Holland. Nieuwe verordening Inkomstenbelasting. voordeelig verschil was van I •>n).ioo en eennadeelig verschil van f 38.000, zoodat de inkomens in ïoi'i in belastbaar vermogen vooruit gingen met bijna 6 ton, met t 51)!,000. ik dacht zoo M. de V„ als de leden van den Raad die cijfers, die nu toch onaanvechtbaar zijn, omdat ze ontleend zijn aan de statistiek van onze eigen gemeente, een .ogenblik vooi OOgen houden en de wet iaat het toe. dat dan van die l' 501.000 een som van f 15.000 meer wordt gevraagd, dan het voorstel van Ji. «V \V„ .lat dan de Raad en ook B. en \V. zich niet ,.ns voorstel zouden vercenigen in het belang van de kleine nienschcn. in het belang van tie mcnschcn dus. die op hei oogenblik met inkomens van 5. 7. -.0 of 10.... gulden bruto tie allergrootste moeite hebben, omrond te komen. Dat is hier al herhaaldelijk betoogd en wij hebben herhaaldelijk al maatregelen genomen in het belang van ik zal maar zeggen in het belang van liet maatschappelijk leven in het algemeen, opdat inderdaad de volkskracht in die kringen niet inzinkt. Hij kent het motief nietwaar, dat de economische kracht van een volk van even groote waarde is voor de volkskracht als de kapitaalkracht. Dan rijst voor mij natuurlijk de vraag, is het hier de plaats om in bijzonderheden te treden omtrent de herkomst van die I 501.000. En voor mij rijst de vraag, M. do V„ wanneer ik de cijfers voor mij zie, op welke wijze die cijfers lot stand gekomen zouden zijn en dan is het niet tegen te spreken, dacht mij, dat die voor een niet gering gedeelte te danken zijn aan dc ocono- mische verhoudingen, die steunen op de eigendoms verhoudingen en die voor een niet gering gedeelte terug te vinden zijn in, laten wij zeggen, geconser- veer.leu arbeid. Kapitaal dat is een gcdachtengang van mij - - is geconserveerde, verduurzaamde arbeid, die niet op de plaats gebleven is, waar hij behoorde, maar als het ware is overgezogen naar een plek. waar hij m.i. niet behoorde. .Maar dat is nu eenmaal de economische en maat schappelijke samenstelling, waartegen wij oogenblik- kelijk hier niet hebben te vechten, waartegen wij niets kunnen doen. Alleen wij zijn in de mogelijkheid de belasting te verlichten van de onderste lagen en dat kunnen wij door bet voorstel, dat door ons is inge diend, te aanvaarden. Ik zeg, dat kunnen wij doen door dat voorstel van ons Le aanvaarden. Ten slotte, M. de V'. kan ik niet nalaten, om ten einde de billijkheid aan te toonen van dit gewijzigde voorstel, zal ik liet maar noemen, van ons, hoewel het in beginsel precies hetzelfde is gebleven, nog eventjes voor te lezen, wat ik hier zeg: >Voor .4333 aangeslageneii is er verlies aan belastbaar inkomen van f423.30° en een mindere belastingopbrengst van f 14.015.naar een gemiddelde van 3 1,-" pet. Dc ontlasting der kleinere inkomens gaat tot een bruto inkomen van F.|700.Een sterke stijging vangt aan bij f 10.000.— terwijl de hoogst aangeslagene f277.— meer moet opbrengen. De sterkste ontlas ting gaat tot f1500.of f 900.a f 1000.belast baar inkomen. Het volgens Art. -•! voorgestelde aftrek is gelaten zooals het voorstel was, respectievelijk 500600 gul dens van ongehuwden en gehuwden.* Aan den voet vindt u van mij de verklaring, dat ik mij precies houdt aan de interpretatie van den Burge meester, zoodat ik op het oogenblik ten slotte kom lol een percentage van 5.8 van de toeneming van de hooge aanslagen. M. de V., tot dusverre meen ik, dat mijn taak is vervuld en hoop, ik dat de zaak door den Raad be langrijk genoeg geacht wordt om ze te bespreken en naar ik hoop. cm ze ten slotte aan te nemen. De Voorzitter: Verlangt nog een van de andere heeren het woord? Jorissen. Nieuwe verordening inkomstenbelasting. Mijnheer llofland, ik geloof dat de vergadering evenzoo als ik zeer zal waardecren den grooten arbeid, dien u zich hooft getroost 0111 dit ontwerp naar uw meening zoo goed mogelijk naar voren te brengen. Nu blijft natuurlijk de groote vraag - uw vorige ontwerp is bestreden en naar ik meen op goede gou den is dit ontwerp juist eu bruikbaar En dan is er nog iets. Ik denk, dat het den meesten leden var. den Raad zal gaan als mij. het is mij niet mogelijk dit groote cijfer»), dut,hier genoemd wordt, te volger.. Wat dit laatste voorstel aangaat, do Wethouder vat. Socialen Arbeid heeft wel zoo goed willen zijn, om die cijfers wat nader onder de oogen te zien. die te besludeeren en ook daarover zijn oordeel te gevet Ik geel dus het woord aan den lieer Jorissen. De Wethouder Jorissen: M. de V., de heer Holland heeft straks gezegd, ineen paar dagen heb ik niet alle cijfers kunnen maken, die ik graag aan de:: Raad had voorgelegd. Ik meen. dat in dien geest de heer Holland g"sproken heeft. Zeker, if. de V.. dut is juist, maar ik zou toch willen zeggen, waar het zoo'11 ernstig, ja een zeer ernstig ontwerp was. dat reeds op Januari bij den Raad is ingekomen, dn in April reeds in de afdeelingen is behandeld, dat twee keer terwille van den heer Hotland is uitgesteld, dat wij dan toch wel een klein beetje zeer optimistisch moeten zijn, als wij nu nog gaan spreken van ee:. paar dagen. Br geloof toch werkelijk, dat de heer Hofland tijd genoeg gehad beeft, om wanneer hij art. ji gewijzigd wou zien. een volledig voorstel daarom trent oj) te maken. De lieer Holland zal ook IJ. >V W. ten goede hou den. dat waar hij 111 een paar dagen al die cijfers niet heeft kunnen nagaan, zij in een paar uur. want meer tijd hebben wij niet gehad, die cijfers ook niet ah; hebben kunnen nagaan en wij zooveel mogelijk ge tracht hebben 11a te gaan wat wij konden nagaan. Wanneer onze Voorzitter daarom zegt, dat ik de cij fers bestudeerd heb, dan moet U dat een beetje cum grano salis opvatten, want vanmiddag om 2 uur heb ik de memorie van toelichting gekregen, daarna' hebben wij nog een vergadering gehad van B. W. en dientengevolge kunnen dc heeren nagaan, dat ik maar een paar uur tijd gehad heb om de cijfers te controleeren. I)an M. de wou ik direct dit op merken. De heer Holland heeft pas gezegd, dat ce vermeerdering van het belastbaar inkomen, van in komens boven de f 5000, in 1016 6 ton meer bedroeg, dan in 1(715 en baseert daarop, dat men ook in 1017, dus voor het belastingjaar 117is, dezelfde vermeerdering zal krijgen. M. dc V., ik geloof dat niet, Ik meen, dat ik dit met zekerheid wel bestrijden kan. Iti de eerste .plaats moet men niet vergeten dat, wat toen inkomen was, thans voor een groot gedeelte kapitaal is, dat dus rente afwerpt, maar niet direct meer inkomen is. En dan, of de tijdsomstandigheden nog zoo zullen zijn eu in 11717 weer dezelfde winsten gemaakt worden als in 11716 M. de V.. men behoeft geen groot finan cier te zijn, om te weten, dat dit niet het geval is. Tenminste, iedere handelsman van eenige beteeker.is, die zaken heeft en ik heb er verschillenden gespro ken in den loop van het jaar zijn het erover eens, dat die winsten niet meer zullen worden gemaakt. Daar kunnen wij breed over redeneeren of het zoo zal zijn, of dat het niet zoo zal zijn de toekomst zal het ons zeker openbaren maar ik vind het toch te gewaagd, om op die onzekere toekomst nu reeds te bouwen. En nu M. de V„ kom ik op de memorie van toe lichting, die de heer Hofland ons gegeven heeft op artt. 21 en 22 van het voorgestelde belastingontwerp. Ja, M. de V., het is niet zoo gemakkelijk hier direct af te gaan op dat voorstel, want in het begin reeds

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 8