Dinsdagnam. 18 Sept. Schoolverpleegster, Hotel BELLEVUE" Stationsplein, liet aanzien, door slechte vooruitzichten, bij het einde van het jaar nog reden tot tevre denheid, daar het bedrijf onafgebroken kon worden gaande gehouden. De algemeene bedrijfatoestand van M e 1- chior's Boek- en Ku n s t drukkerij was redelijk wel. Hooge papierprijzen hiel den de uitgave van veel boekwerk tegeu. In Slothouwer's Boek- en Cou rantendrukkerij was er door de tijds omstandigheden minder werk dan vorige jaren en de algemeene toestand daardoor beduidend slechter. In de Drukkerij »Patria« ken merkte het bedrijf zich het geheele jaar door groote drukte. De Leerlooier ij der firma J. A. Kle- ber vond voor haar fabiikaat ruimen afzet bij haar gewone afnemers, zoodat geregeld kon worden doorgewerkt. In 't algemeen en ondanks de looistoffen voor zooverre nog verkrijgbaar zeer hoog in prijs zijn, was het looierijbedrijf zeer loonend. In de drie laatste maanden des jaars ech ter werden de huidenprijzeu dermate opge jaagd, dat de kuiplooiers met zorg aan de toekomst denken. IDe Borstelfabriek der firma A. v. d. Boom had het geheele jaar volop werkgeregeld was er gebrek aan personeel. I Tengevolge van de belemmeringen die het 1 verkrijgen van vezelstoffen onmogelijk maak ten, moest een gedeelte van het personeel worden ontslagen. Door het gebrek aan arbeidskrachten moesten machines worden aangeschaic, die op den duur door electri- sche beweegkracht gedreven kunnen worden. In totaal waren in 191b in gebuik 28 stoommachines met 744 P.K. en 82 motoren met 713 P-K. Slot volgt. Met de voorbereiding van de centrale keuken vlot het goed. Er zijn reeds aange kocht twee stoom-kooktroggen, 1 schilma- chine, 1 knol-snijmachine, 80 transporikclcls, enz., alles naar de Amsterdamsche modellen. In bewerking is thans de indeeling van de stad voor de distributie, welke van een zeker aantal plaatsen in alle wijken zal ge schieden, en het bonsys.eem. Een zeer gunstig gelegen plaa's voor de centrale keuken heeft men reeds op het oog; mededeeling daarvan zal spoedig ge schieden. In de week van 26 Aug. tot 1 Sept. is door de met den verkoop belrste winke liers 23.930 L. warm water verstrekt; de omzet is zeer verschillend, hec minimum was 78 L„ het maximum 3850 L. bij een winkelier. In de eerste week was het maxi mum 2048 L., zoodat er vooruitgang is. Van enkele winkeliers, bij welke de verkoop zeer gering was, zal de waterstokerij wor den geschorst, terwijl andere voor eigen rekening de zaak zu'ien voor'tetten. Tot opperrabbijn in het ressort Mep- pel—Utrecht Amersfoort van de Ned. Israëlitische Kerk, is benoemd de WelEerw. Heer J. Tal, rabbijn te Amsterdam. Hem is Utrecht als standplaats aangewezen. De heer J. Tal werd in 1884 te Arnhem geboren en bezocht het Seminarium te Am sterdam. Hij was gedurende eenige jaren als leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam verbonden. In 1917 verscheen van zijn hand een boek Jood en Jodendom in Christen om geving. Bij Kon. besluit zijn benoemd aan de R, H. B. S. alhier, voor het tijdvak van t September 1917 tot en met 31 Augustus 1918, tot leerares mej. J. A. van Halteren, te Utrecht en tot leeraar de heer H. Spar- naay, van Rotterdam. Laatstgenoemde is voor het tijdvak van. 1 October 1917 tot en met 31 Augustus igiS, tevens benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen. Na gehouden onderzoek zijn o.a. toe gelaten de volgende jongelieden, allen tot dusver leerlingen van de lloogere Burger- School te Amersfoort: II. van Schreven, als adelborst tot het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; M. C. Kok en J. G. C. P- van der Werf, beiden, respectie velijk met no. 1 en 2, a's cadet der artille rie aan de Kon. Militaire Academie te Breda; G. J. van Buuren, als cadet aan de Cadettenschool te Alkmaar. Het Bestuur der Handelsdagschool heeft besloten om met ingang van den cursus 191S/19 aan de ie klatse haar voor bereidend karakter te ontnemen. Bij de oplichting der School in 1912 was deze voorbereidende klasse gevormd met het oog op de leerlingen der lagere scholen, waar geen Fransch wordt onderwezen. Het percentage van de candidaten, die aan het toelatingsexamen deelnamen en niet op de hoogte waren van de elementaire beginselen der Fransche taal, was de laa'ste jaren zoo gering, dat er geen voldoende motieven waren om het voorbereidend karakter der te klarse te blijven handhaven. Op het examen in 1918 zal van Fransch als overgangsmaatregel niet meer gevraagd worden dan de stof, welke een normale leerling onder degelijke leiding in één jaar kan verwerken. In 1919 echter zullen de eischen voor Fransch gelijk zijn aan die, opgenomen in het «Normaalprogramma* voor de Rijks-H. B.S., welke een voorbereiding eischen van twee jaar. I Tot de ie klasse van het Gymnasium alhier, zijn toegelaten: Johanna B. van Door nik en Marie A. Hofman, te Bussum, en Cornelia van der Werff, te de Bilt, De heer J. H. Teuwirse, alhier, is te Breda geslaagd voor het hoofd-acte-examen. De dienst in de Doopsgezinde Kerk alhier, op Zondag a.s. zal geleid worden, niet door ds. T, Dijkema, va" Amsterdam, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, doch door mevrouw A. Mankes— Zernike, Em. Doopsgezinde predikante. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den in specteur der directe belastingen, etiz. alhier, onder letters H. H. f 372.64, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting over 1911, 1912 en 1913. 1 den Centralen week van 22 tot 29 Augustus b'er ter stede 4 gevallen van diphtheritis geconstateerd. Morgen, Vrijdagavond geeft de Amers- foor'sche Muziekvereeniging, onder leiding van den heer A. v. d. Branden, een concert in de muziektent van de Sociëteit Amicitia*, aanvang half acht. Het volgende programma zal worden uit gevoerd Marscb. Klein maar Dapper. (Marche mili taire) G. K. v. Aken. Ouverture, La Cou- ronne d'Or, G. Kahnt. Wals. Amour et Printemps, par G. Wittmann. Fantaisie, Faust mosaique sur l'opéra de Gounod, Jos. Kessels. Volks-(school)licdercn ter bevordering van den volkszang u'l «Kun je nog zingen, zing dan mee!< No. 19. Wilt heden nu treden, Valerius. No. 20. Hou en 'rouw, Dr. J. P. Heyc. No. 21 Kroningslied, J. A. Scholte. Ouverture, Mona Lisa, FréJéric Sali. Wals, Baiser d'Adieu, II. Holztriiger. Potpourri, Berlin Wackelt, C. Morcna, Marsch, Marche des Femmes, par Frans Lebar. Het llong Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde in hooger beroep de zaak tegen A. A. oud 33 jaren, geboren te Quaregnon in Belgis, soldaat bij het 6e linie Regiment en E. C. T. de L., oud 32 jaren, geboren te Brussel in België, soldaat der Genie, beiden van het Belgische Leger, ge ïnterneerd te Legerplaa's bij Zeist, die in den eersten aanleg door den Kiljgsraad te Arnhem waren veroordeeld ieder tot 6 weken gevangenisstraf ter zake dat zij op 14 December ii^ió als passagier van de Oostcr Stoomtram-Maatschappij op het baan vak Amersfoort-I.egerplaats bij Zeist, ter hoogie van Sr. Louis, toen hun door den conducteur der Maa'schappij L.V. bun plaats bewijzen werden opgevraagd en zij weiger den die te vertoonen, noch na de eerste waarschuwing den verschuldigden vervoer- prijs betaalden, waarop die conducteur hen aanzegde de tram te verlaten, waaraan zij geen gevolg gaven en waarna zij door den machinist der tram en de beide conducteurs werden aangegrepen om uit de tram te wor den verwijderd, zich daar tegen hebben ver zet en den machinist en conducteurs hebben geslagen, gestompt en getrapt. Het Hof verbeterde de kwalificatie en ver minderde voor ieder der beklaagden de straf tot drie weken gevangenisstraf. We herinneren nog met een enkel woord aan het op Zondag 9 September a.s, op «Birkhoven* te houden concours-hippique, georganiseerd door de Vereeniging tot Be vordering der Paardensport te Zeist. Het programma bestaat uit tie nummers Eenspannen van Landbouwers,Handelan en Particulieren. Sprinconcours voor Officie ren en Heerrijders, Tweespannen, Rijpaardi (bestgaande rijpaard), en Springconcours voor Militairen beneden den rang van Officier. Er is een flink aantal inschrijvingen, zoo dat, wanneer '1 weer zich goed houdt, 't een interer santé middag zal worden op «Birk hoven*. Blijkens de mededeeling per adverten tie in dit nummer, zijn uati de gasfabriek speciale mondstukken met kleine glouikous, passend in alle branders voor hangend licht verkrijgbaa'. Deze mondstukken geven een belangrijke gasbesparing. Een aanbeveling om ze aan ti schaffen, is dus overbodig. We vestigen de aandacht van belang stellenden op de advertentie in dit nummer, betreffende tie hervatting van de dans- en maintieiilesse", in hotei «Reichmannc van den heer I. A. Meyer, leeraar in de moderne en klassieke danskunst te Borculo. Dinsdag is de 42-jarige schildersknecht W. Kraan, terwijl hij werkzaamheden ver richtte aan een huis aan den Leusderweg, bij den spoorwegovergang, tengevolge van het breken van een sport, van ;den ladder geslagen. Ernstig gewond werd hij opgeno men en vervolgens naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht, waar bij nog den zelfden dag is overleden. K. laat een vrouw en 5 kinderen achter. Ten behoeve van het garnizoen Amersfoort zijn voor de maand September aan de na te noemen leveranciers de navol gende leveringen toegewezen. Aardappelen, firma Wagenaar, f 6.42 per 100 K.G.; rundvet, firma Zuidmeer, Rotter dam, f 0.76 per K.G. en rundvleesch met been, dezelfde, f 0.76 per K.G.varkens- kluiven, firma I. Horst, Utrecht, f0.305 per K.G.; schapen vleesch, Vereenigde Export slagers, Harlingen, f 0.63 perK.G.; llgstroo, firma Van Nieuwenbuizen, alhier, f 43 per 1000 K.G. en haverstroo, dezelfde, f 43 per 1000 K.G. De levering van brandstoffen is toege wezen aan de firma A. Bakkenes. alhier, Bij de door notaris Bolk in hotel «De Zwaan» gehouden veiling, zijn verkocht: perc. 1. Huis en tuin, Utrechtscheweg 110. 53. groot 2.31 aren, en perc. 2, huis met tuin, Utrechtscheweg no. 53, groot 170 aren, voor f6850, aan J. Visser; pee. 3. Dubbel huis en erf, Hellestraat nos. 9S en 100, groot 2.31 aren, voor f 2250, aan H. Martens; perc. 4. Huis en erf, Kleine Nachtegaal- steeg no, 35, groot 130 aren, voor f 920, aan J. A. Lammerts van Buren q.q. Opgehouden zijn perc. 5. Bouwterrein aan de Wilhelmina- straat, groot 7.72 aren. in twee perceelen, in massa, op f 2690, en perc. 6, bouwterrein, Utrechtscheweg, hoek van Maerluntlaan, groot 12.2t aren, op f3250. Bij de Dinsdagavond door notaris J. Knoppers gehouden veiling, zijn verkocht: perc. 5. Een ruim pakhuis, bij de Bloe- mendaa'rche straat no. 45', voor f 1540 aan J. van Hees; pare. 12, Een woonhuis aan de Lange gracht no. «8 (oud 23), groot 35 c.a., voor f 900, aan T. van Schaik perc. 13 en 14. Twee huizen met tuintjes in de Muurhuizen nos. 86 en 88, groot 85 c.a. en 35 c.a., voor f 1700 aan E. v. d. Wart. Opgehouden zijn: perc. t. Een groot heerenhnis, in dc Muur- huizen no. 45, groot 2.60 aren, op f 9900; perc. 2 en 3. Twee huizen met plaatsjes a.d. Zuidsingel, no. 4 en 5 bij de Varkens- markt, groot 46 c.a. en 58 c.a., op f 3800 pare. 4. Een Heerenhuis met tuin a.d. Nieuwenweg 110 t, op f5100: perc. 6—ti. Zes huizen met tuinen, Soes- terslraatwcg no. 295305 groot x 14 aren, op f 6560. Beter laat dan nooit! Da politie alhier heeft ecu man aange houden, die nog 5 maanden te goed had wegens verzet tegen de politic5 jaar geleden te Amsterdam gepleegd. Uit het politie-rapport. Dc politie alhier heeft in een café een minderjarig meisje aangehouden, dat zooge naamd als dienstbode werkzaam was. Zij is naar haar ouders te Doesburg teruggebracht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een man wegens diefstal van zeildoek ten nadeele van zijn patroon. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een i6-jatigen en een 24-jarigen arbeider wegens diefstal van lood en zakken op net terrein van een der in aanbouw zijnde fa brieken alhier. Voorts tegen zekeren VanV, wegens mishandeling van een tapper in diens tapperij aan de Appelenmarkt, tegen zekeren B. wegens beleediging en tegen een drietal personen wegens overtreding van de Hinderwet, A'beidswei en Drankwet. Een minderjarige jongen, die zwer vend werd .aangetroffen, is door de zorgen van de politie naar zijn woonplaats. Am- sterdam, teruggebracht. Een Duitsch deserteur, die tengevolge van werkloosheid zonder middelen van be staan was, is door de politie overgebracht naar het intcrnceringskamp te Bergen. Aan het politie-bureau is voor den eigenaar terug te bekomen een jong konijn, hedennacht op den Leusderweg opgevangen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie, inhoudend Belgisch geld en een kinderportret (tip-top). BINNENLAND E KNNIS G KVING Amers- Dc Burgemeester der loort maakt bekend, dat de Minister bouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 191O, en artikel 3 der Distributieregeling voor thee en koffie dd. 2Augustus 1917, heeft goedgevonden vast te stellen dc volgenden, maximum prijzen, tegen welke in den kleinhandel thee en koffie ten hoogste zullen mogen worden verkocht: thee f i.40 por 1/2 K.G. koffie t' 1per 1/2 K.G. Amersfoort, 4 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK 't Consentengeknoei? Het «Handelsblad* heeft een onderhoud gehad met rar. R. J. H. Paiijn, voorzitter van de Rijkscommissie van Toezicht op de Pluimvee- en de Eiervereeniging. Deze heeft o.m. het volgende medegedeeld «De klachten in de «Telegraaf* zijn de zelfde als die, welke bij de Rijkscommissie zijn ingebracht door eenige exporteurs, die door den thans ontslagen adjunct-secretaris dier commissie, Lankamp, zijn bijeengeroe pen om grieven tegen de Pluimveevereeni- ging te berde te brengen. Omtrent den inhoud dier klachten kan nog nieia worden medegedeeld, omdat het reeds vóór de publicatie in de «Telegraaf* ingesteld onderzoek nog niet is afgeloopen. Tegen het einde van het vorige jaar kwam de thans ontslagen adjunct-secretaris der commirsie, Lankamp, bij den voorzitter der commirsie met vage toespelingen om trent verkeerde praktijken bij de adminis tratie der Piuimveevereeniging en verdacht makingen van enkele personen, die aan het hoofd dier administratie staan. Ofschoon de met nadruk gevraagde preciseering achter weg bleef, besloot de Rijkscommissie een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, dat in Januari twee dagen en éen avond in beslag nam, en dat voortdurend werd bij- woond door den accountant, den heer C. van Uden, leverde hoegenaamd niets op, dat ook maar in het minst bezwarend was voor de verdacht gemaakte personen en van verkeerde praktijken bleek niets. Van deze vergaderingen zijn stenografische verslagen opgemaakt. Toen in het begin van Juli 1917 feilen waren voorgevallen, die verdere samenwer king van Lankamp met het overige perso neel onmogelijk maakten, stelde deze zich in verbinding met eenige exporteurs en pre sideerde hij een vergadering, om grieven tegen de Piuimveevereeniging en de rijkscommifsie te berde te brengen. Op 2 Augustus lic.itte de advocaat dier expor teurs, mr. Slingenbcrg, de verzaatnelde grie ven mondeling toe in do vergadering der rijkscommirsie. Ongeveer een week later werd het mondeling relaas schriftelijk be vestigd. De rijkscommirsie zeide niet alleen aan stonds een ernstig onderzoek toe, maar noodigde bovendien mr Slingenberg uit dat onderzoek mede te maken. Op 16 Augus tus dus vóórdat iets in de bladen gepu bliceerd was had de vergadering, waarin met het onderzoek een aanvang werd ge maakt, plaats. Mr. Slingenberg was daarbij tegenwoordig eu had de gelegenheid, alle vragen te stellen, die hij wenschte. Ook van deze vergadering zijn stenografische notulen gemaakt. Op dien zelfden dag (16 Augustus) werd mede het ontslag van den adjunct-secretaris Lankamp definitief uitgesproken. Zes dagen later verschenen de «onthullingen* in dc «Telegraaf*. Betreffende de juistheid der beschuldigin gen, in die «onthullingen* vervat, zal het meest mogelijke licht worden verspreid, zoodra het omvangrijk feitenmateriaal is ver zameld en heoordeeld. Inmiddels verzocht de rijkscommissie den minister maatregelen te nemen, die tegenover het publiek de onpar tijdigheid van hel onderzoek zouden waar borgen. meer nog dan door de aanwezig heid van den advocaat der klagers reeds het geval is. I"e rijkscommissie acht het beter niet vóór het einde van het onderzoek iets omtrent den indruk, dien zij aanvankelijk van de zaak heeft, bekend te maken. Niettemin kun nen de volgende feiten worden medegedeeld. De geheele financieele gestie zoowel van het Bureau der rijkscommissie als van de Piuimveevereeniging en de Eiervereeni- - Amerstoortselie Keitjes. ging staat in al here onderdeden onder voortdurend toezicht van den accountant, den heer C. van Uden. Deze staat weder onder controle van den accountant, dio door de regcering is aangesteld om het beheer van de verschillende dlstrlbutle-vereenigln- gen na te gaan. Aan waarborgen tegen malversatiën ontbreekt het dus bij de inrich- van de administratie niet. >ok de consenten worden gecontroleerd. Advertentièn. Voorspoedig bevallen van een DOC IIT K It Vrouwe L. M. RÖELL-Van Loon. 5 September 1917. Ds. E. M. TEN DATE zal zijne CATECHISATIES hervatten op Aangifte van nieuwe leerlingen op dien dag in het Catechisatie-lokaal of eerder bij den Secretaris. Wijerrstraat 4. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS va.. Aruorsfoort roepen sollicitanten op naar de betrekking van die werkzaam zal zijn onder leiding van den schoolarts. De jaarwedde bedraagt f 800 Inzending van stukken vóór 17 Septem ber aan den Burgemeester. Aan de GASFABRIEK zijn speciale iiiond-tiikkeii mot kloiuo gliieikous, passend in alle branders voor hangend gasgloeilicht, verkrijgbaar togen den prijs van 50 e»lt por stuk, waarmede c«u zoor belangrijke gasbesparing kan worden bereikt. A b o 1111 A. van N. vraagt of niet een voorziening te treffen ware in den dienst aan de loketten in het postkantoor, in dien zin, dat voor elk loket een hekje geplaatst werd met een behoorlijke aanduiding van «In» en «Uit*. Een voorziening welke ge makkelijk aan te brengen on bevorderlijk is aan hel vlug afwerken van de zaken. Thans verdringt vaak de eene bezoeker den ander, doordat men niet weet, welke rich, ting men uit moet. Het in de rij staan kan nu aanleiding tot moeilijkheden geven. Onze abonné meent, dat hekjes, als door hein bedoeld, in ons drukke postkantoor, in een werkelijk bestaande behoefte zullen De DIRECTEUR van het fhjksdistriboliekantiior voor Thee ei Mie, YISl'IISTKKU S, .USTKK II A H. uoodigt uit a. alle verbruikers van koffie schriftelijk mededeeling te doen van naam en woonplaats van den detail list, die op het lichaam van dc broodkaart voor de 25ste weck desgewenscht geene 2 ons koffie heeft afgeleverd b. alle detaillisten van koffie, die geenen voorraad van dit artikel meer bezitten, hiervan onverwijld schriftelijk mededeeling te willen doen. De Directeur voornoemd. Havik 17 Krommestraat 59, Amersfoort. (Pluimveevoeder - Eieren - Slaehtgevogeite). DE RAAD VAN BEHEER maakt bekend, dat bovengenoemde instelling NIKT IS de FEDERATIEVE VOEDER AANKOOPVAN DE V. I'. N. gevestigd Staven van der Hagenlaan No. X en dat Pluimveehouder, in de komende meinden hel Regcering.voor door bemiddeling van de 13<1 tll'l.! T»111 «tOl 1111« H ClOX" V. II. IV., "pdv gewone wijle kunnen blijven betrekken. Amsterdam 858 Prinsengracht. JOHANNA I.EEFSON te Amereloort een Utrecht 48 Kr. Nieuwegr. berichi.dit rij McdlO Octobol" C.li. ri meerdere cursurwn, ovent. clubs zal openen in alwaar zij MAANDAG 10, 17 on 24 dezer aanwezig zal zijn tot het geven van a gcwenschtc inlichtingen. Correspondentie s. v. p. aan het Instituut te Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3