verle den jaar. Geen wonder, dat hausse-specu lanten in de Vereenigde Staten een katoen- prijs van 30 cents voor spelen! De pop verloot ten bate van de l-'ransche kindertjes, hier te lande vei toevend, is ge vallen op no. 218. Met den gewonen trein arriveerde II. M. de Koningin om 10.1 van ochtend uit 's Gravenhage. Voor h">tet Reichmann werd te paard gestegen en begaf H. M. zich met gevolg naar de cavalerie-kazernes. Met den trein van 1.27 keerde H. M. naar de residentie terug. Gisterenmiddag had een Belgisch geïn terneerde liet ongeluk 0111 vlak voor de Phoenixbrouwcrij op tien >uden Soester- weg over den vork van zijn rijwiel heen te vallen. De politie bracht het hospitaal telephonisch op de hoogte van het ongeval, waarop den man per brancard daarheen vervoerd werd. Bij de Zondag gehouden wedvlucht uit geschreven door de A. P. V. „de Lucht post", van uit Maastricht om de „Vierdag- medaille", is de heer N. v. d. Berg van de twintig deelnemers winnaar gebleven. De afstand bedroeg 144.6 K.M.vertrek uil Maastricht om 6.30. De eerste duil kwam aan om «,23.51, de laatste om 9 01.56. Sommige mannen elscken zóo onmogelijk veel verstand van hun vrouwen, dat deze maar een domheid zouden mogen begaan zoo iemand tot man te nemen. Petroleum. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft I. bepaald A. de verkoop, de aflevering en het ver voer van petroleum (in het bijzonder ook per vat) is verboden B. van hot verbod, sub A gesteld, kan ontheffing, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door de Toewijzingscommissie voor Petroleum (Parkstraat 107. 's Gravenhage)daartoe strekkende verzoeken, zoowel als de te ver- leenen dispensatie geschieden schriftelijk C. het verbod, gesteld sub A. is van 2 Juli af tot nadere beschikking niet van toe passing op petroleum voor zoover deze: uitsluitend is bestemd voor een direct huishoudelijk gebruik de verkoop en de aflevering geschieden rechtstreeks aan verbruikers of aan weder- verkoopers het vervoer plaats vindt óf in bussen, tlessehen of andere verpak king, inhoudende niet meer dan .5 L. óf in wagentjes, inhoudende ten hoogste 200 liter, in gebruik bij venters; óf in straattaukwagens, doch alleen voor zoover de zich daarin bevindende petroleum bestemd is ter aflevering aan wederverkoo- pers II. vastgesteld een maximum prijs voor den verkoop van petroleum voor huishou delijk gebruik in den kleinhandel van f 0,25 per liter. De Toewijzingscommissie voor Petroleum deelt mede, dat ingevolge beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 2 Juli af tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht en kookdoeleinden petroleum beschikbaar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. In totaal zal beschikbaar kunnen worden gesteld een hoeveelheid, ongeveer gelijk staande met 50 pCt. van die, welke 't vorige jaar, in denzelfden tijd voor dezelfde doeleinden werd afgeleverd. Wederverkoopers mogen in verband hiermede aan hunne klanten, die zij ook reeds het vorige jaar bedienden, niet meer verkoopen dan 50 pCt. van bet geen inde overeenkomstige kalendermaand van het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers zoowel als koopers, die zich aan overtreding van dit {verbod schuldig maken, stellen zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daartegen bedreigt. Petroleum, benoodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet even als thans, schrifttelijk bij de Toewijzigings- commissie worden aangevraagd. Tweede Ned. Jaarbeurs te Utrecht. De toeloop van deelnemers en ongetwij feld van belangstellenden voor de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs begin 1918 te hou den, belooft zoo groot te worden, dat er terecht vrees geopperd wordt, dat er te veel van het goede zal zijn, meent bet »Vad.«. Daarom verdiend wel overweging een advies, door mr. H. F. van Leeuwen in het weekblad »In- en Uitvoer» gegeven. Na er aan herinnerd te hebben, dat, terwijl de Eerste Jaarbeurs 450 monsterkamers telde, men thans rekent op 1200, schiijft hij: sleder bezoeker der voiige Jaarbeurs heeft de herinnering aan groote volte, zoowel ter beurze als in de stad en de treinen met zich naar huis gedravende deelnemers hebben er vaak het ongerief van ondervonden. Hoe wel de Raad van Beheer deze bezwaren, blijkens de circulaire, onder de oogen heeft gezien en er naatregelen tegen zai bera men, kan het niet anders of de grootere deelneming zal grootere drukte veroorzaken. Al weet men eenerzljds nieuwsgierigen te weren, anderzijds zal de grootere omvang van de beurs meer bezoekers trekken. Wanneer men echter den tijd van de In Vuur cn water, het orgaan van de Nederlandsche Brandweervereeniging, deelt de heer J. C. Rauch, opperbrandnieester te Nijmegen, het een en ander mede over een boschbrandwagen, door de gemeente Nij megen in dienst gesteld. De brandweer te Arnhem had eenige ja ren geleden een z.g. boschbrandwagen la ten maken. >ok te Nijmegen werd een dergelijke wagen gemaakt in de eigen wa- genniakerij en smederij der gemeente, wel ke wagen slechts in enkele onderdeelen af wijkt van de Arnhemsche. De wagen is vrij zwaar geboud. Met het oog op het gebruik over heidegrond en vervoer van materieel was een te lichte constructie niet aan te bevelen. Hij is inge richt voor één paard en op den vlakken weg kunnen zoo noodig nog 8 manschappen meerijden. De inventaris bestaat voorloopig uit: 40 beugelzagcn, die in het bovendeel van den wagen onder de npklephare zit plaatsen zijn geborgen. De Brandstoffencommlssie Amersfoort N. VEI.S HE1JN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER, Secretaris. te AMERSFOORT. (Opleidingsschool voor H.B.S, en Gymnasium) GEVRAAGD voor den cursus 1917—1918 een tijdelijke Jaarwedde f 600.—. Sollicitanten gelieven zich onder over- legging der stukken schriftelijk aan te melden *óor I Juli a.s. hij den Burge meester.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2