Dinsdag 28 fHHf Aunustus 1917. No. 8920 67e Jaargang. BIiMNENLAND oouun Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoort,sehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RU GAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentie!» 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tariel op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontsigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekeuing gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de fncasseerkosten in rekening gebracht. VALKESTRAAT 1 G K VV I S S E L D K STEK K E X. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: Inrichting van een opslagplaats aan de E e m. Het afgerasterde terrein aan de Kleine Koppel (magazijn) is te klein om al de aangekochte keien, trottoirbanden, enz., welke noodig zijn voor verbetering van de Langestraat en andere wegen tijdelijk te kunnen opslaan. Het zal dus noodig zijn nog een ander terrein tot opslagplaats in te richten. Hiervoor achten wij ook met het oog op de lossing van ander materiaal, het moest geschikt een terrein aan de Eem b.v. een gedeelte van het weiland, kadas traal bekend Sectie D. Nos. 1659, 1G60, 1661 en 1662 ter grootte van ongeveer 81,90 M-, gelegen in de na bijheid van de terreinen der Gemeente-reiniging. Dit weiland is op 4 April 1917 aan C. Belt in het openbaar verhuurd voor f 225.lot Kerstmis a.s. Volgens de voorwaarden van verhuur kan het echter uit de huur worden genomen, na hiervan 3 weken van te voren schriftelijk opzegging te hebben gedaan. Ten einde een ruime opslagplaats te verkrijgen, is het gewenscht 4000 M2 grond uit de huur te nemen, zoodat nog in huur blijft ongeveer 4990 M*. De heer Belt heeft verklaard met eene naar onze tnecning billijke schadevergoeding van f 50.genoe gen te nemen. In verband met het vorenstaande, hebben wij de eer U voor te stellen 1. ons een crediet te vorleenen van f50.- wegens de aan G. Belt, wonende I.eusderweg 32 alhier uit te keeren schadevergoeding voor hot met ingang van een nader door ons te bepalen datum uit de huur nemen van een gedeelte der landerijen aan de Eem, nader aangeduid op de hierbij overgelegde teekening, 2. hot vrijkomende terrein in gebruik te geven aan den tak van dienst «Gemeente-werkenvoor f225.— per jaar, 3. een bedrag van f too.- beschikbaar te stellen voor de afrastering van het voor opslagplaats te be stemmen terrein. 9 ligt, KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, heeft goedgevonden ter aanvulling van zijne beschikking dd. 4 Augus tus 1917, No. 64300, Afdeeling Handel, voor boter, verpakt in andere verpakking, dan in gemelde beschik king genoemd, of geleverd, of geleverd bij kleinere hoeveelheden dan 10 K.G., ingevolge artikel S der Distributiewet 1916 vast to stellen een maximum tus- schenhandelprijs vati f 2.46 per K.G. Amersfoort, 27 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN, (I.B.) De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid eu Handel, gezien art. S, ie lid der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen 1De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van raap- en patentolie is verboden, tenzij met schriftelijke toestemming van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel. 2. Aanvragen voor het vcrleenen van toestemming als sub 1 bedoeld, behooren te worden gericht tot de commissie van Advies inzake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden, van Speijkstraat 4, te 's-Gravenhage. Amersfoort, 27 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEYN, (I.B.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, gelet op artt. 6 eu 7 der Hinderwet breinren ter k.-iiuis van het publiek, dat een door B. J. BLOEMENDAL, alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slagerij en het plaatsen wan een rookkast, in het perceel alhier gelegen aan de Uirechtschestraut No. 18, hij het Kadaster bekend onder bectte h No.-l.i2J op de Secretarie dor Gemeente t en dat op Zaterdag 8 September ««usiauu-.i-, des voormiddags ie half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van éan of meer zijner ledou, bezwaren legen h.-t oprloh- ti van de inrichting in t« brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 16, le lid der Hinderwet, zijn volgens tl" beslaande jorispru- lontie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig irtikel 7 der Hinderwet voor het Ueinemitebe- iluur of een of meer zijner leden zijn v-rschi-nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, '2"> Augustus 1817. Burgemeester en Wethouders A. R. VEENSTRA. werkzaamheid, in weerwil van de afgrijse lijke beproevingen, die zij den strijdenden opleggen, nietlcgenstaar.de de reusachtige krachtsinspanning, die zij eischen, zijn zij geen verniotigiugs-slagen doch vcrschrik- kings-slagen». Op de overige fronten zijn geen veran deringen van iioteekenis voorgekomen. Op hot Russische front mag 't zelfs rustig boe ten. behoudens dan een vrijwillig terug trekken op enkele punten door de Russen. Buitenliiudsrlie Kroniek. De met zoo geweldige kracht ingezette jongste offensieven op de westelijke en Italiaansche fronten, zijn doende te verloo- pen in grootc artillerie-bedrijvigheid in het westen, waarbij de wedcrzijdsche commu nique's melding maken, als steeds van teruggeslagen tegenaanvallen eu de' ontrui ming of bezetting van enkele in elkander geschoten loopgraven, terwijl het Italiaansche offensief, met zooveel zuidelijk elan ingezet, doodgeloopen is, zij 't dan ook met als winste een paar Oostenrijkschc bergsiellin- geti en veel gevangenen en buit. Maar de weg naar Triest, het doel van den aanval is nog steeds versperd. Groote vreugde heerschte in Italië over de verovering van de Monte Santo, welke door de Oosten rijkers erkend wordt. Op het westelijk front hebben de Fran- schen nog de meeste vorderingen gemaakt. Zij bezetten in de streek van Verdun, hoogte 304, ten westen van de Maas, de hoogte, waarom reeds zoolang en bloedig gestre den is. De Fransche- en Duitsche legcrbcrichten meldden het gelijktijdig. Volgens Berlijn had de Duitsche legerleiding reeds in den nacht van 21 op 22 Augustus de hoogte, behoudens achterlating van zwakke posten, laten ontruimen. Ditmaal zal dus de hoogte in andere handen zijn overgegaan. - mder dat een van beide parrijen grootc verliezen leed. Daar de Duilschors reeds de stellingen ter linker- en ter rechterzijde van 304 had den verloren, en deze hoogte aan aanvallen van drie zijden blootstond, is hel begrijpelijk, dat de Duitschers besloten haar, als on houdbaar, niet ernstig meer te verdedigen. De vermeestering van hoogte 304 is het achterafgekomen resultaat van hetgeen de Fraiischen op den eersten dag van den slag van Verdun hebbén bereikt en het verhoogt, door de sombere vermaardheid van dit punt, hun moreel succes, dc terreinwinst, wordt cr door gecompleteerd. Zij is nu een aaneengesloten, strook, ongeveer 8 kilometer breed en gemiddeld twee kilometer diep. De bekende Zwiiscrsche militaire criticus Stege man, wijdt 111 het dagblad Dar Band» een beschouwing aan het jongste Eiiiente- offensief in Frankrijk cn Italic. Hij zegt u.m «Noch de slag in Vlaanderen, noch de strijd bij Verdun, noch de elfde slag aan de Isotizo zijn ten einrie. De aanvallers zullen hen weliswaar niet meer als doorbraakspo- gitigen kenschetsen, doch zij zullen niette min steeds op een doorbraak van hel vij andelijk front hopen. De verdediger zal niet meer op het behouden zijner voorste linies uit zijn, maar hij zal er voor zorgen, dat de versterkte zóne gehandhaafd blijft. Wij hebben dan ook sedert Februari 19'5 aan het Westelijk en Zuidelijk front een carricatuur van moderne veldslagen van een verschrikkelijk karakter verkregen niette genstaande de omvangrijke artillcristische Waarom A m c r i k a o o r 1 og v oer t. De Köln. Zeit. tracht in een hoofdartikel te verklaren, waarom Amerika oorlog voert en nog van geen vrede welen wil. Aan Amerika's oorlogzuchtigheid, zegt het bind, is niet te twijfelen. «Niet zoo zeer, omdat de groote geld- en industrie- machten, die het land regeeron, den gouden vloed van de oorlogsbostellingen niet gaarne zouden zien wegebben. Zij rekenen ook na het sluiten van den vrede op schitterende tijden, want zij weten, dat de verwoeste lan den van Europa hersteld, de fabrieken weer met machines, de pakhuizen met grondstoflen gevuld moeten worden en dat cr groote navraag naar Amerikaanse!» geld cn goed zal loskomen «Maar de vele leettiugen en onbetaalde rekeningen van de entente, die men in kast heeft liggen, de vele zaken, die men santen niet Engelse',ten en Franschen heeft gedaatt, die vrc'iscbctt de overwinning van de ge- nieeuscbaiioelijUe zaak, en aangezien deze overwinning nu eenm.i-.l niet zonder eigen militair meedoen te verwerven is, onder steunt men de oorlogspolitiek van de ro- gecring. v Deze echter zal de zaken iets anders be kijken. Of dc entente in het volgende jaar met Amerikaansche hulp zal overwinnen, weet zij niet. Dit echter weet zij welneemt zij op bet oogenblik den tijd niet waar om het land eenigszins voldoende militaire uit rusting to geven, dan verzuimt zij wellicht een nooit terugkeerende gelegenheid. Op het oogenblik heeft zij bevoegdheden als nooit in tijd van vrede; wetten, waarmede zij genoeg soidatemnatriaal uit de bevolking kan haleneen vaderlandslievende stemming, waarmede zij het land eindelijk een andere positie ten opzichte van militaire dingen kan geven. Zij weet. dat de Vereenigdc Staten voortaan een leger zullen noodig hebben. Dat hebben zij noodig, als zij huti'machts positie in Noord-Amerika naar Noord en Zuid willen beschermen en uitbreiden. Zij hebben het noodig, als zij den handel met Japan om der. Grooten Oceaan tot een goed einde willen brengen. Zij hebben het noodig, als zij in Zuid-Amerika de toongevende rol willen spelen. Zij hebben het in dc toekomst noodig, maar ook reeds hij het sluiten van den vrede, als zij daarbij liuti belangen ten volle willen doorzotten, als zij hun aan spraken geëerbiedigd willen zien. Voor het minst moet men dan geiooven, dat zij weldra een militaire groote mogendheid zullen worden, Daarom wil men te Washington nog niets van vredesonderhandelingen weten... Verleden weck zijn de eerste 25 wa gons Nederlandsche bruinkolen door de Bruinkolen Mij. «Carisborg", te Heerlen, aan diverse industrieën als proef afgeleverd. De onlangs begonnen exploitatie dier vel den zal, nu het spoorwegmateriaal binnen kort ter plaatse zal zijn, spoedig tot een definitieve exploitatie overgaan. Tot op dit oogenblik werd in Nederland geen bruinkool gedolven. Omstreeks 1898 werd de bruinkool in Limburg door den heer J. Systermans te Heerlerheide ontdekt. De maatschappij vertrouwt binnen afzlen- baren tijd, onder de bedrijfsleiding van haar ingenieur dr. Paul Wintgens, groote kwan titeiten ruwe bruinkolen aan de Rijkskolen- distributie ter beschikking te kunnen stel len. In verband met deze ontginning was een dezer dagen de geheele Nederlandsche Mijnraad, o.a. de heeren prof. dr. W. H. Nolens, prof. Van Iterson, prof. Molengraaff, prof. I. de Vooys, Bunge, Philips, Ruys, dr. Waller e. a. op het terrein der exploi tatie aanwezig en gaven den heer W. Kuyt, als zaakgelastigde der Bruinkolen Maat schappij «Carisborg", hun bijzondere helang- stelling in deze nieuwe Nederlandsche Indus- trie te kennen. - Naar de 's-Hertogenb. Ct. verneemt, j is er een oplossing gevonden betreffende de moeilijkheden bij den uitvoer van eieren naar Duitschland. 1 Wegens gebrek aan koleu zijn de fabrieken Bamshoeve en Rigtersbleek te Enschede stop gezet. Ruim 2000 arbeiders zijn hierdoor zon- Woensdag j.l. is te Utrecht gehouden een conferentie van bestuurders der Noor delijke en Zuidelijke patroonsbonden uit de Tabaks- en Sigarenindustrle met de hoofd besturen der werkliodenboitden welke con ferentie nog niet tot eenig bevredigend resultaat leidde. Men kon n.l. nog niet tot overeenstemming komen in zake de ver schillen tusschcn het concept collectief con tract der werklieden en de patroonsvoorstel- len. Einde dezer week zullen de patroons aan de werkliedenorganisaities doen weten, welke het standpunt is dat zij zullen blijven Naar gemeld wordt, is or een over een komst tot stand gekomen tusschen de Verenigde Staten cn Nederland, waarbij bepaald wordt, dat een zekere hoeveelheid tarwe naar Nederland zal worden uitgevoerd, op voorwaarde, dat oen gedeelte voor de behoeften van België zal worden gereser veerd. Volgens de »Telegr.« zal de nadere beperking van den treinenloop op 22 Sep tember in werking treden. Op meerdere trajecten zijn reeds goederen treinen vervallen. De goederentrein 11.30 des morgens van Apeldoorn—Amersfoort In de omgeving van Bergen op Zoom is door een combinatie van papierfabrikan ten 130 H.A. mastbosch aangekocht. Deze dennen worden nu, na op een bepaalde maat gezaagd te zijn, bij heele karrevrach- ten dagelijks naar bet Slation S.S. vervoerd, om van daar verd.r ge'' :pediteerd te wor den. Het schoone, houtrijke Twente lijdt thans ook zeer onder den te vreezen brandstoffen- nood. Geheele bosschen van prachtige beu ken, eiken, dennen en berken vallen onder de bijl der houthakkers en worden, na lil brandhout te zijn gezaagd en gehakt, naar alle oorden des lands verzonden. De schoon ste wandellanen worden niet gespaard, nu opkoopers uit alle deelen des lands het hout als met goud betalen. DE V. P. N. ONTHULLINGEN. De Telegraaf zet haar reeks onthullingen over het conscntengeknoei bij de V. P. N. voort, o.m. om te bewijzen, dat men in de hoogste kringen reeds lang gewaarschuwd was. Minister Posthuma heeft zelfs eenmaal ingegrepen, doch dat heeft tot niets geleid. Reeds 29 Oct. 1916 schreef de heer Lan- kamp aan mr. Patijtt, dat hij met den heer Beaufort een onderhoud had gehad over de wenscbelijkheid de géiden op naam der Rijkscommissie te zetten en niet op naam van Beaufort. Deze wilde daar niet van Ondanks de waarschuwingen van den heer L. tegen v. d. Bunt, bleef deze con senten ontvangen zooveel hij wilde. Het

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1