uren van ile kachel in het woonvertrek (in de huiskamer), op 15 en hol aantal branddagen in een winterseizoen op 1*0, dan komt men voor dat eene vertrek in een enkelen winter op eene besparing van f 162. in geld of meer dan waggon hout. Men kan voor dien prijs gemakkelijk de dubbele ramen laten maken. Het daar aan besteede bedrag zal blijken goed be legd te zijn, want inplaats van het aan brandstof uitgegeven geld, houdt men voor den volgenden winter de ramen over. Bovendien zal in menige kamer des win ters een bruikbaar hoekje gewonnen zijn, dat vroeger wegens tocht of koude geme den werd. Doch het grootste belang is en blijft, dat men brandstof spaart, wat tegenwoordig een nationaal belang is. Reu nieuwe brandstof. Het afval van vlas, leemen genoemd, dat vroeger totaal geen waarde had, is plotseling een waardevol artikel geworden nu blijkt, dat het als brandstof geschikt is. De vlashandelaren in Zeeuwsch Vlaanderen maakten in het begin van de vorige week f 13 tot f14 per 1000 K.G, en aan het einde der week was de prijs reeds tot f.30 gestegen. Velen hebben groote voorraden van dit artikel liggen en hebben dus een aardig buitenkansje. Men verzoekt ons overname uit de Nieuwe Courant van het volgende artikel. Bij de opening in 1912 der zitting van den Conseil Supérieur de Statistique te Parijs zeïde Leon Bourgeois met betrekking tot het plan om de productie-statistiek te her vatten »Que d'erreurs ou d'affirmations téméraires elle nous éviterait! Sans parler des questions qui touchent au commerce international, aux transports et aux finances publiques, elle fournirait nécessaires pour la discussions des problèmes sociaux Een soortgelijke verzuchting zou men kunhetl slaken met betrekking tot het ge heel ontbreken van statistische gegevens omtrent de productie in ons land, terwijl ten aanzien van het verbruik slechts enkel in I893 verzamelde en in 1013 aangevulde cijfers bestaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft al meermalen op deze ernstige leemte gewezen, maar het kwaad, want dit is het inderdaad voor het algemeene belang iverd niet verholpen die statistiek kostt'- te veel geld. Hollandsche zuinigheid; d. w. z. een, die veel geld kost, direct en indirectwant het is aan geen twijfel onderhevig, dat, indien de Regeering in deze crisistijden over vol ledige en oordeelkundig verzamelde gege vens omtrent de productie en de consumptie had kunnen beschikken, menige maatregel anders of meer tijdig zou zijn getroffen. Maar nu wist en weet men van Neer- land's bedrijfsleven niets; men kent noch den omvang en beteekenis van de productie; noch hoeveel en welke materialen daar voor noodig zijn en in welk opzicht ons land daarvoor van het buitenland afhan kelijk is. Is het niet sprekend, dat de Twentsche katoen industrie zelve niet weet wat haar verbruik en behoefte aan katoen en garen is? In het verslag van de Kamer van Koop- handel te Enschedé over 191 komt het volgende voor: »In het einde van het jaar werd van «le X. O. '1'. bericht ontvangen van een niedc- deeling uit Engeland voigens welke de toe gestane hoeveelheid katoen, garens en manu facturen tc groot zou zijn. De N. O. T. vroeg derhalve aanwijzing van eenige experts om te dezer zake opnieuw te gaan onderhandelen te Londen. De Kamer wees die aan. Bij mondelinge besprekingen in Den Haag bleek echter, dat voor een een vruchtdragende discussie noodig zou zijn een betrouwbare statistiek over verbruik en voorraden katoen en garens. )p verzoek van de Kamer belastte zich de directeur- generaal van den arbeid met de samenstel ling. I.ater zond ook de N. O. T. accoun tants bij alle fabrieken tot gelijk doel.» Hieruit blijkt dus, dat van een zoo be langrijke industrie als de katoen-nijverheid in Twente, de meest noodige statistische gegevens ontbraken, en dat men noodge dwongen, hals over kop, aan het werk ging. Trouwens dit feit staat niet op zichzelf; bij de meeste bedrijven in Xederiand wordt de statistiek geheel verwaarloosd. Men heeft zich in deze tijden herhaalde lijk verbaasd over de uitstekende en snelle organisatie in Duitscbland, niet het minst op economisch gebied; maar een van de verschillende daartoe samenwerkende facto ren is. dat het land beschikt over een zeer practisch ingerichte productie-statistiek en alle bedrijven van eenige beteekenis hun eigen statistieken aanhouden. Zonder beschikking over deugdelijke sta tistieken is economische organisatie nudenk- haar. I De rampzalige oorlog voert echter in j menig opzicht tot verbetering, ook in ons land. Door de Regeering is thans een wets- j ontwerp ingediend, om tot een statistiek betreffende de voortbrenging en het ver bruik te geraken, j Dit ontwerp bezit echter een leemte, n.l. 1 dat het niet de gelegenheid geeft den fabri- j kant te dwingen om, indien het noodig wordt geacht, inzage van zijn boeken te geven aan den onder ecdc staanden ambtenaar van de statistiek. Onze volksaard in aanmerking nemende. moet men er zich op voorbereiden, dat het te laag aangeven van 'ie productie geen zeldzaamheid zal zijn. omdat men bevreesd 1 zal zijn dat de opgave der producten van iu- 1 vloed zal zijn op den aanslag in de belas ting; hoewel de zekerheid bestaat, dat de door de fabrikanten verstrekte gegevens ge- I heim blijven en voor geen enkel ander doel 1 zullen worden aangewend. I Het feit, dat de Twentsche fabrikanten i de accountants van de X. T. tot hun 1 boeken toelietr,i, bewijst reeds, dat men hier I niet met een onoverkomelijk bezwaar te doen heeft. j Ook in de Econ. en Stat. Her. van I Juli j.l. werd op de noodzakelijkheid om het boekonderzoek mogelijk te maken, ge- Moge ons land dus spoedig deze onmis bare statistiek krijgen; wij zijn tot nu toe J het eenigstc onder de beschaafde landen, die deze statistiek missen Stadsnieuws. Bepaald is hel volgende Uitsluitend ten behoeve van bijzondere verloven in den oogstijd aan land- en tuin bouwers (zoowel bedrijfsleiders als werk krachten! kan tot 1; November a.s. door compagnies- (eskadrons-, batterij-, fortdeta chements-) commandanten, behalve over de 17 pet. ook over de aanwezige ruimte in de 3 pet. genoemd in de ?e alinea van punt van de gewijzigde Legerorder 1 1 B. 131 worden beschikt. De in l.egerorder tijió l>. 103 en 172 vervatte regelen betreffende het toekennen van bedoelde verloven zijn ook dit jaar van kracht. Blijkens de laatstverschenen aflevering van het maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statisliek. steeg het verhou- dingseijfer van de prijzen van ?q verbruiks- artikelen in den kleinhandel van 114 in 1913 tol 203 in Mei 1917 (189.5 IO°)- De 8e middelde verhoudingscijfers waren voor de tusscbenliggende perioden als volgt11" in 1014, 142 in to\ï, H>7 in n/i'> en 192 In April 19' 7- Verhoudingscijfer van de gemiddelde prijzen van cokes bij een s-tal gemeentelijke gasfabrieken in le groote gemeenten beliep in 1914 95-5s ('013 'ro> steeg ver volgens tot 123.7.3 ill ivi.v 152.10in 1 'iié, 205.32 in April 1917 en 219.09 in Mcl 1917. Bij K011. besluit is (le heer T, II, Veenstra, candidaat-notaris alhier, benoemd tot notaris De heer H. I'. Brasser is geslaagd voor het eerste gedeelte notariüel Siaatsexamen. De heer Jac. Hovens (iréve, leeraar in liet Duitsch aan de R. II. B. S, nlhipr en aan de If. B. S. te Hilversum is benoemd tot Algemeen Secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. We wen&chcn den heer Hovens (iréve van harte geluk met deze eervolle benoe ming, maar nog nv'-or >het Xut« zelf.* Want wij, die weten, welke groote ener gie de lieer Hovens (iréve ontwikkelt, hoe gaarne zijn aangeboren organiscercnd talent zich in dienst stelt van de gemeenschap, om voor haar in 't leven te roepen al wat strekken kan om haar zedelijk en intellec tueel peil te verhoogen even in vogel vlucht gedacht aan onze Openbare Lees zaal, die op zijn initiatief ontstond wij, zijn stadgenooten, zijn overtuigd dat het hoofdbestuur van -het Nut' in hem een werkkracht vindt, waarop zij in volle gerustheid bouwen en steunen kan, Heden avond heeft in den Zweminrichting een Zweemfeest plaats van de Amerf. Zwem en Poloclub »Neptunus< 1 Iet programma omvat behalve den fecst- proloog, uit te spreken door den Voorzitter, den heer J. B. Grootendost, J13 nummers, waarvoor behalve Kunstvoorwerpen 3 eerste prijzen en 2 tweede prijzen, bestaande uit medailles, zijn uitgeloofd. Heden avond geeft de Amersf. Muziek- vereeniging »Hanioniet een concert in het Plantsoen. iun een door andren gesproken lasterwoord De zege niet, dat hel uwen vrede stoort. Agenda voor do openbare vergadering vnn den Raad der Gomoenlo Amersfoort op Dinsdag 17 .Juli 1917 dos namiddags 7 uur. 1. Ingekomen stukken en modedeclingon. I 2. Benoeming van een Voorzitter der Com missie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeids beurs (Gedr. Yerz. No. 107). 3. Benoeming van een deskundige voor lier- schatting van vergunningsrecht in verband met ingekomen reclames. 4. Herbenoeming van de Hoeren Tj. Kielatrn en F. C. Unger tot tijdelijke leeraren respectieve- lijk in hot Hebreen wseh 011 de oude talen aan bet gymnasium. (Gedr. Verz. No. 125). 5. Onderzoek der geloofsbrieven van do Ilceren j A. Eysink. -I. Hofland, H. Koning, F. M. Houbaer, j A. M. Tromp van Holst, Mr. L. Stadig. Mr. Dr. j II. Th, A, Verhoef, gekozen leden van don Raad j (lezer gemeente, 5. Nader advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van W. C, Luberti houdende verzoek den datum van ingang van het verleend ontslag j als onderwijzer aan school G te wijzigen. (Gedr. Verz. No. 131). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van eervol ontslag overeenkom stig verzoek aan Dr. 1', G. Tiddens als Directeur der Hoogero Burgerschool 011 Leeraar aan de Burgeravondschool (Gedr. Verz. No. 138.1 8. Voorstel van Burgemeester en Wothoudors tot vaststelling van non nieuwe verordening op de Inkomstenbelasting. (Gedr. Verz. No». 280, 87 93 en 113). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot aankoop van een slulc heidegrond groot 20 H.A. gelegen onder de gemeente Leusden (Gedr. Verz. No. 132). 10. Voorstel van Burgemeester en Wothoudors tot aankoop van de purceelon Teut 58 en 00 in het belang van de volkshuisvesting. Kiodr. Verz. No. 133). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van een crediet voor het verbe teren van oen perceel Breostraat 27. (Gedr, Verz. No. 134). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot overneming van een stukje grond van den Heer <1. van Vollenhoven ten behoeve van het maken van een afronding van den hoek Laantje en Utrechtschewog. (Gedr. Verz. No. 128). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot liet aangaan van eene ruiling van grond aan de Koninginnelaan met den Heer dhr. A. \V. den Beer Poórlugael. (Gedr. Verz. No, 127). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van 00110 ruiling van grond aan liet Smalle pad mot den Heer W. II. Meursing. (Gedr. Verz. No. 126). 15. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van den Heer H. Kotting inzake het snoeien van hoornen aan den 1 Utrechtsciieweg. (Gedr. Verz. No. 129). 16. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van verschillende kaasmakers 0111 hot uur van aanvang der kans- j markt to wijzigen. (Gedr, Verz. No. 135). 17. Advies van Burgemeester en Wethouders op hot verzoek van het Hoofdbestuur der schip- persvereeniging „Schuttcvacr" 0111 te bevorderen dat in de haven eene zwaairuimte voor schepen wordt gemaakt. (Gedr. Verz. Xo. 123). is. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van 11. Musman. inzake de leve ring van gas of oloctriciteit ten behoeve van per- ooolen aan den Hoiligonbergerweg. (Gedr. Verz 1 No. 124) 19. Voorstel van Burgemeester en Wothoudors 1 0111 een crediet le verleunen van f 25000. ten 1 behoeve van don aankoop van gasfornuizen. (Gedr. 1 Verz, No. 136). 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machting Ie verleunen liet besproeien van tuinen gedeeltelijk te verbieden. (Gedr. Ver. No. 137). j 21. Vaststelling stalen van oninbare posten 1 <•11 staat afschrijving inkomstenbelasting dienst 1913. 1914, 1915 en 191(1. 22 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van doGemeonte Waterleiding dienst 1916. 23. Voorstel van Burgemeester on Wethouders j tot wijziging der gemooniobcgrooting dienst 1917. zooals in ces vorig ter zake betrekkelijk voorstel dd. 23 April i.,i7, AM- I- «o- "7"' wcrd vermeld, op een vergissing berust: de lengte is ongeveer 333 Meter. Het is bekend, (lat "as standpunt is, dat bij elke uitbreiding van het buizennet rekening moet worden gehouden met de rentabiliteit van het kapitaal dat daar mede gemoeid is, en dan is ook een uitgave van f 1700 (voor ongeveer 335'M. gasbuis), noodig voor het aansluiten van slechts vijf gasverbruikers. niet gerechtvaardigd. Daarbij komt nog, (lat thans zooveel aansluitingen worden gevraagd, dat bezwaarlijk aan alle aanvragen kan worden voldaan. Om bovenstaande redenen hebben wij de eer U voor te stellen, voorlonpig afwijzend np het verzoek te beschikken. Onder weder aanbieding van het in uwe vergade ring van 1 Juni 1917 in onze handen om advies gesteld verzoek dd. 7 Mei 1 y 17 van het Hoofdbestuur der Schippersverecniging Schutte vaer> te Amsterdam, waarbij verzocht wordt, te willen bevorderen, dat eer lang de schepen, welke hier lading hebben aange bracht, betere gelegenheid zullen hebben te zwaaien, hebben wij de eer U te adviseeren. ons college op te dragen, aan het Hoofdbestuur voornoemd te berichten, dat dezertijds het genoemde bezwaar reeds hekend is en dat bij het ontwerp voor de uitbreiding van de haven er op gerekend is, voldoende ruimte beschikbaar te hebben voor het zwaaien. De heer J. van Vollenhoven, wonende Utrechtsche wog Xo. 2. is voornemens een gedeelte der bestaande schutting langs het Laantje le doen vervangen door een op een stefnen voet geplaatst ijzeren hek. Op ons verzoek verklaarde hij zich bereid den be staande» rechten hoek te doen vervallen, teneinde een afronding te verkrijgen, en de tengevolge daarvan vrijkomende grond ter oppervlakte van ongeveer 3 M- kosteloos aan de gemeente af te staan, onder voor waarde dat deze grond van gemeentewege wordt bestraat en de bestraling bij den anderen inrit zoo gemaakt wordt, dat het regenwater goed kan afvloeien. De kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op ongeveer f té.--. Waar niet alleen in het belang van het verkeer ter plaatse maar ook uit een schoonheidsoogpunt beschouwd een ronde afscheiding bij het bedoeld perceel wensche- lijker is. dan de bestaande scherpe hoek, hebben wij de eer 1' voor te stellen te nemen het in ontwerp hierbij gevoegd besluit tol overneming van een stukje grond van den heer J. van Vollenhoven en ons op te diagen 's Kaads dank aan hem over te brengen. De Heer \V. H. Meursing, fabrikant van gebak alhier, heeft ons te kennen gegeven, dat hij in verband met de uitbreiding zijner fabriek aan het Smalle pad, met deze gemeente eene ruiling van grond zou willen aangaan. 'legen den afstand van het door hem gewenschte stukje grond bestaat naar onze meening geen bezwaar, vooral omdat in de plaats daarvan de gemeente eigenares wordt van twee terreinljes, waarvan het eene zou kunnen worden bestemd voor de verbreeding van het Smalle pad en het andere voor het maken van een ruimeren toegangsweg naar de gasfabriek. Waar de voor de beoogde ruiling gestelde voor waarden wel aanneemlijk moeten worden geacht, heb ben wij de eer U voor te stellet) te besluiten tot het aangaan van eene lulling van grond met den Heer Meursing voornoemd en daartoe te nemen het in ont werp hierbij gevoegd besluit. Door Jhr. A. W. den Beer I'ortugaal, wien onlangs een terrein verkocht is op den hoek van do Konin ginnelaan en Oude l'trechtsche weg tegenover Lusi- duna, is ons verzocht de afscheiding der smalle zijde van dit terrein niet te doen aangeven door een gebogen lijn, doch een rechte grens aan tc wijzen, alsmede om de hoeken van dit tetrein een scherpe en geen ronde vorm te geven. Waar zich tegen de daarvoor noodige ruiling van grond geen enkel gemeentebelang verzet, hebben wij de eer l' voor te stellen het verzoek van adressant in le willigen en daartoe te nemen het in ontwerp hierbij gevoegd besluit. U K N NI S G B V ING. i F.WISSELDE S TL KKEN. 1$. «1- VV. schreven aan den Raad Wij hebben de eer IJ, onder weder aanbieding van het adres dd. 30 Mei 1017 van 11. Kotting alhier, waarbij verzocht wordt de lindeboomen vóór zijn perceel Utrechtscheweg tx zoodanig te willen snoeien, dat het daglicht in zijn perceel beter kan doordringen, tc berichten, dat het vorig jaar deze hoornen reeds aan de zijde der woning van takken zijn ontdaan en de grond thans geheel vrij is van overhangende takken. Aan adressant's verzoek ware alleen te voldoen, door de boomen vóór zijn perceel te rooien, hetgeen naar onze meening met het oog op de beplanting en de schaduw van den weg, niet is aan te bevelen, Mitsdien stellen wij Uwer vergadering voor, afwij zend op het verzoek van adressint te beschikken. Onder weder aanbieding van bijgaande verzoeken dd. 10 Mei 1917 van den heer H. Musraau, alhier, in zake levering van gas of electriciteit ten behoeve van eenige perceelen aan den Heiligenhergerweg heb ben wij de eer uwe vergadering het volgende onder uwe aandacht te brengen. I fet is ons gebleken, dat de opgave van 600 M. gasbuis, benoodigd vuor de hlerbcdoelde aansluitingen, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brongen ter kennis van het publiek, dat een door J. WARNAER, Voorzitter der Coöperatieve slagerij, alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning lot het uitbreiden van eene slachtplaats door het plaatsen van een electro-motor van 1 p.k, en een koel- plaats voor het bewaren van vleesch, ln het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat, bij het Kadaster hekend onder Sectie E, No. 20, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 23 Juli aanstaande, des voormiddags te hall eli ure ge legenheid te Kaadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de in richting in te brengen. 'l ot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinder wet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten, Amersfoort, 11 Juli 1917, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2