ministerieele bepalingen zeer zeker onze volksvoeding ten goede is gekomen, wat betreft een verminderden verbouw van han delsgewassen en suikerbieten en een ver meerderden verbouw van peulvruchten, cons, aardappelen, voederbieten en koolrapen. Dat geen gunstige resultaten bij den graanver- bouw zijn verkregen is zeer zeker te be jammeren, maar kan naar ons voorkomt voor een gedeelte veroorzaakt zijn door den ai.engen winter; was de winter 1916-'17 minder streng geweest, dan zou zeer zeker de verbouw van tarwe en rogge dit jaar groot er geweest zijn. Toch blijkt, dat art. 7 der Distributiewet geen groote verschuivingen in den verbonw der verschillende gewassen heeft teweegge bracht. Om dat te bereiken is noodig een vaste koers niet slechts gedurende korten tijd. Evenwel kunnen we begrijpen, dat de minister daarvoor huiverig is geweest. Gelukkig, dat de stand der aardappelen dit jaar zooveel beter is dan het vorig jaar, waardoor de mogelijkheid vermeerdert dat een eventueel tekort aan graan door ver meerderde aardappelproductie wordt gecom penseerd. In de Staatscourant no 195 is opge nomen de circulaire van den minister van Landb. enz. aan de gemeentebesturen inzake de distributie van Reparatie leer. Prijzen zullen worden vastgesteld tegen welke ten hoogste; ie. de lederhandel: a. aan zelfreparateurs zolen en achterlappen zal verkoopenb. aan schoenmakers reparatieleder zal verkoopen; 2e. schoenmakers reparaties zullen moeten verrichten. Het ligt in het voornemen deze prijzen als volgt te bepalen die, bedoeld sub te, amans 40/48 f 0.95 ■ouwen en ondermatis 37/42 f0.70; kin deren 31/36 fo.6o; idem 25/30 fo.50; die bedoeld sub te. b, f4.per K.G.die, be doeld sub 2e, mansschoenen 40/48 f a.to! vrouwen- en ondermansschoenen 37/42 f 1.60; kinderschoenen 31/36 f 1.30; idem 95/30 f 1.—. De schoenmakers, die aanvankelijk van den lederhandel een voorschot in reparatie- leder zullen ontvangen, zullen dit voorschot aan dien handel moeten verantwoorden door overlegging van in ontvangst genomen bons tezamen met de bons. welke de handel rechtstreeks van zelfreparateurs in ontvangst neemt, zal de Ledervereeniging de hoeveel heid leder kunnen verantwoorden, welke haar door het R. D. H. L. ter beschikking werd gesteld. De mogelijkheid, dat we in den a.s. win ter wat meer brandstof zullen kunnen krij gen is met éen vermeerderd. De directie der Maatschappij «Bergerode» te Sittard deelt n.l. het volgende mede Het concessie-veld Energie der maatschap pij Bergerode, gelegen tusschen Sittard en Heerlen, bij het dorp Brunsum, zal op groote schaal worden ontgonnen. Dit veld bevat volgens globale berekening zes millioen ton, dus zes honderdduizend spoorwagens van tienduizend K.G. bruinkolen. Baggermachines en locomotieven voor het vervoer zijn aangeschaft, klein spoor wordt gelegd om van verschillende bruin koolgroeven de kool te brengen naar een grooten, hooggelegen steiger, waaronder de spoorwagens beladen zullen worden. Voor rekening van de bruinkoolmijn wordt door de directie der Staatsmijnen een spoorweg verbinding gelegd van den steiger naar het spoorwegemplacement, der nieuwe staatsmijn Hendrik. Indien er door onvoorziene omstandighe den geen vertraging ontstaat bij het bou wen van de ontginningsinstallatie of den aansluitingsapoorweg naar de mijn Hendrik, zal men einde Septemper reeds in vele huis gezinnen deze brandstof kunnen stoken. Als noodzakelijk gevolg van de kolen- scbaarschte zal het aantal personentreinen bij de Staatsspoor binnenkort nog aanmer kelijk worden verminderd en zullen speciaal in het zuiden meerdere treinen uitvallen. In den loop der goederentreinen wordt voorloopig geen wijziging gebracht, maar het gebruik van vier-assig materieel zal zoo veel mogelijk worden vermeden, terwijl de zwaaarste locomotieven alleen dan worden gebruikt, wanneer de trekkracht voor den trein dit beslist noodzakelijk maakt. Op initiatief van de afdceling Zeisten omstreken van de Maatschappij van Tuin bouw cn Plantkunde, is in een vergadering van tuinbazen aldaar besloten tot concen tratie der voornaamste planten. Deze planten, waaronder zeer kostbare, zullen gedurende den winter in éen kas worden ondergebracht. Het Gemeente-bestuur van Utrecht zal 6000 hooi kisten aan koopen, welke door bemiddeling van de Centrale Keuken tegen zeer lagen prijs voor de Inwoners beschik baar zullen worden gesteld. Men meldr aan de »N. R. Ct.,> dat tegen 15 September een algemeen inventa risatie van den te vorwachtcn aardappel oogst in ons land zal plaats hebben. De ten laste der provincie Utrecht uitgeschreven 41/a pet. obligatie-leening, groot ten hoogste f720.000 is meermalen volteekend en uitgegeven tegen een koers van too'/j pet. Bij Kon. besluit van 16 dezer is aan mr.J. L. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Drente op zijn verzoek, met ingang van 1 October, op de meest eervolle wijze uit gemelde betrek king ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Naar het Hdbl. verneem», hebben de ministers van financien en van binnenlandsche zaken het oordeel van Gedeputeerde Staten gevraagd omtrent een eventueele uitkeering aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten van een tegemoetkoming uit de oorlogs w i nst belast 1 n g. De Ned. Anti-Oorlog Raad heeft in een buitengewone ledenvergadering besloten het volgend telegram aan den Paus te zenden Xederlandsche Anti-Oorlogsraad, met eeni- ge dankbaarheid vervuld jegens uw edele poging om aan de menachheid den vrede terug te brengen, gevoelt zich gedrongen Uwe Heiligheid met deze gevoelens in kennis te stellen. De Raad veroorlooft zich eerbiedig U de verzekering te geven van zijn vurige hoop, dat uw streven, dat niet beïnvloed is door eenige voorkeur voor de belangen van een der oorlogvoerende par tijen, doch uitsluitend beoogt rechtvaardig heid en juiste behartiging van de gemeen schappelijke belangen van alle volken, zeer spoedig tot het beoogde doel moge leiden. Een vrede, die tot stand zou komen op de grondslagen, door U gesteld en door alle vrienden van een duurzamen vrede bij voort during bepleit, zal het bewijs zijn, dat een nieuwe geest over de volkeren is vaardig geworden, en dat in de toekomst niet meer in de macht van het geweld, maar in die van het recht de waarborgen voor veiligheid en vreedzame ontwikkeling van de volkeren zullen worden gezocht,» De N. A. O. R. besloot tevens, door tus- schenkomst van de Nederlandsche groep van Wereld verbond van Kerken voor intern;- tionale vriendschap bij deze internationale organisatie, die haar aanhangers grooten- deels onder de Protestanten telt, aan te dringen op een vredesactie harerzijds ter ondersteuning van die van den Paus. Dinsdagavond is de ie luitenant Dooyewaard van de artillerie, die als waar nemer per vliegmachine was opgestegen, en bij de landing te vroeg uit het toestel sprong, door de nog draaiende schroef doodgeslagen. Een verstandige raad. De Maasbode» wijst er op, dat indien de teekenen ons niet bedriegen wij een winter tegemoet gaan zoo verschrikkelijk als ons volk sinds tientallen en tientallen van jaren niet meer gekend heeft. De oor zaak van dezen toestand, waar zullen wij die elders zoeken, vraagt het blad dan in den tyrannieken wereldoorlog? Het acht het gewenscht hierop nog eens den nadruk te vestigen, want vooral de man van den straal. Jan Publiek, die niet denkt en niet redeneert, werpt zoo gaarne de schuld van alles op de regeering. Het is een slechte tijd, om minister of burgemeester te zijn. Wordt de broodrantsoeneering verminderd k®1 's <ie scku'd van den minister. Zijn de aardappelen slecht het is de schuld van den burgemeester, Wordt de lichttoevoer verminderd het is de schuld van den burgemeester. En zoo gaat het verder met allerlei onge rechtvaardige klachten over de regeerings- personen' wier hoofd omloopt van allerlei kleine grieven der burgerij, terwijl zij bun volle aandacht noodig hebben om den wa gen in het spoor le houden. Dut die wagen langzaam en met horten en stooten loopt, buiten de schuld der re geering - dat schijnt Jan Publiek maar niet te kunnen begrijpen, Wil de burgerij gedurende den komenden herfst en winter relletjes en opstootjes voor komen, dan behoort zij zich thans reeds van alle ongemotiveerde critiek te onthouden. 1 Méér nog overal waar zij hiertoe in de gelegenheid is, moet zij onjuiste praatjes I kalm en bedaard rechtzetten. In trams en I treinen, in vergaderlokalen en op straat duet zich voortdurend de gelegenheid voor om onjuiste beoordeelingen en venijnige critiek op regeeringsdaden te toetsen aan de ware toedracht der feiten. KERK EN SCHOOL. De volgende maand zal te Meppel een vergadering plaats hebben van afgevaardig- den uit de gecombineerde ressorten Utrecht- Drenthe, voor de verkiezing van een opper rabbijn, De heeren Justus Tal, Coppenhagen en De Lange hebben zich voor eene even tueele benoeming beschikbaar gesteld. Leger en Vloot. I Volgens order van den inspecteur van de i infanterie zal de opleiding tot vrijwillig ser- geant aan een centralen cursus te Kampen plaats hebben. Aan die opleiding zullen kunnen deelnemen dienstplichtige ondcr- officieren (ook van den landstorm), die ge- negen zijn den cursus te volgen en daartoe geschikt worden geacht met het oog op ge drag en dienstijver. Zij moeten zijn onge huwd en zich verbinden, om na aan de eischen van het bevorderingsvoorschrift te hebben voldaan, als vrijwillig sergeant over te gaan. De ie cursus vangt aan 1 September a.s. en eindigt in Januari 1918. SPORT. De beslissingen door de zg.bevredigings- commissie in den N. V. B., inzake de com- petie-indeeling in haar te Amersfoort ge houden vergadering genomen, lokken ver zet uit. De Vereeniging «Neptunus» te Rotterdam heeft bij het bondsbestuur telegrafisch ge protesteerd heeft tegen de gedane voor stellen, op grond van hetgeen omtrent de competitie-regeling aangenomen is op de laatste algemeene vergadering. N'eptunus is van oordeel, dat hel Amersfoortsche besluit verder gaat dan de opdracht, die de alge meene vergadering de commissie heeft ge geven. Het ligt voorts in haar bedoeling om met steun van de Rotterdamsche tweede en derde klas-vereenigingen een actie in te stellen. Het Gouden Hoofd houdt een buiten gewone algemeene vergadering op Donder dag 23 dezer in Utrecht. De agenda ver meldt o.a.bcstuursmededeelingen naar aan leiding van de besluiten van de bevredigings commissie, genomen bij gelegenheid van de den 11 den dezer te Amersfoort gehouden vergadering. NAGEKOMEN' KENNISGEVINGEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden Onder intrekking van zijne beschikking van 2 Maart 1917 No. 18564 Afdeeling Handel I. Ingevolge artikel 6 iste lid der Distri butiewet 1916 te bepalen,datzal zijn verboden; a. het gebruiken van runderkoppen- vleesch en runderharten als grondstoffen voor de bereiding van andere levensmid delen b. het inzouten of op eenige andere wijze verduurzamen der sub a genoemde artikelen II. ingevolge artikel 8 iste lid der Distributiewet 1916 tt bepalen, dat zal zijn verboden het verkoopen of te koop aan bieden, het afleveren en het daarmede ver band houdende vervoeren van levensmid delen, bereid in strijd met het sub I be paalde III. ingevolge artikel 8, 3de lid der Distributiewet 1916 vast te stellen: a. voor runderkoppeuvleesch een max. kleinhandelprijs van 20 ets. per K.G. b. voor runderharten een max. klein handelprijs van 15 ets. per K.G. Amersfoort, 23 Augustus 1917, De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEYN. (I.B.) HERZIENING DER LIJST VAN INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, maken bekend, dat op heden is aange plakt, en gedurende veertien dagen, van den 22 Augustus tot en met den 5 Septem ber a.s., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene 1 ijst, bevattende de namen der in wjo- ners, die voor het verleenen van inkwar tieringen onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerden voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeente secretarie te bekomen. Amersfoort, 22 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS HEIJN, I. B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Stadsnieuws. In verband met de loopende geruch ten, dat de leverings-tijd van gas veranderd zal worden, hebben we ons om nadere in lichtingen gewend tot den directeur van de gasfabriek, die ons machtigde deze geruch ten tegen te spreken. Er is over een ver andering in den thans geldenden maatregel in 't geheel niet gesproken. Op een desbe treffende vraag onzerzijds verklaarde de di recteur, dat de besparing betrekkelijk naar i wensch gaat, al is zij nog niet geheel en al I voldoende. Blijft de besparing in de komen de dagen de zelfde als die van gisteren bv. dan zal waarschijnlijk tot het stopzetten van j de fabricage voor een of twee dagen niet behoeven te worden overgegaan. De dage- lijkschc besparing loopt echter nogal uiteen, i zoodat de stopzetting tot de mogelijkheden blijft behooren. i I11 de maand September zal zeer waar schijnlijk weer den geheelen dag gas ver strekt kunnen worden, Wat echter niet beteekent, dat men dan weer volop kan gebruiken. Integendeel, een nieuwe regeling is in voorbereiding voor de distributie van gas naar de grootte der gezinnen. In dier voege, dat voor de groote gezinnen een maximum van 50 M3 gehandhaafd blijft, terwijl de kleinere naar rato aan een gerin ger maximum gebonden zuilen zijn. Voor bedrijven zal waarschijnlijk een maximum van 75 M* gesteld worden, waarin de hoe veelheid voor huishoudelijk gebruik is be grepen. Vooropgesteld dient bij een en ander, dat zooveel mogelijk getracht moet worden be neden het beschikbare maximum te blijven. Wanneer men weet, dat de Rijkskolendis- tributie niet meer dan 32 Ms. per aanslui ting toestaat, dan zal men inzien, dat de grootst mogelijke bezuiniging geboden is. 1 October a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat ds. G, van Kempen te Westbroek het ambt aanvaardde van scriba-quaestor der Classis Amersfoort. De heer T. H. A. Claessen, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen getuigschrift als leider voor lichaamsoefe ningen. Mej. J. Murkens. alhier, is te'sGraven- hage geslaagd voor het examen Fransch L.ü. In een in tegenwoordigheid van den heer Veis Heijn, wethouder van P. W. ge houden vergadering van houders van wasch- en sirijkinrichtingen hier ter stede, is, in verband met de kolenschaarschte, besloten tot concentratie van de wasscherijen met stoombedrijf en van die met handkracht. Vrijdag a.s. wordt in het gebouw van den R. K. Volksbond een protest-vergade ring gehouden van landbouwers uit de om liggende gemeenten, ter bespreking van de regeling der distributie en de prijzen der granen. Als Inleider zal optreden Pastoor Roes, uit Wenscl. In de lokalen van het Belgisch Athe neum, aan de Viandenstraat no. 17, wordt tot Maandag 27 Augustus a.s. een tentoon stelling gehouden van teekeningen, en wa ter- en verfschilderingen, van geïnterneerde jonge teekenaars en schilders. Het tentoon gestelde is vervaardigd onder de kundige leiding van architect Michel en kunstschilder Eugeen Joors. Deze tentoonstelling, alhoewel niet eene der grootste, is gewis een der merkwaar digste welke Amersfoort te zien kreeg. Ieder Amersfoortenaar bezoeke haar. Vele bekende kiekjes zal hij er kunstig nage bootst terugvinden. De werken, alsook de aanzichtkaarten, worden verkocht gedeeltelijk ten bate van hef werk der Belgische krijgsgevangeren In Duitschland. De toegang is vrij van 2 tot 5 uur. Blijkens de advertentie in dit nummer van de Nationale Bank vereeniging blijft de gelegenheid tot inschrijving op de uitgifte van f 60.000 5 #/0, obl. in de stichting Be- drijfsinstellingen der V.P.N. alhier, op ver zoek voorloopig opengesteld. We ontvingen het programma van het Zondag 9 September a.s. op Birkhoven te houden concours-hippique, uitgeschreven door de Ver. tot bevordering der paarden sport te Zeist. Het concours opent des namiddags half twee met de afdeeling Eenspannen van landbouwers. Prijzen f50, f25 en f 20 en een eere-prijs, zilv. medaille, uitgeloofd door M. de Koningin, voor de merrie, welke naar het oordeel der jury het meest ge schikt is om het fokken van het legerpaard. Dan volgt het nummer Eenspannen van handelaren, met prijzen van f50, f23 en In de derde afdeeling komen uit Een spannen van particulieren. Als prijzen zijn beschikbaar 2 verguld zilveren medailles. 2 zilveren medailles, 2 bronzen medailles en een eere-prijs, een groote zilveren me-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2