Hofland. Nieuwe verorden, inkomstenbelasting. Hofland. Nieuwe verorden. Inkomstenbelasting De Wethouder J o r i s s e n Dat heeft hier toch niets mee te maken - Met is niets dan een drukfout. De heer Hofland Wat is d.it nou torheen klein drukfoutje! De heer Kroes M. de V.. als wij hier iets krij gen, dan moet het goed zijn, dat is maar gekheid, Wanneer men dat een paar uur vóór de Raadsver gadering voor ons legt. dan moeten er geen fouten ;;an kleven, liet rr -t goed zijn, anders kunnen wij verordening niet juist vaststellen en moet het terug. De heer Hofland M. de V., nu had ik toch wezenlijk niet gedacht, dat - de hoeren Kroes en Jorissen zullen het mij niet kwalijk nemen - dat als argument zou worden gebruikt een drukfoutje hier Je Wethouder Jorissen: Ik heb dat niet gedaan, maar juist gezegd, dat dat een drukfout was. De heer Hofland: De Wethouder heeft ten minste nog verklaard, ik kan mij de bedoeling der voorstel lers hegrijpen, derhalve neem ik het niet kwalijk, dat hier en daar een fout zit. maar het spijt mij alleen, dat. wanneer dit tarief naar Gedeputeerde Staten gaat. vij den strop zouden kunnen loopen. dat het niet wordt goedgekeurd. Dat spreekt toch van zelf! Ik heb in de toelichting duidelijk gezegd, waarom het gaat om van de uitgehuwden f.500 en van de gehuwden ie00 onbelastbaar te stellen. Ik had de ongehuwde:: niet noodig. Ik heb ze afgetrokken bij de f 4 >3.300.— wij zouden derven. Onder die 1 >33 aanslagen zijn 1.-70 ongehuwden begrepen en dat staat bovenaan. Wanneer ik dus zeg wij derven dat, nietwaar, met een totaal aantal aanslagen van 4233, clan kon ieder lid van den Raad oogenblikkelijk vaststellen, dat ik voor •je toelichting op mijn voorstel - want anders is het piet. net is niet het organiek, dat aanstonds uitgewerkt :'n de verordening zal worden vastgelegd en naar Gedeputeerde Staten zal gaan ik alleen deze cijfers noodig had. om duidelijk voor te stellen aan den Raad daar is de grens der ontlasting en daar begint de stijging der belasting en daar drukt de stijging '.er belasting het zwaarst en daar het lichtst. Welnu, ik heb dat in een paar woorden bovenaan afgedrukt en toen heb ik overwogennu moet do Raad nog een inzicht krijgen in de cijfers, zoodat ik, M. de V.. niet kan aanvaarden, hoewel de Wethouder begreep dat de bedoeling goed was te begrijpen, die argumenten, noch van den Wethouder, noch van mijn beer Kroes. Ook niet die uitschakeling van verschil lende inkomens, want ik heb er wel degelijk opgelet I nietwaar, dat wij daar moeten houden het ding door W. voorgesteld, n.l. die 4 voor de percenten van de toeneming, vandaar dat dat dus den schakel vormt tusschen het eene gedeelte van de toelichting en dat van de andere. Dat waren nu toch werkelijk geen ernstige argu menten tegen de gronden, waarop mijn voorstel rust en het waren ook geen argumenten tegen het begin sel, waarop het rust. Ik zal het nu niet meer hebben ver die beginselen, want iedereen voelt het wel en iedereen zal het nu wel duidelijk zijn, waar het om te doer, is, n.l. om de kleine inkomens te ontlasten. Alleen wanneer men mij kan aantoonen, dat de ont lasting van de kleine inkomens en de verzwaring van de belasting van de groote inkomens een gevaar ople vert voor onze GemeentefinanciCn, niet voor zooverre als hier een gedeelte van het tarief is afgedrukt bij verduidelijking, maar met het geheele tarief, dan pas zou ik ervoor te vinden zijn iets anders te doen. het op andere wijze te probeeren. Maar tot dusverre is dit. dunkt mij, noch door den Wethouder, noch door den heer Kroes geschied, En wat nu die fouten betreft, ik zal aanstonds controleeren of dat mijt: schuld is of de schuld van den drukker en misschien dut de Raad er belang in stelt dat even te vernemen. Maar in elk geval, aangevochten zijn noch door dei: heer Kroes, noch door don heer Jorissen de be ginselen en dc grond waarop ons voorstel rust. De heer Jorissen heeft er iets van gevoeld, dat er gevaar was volgens zijn meening. Immers hij zegt Mijnheer i loiland heelt aangetoond uit de cijfers en de statistiek onzer Gemeelde, nietwaar, dat er een toename was van f v.t.oen, h ton hoeft hij gezegd, maar het is f 591.0U0. Hij zegt in i.,i; en 101-kun nen wij niet rekenen op die stijging van het belastbaar Inkomen. Neen. dat geloof ik ook niet en dat hel) ik •ok al in liet oog gehouden. Ik heb ook al geroeid, dat de Raad daar misschien iels met-r van zou willen weten on heb alweer uit de slatistick van onze Ge meente het een en ander geput om mijn optimisme zal ik het maar noemen op ie gronden en sterkte ie geven. Ik heb n.l. eens een oogenblik nagegaan. binnengekomen, in 11)15 bedroeg het f 140.333. en in 1916 niet minder dan f 10 .005, een stijging dus. een normale stijging dus van f 30.000, want er was behalve dat een surplus binnengekomen aan gewetens- geld. ik meen van f 7000. Er was dus eigenlijk een meerdere opbrengst van f 55.000. zijn mijn infor maties wel juist geweest. Maar er was meen ik, bij f ,i f 7000 gcwetensgcld. Goed. Nu heb ik zoo ge-edeneerd het regelmatige ngres van onze gemeentefinanden is in de laatste jaren stijgend, maar ik heb ze niet al te sterk genomen, d.w.z. de regelmatige toename van de belastbare inko mens en ik schakel dus alie andere dingen uit. En ik heb dus gezegd: ik mag voor n.i s vergeleken bij ïpi' nu; vergelijk ik niet. ten eerste omdat de opbrengst over 1917 abnormaal hoog zal zijn en in de tweede plaats, omdat het juiste cijfer mij niet gegeven kon worden ik mag voor MD vergeleken bij 1910 rekenen op een regelmatige sW.aig van f zo.ooo. Dat is nu toch werkelijk niet overdreven en dan kom ik nog tot een opbrengst van f 17.5-000. En nu hel) ik natuurlijk ge redeneerd, dat wij in 1,1- aan f175,000 niet voldoende hebben en dat >vij er dus nog het een en ander op zullen moeten vinden. Welnu, dit jaar heeft men gestaan voor bijzonder groote uitgaven voor zooverre als hei dan betrof de voorziening in sociale maatregelen. Die zullen natuur lijk voor een gedeelte bet volgend jaar terug komen en voor een andere gedeelte zullen ze zich wat je noemt langzamerhand zetten. In elk geval is er veel meer noodig dan f 175.000 en ik heb dat voor in geschat op f J6Z.500 en dan heb ik maar noodig, om die f 15,000 verlies te vinden, een verhooging van 0.1 pet. Men heeft nu ceil vermenigvtildigings- cijfer van 1.4 en als men nu zoo vriendelijk wil zijn het regelmatige inkomen in 1918 van f 175.000 even te vermenigvuldigen met 1 1 dan ziet men dadelijk dat het f zo».500 wor.it. Ik heb voldoende vertrouwen, dat die bijna 6 ton, die aan belastbaar inkomen in 1916 meer zijn ingekomen dan in 1915. ook in iyiH nog wel zooveel baten zullen afwerpen, dat inderdaad die f15.000 daarvan betaald kan worden. De heer Jorissen zegt, dat bedrag zal worden ge kapitaliseerd en derhalve zullen wij, waar ze nu voor komen op de belastingkohieren als inkomen, dan rekening ermede moeten houden, dat alleen de rente van die gewonnen kapitalen als inkomen zal worden beschouwd, Mijnbeer Jorissen, ik sprak daar ook dezer dagen met iemand over, die er dik in zit, dwz. niet in de centen De heer Kroes maar in de schulden.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 6