A1IER5MTSCIE COURANT. Donderdag 5 Juli 1917. No. 8897. 67e Jaargang. Uitgave van de Namnlooze Vennootschap „lie Ainersfoortsche Courant, voortieen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTRICE SuZK FREDERIKS-VAN CLEEFF. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTF.GRACHT 9. Postbus 9. KENNISGEVING K N. HINDERWET'. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 2 Juli 1917, aan I. DE GROOT en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tol het oprichten van eene inrichting tot het sorteeren en bewaren van lompen en het drogen van haze- en konijnevellen. in het perceel alhier gelegen aan de feut Xo.4 1, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie K Xo. (Sis. Amersfoort, 3 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VKFN'STRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 2 Juli 1917, aan de fa. ROODE- STEIN Gn. en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een gecombineerde lint-, cirkelzaag-, frais- en boormachine, in het perceel alhier gelegen aan de Scherbier- straat no. 3, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no. 4905. Amersfoort, 3 Juli 1417- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. K. VEENSTRA. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Amers- foort, brengen ter openbare kennis, dat hij hun besluit van 2 Juli 1917, aan J. G. FONT EIN, Directeur der X. V. Fijn-houtbewerking en kunsthandel en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een draaibank, een fraisbank, een lintzaag, een vlakbank, een van-dikte bank en een boorbank. gedreven door een electromotor van 4 H.P. en een dito van 5 H.P. en dienende tot fijn-hout bewerking van meubelen en schilderij-lijsten in eer bestaand fabrieksgebouw, alhier ge legen aan de Muurhuizen No. 91, kada straal bekend Gemeente Amersfoort Sectie K, No. 4373, Amersfoort, 3 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. GEZOUTEN VARKENSVLEESC11 De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: I. met intrekking van het terzake be paalde in zijne beschikking dd 3 April j.l. No. 28000a, afdeeling Handel, voor gezouten varkensvleesch vast te stellen een maximum inkoopprijs voor de gemeenten ingevolge artikel 3 der Distributiewet 191ft van f 1.5e per K.G. II. aan de gemeentebesturen in nverwe ging te geven een verkoopprijs van gezou- ten varkensvleesch, ingevolge artikel 3 der Distributiewet 1916 van f 0,85 per K.G. III. met intrekking van het terzake be paald in zijn beschikking dd. 3 April j.l. No. 28600b. afdeeling Handel, voor zoover betreft sub 7, ingevolge artikel 2 en 8 der Distributiewet 1916, vast te stellen de na- volgende maximumprijzen in den kleinhandel 1 voor gezouten varkensvleesch a. (iezouten karbonaden b. rollade c. fricandeau d. vette lippen e. doorregen lappen f. magere lappen g. gehakt k- o. i, mager spek - o. j. krabbetjes - n. k. kruisschijf - o. 1. hamschijf - o, alles per halve Kilogram. Amersfoort 5 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJGK. f 0.70 0.70 KOSTEIXKV/,H N'KXTT N< 1. Iturgemreeter en Wethouders van Amersfoort brengen Ier kennis van de ingezetenen, dat np Woensdag U Juli 1917, des namiddags ten drie ure, in het voormalig Werkhuis, «un den Weslsingel, alhier, gelegenheid zal worden gegeven lot koslelooze inenting Vestigen er. voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, "J9 Juni 1917. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. It. VEENSTRA. I11 't Groen. Kwelt u verdriet en kommer, Zoek groene boomen op, Een engel woont in 't lommer Van eiken loovertop. Hoor ze allen zachtjes IIuisUen, Omhoog en om u heen, K11 blijf aandachtig luistren. Met ingehouden schref-n. Hun hebt ge niet te klagen Zij kennen al uw leed, En troosten zonder vragen. Als menschenmond 't niet deed. Kn 't is of uit blad en bloesem Ken stil u 't voorhoofd kust. It e i z e 11. Reizen hier in den zin vanvoor zijn genoegen op reis gaan is eene kunst. D. w. z. dat de een er een aangeboren talent voor heelt, de ander 't al doende leert en een derde 't nooit leert. Men inoet medelijden met de laatstgenoemden hebben, telkens wanneer men ze op reis ontmoet. Want wie zou geen medelijden voelen met wie b.v. hij 't betreden van een hotel beginnen den portier te groeten als ware hij hun superieur, of, als zij vier hoog wor den onder dak -- inderdaad onder dak gebracht, te beschroomd of te bedeesd zijn om de lift in beslag te nemen en telkens de honderd en zooveel treden klimmen en dalen, maar niettemin bij hun vertrek den lift-jongen de fooi geven, die eigenlijk voor den schoenpoetser bestemd was? Natuurlijk met dit gevolg, dat deze hun duidelijk zijn misnoegen doet blijken, zoodat ze in hun verlegenheid <">f nog eens in den zak tasten, of veinzen een anderen kant uit te kijken, om den hemel te danken, als ze straks goed en wel in een overvolle coupé zijn gestopt met het angstzweet nog op 't gezicht maar voor eenigen tijd verlost van den fooien- duivel. Ja, die fooien Eene vreeselijke instelling. Men wil niet te veel en niet te weinig geven. Het tegennatuurlijke ett onzinnige van dit gebruik stuit tegen de borstmen gewent er alleen aan, omdat 't een gebruik is. Leer 't met wijsgeerige kalmte beschouwen als een althans vooralsnog onmisbaar kwaad en schik u in 't onvermijdelijke. En houd u dan aan wat de Duitschers u als Blijf in alle omstandigheden, gedraag u ook tegenover een ietwat driest optredend hotel-personeel, als een beschaafd en ont wikkeld mensch, laat u door geen brutaliteit in de war brengen, weet wat ge wilt, laat u in géén geval overbluffen. Geef wat gij meent dat naar algemeen gebruik hun toe komt, wees schriel noch verkwistend. Dat is de weg om althans zooveel eerbied in te boezemen, dat men beleefd blijft tot het einde. Bewaar den noodigen, d. i. een niet te grooten, afstand. Vergeet niet, dat gij voor het hotelpersoneel niet meer zijt dan een klant in een winkel. Wees jegens den minste en den meeste onder hen wellevend en gij zult er wél leven. Alen zal u gaarne zien komen en gaan en later terugkomen. Gij zult er u thuis gevoelen cn het hotel uw vrienden aanbevelen, als 't ook en daarop is groote kans - in andere opzich ten niet te wenschen overlaat. Want ook dit >s eene zaak van groot belangmen verzamele vóór men gaat zooveel mogelijk inlichtingen, en dat na tuurlijk bij menschen van dezelfde behoeften en soortgelijke eischen. Dit geldt van de hotels zoowel als van de reisgelegenheden en de streken, welke men wenscht te be zoeken. Reis- en handboek dienen van te voren zorgvuldig bestudeerd. I11 den reis gids lette men op alle teekenswij hebben eens een halven dag verloren, omdat wc niet hadden opgemerkt, dat eene -Hoch- bahn» vóór 1 Juli niet ging met den trein, dien we wilden nemen. Toevallig was 't den volgenden morgen ongewoon helder, wat ons verzuim te onaangenamer maakte. Maar 't was niet anders en we hebben er ons humeur niet door laten bederven. Ziedaar wederom een belangrijk punt. Mensch, ;irgere dich nicht, thuis niet, maar vooral niet op reis, als er telkens reden is tot ergernis, althans voor wie zich wil ergeren. B.v. aan dien dikken meneer naast u in den trein, die zooveel plaats noodig beeft voor zichzelf en zijn bagage, t >f aan die dame van twijfelachtigen leeftijd, die zich zoo bespottelijk heeft toegetakeld. Of aan den buurman op de kamer naast u, die ligt te snorken of hij thuis ware. Of aan de menschen, die juist boven u logeeren en iederen avond een uur na u naar bed gaan. Of wie aan tafel vóór u bediend wordt en van uw lievelingsgerecht 't leeu wendeel voor zich neemt. Of...., maar waar is het einde? Zet u eens heen over alle kleine verdrietelijkheden en onaange naamheden en teleurstellingen. Misschien heeft uw reis dan niet slechts eene verfris- schende en verkwikkende maar ook eene zedelijke, eene karaktervormende waarde. Reis aldus voor uw gemak en op uw gemak. Doe niet als dat echtpaar uit onze woonplaats, dat wij op onzen terugkeer van een uitstapje naar de zij-dalen van den Rijn des ochtends te Keulen in de ontbijtzaal ons hotel ontmoetten. »Waar gaan jullie heen »Dat weten we nog niet. We kunnen een dag of tien uitblijven en mijn man zit juist te bestudeeren, hoe we die 't best kunnen besteden.» Met bereidvaardige gedienstigheid I ik 't een en ander aan. Maar er werd niet veel nota van genomen. Meneer zou 't zeker zelf wel vinden. Later hoorden we toevallig van weder- zijdsche kennissen, dat ze erg klaagden over de duurte van zoo'n Rijnreisje en eigen lijk maar heel weinig gezien en genoten hadden. 't Vorig jaar op eene voetreis door 't Berner Oberland troffen we een heer en dame. die door den portier van ons gemeen schappelijk hotel eiken dag gehiologeerd waren een duren rijtocht te ondernemen. Nu had hij hun eene F a h r t aanbevolen in dezelfde richting, die wij dachten te gaan. Wij spraken van 't genot eener flinke wan deling. Of ze dan een eindweegs mee mochten Ze gingen mee en genoten mep. Toen we hen een paar dagen daarna toe vallig weer aantroffen, wandelden ze even veel als ze vóór onze ontmoeting gereden hadden. De portier was na ons vertrek echter minder vriendelijk geweest, had althans minder eerbied en ontzag getoond. Maar voor hun kamer hadden zij toch de helft meer moeten betalen dan wij. die toch ook niet bijster goedkoop waren uitgeweest. Zoo neemt men, wie genomen willen worden. Een mijner vrienden kwam voor de eerste maal to I .onden en stapte uit aan Liverpool- station, Daar nam hij een cab naar I.iver- poolhotel. De koetsier reed hem den uit gang uit en den ingang weer in en hield natuurlijk de hand op voor zijn shilling. Of hij een fooi kreeg, meldt de geschiedenis niet. Toch is die vriend een flink handels man. I lij verstond alleen de kunst van reizen nog niet. Maar mijn onderwerp is zóó uitgebreid, dat ik mij ten slotte zal beperken tot ccnige korte raadgevingen. Ga onbezorgd en welgemoed op reis. Kunt ge dit niet, blijf dan liever thuis. Neem niet meer bagage mee dan ge noo dig hebt. De vrouw van een mijner vrien den pakte in haar koffer al wat ze zou kunnen noodig hebben. Af aar haar wijzere heer gemaal neemt er fluks uit wat ze zouden kunnen missen. De waarheid ligt in t midden. Wie naar Berlijn of Parijs, de Schotsche Hooglanden of Zwitserland, Brus sel of den Rijn gaat, vindt overal winkels. Wie zijne kinderen liefheeft, laat ze liever thuis dan dat hij ze aanstonds 't mooiste en grootste laat zien. dat er te zien is. Ook hier is de opvoeding opleiding. Een paar weken uit de groote stad naar de vader- landsche hei of 't vaderlandsche strand doet uw jongen of meisje meer goed dan dat ze met u gaan naar verre landen. Een bezoek aan onze groote steden ga voor den jeug digen dorpeling of klein-stedeling vooraf aan een uitstapje naar 't buitenland. Ga liefst niet in »Vliegenmaand», als 't overal overvol is. En kunt ge niet anders dan in die maand, bespreek dan vooraf plaats. Reis niet als een handelsreiziger. Laat de natuur rustig op u inwerken en geniet stil en bedaard wat zij u biedt. Ge wilt immers verkwikt, niet afgejaagd weer thuis komen En eindelijkmisken om vreemd schoon niet dat van 't eigen land. Want elk land heeft zijn eigenaardig schoon. Wat gij thuis niet ziet, hoe zult gij 't elders vinden W. Omvang «Ier Noil. Vakbe weging. Daar het Beknopt Overzicht van den omvang der vakbeweging op 1 Januari 1917 voorlonpig nog niet gepubliceerd zal kunnen worden, worden in do Mei-afleve ring van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek al reeds enkele

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1