AMERSFOORTSCHE COURANT. Donderdag gfflS 28 Juni 1917. No. 8894. 67e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van CtaefT*. HOOFD-REDACTRICE Suze FREDERIKS—VAN CI.EEFF. AMERSFOORT, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT ft. Postbus 9. Bij dit blad behoort als BIJVOEGSEL het eerst gedeelte van het Stenografisch Kaadsverslag. B E I' A F. IN G S T F. M T IJ TL Artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der gemeente Amers foort herinnert personen, hij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en in stellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 5; der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste 'wee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 38 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in bet arbeidslokaal en zeo er meedere lokalen zijn. in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, geduren de twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen ol geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. no. 109) en luidt als volgt: Artikei 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in ar- 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en on dernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikei genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskendigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort 28 Juni 1917, De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders der Gemeent Amersfoort, Gezien art. 9 der Distributieregeling van «versche rcgeeringseieren>, d.d. to Mei 1917. St.Ct. no. 109, wijzen als grossier in eieren in de Gemeente Amersfoort aan 1. de Bedrijfsinstelling der V. P. N., Ie Amersfoort; 2. S. de Vries, eierhandelaar, te Amers foort, Amersfoort, 22 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A. K. VEENSTRA De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; gezien zijne beschikking van 29 Maart 1917, No. 27203, Afdeeling Handel, heeft goedgevonden met wijziging in zooverre van zijne aangehaalde beschik king 1. te bepalen. a. De verkoop, de aflevering en het ver voer van petroleum (in het bijzonder ook per vat) is verboden. b. Van het verbod sub a gesteld kan ont heffing, zoo noodlg onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door de Toewijzings-Commissie voor Petroleum (Parkstraat 107 s-Gravenhage); daartoe strekkende verzoeken zoowel als de te ver- leenen dispensatie geschieden schriftelijk, c. Het verbod gesteld sub a is vanaf 2 Juli 1917 tot nadere beschikking niet van toepassing op petroleum zoor zoover deze uitsluitend is bestemd voor een direct huishoudelijk gebruik; de verkoop en de artevering geschieden rechtstreeks aan verbruikers of aan weder- verkoopers, het vervoer plaats vindt of in busschen, flesschen of andere ver pakking inhoudende niet meer dan 5 Liter, óf in wagentjes inhoudende ten hoogste 200 Liter, in gebruik bij venters óf in straattankwagens, doch alleen voor zoover de zich daarin bevindende petroleum bestemd is ter aflevering can wederverkoopers 2. vast te stellen een maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishou delijk gebruik in den kleinhandel van fo.25 per Liter. Amersfoort, 27 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend. dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden in te trekken zijne beschikking van 1 Mei 1917. no. 15727 43 (Rijksbureau voor de distri butie Graan en Meel). Amersfoort 26 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend; dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden ver kiezing. ter vervulling van zes plaatsen in kiesdistrict I, If en III wegen periodieke aftreding en van éér. plaats in kiesdistriekt I ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den Heer A. J. Looxma van Weideren Raron Rengers evenals de door hem opgemaakte processe n verbaal van sluiting der candidatenlijsten, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 26 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK STEMMING voor den GEMEENTERAAD De BURGEMEESTER van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag, den 6 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad, Kies district I. De candidaten in alphabetische volgorde, zijn: A. Eijsink. J. Hofland. J. D. Holmer. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 12S van het Wetboek van Straf recht, luidende «Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar<. Amersfoort, >8 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Ned. afdeeling van den Wereldbond der Kerken heeft zich gericht tot de ker- keraden, met het verzoek, evenals het vorige jaar den eersten Zondag van Augustus een Vredes-Zondag te houden. Bij Koninklijk Besluit is tot directeur der Rijks Hoogere BurgerSchool alhier benoemd Dr. G. van Rij, leeraar aan de Gemeentelijke Hoogere Burger School met 5 jarigen cursus te Amsterdam, De minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 25 Juni onder regee- ringsbloem zal worden verstaan een meng sel van 56 pCt. inlandsche tarwebloem, 24 pCt. maisbloem, bij 20 pCt. Amerikaansche bloem en dat order regeeringsmeel zal worden verstaan een mengsel van 70 pCt. ongebuild tarwemeel en 30 pCt. ongebuild maismeel. Eerstdaags is weer een nieuwe regeling van het gasverbruik, in verband met de kolenschaarschte, tegemoet te zien, Als candidaten voor den Gemeenteraad zijn in district I gesteld de heeren A. Eysink, J. Hofland en Joh. D. Holmer voor de •wee te bezetten plaatsen. Alleen in dit district is een stemming noodig. Voor de vacature-Rengers werd bij en kele candidaatstelling mr. dr. II. Th. A. Verhoef gekozen. In district II werd de aftredende leden, de heeren H. Koning en F. M. Iloubaer bij enkele candidaatstelling gekozen, hetgeen ook in district III plaats vond, wijl daar eveneens de zittende leden, de heeren A. M. Tromp van Holst en mr. I.. Stadig werden herkozen. De stemming heeft plaats op Vrijdag 6 Juli. De N. V. Amersfoortsche Rijwiel-, Auto mobiel- en Machinefabriek (voorheen D. H. Eijsink) heeft het dividend over 1916 vast gesteld op 5 pet. (als v. j voor de preferente en 10 (v. j. 8) pet. voor de gewone aandcelen. Er ligt een lang tijdsverloop tusschen eikel en eik, maar de eik komt toch. VFREENIGDE VERGADERING van de beide Kamers op Donderdag 28 Juni 1917, tot opening van de buitengewone zitting der Staten Generaal. Men seint ons uit 's-Gravenhage. De heer I. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opende, nadat de leden zich naar de Ridder zaal op het Binnenhof begeven hebben, te half een de vergadering en laat daar de Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 20 Juni 1917. No. 11houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de Buitengewone Zitting die heden zal aan vangen. De Voorzitter benoemt een Com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministeriele Departementen, en de leden van den Raad van .State vereenigen zich te éen ure mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninglijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de Vergade ring binnengeleid, neemt plaats op den Troon eu houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast haar gezeten is, de volgende rede MIJNE HEEREN! De ontbonden Kamers der Staten-Gene- raal hebben bijna eenstemmig de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der grondwet ten aanzien van het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Generaal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij IJ worden ingediend. Gij zult Uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oor logstoestand en <le voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblijft, zullen bij voortduring velerlei offers aan het Xederlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is opge legd, vertrouw ik, dat zij bereidwillig zullen worden gebracht. Oischoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen niet zorg wekkend is tc noemen, blijft toch aanzien lijke versterking der geldmiddelen onver mijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan onze onafhankelijkheid te verdedigen, breng Ik mijn warmen dank. De banden tusschen moederland en koloniën zijn in deze moei lijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Nederlandsch Indit" zijn ons een waarborg, dat onze in spanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier kolonie zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buiten- landsche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet. dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijn uiterste krachten te geven voor zijne vrijheid en zijne onaf hankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede, is mijn innige bede. Ik verklaar de buiten gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Meckelen- burg, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1